Diğer Yardımlar

2020 Çalışan Anneye Devlet Desteği Nelerdir, Nasıl Alınır?

2020 yılında çalışan anneye devlet desteği; hem çocuğun kreş ve bakıcı gibi ihtiyaçları için hem de mama ve bez gibi masrafları için verilebilmektedir. Ayrıca doğum öncesinde ve doğum sonrasında kadınların izin yapabilmeleri ve bu süreçte de maaşlarını tam maaş olarak alabilmeleri sağlanmaktadır. Kadının iş hayatındaki istihdamının sürekliliği için bu yardımlar oldukça büyük önem taşımaktadır.

Çalışan Anneye Verilen Devlet Destekleri Nelerdir?

Çalışan annelerin devletten alabilecekleri bazı destekler şunlardır:

 • Çalışan annelere yarım gün çalışma desteği verilmektedir. Bu sayede anneler yarım gün çalışmaktadırlar. Ancak aldıkları maaş tam gün parasına denk gelmektedir. 4A sigorta kolunda çalışan annelere verilerek başlanan bu hizmetten memur annelerin de yararlanabilmesi yeni çıkan yönetmelik ile beraber mümkün olmaktadır. Çocukları okula başlayıncaya kadar çalışan anneler istedikleri zaman yarım gün çalışabilecekleri gibi istedikleri zaman da tam zamanlı çalışmaya başlayabilmektedirler.
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için devletten çocuk parası alınabilmektedir. Çocuk sayısına bağlı olarak ödenen paranın tutarı değişmektedir.
 • Emzirme ödeneği hem çalışan hem de çalışmayan annelere verilen bir ödenektir. Ayrıca buna ek olarak mama ve bez yardımı da alınabilmektedir.
 • İş göremezlik ödeneği ile beraber çalışan anneler iş yerlerinden uzak kaldıkları dönem için destek almaktadırlar.
 • Çalışan annelere bakıcı desteği verilmektedir.
 • Devletten kreş desteği alınabilmektedir.

Çalışan Anneler Bakıcı Parası Başvurusu Nasıl Yaparlar?

Çalışan annelerin bakıcı parası başvurusu yapabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sitesine veya e-devlet sistemine giriş yapmaları gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden bakıcı parası alınacak olan bakıcıları ev hizmetlerinde çalışanlar kategorisinde değerlendirmektedir. Dolayısı ile hasta bakıcılar için verilecek olan para da ev hizmetlerinde çalışanlar kategorisinde değerlendirildiği için başvuru esnasında ne için destek istendiğinin özellikle belirtilmesi gereklidir.

Ev hizmetlerinde on gün ve daha fazla çalıştırılacaklara ilişkin bildirgenin doldurulması ve bakıcının işe giriş tarihinin belirtilmesi gereklidir. Doldurulan belgeyi hem bakıcının hem de çalışan annenin imzalaması gereklidir. Ardından belge Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmektedir.

Çalışan Annelerin Bakıcı Parası Başvurusu Yapabilmeleri İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Bakıcı parası başvurusu için gerekli koşullar aşağıda verilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapabileceği bir destektir.
 • Ebeveynlerin de bakıcıların da aynı ilde ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Annenin ve babanın çalışıyor olduğunun belgelenebiliyor olması gerekmektedir. Çalışmayan annelere verilmemektedir.
 • Annenin dönemin asgari ücretinin brüt tutarının iki katından daha az maaş alıyor olması gerekmektedir.
 • Üzerinden bakıcı parası alınacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Kadın çocuk bakıcıları için bakıcı parası verilmektedir.
 • Bakıcı olarak çalıştırılacak olan kişinin çocuğun ebeveynlerinin üçüncü dereceye kadar akrabasının olmaması ve en az ilkokul mezunu olması şartı aranmaktadır.
 • Ailelerin bu yardımı alabilmeleri için çalışan annelerin devlet desteği kapsamında başka bir ailenin çocuğuna bakıcılık yapmaması gerekmektedir.

Çalışan Annelere Kreş Desteği Hangi İllerde Verilmektedir?

Kreş desteği verilecek iller ve yardım edilecek anne sayıları aşağıda sıralanmıştır:

 • İstanbul’da 3.250 adet anneye kreş desteği verilmektedir.
 • 500 adet Ankara’da ikamet eden anne kreş desteği alabilmektedir.
 • İzmir’de ikamet eden ve şartları sağlayan 1.500 adet anneye kreş desteği verilmektedir.
 • Antalya’da yaşayan annelerden 1.500 tanesi kreş parası alabilmektedir.
 • Bursa’da yaşayıp devlet desteği alabilecek olan 1.250 kişi vardır.
 • Malatya’da ikamet eden 750 kişiye devlet desteği ile kreş parası verilmektedir.
 • 500 adet Elazığ’da ikamet eden anneye kreş desteği sağlanmaktadır.

Çalışan Anneler İşten Ayrılmaları Durumunda Devletten Kreş Desteği Alabilirler Mi?

Çalışan annelerin devlet desteği alabilmeleri için sigortalı olmaları şarttır. Devlet desteğine başvuracakları tarihten önce sigortalı olarak işe başlamış olmaları gerekmektedir. İşten ayrılmaları durumunda da proje kapsamında kreş yardımı alabilmektedirler.

Eğer işten ayrılmış ve iş arayan anne iseler; aynı zamanda çocukları da anaokuluna veya gündüz bakımevine gidiyor ise, 3 ay süresince devletten kreş desteği alabilmektedir. Doğum izni almaları durumunda kreş desteği verilmemektedir. Ancak süt izni almaları halinde kreş desteği verilmeye devam etmektedir.

Çalışan Annelere Yazın Kreş Desteği Verilir Mi?

Çalışan annelere verilen kreş desteğinin yazın da devam edebilmesi için çocukların yaz aylarında da kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderiliyor olması gerekmektedir. Eğer çalışan anne çocuğunu yazın kreşe gönderir ve bunu da belgeleyebilir ise; kreş desteği alabilmektedir.

Çalışan Annelerin Devletten Aldıkları Kreş Desteği Ne Zaman Sona Erer?

Çalışan anneye devlet desteği olarak kreş desteği 24 ay süre ile verilmektedir. Çocuklar 72 aylık olana kadar annelerine kreş desteği verilmektedir. Çocukların ilkokula başlaması ile beraber mali destek kesilmektedir. Yardım süresini tamamlamış olması veya olmaması bu konuda bir önem teşkil etmemektedir.

Ayrıca bu süre içerisinde kreş desteği şartlarının 3 kere ihlal edilmesi durumunda; kreş desteği alma hakkı bütünü ile kaybedilmektedir.

Çalışan Anneler Kreş Desteği Başvurusunu Nasıl Yapabilirler?

Kreş desteği başvuruları için öncelikle bir ön kayıt yapılması gerekmektedir. Bu ön kayıt ise https://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org adresi üzerinden yapılabilmektedir. Bu adresten e-devlet uygulamasına yönlendirmektedir ve e-devlet şifresi ile beraber sisteme giriş yaparak ön kayıt yapılabilmektedir.

Başvurular ise ikamet edilen ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait müdürlüklerde yapılmaktadır. Dilekçe ile beraber yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır.

Çalışan Annelerin Kreş Desteği Başvurusu Yapabilmeleri İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kreş desteği için sağlanması gereken koşullar şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti olan kişiler bu ödenek için başvuruda bulunabilmektedir.
 • Annenin sigortalı olarak çalıştığını belgeleyebiliyor olması gerekmektedir.
 • Düşük maaşı bulunan ve işe gittiğinde çocuğuna bakacak kimsesi olmayan anneler öncelikli olarak değerlendirilmektedir.
 • Kreş desteği 0 ile 5 yaş arası çocuklara verilen bir destektir. 5 yaş üzeri olan çocuklara anaokulu için destek verilebilmektedir.

Çalışan Annelere Verilen Emzirme Ödeneği Ne Kadardır?

Emzirme ödeneği tek sefer ödenen ve sadece bir ay için yapılan bir ödemedir. Her yıl ocak ayında emzirme ödeneğinin miktarında bir düzenleme yapılmaktadır. Ancak şu an için 180 TL olarak verilmektedir.

Çalışan Anneler Emzirme Ödeneği Başvurusunu Nasıl Yaparlar?

Emzirme ödeneği için başvuru yapmak isteyenlerin herhangi bir talepte bulunmasına gerek kalmamaktadır. Doğum ile beraber SGK sistemine hastanenin gerekli bilgileri girmesi ile beraber annenin adına Ziraat Bankası’na süt parası yatırılmaktadır. Ancak bu süreçte herhangi bir aksilik olması durumunda ise Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi ve doğum raporu ile beraber giderek emzirme ödeneği başvurusunda bulunabilmek mümkündür.

Çalışan Annelere Verilen İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

Çalışan anneye devlet desteklerinden biri de iş göremezlik ödeneğidir ve toplamda annelere 16 hafta süresince verilmektedir. Çoğul gebelik yaşayan anneler ise 18 hafta bu ödenekten yararlanabilmektedir. 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta da doğum sonrası olmak üzere verilen bu para; asgari ücretli bir anne için toplamda 4.424 TL olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Kız Çocukları Annenin ve Babanın Maaşını Alabilir mi?

Fakir Aileler İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu