Emeklilik

Çalışmadan Emekli Olmak Mümkün mü?

4/B yani BAĞ-KUR sigortası kapsamında, çalışmadan emekli olmak mümkündür. 18 yaşından büyük olan vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden isteğe bağlı BAĞ-KUR sigortası başlangıcı yaparak, hiç çalışmadan emeklilik hakkı elde edebilirler. İsteğe bağlı BAĞ-KUR kapsamında, sigorta için gerekli prim ödemeleri düzenli şekilde gerçekleştirilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında belirtilen kriterlere uyum sağlayan kişiler, prim gün ödemelerini tamamladıktan sonra SGK emeklisi olarak değerlendirilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortanın Özellikleri Nelerdir?

İsteğe bağlı Bağkur sigortasının genel özellikleri, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • İsteğe bağlı Bağkur kapsamında, kendi işine sahip olan ya da herhangi bir işte çalışmayan tüm vatandaşlar sigortalı olmaktadır.
 • Sigorta primlerinin düzenli şekilde ödenmesi ve gerekli sigorta prim başlangıcının tamamlanması koşuluyla, sigortalılara emeklilik hakkı verilmektedir.
 • Bağkur sigortalılarla, isteğe bağlı sigortalılar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Sigortalıların tamamı, 4B kapsamında değerlendirilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta üzerinden emekli olan kişiler, Bağkur emeklisi olarak sınıflandırılır ve Bağkur emeklileriyle aynı koşullardan faydalanırlar.
 • İsteğe bağlı sigorta primlerinin ödemeleri, bizzat sigortalılar tarafından gerçekleştirilir.
 • Sigorta kapsamında, sağlık sigortası hizmetlerinden eksiksiz şekilde faydalanılmaktadır.

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Kapsamında Emeklilik Hakkı Elde Edebilir?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında sigorta prim ödemesi yapabilecek kişilerin genel özellikleri şu şekildedir:

 • Kişilerin 18 yaşını tamamlaması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şart koşulmuştur.
 • Zorunlu sigorta kapsamında çalışamayan vatandaşlar, kendi talepleri üzerine isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapabilirler.
 • Sigortalı çalışanların haricinde, ay içerisinde 30 günden az süreyle çalışmayan kişilerin, isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olmasına izin verilir. Ek-10 sigortası kapsamında kısa dönemli işçilik yapan kişiler, isteğe bağlı sigortalı olamazlar.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılık kanunu kapsamında, erken emeklilik, engellilik ve malullük durumu bulunmayan kişiler, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapabilirler.
 • Vatandaşların Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmesi şart koşulmuştur. Türkiye ikameti bulunurken, SGK kapsamında anlaşması bulunan ülkelerden bir tanesinde aşamaya başlayan vatandaşlar da isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olabilirler. Vatandaşların, o ülkede sigortalı olarak çalışmamasına ya da emeklilik hakkı kazanmamasına dikkat edilmektedir.

İsteğe bağlı Bağkur sigortasından, emeklilik hakkı kazanmış ve emekli olmuş kişiler faydalanamaz.

İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıcı Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigortalı olmak için yapılması gereken işlemler aşağıda detaylı şekilde yer almaktadır:

 • İsteğe bağlı 4C sigorta başlangıcı yaptırmak isteyen kişilerin, ikamet adreslerinden sorumlu olan Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüğüne gitmesi gerekir.
 • Sigorta başlangıcı için gerekli görülen evraklar kuruma teslim edilmelidir.
 • Sigorta başlangıcında talep edilen evraklar 4C isteğe bağlı sigorta başvuru dilekçesi, kimlik belgesi fotokopisi ve ikametgâh belgesi olarak sıralanmaktadır.

4C isteğe bağlı sigorta başvuru formunda talep edilen SGK sicil numarasına, e-devlet sisteminden ulaşılmaktadır. E-devlet girişi yapıldıktan sonra, sistemde yer alan “kurumlar” bölümü üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçimi yapılmalıdır. SGK sorgulama sayfası açıldıktan sonra, bir alt menü üzerinden “4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti” bölümü tercih edilmelidir.

Seçilen sayfa açıldıktan sonra, SGK sicil numarası sorgulanabilir. Tüm evraklar kuruma teslim edildikten sonra, isteğe bağlı sigorta başvurusu işleme alınacaktır. Sigorta başvurusuna uyum sağlayan kişilere, 15 gün ila 90 günlük süre sonunda sigortalılık hakkı verilecektir.

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulaması Detayları Nelerdir?

İsteğe bağlı Bağkur sigorta sorgulaması, e-devlet sorgulama ekranı üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-devlet sorgulamasında yer alan işlemler, aşağıda tüm detaylarıyla belirtilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu bağlantısı kullanılarak, 4C isteğe bağlı sigorta dökümü sorgulama sayfası açılabilir.
 • E-devlet ana sayfasında yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklandıktan sonra, kimlik numarası ve e-devlet şifresinin talep edildiği, kimlik doğrulama sayfası açılacaktır.
 • Gerekli bilgilerin tamamlanmasının ardından “Giriş” butonuna tıklayarak, sistem girişi yapılmalıdır.

İsteğe bağlı sigorta sorgulama ekranında, sigorta başvurusunun sonuçları, ödenmeyen sigorta prim tutarı, sigorta primlerinin ödeme detayları ve emeklilik için gerekli olan koşulların tamamına ulaşılacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı 4C sigorta kolu üzerinden emeklilik hakkı elde etmek için gerekli görülen şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı yapan kişilerin, en az 10 yıl boyunca sigortalı kalması ve 3600 günlük prim ödemesi yapması şartıyla, emeklilik hakkı elde edilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 ila 30.08.2008 arasında olan kişilere, en az 25 yıl sigortalı kalma şartıyla emeklilik hakkı verilmektedir. Sigortalılık süresi içerisinde, en az 4500 günlük prim ödemesi yapılmalıdır. Sigortalıların emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir.
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihleri 01.05.2008 tarihi ve sonrasında olan kişilerin, en az 5.400 günlük prim gün ödemesi yapması gerekir. Kişilerin yaş haddiyle emeklilik hakkı kazanması için en az 63 yaşında olması gerekir.
 • Ek 5 Tarım sigortası üzerinden tarım emeklisi olmak isteyen kişilerin, en az 7200 günlük prim ödemesi yapması gerekir.
 • Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta kolu üzerinden emeklilik hakkı elde etmesi için en az 9000 günlük prim ödemesi yapması gerekmektedir.
 • BAĞ-KUR isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik hakkı elde edecek iş yeri sahiplerinin, en az 9000 günlük prim gün ödemesini tamamlaması gerekir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Nasıl Belirlenir?

İsteğe bağlı 4C sigortasının başlama ve bitiş tarihine ait detaylar, aşağıdaki açıklamada yer almaktadır:

 • İsteğe bağlı sigortanın başlangıcı, sigorta başvuru kaydının alınmasından itibaren gerçekleşmektedir.
 • Sigorta koluna uyum sağlayan kişiler tespit edildikten sonra, sigorta başlangıcı yapılmaktadır.
 • İsteğe bağlı sigortanın bitiş tarihi, kişilerin talebine göre belirlenmektedir. Sigortanın bitmesi için talep oluşturulma tarihinin ardından, en son ödenen prim günü sonrasında sigorta sona erecektir.
 • İsteğe bağlı sigorta üzerinden emekli maaşı talep eden kişilerin, emeklilik hakkı kazanma tarihleri itibariyle emeklilik başvurusu yaptıkları tarihlerde, isteğe bağlı sigorta sona erecektir.
 • Sigortalının hayatını kaybetmesi durumunda, kişilerin ölüm tarihinden itibaren sigorta sona erer ve kişilerin eş ya da çocukları için ölüm aylığı planlamasına geçilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarı Nasıl Belirlenir?

İsteğe bağlı sigortanın prim ödemeleri, prime esas kazanç sınırlaması kapsamında, alt ve üst limitlere göre belirlenmektedir. İsteğe bağlı sigorta primleri, sigortalının talep ettikleri tutarda hesaplanmaktadır. Sigortalının aylık gelirinin %32’lik bölümü, isteğe bağlı sigortanın aylık prim tutarını yansıtmaktadır.

İsteğe bağlı sigorta primi için belirlenen tutarın %20’lik bölümü malullük primi, %12’si de genel sağlık sigortası primi olarak değerlendirilmektedir. Sigorta başvurusu aşamasında, isteğe bağlı sigortanın prim tutarı belirlenememişse, kurum tarafından asgari tutardaki prim oranı kadar prim talep edilmektedir.

Bağkur Emeklilerine Verilen En Düşük Maaş Ne Kadardır?

Bağkur üzerinden isteğe bağlı emeklilik talep eden kişilere verilen en düşük maaş 1.775 TL olarak hesaplanmıştır. Kişilerin sigortalı olarak prim ödedikleri süre ve sigorta priminin tutarına göre, alınacak emekli maaşının limiti de artmaktadır. Sigortalının ödedikleri prim tutarı, sigorta başlangıç tarihi, sigorta prim gün ödemeleri, sigorta primlerinin ödenme tarihi ve sigortalılık şartlarının tamamlandığı tarihlere göre, emekli maaşı limitlerinde farklılık görülecektir. Bağkur emeklilerine verilen en düşük maaşın tutarı, her yıl ocak ayında zam alarak artmaktadır.

Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Yurt Dışında İsteğe Bağlı Emekli Nasıl Olunur?

Ölen Emeklinin Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu