Sosyal Yardım Platformu

Çalışmadan Emekli Olmak Mümkün mü?

Çalışmadan Emekli Olmak Mümkün mü?

Çalışan kişilerin en büyük hayallerinden biridir emekli olmak. Emekliliğe kadar ertelenen planların gerçekleşeceği tarih dört gözle beklenir. Fakat bazıları düzenli bir işte çalışamaz. Bunun nedenleri arasında işlerin zorluğu, iş ortamındaki tutumlar, iş ilişkileri vb. nedenler olmaktadır. Bu durumda emekli olmanın yolları aranır.

Milyonlarca kişi tarafından çalışmadan emekli olmak mümkün mü sorusu merak ediliyor. İsteğe bağlı sigortalılık ile emekli olma fırsatı sunulmaktadır. Çalışmayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini ödemekte ve böylece emekli olabilmektedir. İsteğe bağlı sigortalılar için emeklilik yaşının dolması gerekmez. 18 yaşının üzerinde sigortalı olanlar isteğe bağlı sigortalılık primlerini yatırarak işe gitmeden emekli olabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumundan yaşlılık ya da malullük aylığı alanlar da isteğe bağlı sigortalı olamamaktadır. Fakat babası vefat eden kişi SGK’dan isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Bu durum ölüm aylığının kişiye ait olan sigortalılık durumunda dolayı bağlanmadığından kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak yetim aylığı ya da dul aylığı alanlar da isteğe bağlı sigortalı olarak erken emeklilik fırsatından faydalanabilmektedir. İşte çalışmadan emekli olmak mümkün mü, mümkünse şartlar nelerdir detaylı bilgiler verilmiştir.

Bağ-Kur Kapsamında mı Bulunurlar?

İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler 2008 tarihinden itibaren 4/b kapsamına girmeye başlamıştır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı kanunlarına dayanılarak isteğe bağlı sigortalı olma durumu vardı. Bu tarihten sonra ise Sosyal Güvenlik Kurumlarının aynı çatıda toplanmasıyla isteğe bağlı sigortalılık da tek bir uygulama ile kontrol edilir hale gelmiştir. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı kapsamında isteğe bağlı sigortalı olanlar da 4/b statüsünde yer almaya başlamıştır.

Bağkur yani 4/b kapsamında çalışmadan emekli olmak mümkün mü diyerek erken emekli olmanın yolunu arayanlar da bulunmaktadır. İsteğe bağlı sigortalı olanlar 4/a kapsamında olanlara göre daha fazla süre prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanmaktadır. Fakat isteğe bağlı sigortalı olanlar 4/a’lılarla kıyaslandığında emekli aylıkları daha düşük olmaktadır.

Emeklilik İçin Püf Noktaları Nelerdir?

İşte çalışmayan ev kadınlarına yasaların düzenlenmesi ile sigortalı olma hakkı getirilmiştir. Peki, çalışmadan emekli olmak mümkün mü? Ülkemizde ev işleri ile ilgilenen kadın sayısının oldukça büyük bir orana sahip olması belirli şartların sağlanması takdirinde isteğe bağlı sigortalılık ile emekli olma imkanı tanınmaktadır. Yaklaşık 12 milyonun yararlanacağı bu sistem ile ev kadınları düşük prim ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olmaktadır.

  • İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için ev kadınları dokuma mamulleri, örgü, kilim, nakış işleri, turistik eşya, dantel gibi ortaya çıkarılan eşyaları eve kendi imkanları ile gerçekleştirmesi gerekmektedir.
  • Bu üretilen eşyaların satışı yapılarak kazanç elde edilmelidir. Diğer bir şart ise 18 yaşından büyük olmaktır.
  • Bir iş yerinde de çalışmamak isteğe bağlı sigortalılık için önemli bir şarttır.
  • Herhangi bir gelir belgesine tabi olunmamakla birlikte ticari faaliyet gerçekleştirilmemelidir.
  • Çalışılan işyerinden ya da iş arkadaşlarından memnun olmamasından dolayı işten ayrılan kişinin isteğe bağlı sigortalı olması durumunda çalışmadan emekli olmak mümkün mü merak edenlerin konu hakkında detaylı bilgi edinmesi ve emeklilik için gün sayısını hesaplaması önemli bir noktadır. Emeklilik statüleri emekli aylığını etkileyeceğinden emekli olunmasına 4 yıl kala isteğe bağlı sigortalı olunursa düşük bir emekli aylığına bağlanacaktır.

Ne Kadar Prim Ödenmeli?

Çalışmadan emekli olmak mümkün mü sorusuna olumlu yanıt getirilmesinde 2008’deki düzenlemelerin önemi büyüktür. İsteğe bağlı sigortalılık için belirlenmiş olan şartlar şu şekildedir:

  • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, Kendi sigortalılığı dolayısıyla aylık bağlanmamış olmak. Kişinin babasının vefat durumunda bağlanan aylık isteğe bağlı sigortalılık için bir engel oluşturmamaktadır.
  • Sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışmamak.
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna isteğe bağlı sigortalı olmak için bildirge ile başvurmak.

İsteğe bağlı sigortalı olanlar sigortalılık hakkına çalışmadan sahip olduklarından dolayı uzun vadede sigorta kolları ve genel sağlık sigortası olanaklarından yararlanmaktadır. Çalışmadan emekli olmak mümkün mü sorusundan sonra bir diğer merak edilen soru ise isteğe bağlı sigortalılık için ne kadar prim ödeme zorunluluğu olduğudur. İsteğe bağlı sigortalılık primi alt sınır olan asgari ücretin ve üst sınırın sigortalının belirlediği aylık kazancın üzerinden bulunan kazancın %32’si olmak durumundadır. Asgari ücretin artması ile isteğe bağlı sigortalılık prim tutarı da artmaktadır.  Prim, hangi aya ait ise o ayı takip eden ayın son gününe kadar ödeme süresi bulunmaktadır.

Part-time Çalışanları Da Kapsıyor Mu?

Part- time çalışanlar için de emeklilik yaşına kadar çalışmadan emekli olmak mümkün mü? Sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışılmıyorsa isteğe bağlı sigortalılıktan faydalanılabilir fakat yasalar part-time çalışanlar için neleri öngörmektedir?  Eğer 4/a kapsamında çalışanlar part-time olarak çalışıyorsa isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini yatırabilmektedir. Örneğin; kişi ay içerisinde 30 günden az bir süre olan 15 günlük bir süre için garsonluk yapıyorsa part-time istihdam ediliyor sayılacağından isteğe bağlı sigortalı olabilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler malullük, ölüm ve yaşlılık risklerine karşı koruma altına alınmışlardır. Analık, iş kazası ve meslek hastalığı ve hastalıktan doğan risklere arşı koruma sağlanmamaktadır. Bu sigorta kollarından yararlanamayan isteğe bağlı sigortalıların prim tutarları da bu koşul dikkate alınarak belirlenir. İsteğe bağlı sigortalılık primleri arasında bulunan prim çeşidi ise sağlık primidir. Sağlık primi mutlaka ödenmeli ve sağlık yardımlarının kendi sigortası ile karşılanması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.