Bilgi Arşivi

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir Mi?

Annelik bizim ülkemizde kutsal olarak kabul edilen bir değerdir. Bu nedenle son yıllarda yapılan kanuni değişiklik ile birlikte çalışan çalışmayan tüm annelerin doğum yapmaları halinde para yardımı yapılacağı açıklanmıştır. Bu değişiklik 2015 yılının Mayıs ayından itibaren uygulanmaktadır. Bu sayede aileye belirli bir maddi destek sağlanarak doğum döneminde sıklıkla yaşanan durumların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Çalışmayan anneler doğum parası yardımı alabilmek için ister kendiniz isterseniz ise eşiniz giderek başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından gerekli inceleme yapılarak annenin alması gereken para yaşadığı bölgede bulunan PTT şubesine aktarılmaktadır. Anne’de buraya giderek parasını rahatça çekebilir.

Çalışmayan Annenin Doğum Parası Başvurusu

Eğer çalışmıyorsanız sizde doğum parası alabilirsiniz. Bu parayı alabilmek için yapmanız gereken bir dilekçe yazmak ve şahsen giderek başvuruda bulunmak olacaktır. Tabi bu zorunlu değildir. Anne zor bir doğum geçirmişse onun yerine eşi de giderek başvuru da bulunabilir. Bu başvuru esnasında unutulmaması gereken bir detay ise hem annenin hem de çocuğun kimliklerinin hazır olması gerekliliğidir.

calismayan anneye dogum parasi
calismayan anneye dogum parasi

Çalışmayan anneler çocuk parası için başvurunuzu nereye yapacağınız hakkında bilgi verelim. Bir il merkezinde yaşayan bir anneyseniz başvurunuzu Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının illerde bulunan müdürlüklerine yapmanız gerekiyor. Eğer bir ilçe de yaşıyorsanız başvurunuzu kaymakamlıkların içinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapabilirsiniz. Bu yardımdan sadece ülkemiz sınırları içinde yaşayan Türk anneler değil aynı zamanda sınır dışında yaşayanlarda yararlanabilir. Bunlar başvurularını konsolosluk veya büyükelçiliklere yapabilirler.

Çocuk parası alabilmek için bakanlığın sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Forum eksik bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Çalışmayan bir anne için birinci çocukta 300 TL, ikincide 400 TL, üçüncü ve daha çok olduğunda ise 600 TL alabilirler. İkiz doğuranlar 700 TL, üçüz doğuranlar 1.300 TL alabiliyorlar. Bu konuda bilgi almak istediğinizde Alo 144’ü arayabilirsiniz. Başvurusu yapılan annenin adı ve soyadı için PTT şubesine yatan çocuk parası istediğiniz zaman giderek çekebilirsiniz. Yatıp yatmadığını sorgulamak istediğinizde E-Devlet’ten yararlanma şansınız var.

Çalışmayan Annelere Süt Parası Verilir mi?

Çalışmayan anneler süt parası almak istediklerinde sigorta sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü annenin süt parası almak için doğumdan önceli 120 gün boyunca sigorta prim ödemesinin eksiksiz yatırılmış olması, süt parası almanın şartlarından bir tanesidir. Eğer bu süreçte sigortanız ödenmesiyse, bu durumda eşinizin sigorta primi devreye girecektir. Süt parasını alabilmek için eşinizin siz doğum yapmadan önceki 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şart sağlanıyorsa eşiniz süt parası ödemesi için başvuruda bulunabilir ve süt parası ödemesiniz alabilir. Her doğum için 1 defaya mahsus olarak ödenen süt parası, 2018 yılı için 149 TL olarak hesaplanmıştır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benim doğum yapalı 18 ay oldu yararlanabilir miyim basvuru yapsam süt parasından ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu