Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvuru ve Şartlar

Cenaze ödeneği yardımı bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, 2023 yılı cenaze ödeneği miktarı 1.750 TL‘dir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan kişilerin vefat etmesi halinde hak sahiplerine ya daha önce yasal yollarla belirlenen kişilere SGK Kurumu tarafından cenaze yardım parası (ölüm yardım parası) adı altında ödeme yapılmaktadır.

Ölüm Yardımı Nedir?

Ölüm yardımı SGK’ya bağlı kişinin vefat etmesi halinde cenazeyi kaldıracak hak sahiplerine yapılan ödemedir. Bu hak sahipleri ilk olarak; eşi, eşi yoksa çocukları, yoksa anne babası o da yoksa kardeşleri olarak belirlenmiştir. Cenaze yardım parasının miktarı 4/A’lı çalışanlar ile devlet memuru olarak çalışıp ölen kişinin çalıştığı kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Cenaze Yardımı Kimlere Ödenmektedir?

Cenaze yardım ödeneği ölen sigortalı kişinin yakınlarına müstehaklık derecesine göre belirlenen sırayla verilmektedir. Bu sıraya göre cenaze yardımı ilk olarak ölen kişinin eşine verilmektedir. Eşi yoksa ödenek çocuklarına, o da yoksa anne babasına ve kardeşlerine yapılmaktadır. Bu kişilere de yapılamaması durumunda ödeme cenaze masrafını yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenmektedir.

Cenaze Ödeneğine Vefat Eden Kişinin Hangi Yakınları Başvurmaktadır?

Cenaze yardım parasından yararlanacak kişiler vefat eden kişinin birinci dereceden yakını olmalıdır. Ölüm durumunda kişinin dayısı, amcası gibi durumlardaki kişilerin ödenek başvurusu kabul görmemektedir. Başvuru yapacak kişiler eş, anne, baba ve çocuklar olmalıdır.

Cenaze Yardımı Parası Nasıl Alınmaktadır?

Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi sigortasından dolayı emekli olan çalışanlar ile iş kazası geliri alanların vefatı halinde ödenmektedir. Yukarıda belirtilen hak sahiplerine cenazeyi kaldırması gerekçesiyle kendilerine cenaze yardımı yapılmaktadır. Eğer cenazeyi birinci derece hak sahipleri değil de koşullar gerekçesiyle üçüncü şahıslar, kardeşler veya yakınları kaldırmış ise onlara da cenaze faturasını ibraz etmek şartıyla müracaat etmeleri halinde ölüm yardımı ödemesi söz konusu olmaktadır.

Vefat eden sigortalı kişinin eşi ya da çocuklarına ölüm aylığının bağlanması durumu da olacaktır. Aylığa bağlanma durumunun aksine cenaze yardım parası talimatı gereği herhangi bir şart, talep, faturaya ibraz edilmesine gerek kalmadan doğrudan cenaze yardımı ödemesi gerçekleşmektedir.

E-Devlet SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

Ölüm İzni Kaç Gün? Memur, İşçi ve Özel Sektör

Cenaze yardım parasına başvurmak için yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm yardımı talep formu doldurulmak istenmektedir.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Emekli sandığı ölüm ödeneğinden yararlanmak için gereken evraklar ise şunlardır:

 • Muhtar tarafından imzalanıp onaylanan ölüm parası başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Ölen kişinin ölüm belgesi gerekmektedir.
 • Ölüm parası başvuru sahibinin kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Ölüm parası başvurusunun vefatın ardından kısa süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Cenaze parasın almak isteyen yakınlar SGK’ya ölümden sonraki 5 yıl içerisinde başvuru yapma hakkına sahiptir. 5 yılın ardından yapılacak ödenek başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvurular için talep edilen evrakların eksiksiz olarak SGK’ya teslim edilmesi gerekmektedir.

Cenaze Yardım Parası Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cenaze ödeneği başvuru formunu doldurmak için muhtarlığa müracaat edilmesi gerekmektedir. Muhtarlıkta size verilen cenaze ödeneği başvuru formunu vefat eden kişinin birinci dereceden hak sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Ardından bu form SGK’ya teslim edilmelidir.

Cenaze Ödeneği Almak İçin Taşınacak Şartlar Nelerdir?

 • Vefat eden kişinin yakınlarının cenaze yardım parasından yararlanabilmesi için ölen kişinin SGK’ya kayıtlı olması gerekmektedir. Emekli sandığına bağlı kişilerin ise en az 1 yıllık prim günü olması şartı aranmaktadır.
 • Vefat eden kişi emekli maaşı alıyorsa emekli maaşının dışında başka bir gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Ölen kişi yetim veya dul ise yakınlarına maaş ödenmemektedir. Kişinin eşi ve çocuklarının hayatta olması bekâr ise de anne babasının olması gerekmektedir.
 • Meslek hastalığı veya iş kazası durumlarında hiçbir şart aranmadan ölüm parası verilmektedir.
 • Cenaze ödeneği alabilmek için kişinin en az 1 yıllık prim gününe SGK’da sahip olması gerekmektedir.

Cenaze Yardım Parası Kaç Gün İçinde Yatmaktadır?

Ölüm parasının ne kadar süre içerisinde hak sahiplerine teslim edileceği konusunda net bir tarih olmamaktadır. Yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm parası müracaat tarihinden itibaren ortalama olarak 2-3 aylık bir süre sonrası alınabilmektedir. Bu doğrultuda emekliye ölüm parası ödemesinin yapılacağı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş yoğunluğuna göre geri dönüş alınma süresi değişmektedir.

Cenaze Yardım Parası Nereye Teslim Edilmektedir?

Cenaze ödeneğini alacak birinci derece hak sahiplerinin eğer ki SGK şahıs ödemeleri sisteminde harici tanımlı bir banka hesabı yoksa ödemeler otomatik olarak Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Para hesaba yatırıldıktan sonra kısa süre içerisinde ödemenin alınması gerekmektedir aksi halde cenaze yardım parası Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesabına geri dönmektedir.

Ölüm Yardımının Miktarı Ne Kadardır?

SSK ve Bağkur çatısı altında çalışan kişilere verilen cenaze ödeneğinin miktarı 715 TL olarak belirlenmişken, devlet memurlarına 2.200 TL olarak ödeme yapılmaktadır. Her sene enflasyon oranlarına göre değişiklik gösteren cenaze yardım miktarı vefat eden kişinin çalışma şartlarına ve durumuna göre farklılık göstermektedir.

Ölüm Yardımının Verildiği Durumlar Nelerdir?

 • Emekli sandığından emekli olmuş kişilerin ölmesi durumunda ölüm yardım parası hak sahiplerine verilmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışan bir kişinin ölmesi durumunda verilmektedir.
 • Yaşlılık maaşı alan kişilerin ölmesi durumunda verilmektedir.
 • Sigortalı olarak en az 1 yıl çalışmış ve bu 1 yılın sonunda işten çıkmasının ardından aynı yıl içerisinde vefat etmesi durumunda cenaze yardımı alması söz konusu olacaktır

Cenaze Yardımı Miktarı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Ölüm yardım parası miktarı SGK’ya bağlı olarak çalışan kişilerde ve devlet memurlarında farkı değerlendirilmektedir. 4/A sigorta girişi olan kişilerin cenaze yardım parası miktarı tam olarak net bir biçimde ifade edilmeyip en son çalışılan ve alınan aylığa denk gelecek şekilde hesaplama yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından yapılacak değerlendirmeler sonrasında ölüm yardımı parasının miktarı da değişkenlik gösterebilmektedir.

Devlet memurlarının ölüm aylıklarının hesaplanması ise; gösterge, ek gösterge ve aylık kat sayı çarpım oranları cetveliyle belirlenmektedir. 4/A sigorta girişlilerden farklı olarak devlet memuru olarak çalışıp vefat eden kişilerin cenaze yardımı hak sahiplerine SGK tarafından hesaplanan rakamlar üzerinden tek seferde olacak biçimde ödeme yapılmaktadır. Cenaze yardımı parası kanunda tam olarak netliğe kavuşmadığından ötürü devlet memuru ölüm yardım parası birinci derece hak sahiplerine 1 maaş tutarı kadar ödenirken, 4/A’lıların ölüm yardım paraları değişkenlik göstermektedir.

Cenaze Yardım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Cenaze ödeneği sorgulaması yapmak isteyenler için e devlet sistemi üzerinden kolaylıkla bu sorgulama yapılabilmektedir. E devlet portalı üzerinden SGK sayfasına giriş yapılarak cenaze yardım başlığının altında sorgulama işlemleri kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

Ölüm Aylığı ve Cenaze Yardımı Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan kişilerin vefat etmesi halinde ölüm tarihinden itibaren müracaatta bulunan kişilere 5 yıllık süre zarfı içinde toplu olarak ödenen ödeneğe ölüm aylığı denmektedir. Cenaze yardımı bir kereye mahsus olup hak sahiplerine cenaze masraflarını karşılamak için verilirken ölüm aylığı 5 yıllık süre içerisinde ödenen paradır. Vefat eden birinci derece yakınlara hem ölüm aylığı hem de cenaze yardım parası verilmektedir.

16 Yorum
 1. Slm benim doğduktan sonra3.5 aylık oğlum vefaat etti bu durumda cenaze yani ölüm parası alabiliyor muyum alabiliyorsam nereye başvuru yapmam lazım tşk ederim

  1. Merhaba
   Cenaze yardım parası almak için ölüm belgesi ile birlikte doldurulan dilekçe ile Sosyal Güvenli İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine yapılması gerekmektedir.

 2. Merhaba 2015 de vefat eden bir devlet memuru yakınım için ölüm parası müracatı eşi tarafından yapılmamış ölüm parası alabilmek için başvuru süresi var mı? şimdi başvursa para yardımı alabilirmi

  1. Merhaba
   Bu gün itibarı ile geriye dönük 5 yıl dolmamış ise başvuru yapabilmektedir.

 3. Merhaba ölüm aylığı ve ölüm ödeneği kısmını pek anlayamadım. 5 yıl süreyle alabilecegimizin şartları neler?

  1. Merhaba
   Ölüm aylığı, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak vefat etmiş olan sigortalıların hak sahibi olan yakınlarının 5 yıllık süre boyunca aldıkları ödemelerdir. Ölüm aylıkları hak sahiplerine 5 yıllık süreç boyunca ödenmeye devam edilmektedir. Ölüm yardımı ise vefat eden sigortalıların hak sahiplerine cenaze sonrasında bir kereye mahsus olarak ödenen yardım parasıdır. Cenaze yardım parası 1 kere ödenir ve bir daha ödenmez.

 4. Merhaba babam emekli memur, annem vefat etti. Babam bu durumda cenaze yardımı talebinde bulunabilir mi?

  1. Merhaba
   Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK tek bir çatı altında toplanmış olduğundan dolayı sigortalı olarak çalışan ve vefat eden her vatandaş için cenaze yardım parası başvurusu yapılabilir.

 5. merhaba babam 2017 tarihinde vefat etti, cenaze yardım parası yatırılmış ama günü geçtiğinden geri iade edilmiş şimdi o parayı nasıl alırım. e devlete emanete alıntı yazıyor ne yapmalıyım.

  1. Merhaba
   Babanızın ölüm belgesi ile tekrar bağlı bulunduğunuz SGK İl Müdürlüğüne başvuru yapabilir ve yetkili personele durumu anlatmanız gerekir.

 6. Hak sahiplerinden birinin başvuruda bulunması yeterli mi,
  Ölüm kaydı nüfus kütüğüne işlenmişse yine de ölüm belgesine gerek var mı,
  Müracaat hangi SGK il müdürlüğü’ne yapılmalı ?

  1. Merhaba
   Ölüm Belgesi olmadan başvuru yapamazsınız. Ölüm Belgesi ile birlikte başvuruyu hak sahipleri veya hak sahipleri adına vefat eden kişinin diğer yakınlar tarafından yapılabilir. Cenaze yardım parası hak sahibinin adına ödenmektedir.Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 7. Dul maaşı alan annem vefat etti .ölüm yardımı alabiliyor muyuz. Ve ben devlette öğretmenim ssk li babamdan dul maaşı alabiliyormuyum

  1. Merhaba
   Cenaze yardım parası başvurusu yaparken ölüm belgesi ile birlikte dilekçe doldurularak teslim edilmelidir. Cenaze yardım parası almak için ölüm belgesi ile birlikte doldurulan dilekçe Sosyal Güvenli İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine yapılması gerekmektedir.
   Siz çalıştığınız için babanızdan herhangi bir maaş alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu