Bilgi Arşivi

Cep Telefonu IMEI Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonu IMEI numarası; üretilen cep telefonunun kimliğidir. Her cep telefonunda IMEI numarası farklıdır. Cep telefonu üreticisi, her cep telefonuna bu numaraları vermektedir. T.C. kimlik numarası mantığı ile düşünülebilmektedir. IMEI; International Mobile Equipment Identity’nin kısaltmasıdır. Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği olarak da çevrilmektedir. IMEI numarası, aynı anda sadece tek bir cihazda kullanılabilmektedir. Bu sebeple IMEI numarasının kopyalanması, çalınması gibi durumlarda; iki cihazda tek bir IMEI numarası kullanılamayacağı için kullanıma kapatılmaktadır.

Cep Telefonu IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

IMEI numarasını bilmeyenler; cihazlarının numara çevirme ekranını açmalıdırlar. Ekrana #06# yazmalıdırlar. Ardından kendilerine IMEI numarası bildirilmektedir. Bu numara ile sorgulama işlemi yapabilmektedirler.

E-Devlet Üzerinden Cep Telefonu IMEI Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonunun yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini öğrenmek isteyenler, IMEI numarası üzerinden e-devlet sistemine girerek sorgulama yapabilmektedirler.

Bunun için izlemeleri gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:
  • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
  • Ana sayfadaki giriş yap butonuna tıklamaları gerekmektedir. Kimlik doğrulaması yapmak için T.C. kimlik numaralarını ve e-devlet şifresini girmelidirler. PTT şubelerinden ücreti karşılığında e-devlet şifresi alabilmektedirler.
  • E-hizmetler listesine giriş yapılmalıdır. Listedeki kurumlar içerisinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu seçilmelidir.
  • Kurum ile yapılabilecek işlemler arasından IMEI Sorgulama seçeneğine tıklanmalıdır.
  • Açılan sayfada IMEI No istenmektedir. Yazdıktan sonra sorgula butonuna tıklanmalıdır ve sorgulama sonucu ekranda gözükmektedir.

E-Devlet IMEI Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Cep Telefonu IMEI Numarasının Gizli Tutulmasının Önemi Nedir?

IMEI numarasının kötü niyetli kişilerin eline geçmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde telefonun sahibinin hiçbir suçu olmamasına rağmen başı belaya girebilmektedir. Özellikle yurt dışından kaçak olarak getirtilen cep telefonları kayıtlı olmadığı ve çalışabilmeleri için kayıtlı olması gerektiği için IMEI kopyalama işlemi yapılabilmektedir. IMEI numarasının alınması ise; bazı cep telefonu tamircileri tarafından yapılabilmektedir. Cep telefonunu tamir için veren kişilerin cep telefonlarının IMEI numarası alınıp başka bir cihaza kopyalanabilmektedir. Resmi servis olmayanlar bu riski göze alabilmektedirler. Dolayısı ile cep telefonu IMEI numarasının güvenliğinin sağlanması için cep telefonu bozulanların sadece cihazın markasının resmi servisine gitmeleri önerilmektedir.

İkinci El Cep Telefonu Alırken IMEI Numarası Önemli Midir?

İkinci el cep telefonu alınması, tavsiye edilmemektedir. Kurumsal bir firmadan bütçeye göre yeni bir telefon alınması tavsiye edilmektedir. Ancak yine de ikinci el telefon almayı tercih edenlerin öncelikle telefonu aldıkları kişiden ürünün faturasını istemeleri gerekmektedir. Faturada cep telefonunun IMEI numarası yer almaktadır. Ardından cihazdan sorgulanarak öğrenilen IMEI numarası ile bu numara karşılaştırılmalıdır. İkisinin de aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sonrasında telefonun fatura ile çalınmış olmadığına emin olabilmek için e-devlet sistemi üzerinden IMEI numarası sorgulanmalıdır. Güvenlik açısından IMEI numarasının sorgulanması oldukça önemlidir.

Cep Telefonu IMEI Harcı Ne Kadardır?

Çıkan yeni yasa ile beraber, yurt dışından getirtilmiş olan cep telefonları için IMEI harcı 1.500 TL olarak güncellenmiştir. Eski ücreti ise; 618 TL olarak alınmaktaydı. Bununla beraber yurt dışından getirtilen cep telefonları için maktu harç ortalama %200 oranında zamlanmıştır.

Cep Telefonu IMEI Kayıt Ücreti Ne Zaman Ödenmelidir?

Yurt dışından alınan telefonlar Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 120 gün içerisinde IMEI kayıt ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bir pasaport ve IMEI kayıt ücreti ile beraber ödeme yapılabilmektedir. Ödeme 120 gün içerisinde yapılmaz ise ve 120 gün geçirilir ise; akıllı telefon kullanıma kapatılmaktadır. Cep telefonu IMEI numarasının kayıt ücretinin ödenip ödenmediği ise e-devlet aracılığı ile sorgulanabilmektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu