Bilgi Arşivi

2020 ÇEV Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan burs programı kapsamında, ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine düzenli burs desteği sağlanmaktadır. Üniversite ve ortaöğretim alanında başarılı olan öğrenciler, maddi yetersizlikleri için Çağdaş Eğitim Vakfı burslarından faydalanabilir. Geri ödemesiz olarak planlanan Çağdaş Eğitim Vakfı bursları, öğrencilerin düzenli ödenek almasını sağlamaktadır. Eğitim hayatında başarılı olan ve herhangi bir maddi geliri bulunmayan öğrenciler, ÇEV bursu kapsamında düzenli eğitim ödeneği alabilirler. Öğrencilerin geri ödemesiz olarak desteklendiği Çağdaş Eğitim Vakfı bursları hakkında bilgi almak ve başvuru işlemlerini öğrenmek için yazı içerisindeki başlıkların incelenmesi yeterlidir.

ÇEV Burs Programının Özellikleri Nelerdir?

ÇEV burs programı kapsamında, öğrencilere geri ödemesiz maddi destekler sunulmaktadır. Orta öğretim ve yüksek öğretim öğrencilerinin tamamı, Çağdaş Eğitim Vakfı burs programı kapsamında maddi destek talep edebilirler. Burs programı süresince, öğrencilere bir tam eğitim öğretim yılı için destek sağlanmaktadır. Burs desteklerinin düzenli şekilde yapılması için öğrencilerin başarılarını devam ettirmeleri şart koşulmuştur. Başarılı eğitim hayatının devam etmesi durumunda, öğrencilere bir tam eğitim öğretim yılı için burs ödeneği sağlanacaktır. Çağdaş Eğitim Vakfı bursuna uygun bulunan öğrenciler, ÇEV tarafından tespit edilir ve öğrencilerle irtibata geçilir.

ÇEV Bursunun Başvuru Şartları Nelerdir?

Çağdaş Eğitim Vakfı burs programına katılım sağlamak isteyen öğrencilerin, aşağıda sıralanan kriterlere uyum sağlaması gerekmektedir. Çağdaş Eğitim Vakfı burs programından destek almak isteyen öğrenciler, orta öğretim ve yüksek öğretim programına göre kriterlere ayrılmaktadır:

Üniversite Öğrencilerinin Başvuru Koşulları:

 • Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan üniversite öğrencilerinin başvurusu kabul edilecektir.
 • Öğrencilerinin kendilerine ait bir gelirinin bulunmaması ve aile gelirinin düşük olması şart koşulmuştur.
 • İstanbul sınırları içerisinde üniversite eğitimine devam etmek gerekir.
 • Ara sınıf öğrencilerinin, minimum 2,00 not ortalamasına sahip olması gerekir.
 • Öğrencilerin bir önceki dönemden kalma dersi bulunmamalıdır.
 • Vakıf ve özel üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin, %100 eğitim bursuna sahip olması gerekir.
 • Öğrencilerin disiplin cezası almaması ve adli sicillerinin temiz olması şart koşulmuştur.

Ortaöğretim Öğrencilerinin Başvuru Koşulları:

 • Orta okul ve lise öğrencilerinin başvuru yapması için T.C. vatandaşı olmaları gerekir.
 • Öğrencilerin aile geliri, asgari ücret seviyesinde olmalıdır. Aylık gelirin düşük olmasının yanında, ailenin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması şart koşulmuştur.
 • Öğrencilerin karne not ortalamasının, en az 70 puan ve üzeri olması gerekmektedir.
 • Öğrencilerin sınıf tekrarına düşmemesi, zayıf dersinin bulunmaması ve bir üst sınıfa başarılı şekilde geçiş yapılması zaruridir.
 • Sadece 50 geçer not ortalamasıyla, bir üst sınıfa geçiş yapılmaması şart koşulmuştur. Okul ortalamasının yüksek olması temel prensipler arasındadır.
 • Özel okullarda eğitim gören öğrencilerin, %100 burslu olması gerekmektedir.

Öğrencilerin disiplin suçu işlememesi ve herhangi bir adli sicil kaydının bulunmaması, burs başvurusunda aranan ilk kriterler arasındadır. Okulda disiplin cezası alan ve adli sicilinde problem olan öğrenciler, Çağdaş Eğitim Vakfı burslarından faydalanamazlar.

ÇEV Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çağdaş eğitim Vakfı burs programına başvuru yapmak için aşağıda sıralanan adımların takip edilmesi gerekmektedir:

 • Çağdaş Eğitim Vakfı bursuna başvurmak için http://www.cev.org.tr/burs-basvuru-formu/ bağlantı adresinin kullanılması gerekir.
 • Bağlantı sayfası açıldıktan sonra, ÇEV burs başvurusu için belirtilen tarihlerde form doldurulmalıdır.
 • Burs başvuru formu üzerinde, öğrencilerin kimlik bilgileri, eğitim bilgileri ve aile bilgilerine dair bölümler yer almaktadır.
 • Tüm alanlar doldurulduktan sonra, Çağdaş Eğitim Vakfı bursu için ön başvuru oluşturulacaktır.

ÇEV Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

ÇEV burs başvurusu gönderildikten sonra, kurum tarafından düzenli bir inceleme başlatılmakta ve uygun olan adaylar belirlenmektedir.

Fulbright Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

İBB Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Jean Monnet Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu