Sosyal Yardım Platformu

2020 Çeyiz Parası Nasıl Alınır, Ne Kadar? Başvuru Şartları

2020 Çeyiz Parası Nasıl Alınır, Ne Kadar? Başvuru Şartları

Çeyiz parası, yetim kızların borçsuz evlenmesini hedefleyen bir devlet hizmetidir. Miktarı, alınmakta olunan yetim maaşına göre değişiklik gösterir ve devlet eliyle başvuru alan kurumlara çeyiz parası alım talebinde bulunulabilmektedir. Çeyiz parasının alınması için kişilerin anne veya babasının resmi olarak emekli olması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bu miktar, evlilik durumunda toplu para alımı sayesinde kız çocuklarının rahatlatılmasını sağlamaktadır. Evliliğin devam etmesi sırasında eğer çeyiz parası başvurusunda bulunulmamışsa, belirli bir zaman sınırına kadar başvuru alınabilmektedir.

Çeyiz Parası Alma Başvurusu Adımları Nelerdir?

Çeyiz parası alımı sırasında atılması gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İlk adım resmi nikahın kıyılmasıdır. Sadece dini nikahı bulunan kişiler, ne kadar şahit tutarlarsa tutsunlar, resmi bir kayıt yoksa çeyiz parası alamazlar.
 • Kişiler, bekarlık döneminden bu yana yetim maaşı alıyor olmalıdır. Yetim maaşının kesilme nedeni sadece evlilik olmalıdır.
 • Başvuruların online olarak yapılması mümkün değildir. Direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru alınmalıdır.
 • Kişiler, form doldurma yoluyla başvuru yapmalıdır. Başvuru sırasında doldurulan form haricinde kişilerin gerekli belgeleri de yanlarında getirmiş olmaları gerekmektedir.

Kişiler, bu adımlardan sonra başvurularını tamamlamış olurlar. Başvuruların bu şekilde tamamlanmasının ardından kişiler, çeyiz paralarını alabilmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

Çeyiz parasının alınması sırasında istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuruda, ‘Evlilik Ödeneği Talep Dilekçesi’ kullanılmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu binalarından alınabilecek bu dilekçe, orada doldurularak yetkililere teslim edilmelidir. Dilekçenin örneğine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Dilekçenin çıktısı internet üzerinden alınarak doldurulabilir.
 • Dilekçe üzerinde bulunan tahsis numarasına kişinin SGK yetim maaşı alma kodu girilmelidir.
 • Dilekçenin başvuru sahibi tarafından doldurulduğuna dair imza atılmalıdır.
 • Dilekçeye kişinin SGK sicil tahsil numarası girilmelidir.
 • Kişinin yanında, başvuru sırasında kesinlikle T.C. kimlik belgesi bulunmalıdır.
 • Kişinin başvuru sırasında evlilik cüzdanı yanında olmalıdır.

Çeyiz Parası Başvurusunda Zaman Aşımı Bulunur Mu?

Çeyiz parası başvurusunda zaman aşımı süresi 5 yıldır. Kişiler, evlendikten sonra 5 yıl içerisinde çeyiz parasına başvuru yapılmazsa, kişi başvuru hakkını kaybeder. 5 yıllık süre, resmi nikah tarihinden itibaren başlar. Kişinin resmi nikahından hemen sonra da bu çeyiz parasına başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Nikah öncesinde yapılan başvurular kabul edilmez.

Çeyiz Parası Alabilecek Kişiler Kimlerdir?

Çeyiz parasına başvurusu kabul edilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Anne veya babası, ya da ikisi birden vefat etmiş olanlar bu destekten yararlanabilmektedir.
 • Anne veya babanın, ya da her ikisinin sigortasının bulunması gerekmektedir.
 • Evlenen kızın anne veya babasından, ya da ikisinden yetim maaşı alıyor olması gerekmektedir.
 • Evlenen kızın evlilik zamanından önce bildirimde bulunması gerekmektedir.
 • Evlenen kızın,ilk evliliğini yapıyor olması gerekmektedir. ikinci evliliklerde veya diğer evliliklerde çeyiz parası alınamaz.
 • Evlenen kızın çeyiz parasına almaya engel teşkil edecek suça karışmamış olması gerekmektedir.
 • Kızın doldurduğu form ve belgelerde yanlışlık yapmaması gerekmektedir.
 • Evlenen kız için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan yapılan evliliklerde yetim maaşı alınıyorsa, çeyiz parası da alınabilir.
 • Evlenen kişinin kız çocuğu olması gerekmektedir. Erkekler çeyiz desteğinden yararlanamaz.

Çeyiz Parasının Miktarı Ne Kadardır?

Çeyiz parası alımı miktarı, alınan yetim maaşına göre değişiklik göstermektedir. Yetim maaşı ile bağlantılı olarak çeyiz parası artar ya da azalır. Bu konuda kişinin anne babasından hangisinin maaşını yetim maaşı olarak aldığı, her ikisinden maaş alıp almadığı gibi konular etkilidir. Bunların yanında kişinin maaşını aldığı anne babasının 4/A ya da 4/B türünden sigortalı olması gerekmektedir. 4/C sigortalarından yetim maaşı bağlanmadığından, kızların çeyiz parası alması mümkün olmayacaktır.

Ne Kadar Çeyiz Parası Alacağımı Nasıl Hesaplarım?

Çeyiz parasının miktarını hesaplamak için yapılması gereken işlem, alınan yetim maaşını 2 yıllık olarak hesaplamak olmalıdır. Çeyiz parası, 2 yıllık yetim maaşının toplu olarak alınmasıdır. Ardından yetim maaşı tamamen kesilecektir. Evlenmeden dolayı kesilen yetim maaşının son alımı, 2 yıllık toplu bir şekilde çeyiz parası adı ile gerçekleşmektedir. Kişiler, aldıkları yetim maaşını 24 ile çarparak alacakları çeyiz parasını hesaplayabilirler.

Çeyiz Parası Ödemesi Yapmaya Yetkili Kurumlar Nerelerdir?

Çeyiz parasının alınabileceği kurumlar Ziraat Bankası banka hesapları ile PTT şubeleridir. Kızlar zaten yetim maaşı alıyor olduklarından Ziraat Bankası’nda bir hesapları olacaktır. Bu kapsamda kullanmakta oldukları hesaplarına çeyiz parasının aktarılması sağlanabilir.

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Çeyiz parasının sorgulanması için kullanılacak kanallar şu şekilde sıralanabilir:

 • E- devlet sistemi
 • Alo 170
 • Sosyal Güvenlik Kurumu binaları

Bahsedilen yerlerden yapılacak başvurularda kişilerin çeyiz parasını alabilmesi, sorgulaması ve çeyiz parasının miktarı görülebilmektedir.

Çeyiz Parası E- Devlet Üzeriden Nasıl Sorgulanır?

E- devlet sisteminden çeyiz parasının sorgulanması için yapılması gereken işlem, şifre ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapılmasıdır. Sistem girişinin ardından en alt kısımda bulunan e- hizmetler menüsüne tıklanması gerekir. Bu menüye tıklanmasının ardından ekrana gelecek başvuru seçenekleri arasından çeyiz parası sorgulama işaretlenmelidir. Bu sayede ekranda sorgulama sonucu görünür. E- devlet sistemi, genel haliyle bilgilerin sadece şifre ve T.C. kimlik numarası ile kaydedildiği sanal bir dosyalama işlemidir. Bu nedenle sorgulamalarınızda fazladan form doldurmanıza gerek kalmadan tüm işlemlerinizin sonuçlarını görebilirsiniz.

Çeyiz Parası Telefonla Nasıl Sorgulanır?

Telefonla çeyiz parası sorgusu yapmak için kişilerin Alo 170 hattını aramaları gerekmektedir. Telefondaki görevliye kişisel bilgilerin verilmesinin ardından görevli, sistemden sorgulama işlemlerini yapacaktır. Burada görevlinin soracağı sorulara doğru yanıt vermeniz gerekecektir. Vereceğiniz yanıtlarla bilgilerinize ulaşılır ve bu sayede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Alan Kişiler Boşandıklarında Yetim Maaşı Alabilir Mi?

Çeyiz parası alan kişilerin boşanması durumunda yetim maaşı almaları, boşanma zamanına göre değişiklik göstermektedir. Kişiler, evlendikten en erken 2 yıl sonra boşanırlarsa tekrar yetim maaşı alabilecektir. Ancak yetim maaşının 2 yıllık kısmı toplu olarak, çeyiz parası adıyla çekilmiş olacağından, 2 yıldan erken boşanmalarda 2 yılın dolması beklenerek yetim maaşı bağlanır. Maaşın bağlanması için tekrar boşanma bildirgesi ile başvuru yapılması, boşanmanın gerçekleştiğinin bildirilmesi gerekmektedir. Bu konuda kandının kusurlu olması, boşanma davasını kadının açması gibi faktörler önem taşımamaktadır. Kişiler, ne şekilde boşanmış olurlarsa olsunlar, tek kıstas 2 yıllık evlilik sürecinin yaşanmış olmasıdır.

Başkası Yerine Çeyiz Parası Başvurusu Yapabilir Miyim?

Başkası yerine çeyiz parasına başvurmak mümkün ve doğru değildir. Aynı zamanda kimse, yerine başka birinin başvurmasını da istememelidir. Kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları başvuruda bireysel başvuru gerçekleştirmelidir. Çeyiz parasını kişinin 1. Dereceden yakını dahi alamaz. Bu konuda çocuk sahibi olma durumu da etkisizdir. Kişi, 5 yıllık süreç içerisinde çocuk sahibi olmuş olsa dahi, kendi çeyiz parasının başvuru işlemlerini de, alım işlemlerini de gerçekleştirmelidir. Çeyiz parasının başkası tarafından alınmak istenmesi durumunda, paranın sahibinin kimliği kişide olsa dahi, çeyiz parasını alamaz.

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. tuba kokcu dedi ki:

  merhaba ben ilk evlendigimde 4 ceyiz parasi aldim .. ama bosandik suan bagkur maasim var . bidaha evlendigimde alabiliyormuyum .

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çeyiz parası ödemesi sadece bir kereye mahsus olmaktadır.

 2. Halime 04 dedi ki:

  Mrb ben yetimi ve babamin maaşını ablamlar alıyor. Ve 1ay 16 gundr evliyim esim suan calısamıyor. Bu maaşa yaranabılırmıyım acaba.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Siz alamazsınız.

 3. simge dedi ki:

  18 yaşını doldurmaya 5 ay kala yurtan çıktım ve annem babam sayıp cikmadi ve 1 kesimda evlendim eşimin abisi ve karısının yanında kaliyoruz Çeyiz Parasın dan ben de yararlana Biliyor muyum acaba ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çeyiz parası yardımından yetim maaşı alanlar faydalanabilmektedir. Başvuru işlemini resmi nikah sonrasında gerçekleştirebilirsiniz.

 4. huriye dedi ki:

  merhaba babadan yetim maaşı alıyorum bir kızım var şuan nişanlılı başvursam kızımada olur mu teşekürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kızınız için olmaz.

 5. Buse dedi ki:

  Merhabalar öncelikle değerli vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.hakkinizi helal edin. ben birkez evlilik yaptım evliligimde babam yaşıyordu sonrasında vefat etti ve şuanda yetim ayligi alıyorum ve 2. Evliliğimi yapacağım maaşımın 24 katı alınacağına dair bilgi cıktı karşıma fakat bu alınan 24 aylık toplu paranın geri ödemesi yapiliyormu?babam ssk dan malulen emekli oldu hastalığından dolayı kaybettim canım babamı?ilginiz için tesekkurler.iyi akşamlar dilerim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Çeyiz parası için başvurusu yapmak isteyen gelin adaylarının aşağıdaki adımları eksiksiz şekilde izlemesi gerekmektedir.
   Yetim aylığı alan ve evlenmek üzere olan kadınların çeyiz parası ödemesi alabilmesi için başvuruları bizzat yapması oldukça önem teşkil eder.
   Çeyiz parası alabilmek için en önemli şart başvuruyu yapmaktır. Başvuru yapılmaması durumunda ya da başvurunun geç yapılması halinde, kadının çeyiz parası hakkından vazgeçtiğine hüküm verilir.
   Çeyiz parası için başvuru süresi, evlilik yaptıktan sonraki 5 senedir. Bu süreyi geçen kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
   Çeyiz parası başvuruları online olarak elektronik ortamdan yapılamaz. Bundan dolayı da başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri ile Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri’ne bizzat yapılmalıdır.
   Bu şartları yerine getiren kadınlar çeyiz parası alabilmektedir.

 6. zeynep dedi ki:

  Merhaba yetim aylığı alıyorken evlendim. Evliliğimin 2. yılı bağkurlu oldum. Şu an başvuruda bulunsam çeyiz desteği alabilirmiyim?
  Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çeyiz parası için başvuru süresi, evlilik yaptıktan sonraki 5 senedir. Bu süreyi geçen kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

 7. Lena dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım annemin imzası ile evleneceğim fakat annem çeyiz parasının kendi hesabına yatırılması için dilekçe vermemde baskı yapıyor dilekçe verdikten hemen sonra ki gün dilekçeyi iptal etme şansım var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yazdığınız dilekçe için iptal dilekçesi yazarak iptal talebinde bulunabilirsiniz.

 8. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar bn 5 şubatta evlendim evlendikden sonra ceyiz parası için basvuru yaptım evraklarımı yolladım bana daha detaylı şekilde bi dilekçe yollamam gerektiğine dair kağıt yolladılar sgk giderek tekrardan evrak yolladım aynı şekilde yine aynı şekilde cevap geldi şimdi tekrar sgk verilen evlilik ödenegi ile ilgili kağıtlı yolladım sgk dakiler hep aynı formu veriyor bunu doldur bu adrese yolla diyorlar 3 kez yolladım ne yapmam gerekiyor evlilik ödeneğini almam icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmek için anne yada babadan yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğü başvuruyu almazsa Genel Müdürlüğe gönderin

 9. Melek dedi ki:

  Merhaba ben istemiyorum maaşim ablama aktarilsin diye dilekce verdim şimdi tekrar almak istiyorum ala bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar bir dilekçe ile maaşınızı almak için talepte bulunarak almaya devam edebilirsiniz.

 10. Nermin yıldız dedi ki:

  Bnm babam vefat etti ben kardeşim ve annem maaş alıyoruz eğer çeyiz parası alırsam annemlerin maaşından kesinti olur mu teşekkürler şimdiden vereceğiniz bilgiler için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası evlenme yardımı olarak veriliyor. Anneniz aynı maaşı almaya devam eder, kesinti olmaz

 11. Nurdan dedi ki:

  Merhabalar. Ben yazılarınızı okudum. Bugğn SSK’yada gittim fakat net anlayamadım olayı. Ben babamdan yetim maaşı alıyorum. Bugün nikah işlemleri için başvuru yaptık. Nikah gününü Ağustos ayına alacağız. Ben bu yardıma başvurmak için ne yapmam gerekiyor? Diyelim ki ben 29 Ağustos’a nikah günü aldım ve resmi işlemler o tarihte gerçekleşti. Ben bu dilekçeyi nikah kıyalmadan önce mi göndereceğim yani 26sından önce. Yoksa nikah kıyılacak ben cüzdan örneğiyle birlikte mi göndereceğim yani 26’sından sonra? Hangisini yapacağım anlayamadım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığınız devam eder ederken nikahtan önce başvurunuzu yapın. Nikahtan sonra da evraklarınızı verirsiniz

 12. Ayşe dedi ki:

  Nikahtan sonra başvuru yaptım bi sorun olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşınız kesilmeden başvuru yapmanız gerekmektedir.

  2. aslan dedi ki:

   sorun olmaz

 13. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben e devletten başvuru yaptım dilekçe yollamam gerekirmi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzun çıktısını SGK’ya bırakabilirsiniz.

 14. Fatma sari dedi ki:

  EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAKSAHİBİ TAHSİS İŞLEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ gelen evrak kaldirilmis yaziyo bu ne demek ben 15 gun once ceyiz parasina basvurmustum tsklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşınızı almaya devam ediyorsanız tekrar çeyiz parası başvuru yapabilirsiniz

 15. Aysel dedi ki:

  15 gun once evlendim.ve ceyiz parasina basvurdum 1 hafta once istege bagli sigortaya baglandim ceyiz parasina engel olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmek için yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir. Başvuru yaptığınızda yetim maaşı alıyorsanız sigorta engel olmaz

 16. hulya cosan dedi ki:

  ben 10 yıldır evlıyım cyız paras alabılırmıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası yeni evlenen bayanlara verilmektedir.

 17. Rukiye dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben babamın maaşını alıyordum 4 ay önce evlendim SGK genel müdürlüğe gereken tüm belgeleri gönderdim herhangi bi cevap verilmemiş olup para da yatmamıştır. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezinden takip edebilirsiniz.

 18. Dilek Evcim dedi ki:

  Hayırlı günler ben 02.02.2018. Tarihinde evlendim evlenmeden önce yetim aylığı alıyordum nikahtan sonra çeyiz parası almak için başvurduk rahmetli babam tarım sigortalı olduğu için ödeme yapılamaz diye bir cevap geldi ödeme yapılmadı bu konu hakkında yardım edermisiniz bana.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tarım sigortası çeyiz yardımı almak için engel değildir. Aylığı alanlar için her hangi bir problem olmaz. Tekrar başvuru yapabilirsiniz

 19. Sümeyye dedi ki:

  merhaba babam 18 yıl önce vefat etti ben yetim aylığı alıyordum fakat çalışmaya başladığım için kesildi çeyiz yardımına başvurabiliyor muyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Yeni düzenlemeyle birlikte sigortalı çalışanlarda yetim aylığı alabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilir yetim aylığı için başvuru yapabilirsiniz. Aylık bağlanmasından bir süre sonra da çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz.

 20. Zeynep dedi ki:

  Merhaba..1988 yılında evlendim..1996 yılında boşandım.annem babam ve çocuğumla birlikte yaşamaya başladım..2014 yılında annemi 2018 yılında babamı kaybettim.ve babamdan 11 aydın yetim maaşı alıyorum.şimdi bir evlilik yapacağım..çeyiz parası alabiliyormuyum. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatınızı yapın kurum onay verirse alabilirsiniz.

 21. Gamzs dedi ki:

  Merhabalar benim babam vefat etti yetim aylığı almiyorum sigortalı çalıştığımdan dolayı evlenicem ceyiz yardımı icin başvursam kabul olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı çalışırken de yetim aylığı alabilirsiniz. Çeyiz yardımı başvurusunda bulunabilmek için belli bir süre yetim aylığı almanız gerekmektedir. Yetim aylığı başvurunuzu yapın belli bir süre sonra çeyiz yardımı için müracaat edebilirsiniz

 22. Ceyda dedi ki:

  Merhaba ben eşimle ayrıldıktan sonra 1.5 yıl babamdan dul yetim aylığı aldım şimdi tekrar evleniyoruz..daha once hıc almadım alabilirmiyim.birde bu ödenek için ilk evlilik şartı varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz yardımı tek seferlik yapılmaktadır. Yetim aylığınız devam ederken başvuru yapabilirsiniz.

 23. Ayşe dedi ki:

  çeyiz ödenegi için nikahtan önce ve tekrar nikaktan sonra mı sgk ya dilekçe vermek gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşı alıyor olmak ve nikahtan önce başvur yapmak gerekmektedir

 24. VİLDAN dedi ki:

  MERHABA BEN ILK EVLILIGIMI YAPTIM BOSANDIM O ZMAN BABAM YASIYORDU BOSANDIKTAN SONRA BABAM VEFAT ETTI MAAS ALMAYA BASLADIM SIMDI EVLENECM 30 YASINDAYIM CEYIZ PARASI ALABILIR MIYIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, SGK’ya çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz.

 25. ayşe dedi ki:

  merhaba ilk evliliginde çeyiz parasını almamış ise 2. evliliginde alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası 5 yıl içinde alma şartı var. 5 Yıl içinde alınmayan çeyiz paraları sonra alınamamaktadır.

 26. Seyda dedi ki:

  Ceyiz parası icin müracaat edeceğim fakat normalde 3 haftalık bir süreç yazıyor ama cevremde ve bazı yazılarda 2 ya da 3 ay sonra verildiği yazıyor,söyleniyor.Paranin kesin olarak verilme süreci ne kadar?Ona gore ben nikah icin başvuruda bulunacagim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası için 3 haftalık bir süreç öngörülüyor.

   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 27. elif dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım 10 yıldır yetim maaşı alıyordum bu sene evlendim 5 ay önce evlendikten sonra maaşımın anneme bağlanmasını istiyorum diye dilekçe yazdım gönderdim fakat annemin borçlar birikince tekrardan dilekçe yazıp çeyiz parasını almak istediğimizi yazdık fakat kabul edilmemiş gerekçe olarakta önce evlenmeden önce başvuru yapıp evlendikten sonra dilekçe vermeniz gerekiyor demişleer ne yapabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evlenme cüzdanı yada nüfus kayıt örneğini de ekleyerek tekrar başvuru yapın
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 28. Mehmet dedi ki:

  Merhaba
  Eşimle 17.10.2017 nikah tarihimiz eşim babasının vefatından dolayı yetim maaşı alıyomuş ama çalışıyoduda 30.09.2017 itabariyle işi bırakmıştı nikaha kadar arada bi 17 gün var çeyiz parası alabilir mi acaba
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evlenme cüzdanı yada nüfus kayıt örneği ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine müracaat ederek çeyiz parasını alabilirsiniz.

 29. Mehmet dedi ki:

  Merhaba eşim babasının vefatından dolayı yetim aylığı alıyomuş 17.10.2017 tarihinde evlendik başvuru yapsak çeyiz parası alabilirmi şartlar tutuyomu acaba
  Teşekkürler kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz yardımı süresi 5 yıl. Nüfus kayıt örneği yada evlenme cüzdanı ile birlikte SGK İl Müdürlüğüne çeyiz yardımı talebinizi içeren bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Peki eşim sigortalı çalışıyodu evlenince bıraktı işi çalışırkende yetim maaşı alıyomuş bu durum hak kaybı saglarmı
   Teşekkürler kolay gelsin

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşı alırken evlendiği için çeyiz parası alabilir.Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaat ederek çeyiz yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 30. Adanalı dedi ki:

  Merhaba ben dün evlendim eşim yabancı kadın olarak çeyiz parası alabilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yabancılara çeyiz parası verilmiyor. Çeyiz parası alabilmek için anne yada babadan yetim maaşı alıyor olmak gerekiyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 31. Zeliha dedi ki:

  Merhabalar benim annem ben küçükken vefat etti ve ben maaş alıyordum sonra birden bire iptal ettiler. Ve şuan evlenmek üzereyim. Nişanlım böyle birseyin olduğunu söyledi ve babam sigortalı. Çeyiz parası bana verirler mi yada ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası sigorta üzerinden alınan yetim maaşından veriliyor. öksüzlük maaşı için tekrar müracaat etmeniz gerekir.

 32. Zeynep sari dedi ki:

  Merhaba
  Eşimden dul maaşı alıyorum,kızımda yetim maaşı alıyor. Kızım evlenirken 24 maaş çeyiz yardımı aldı. Bu ay 24 ayın sonu. 25 . Ay benim maaşıma eklenmesi gerkiyor diye biliyorum.benim herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu tür durumlarda genelde ekleniyor. Eğer ekleme yapılmazsa Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz.

 33. Naciye kara dedi ki:

  Merhabalar;Ben 2011 yılında evlenip 2014 yilinda bosandim.Babam.2018 yilinda vefat ettigi icin bana yetim ayligi baglandi.Simdi 2.kez evlensem ceyiz parasi alabiliyormuyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikinci kez evlenenlere çeyiz parası verilmiyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 34. ismail ak dedi ki:

  merhaba.. eski eşimle 2009 yılında boşandık ve bu arada gecen zaman suresinde evlenmedik geçen yıl büyük oğlum kaza sonucu vefat etti bu süreden sonra yakinkastik ve tekrar evlenmeye karar verdik . eşim dul yetim maaşı alıyor ceyiz yardımı alabilirmiyiz böyle bir imkan varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alan kız çocukları aylık alırken evlendiklerinde çeyiz yardımı almaktadır. Sizde çeyiz yardımı alabilirsiniz fakat evlilik öncesi müracaat etmeniz gerekiyor. Evlendiğinizde eşinizin aldığı yetim aylığı da evlilik nedeniyle kesilir.

  2. VİLDAN dedi ki:

   merhba ben soru sormustum ne zaman cevap alabılırım

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, soruyu tekrar alabilir miyim?

  4. VİLDAN dedi ki:

   BEN ILK EVLILIK YAPTIGIMDA BABAM YASIYORDU BABAM VEFAT ETTI BOSANDIM BABAMDAN MAAS ALMAYA BASLADIM ILK EVLILIGIMDE CEYIZ PARASI ALMADIM SIMDI ISE EVLILIK YAPACAM CEYIZ PARASI ALABILIYOR MUYUM TESEKKUR EDERIM

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alanlar çeyiz parası alabilmektedir. Müracaat edebilirsiniz.

  6. VİLDAN dedi ki:

   PEKI YAS SINIRI VARMI

  7. Danışma Birimi dedi ki:

   Çeyiz yardımı bir defa ve yetim aylığı alanlara veriliyor.