Sosyal Yardım Platformu

2019 Çeyiz Parası Nasıl Alınır, Ne Kadar? Başvuru Şartları

2019 Çeyiz Parası Nasıl Alınır, Ne Kadar? Başvuru Şartları

2019’da çeyiz parası başvurusu yapabilmek için kişinin yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen yetim aylığı, kız çocuğunun evlenmesi ile kesilmektedir. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu yetim aylığının kesilmesi ile evlenmesi durumundaki mağduriyetini engellemek için çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır. Çeyiz parası kapsamında anne ya da babası vefat etmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlara, devlet tarafından maaşın 24 katına kadar çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır. Çeyiz parası ödemeleri 2019 senesinde kişinin aldığı yetim aylığının 24 katı ödenmektedir. Çeyiz hesabı parası için kadının evlenmeden önce açtırdığı banka hesabına en az 3 sene boyunca düzenli olarak ödeme yapmak durumundadır. Hesaptaki birikiminin yüzde 10 ya da yüzde 25’i ise devlet tarafından verilmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası için başvurusu yapmak isteyen gelin adaylarının aşağıdaki adımları eksiksiz şekilde izlemesi gerekmektedir. Buna göre:

 • Yetim aylığı alan ve evlenmek üzere olan kadınların çeyiz parası ödemesi alabilmesi için başvuruları bizzat yapması oldukça önem teşkil eder.
 • Çeyiz parası alabilmek için en önemli şart başvuruyu yapmaktır. Başvuru yapılmaması durumunda ya da başvurunun geç yapılması halinde, kadının çeyiz parası hakkından vazgeçtiğine hüküm verilir.
 • Çeyiz parası için başvuru süresi, evlilik yaptıktan sonraki 5 senedir. Bu süreyi geçen kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Çeyiz parası başvuruları online olarak elektronik ortamdan yapılamaz. Bundan dolayı da başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri ile Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri’ne bizzat yapılmalıdır.
 • Bu şartları yerine getiren kadınlar çeyiz parası alabilmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası başvurusu belgeleri başvuru sırasında bizzat teslim edilmelidir. Buna göre başvuru yaparken talep edilen belgeler ise:

 • Başvuru sırasında en önemli belge ‘’Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi’’ olmaktadır. Evlenme ödeneği talep dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumları binalarından alınmaktadır. Bu talep dilekçesi boş olarak verilmektedir. Kadının bu belgeyi doldurması gerekmektedir. Form kapsamında evlenme tarihi gibi sorulara da yanıt verilmesi gerekmektedir.
 • Evlenme ödeneği talep dilekçesinin doldurulmasından sonra, başvuru yapan kişinin formu bizzat telim etmesi gerekmektedir. Farklı birinin formu doldurması halinde formun geçerliliği kaybolacaktır.
 • Dilekçe üzerinde yer alan tahsis numarası bölümüne başvuru yapan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu sicil numarasını doğru şekilde girmesi gerekmektedir. Dilekçenin en alt bölümüne ise dilekçenin başvuran kişi tarafından doldurulduğuna dair imzanın atılması gerekmektedir.
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış olan evliliğin yapıldığına dair, nikah belgesi gerekmektedir.

Kimler Çeyiz Parası Başvurusu Yapabilir?

Çeyiz parası başvurusu yapabilecek kişiler anne ve babasını kaybetmiş kişilerdir. Bu kişilere yetim aylığı ödemesi SGK tarafından yapılmaktadır. Yetim aylığı ödemesi almayan kişiler çeyiz parası alamaz. Verilen bu ödenek sayesinde yetim kız çocukları borçsuz şekilde evlenebilmektedir. Çeyiz parası ödenekleri yalnızca yetim aylığı alan kişilere verilmektedir. Bu ödenek aynı zamanda yalnızca kız çocuklarına verilmektedir. Erkeklerin çeyiz ödemesi alması söz konusu değildir. Buna göre 4A SSK ve 4B Bağ Kur kapsamında ödenek alan kız çocukları bu ödemeden faydalanabilmektedir. Bunun dışında:

 • Çeyiz parası ödeneklerinde yaş sınırı söz konusu değildir.
 • Evlenecek yaşa gelmiş olan kız çocukları, evlenecekleri diledikleri bir yaşta çeyz parası ödemesi almaya hak kazanmaktadır.
 • Bunun yanı sıra yapılan destek yalnızca ilk evlilik için verilmektedir. Şayet kadın boşanırsa, yetim aylığı almaya devam eder ancak yeniden evlenmesi durumunda çeyiz ödeneği alması söz konusu değildir.

Çeyiz Parası Ödemesi Ne Kadar?

Çeyiz parası miktarı yetim aylığına göre belirlenmektedir. Buna göre yetim aylıklarının 24 katı çeyiz parası olarak verilmektedir. Bu ödemeler, tek seferde toplu şekilde verilmektedir. Başvuru yapan kişinin  2 senelik yetim aylıklarını tek seferde almaları için aldıkları yetim aylığına göre hesap yapılır. Şayet kişi yetim aylığı olarak 600 TL ödeme alıyorsa, alacağı toplu çeyiz parası ödemesi 600 çarpı 24 olacaktır. Ancak çeyiz parası alabilmek için başvuru yapılması zorunludur. Geri ödemesi olmayan bir ödeme şekli olduğu için de başvuru yapılmadığı durumlarda çeyiz parası ödemesi alınması söz konusu değildir.

Çeyiz Parası Ödemesi Nereye Yatar?

Çeyiz parası ödemesi Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır. Şayet kişinin Ziraat Bankası hesabı yoksa, açması önemlidir. Hesaba yatan para, aynı gün içinde çekilebilmektedir. Şayet kişinin hesabı yoksa Ziraat Bankası veznelerine giderek kimlik kartı ya da TC kimlik numarası ile çeyiz parası ödemesi çekilebilmektedir. Ödemelerin farklı bir bankadan yapılması söz konusu değildir. Ziraat Bankası veznesinden alınacak ödemede hak sahibi gelmezse, bu ödemelerin farklı birine yapılması söz konusu değildir.

Çeyiz Parası Sorgusu Nereden Yapılır?

Çeyiz parası sorgulama işlemlerini yapmak için bankaya uğramak söz konusu değildir. Sorgulama yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine de gitmek gerekmemektedir. Yapılacak olan sorgulama işlemleri için E-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için:

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için E-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığından satın alınabilmektedir.
 • E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra en alt bölümde bulunan bakanlık ve hizmetler bölümüne giriş yapmak gerekmektedir.
 • Bu alana tıkladıktan sonra sayfa üzerinden SSK sorgulama, prim borcu sorgulama ve çeyiz parası sorgulama seçenekleri bulunmaktadır.
 • Çeyiz parası sorgulama alanını tıkladıktan sonra ödemenin yatıp yatmadığını kontrol edebilir ve sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama işlemlerini yapabilmek için herhangi bir form doldurulmasına da gerek yoktur. E-devlet sistemine giriş yaparken şifrenizi de kaydedebilir ve tekrar giriş yaptığınızda yeniden girmeniz gerekmemektedir.

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası hesaplama işlemleri sigorta statüsüne göre yapılmaktadır. Evlenmek için çeyiz yardımı almak isteyen kişilere, yetim aylığının 24 katı kadar ödeme verilmektedir. Şayet yetim aylığı Emekli Sandığı sigorta kolundan alınıyorsa, alınan aylığın 12 katı kadar çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır. Şayet yetim aylığı 4A ya da 4B kapsamında yatıyorsa, maaşın 24 katı ödeme yapılmaktadır. Evlenme ödenekleri hesaplanırken, kişinin aldığı en son yetim aylığına göre hesap yapılmaktadır. Son yatan yetim aylığının 12 ya da 24 katı çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır.

Çeyiz Parası Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Çeyiz parası ödeme zamanı için standart bir tarih bulunmamaktadır. Kişi evlendikten sonra çeyiz parası için başvurusunu yapar ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemenin yapılıp yapılmayacağına dair başvuru analiz edilir. Başvurunun kabul edilmesi halinde ödemeler SGK’nın yoğunluğuna göre değişmektedir. Bundan dolayı da ödemeler başvurudan sonraki ilk ayda ya da ikinci ayda yapılabilmektedir. Çeyiz parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için ise e-devlet sistemini ya da Alo 170’i arayarak sorgulama yapmak mümkündür. Sorgulama yaptıktan sonra ödemenin yapıldığını öğrendiğinizde Ziraat Bankası’na giderek çeyiz parasını çekebilirsiniz. Ancak ödemeyi çekebilmek için ilk olarak Ziraat Bankası hesabı açmak gerekmektedir. Çeyiz parası ödemeleri yalnızca çeyiz parasının yattığı kişi tarafından çekilebilir.

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 75 YORUM
 1. Halime 04 dedi ki:

  Mrb ben yetimi ve babamin maaşını ablamlar alıyor. Ve 1ay 16 gundr evliyim esim suan calısamıyor. Bu maaşa yaranabılırmıyım acaba.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Siz alamazsınız.

 2. simge dedi ki:

  18 yaşını doldurmaya 5 ay kala yurtan çıktım ve annem babam sayıp cikmadi ve 1 kesimda evlendim eşimin abisi ve karısının yanında kaliyoruz Çeyiz Parasın dan ben de yararlana Biliyor muyum acaba ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çeyiz parası yardımından yetim maaşı alanlar faydalanabilmektedir. Başvuru işlemini resmi nikah sonrasında gerçekleştirebilirsiniz.

 3. huriye dedi ki:

  merhaba babadan yetim maaşı alıyorum bir kızım var şuan nişanlılı başvursam kızımada olur mu teşekürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kızınız için olmaz.

 4. Buse dedi ki:

  Merhabalar öncelikle değerli vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.hakkinizi helal edin. ben birkez evlilik yaptım evliligimde babam yaşıyordu sonrasında vefat etti ve şuanda yetim ayligi alıyorum ve 2. Evliliğimi yapacağım maaşımın 24 katı alınacağına dair bilgi cıktı karşıma fakat bu alınan 24 aylık toplu paranın geri ödemesi yapiliyormu?babam ssk dan malulen emekli oldu hastalığından dolayı kaybettim canım babamı?ilginiz için tesekkurler.iyi akşamlar dilerim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Çeyiz parası için başvurusu yapmak isteyen gelin adaylarının aşağıdaki adımları eksiksiz şekilde izlemesi gerekmektedir.
   Yetim aylığı alan ve evlenmek üzere olan kadınların çeyiz parası ödemesi alabilmesi için başvuruları bizzat yapması oldukça önem teşkil eder.
   Çeyiz parası alabilmek için en önemli şart başvuruyu yapmaktır. Başvuru yapılmaması durumunda ya da başvurunun geç yapılması halinde, kadının çeyiz parası hakkından vazgeçtiğine hüküm verilir.
   Çeyiz parası için başvuru süresi, evlilik yaptıktan sonraki 5 senedir. Bu süreyi geçen kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
   Çeyiz parası başvuruları online olarak elektronik ortamdan yapılamaz. Bundan dolayı da başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri ile Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri’ne bizzat yapılmalıdır.
   Bu şartları yerine getiren kadınlar çeyiz parası alabilmektedir.

 5. zeynep dedi ki:

  Merhaba yetim aylığı alıyorken evlendim. Evliliğimin 2. yılı bağkurlu oldum. Şu an başvuruda bulunsam çeyiz desteği alabilirmiyim?
  Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çeyiz parası için başvuru süresi, evlilik yaptıktan sonraki 5 senedir. Bu süreyi geçen kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

 6. Lena dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım annemin imzası ile evleneceğim fakat annem çeyiz parasının kendi hesabına yatırılması için dilekçe vermemde baskı yapıyor dilekçe verdikten hemen sonra ki gün dilekçeyi iptal etme şansım var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yazdığınız dilekçe için iptal dilekçesi yazarak iptal talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar bn 5 şubatta evlendim evlendikden sonra ceyiz parası için basvuru yaptım evraklarımı yolladım bana daha detaylı şekilde bi dilekçe yollamam gerektiğine dair kağıt yolladılar sgk giderek tekrardan evrak yolladım aynı şekilde yine aynı şekilde cevap geldi şimdi tekrar sgk verilen evlilik ödenegi ile ilgili kağıtlı yolladım sgk dakiler hep aynı formu veriyor bunu doldur bu adrese yolla diyorlar 3 kez yolladım ne yapmam gerekiyor evlilik ödeneğini almam icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmek için anne yada babadan yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğü başvuruyu almazsa Genel Müdürlüğe gönderin

 8. Melek dedi ki:

  Merhaba ben istemiyorum maaşim ablama aktarilsin diye dilekce verdim şimdi tekrar almak istiyorum ala bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar bir dilekçe ile maaşınızı almak için talepte bulunarak almaya devam edebilirsiniz.

 9. Nermin yıldız dedi ki:

  Bnm babam vefat etti ben kardeşim ve annem maaş alıyoruz eğer çeyiz parası alırsam annemlerin maaşından kesinti olur mu teşekkürler şimdiden vereceğiniz bilgiler için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası evlenme yardımı olarak veriliyor. Anneniz aynı maaşı almaya devam eder, kesinti olmaz

 10. Nurdan dedi ki:

  Merhabalar. Ben yazılarınızı okudum. Bugğn SSK’yada gittim fakat net anlayamadım olayı. Ben babamdan yetim maaşı alıyorum. Bugün nikah işlemleri için başvuru yaptık. Nikah gününü Ağustos ayına alacağız. Ben bu yardıma başvurmak için ne yapmam gerekiyor? Diyelim ki ben 29 Ağustos’a nikah günü aldım ve resmi işlemler o tarihte gerçekleşti. Ben bu dilekçeyi nikah kıyalmadan önce mi göndereceğim yani 26sından önce. Yoksa nikah kıyılacak ben cüzdan örneğiyle birlikte mi göndereceğim yani 26’sından sonra? Hangisini yapacağım anlayamadım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığınız devam eder ederken nikahtan önce başvurunuzu yapın. Nikahtan sonra da evraklarınızı verirsiniz

 11. Ayşe dedi ki:

  Nikahtan sonra başvuru yaptım bi sorun olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşınız kesilmeden başvuru yapmanız gerekmektedir.

  2. aslan dedi ki:

   sorun olmaz

 12. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben e devletten başvuru yaptım dilekçe yollamam gerekirmi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzun çıktısını SGK’ya bırakabilirsiniz.

 13. Fatma sari dedi ki:

  EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAKSAHİBİ TAHSİS İŞLEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ gelen evrak kaldirilmis yaziyo bu ne demek ben 15 gun once ceyiz parasina basvurmustum tsklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşınızı almaya devam ediyorsanız tekrar çeyiz parası başvuru yapabilirsiniz

 14. Aysel dedi ki:

  15 gun once evlendim.ve ceyiz parasina basvurdum 1 hafta once istege bagli sigortaya baglandim ceyiz parasina engel olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmek için yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir. Başvuru yaptığınızda yetim maaşı alıyorsanız sigorta engel olmaz

 15. hulya cosan dedi ki:

  ben 10 yıldır evlıyım cyız paras alabılırmıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası yeni evlenen bayanlara verilmektedir.

 16. Rukiye dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben babamın maaşını alıyordum 4 ay önce evlendim SGK genel müdürlüğe gereken tüm belgeleri gönderdim herhangi bi cevap verilmemiş olup para da yatmamıştır. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezinden takip edebilirsiniz.

 17. Dilek Evcim dedi ki:

  Hayırlı günler ben 02.02.2018. Tarihinde evlendim evlenmeden önce yetim aylığı alıyordum nikahtan sonra çeyiz parası almak için başvurduk rahmetli babam tarım sigortalı olduğu için ödeme yapılamaz diye bir cevap geldi ödeme yapılmadı bu konu hakkında yardım edermisiniz bana.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tarım sigortası çeyiz yardımı almak için engel değildir. Aylığı alanlar için her hangi bir problem olmaz. Tekrar başvuru yapabilirsiniz

 18. Sümeyye dedi ki:

  merhaba babam 18 yıl önce vefat etti ben yetim aylığı alıyordum fakat çalışmaya başladığım için kesildi çeyiz yardımına başvurabiliyor muyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Yeni düzenlemeyle birlikte sigortalı çalışanlarda yetim aylığı alabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilir yetim aylığı için başvuru yapabilirsiniz. Aylık bağlanmasından bir süre sonra da çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz.

 19. Zeynep dedi ki:

  Merhaba..1988 yılında evlendim..1996 yılında boşandım.annem babam ve çocuğumla birlikte yaşamaya başladım..2014 yılında annemi 2018 yılında babamı kaybettim.ve babamdan 11 aydın yetim maaşı alıyorum.şimdi bir evlilik yapacağım..çeyiz parası alabiliyormuyum. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatınızı yapın kurum onay verirse alabilirsiniz.

 20. Gamzs dedi ki:

  Merhabalar benim babam vefat etti yetim aylığı almiyorum sigortalı çalıştığımdan dolayı evlenicem ceyiz yardımı icin başvursam kabul olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı çalışırken de yetim aylığı alabilirsiniz. Çeyiz yardımı başvurusunda bulunabilmek için belli bir süre yetim aylığı almanız gerekmektedir. Yetim aylığı başvurunuzu yapın belli bir süre sonra çeyiz yardımı için müracaat edebilirsiniz

 21. Ceyda dedi ki:

  Merhaba ben eşimle ayrıldıktan sonra 1.5 yıl babamdan dul yetim aylığı aldım şimdi tekrar evleniyoruz..daha once hıc almadım alabilirmiyim.birde bu ödenek için ilk evlilik şartı varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz yardımı tek seferlik yapılmaktadır. Yetim aylığınız devam ederken başvuru yapabilirsiniz.

 22. Ayşe dedi ki:

  çeyiz ödenegi için nikahtan önce ve tekrar nikaktan sonra mı sgk ya dilekçe vermek gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşı alıyor olmak ve nikahtan önce başvur yapmak gerekmektedir

 23. VİLDAN dedi ki:

  MERHABA BEN ILK EVLILIGIMI YAPTIM BOSANDIM O ZMAN BABAM YASIYORDU BOSANDIKTAN SONRA BABAM VEFAT ETTI MAAS ALMAYA BASLADIM SIMDI EVLENECM 30 YASINDAYIM CEYIZ PARASI ALABILIR MIYIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, SGK’ya çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz.

 24. ayşe dedi ki:

  merhaba ilk evliliginde çeyiz parasını almamış ise 2. evliliginde alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası 5 yıl içinde alma şartı var. 5 Yıl içinde alınmayan çeyiz paraları sonra alınamamaktadır.

 25. Seyda dedi ki:

  Ceyiz parası icin müracaat edeceğim fakat normalde 3 haftalık bir süreç yazıyor ama cevremde ve bazı yazılarda 2 ya da 3 ay sonra verildiği yazıyor,söyleniyor.Paranin kesin olarak verilme süreci ne kadar?Ona gore ben nikah icin başvuruda bulunacagim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası için 3 haftalık bir süreç öngörülüyor.

   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 26. elif dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım 10 yıldır yetim maaşı alıyordum bu sene evlendim 5 ay önce evlendikten sonra maaşımın anneme bağlanmasını istiyorum diye dilekçe yazdım gönderdim fakat annemin borçlar birikince tekrardan dilekçe yazıp çeyiz parasını almak istediğimizi yazdık fakat kabul edilmemiş gerekçe olarakta önce evlenmeden önce başvuru yapıp evlendikten sonra dilekçe vermeniz gerekiyor demişleer ne yapabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evlenme cüzdanı yada nüfus kayıt örneğini de ekleyerek tekrar başvuru yapın
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 27. Mehmet dedi ki:

  Merhaba
  Eşimle 17.10.2017 nikah tarihimiz eşim babasının vefatından dolayı yetim maaşı alıyomuş ama çalışıyoduda 30.09.2017 itabariyle işi bırakmıştı nikaha kadar arada bi 17 gün var çeyiz parası alabilir mi acaba
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evlenme cüzdanı yada nüfus kayıt örneği ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine müracaat ederek çeyiz parasını alabilirsiniz.

 28. Mehmet dedi ki:

  Merhaba eşim babasının vefatından dolayı yetim aylığı alıyomuş 17.10.2017 tarihinde evlendik başvuru yapsak çeyiz parası alabilirmi şartlar tutuyomu acaba
  Teşekkürler kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz yardımı süresi 5 yıl. Nüfus kayıt örneği yada evlenme cüzdanı ile birlikte SGK İl Müdürlüğüne çeyiz yardımı talebinizi içeren bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Peki eşim sigortalı çalışıyodu evlenince bıraktı işi çalışırkende yetim maaşı alıyomuş bu durum hak kaybı saglarmı
   Teşekkürler kolay gelsin

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşı alırken evlendiği için çeyiz parası alabilir.Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaat ederek çeyiz yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 29. Adanalı dedi ki:

  Merhaba ben dün evlendim eşim yabancı kadın olarak çeyiz parası alabilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yabancılara çeyiz parası verilmiyor. Çeyiz parası alabilmek için anne yada babadan yetim maaşı alıyor olmak gerekiyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 30. Zeliha dedi ki:

  Merhabalar benim annem ben küçükken vefat etti ve ben maaş alıyordum sonra birden bire iptal ettiler. Ve şuan evlenmek üzereyim. Nişanlım böyle birseyin olduğunu söyledi ve babam sigortalı. Çeyiz parası bana verirler mi yada ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası sigorta üzerinden alınan yetim maaşından veriliyor. öksüzlük maaşı için tekrar müracaat etmeniz gerekir.

 31. Zeynep sari dedi ki:

  Merhaba
  Eşimden dul maaşı alıyorum,kızımda yetim maaşı alıyor. Kızım evlenirken 24 maaş çeyiz yardımı aldı. Bu ay 24 ayın sonu. 25 . Ay benim maaşıma eklenmesi gerkiyor diye biliyorum.benim herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu tür durumlarda genelde ekleniyor. Eğer ekleme yapılmazsa Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz.

 32. Naciye kara dedi ki:

  Merhabalar;Ben 2011 yılında evlenip 2014 yilinda bosandim.Babam.2018 yilinda vefat ettigi icin bana yetim ayligi baglandi.Simdi 2.kez evlensem ceyiz parasi alabiliyormuyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikinci kez evlenenlere çeyiz parası verilmiyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 33. ismail ak dedi ki:

  merhaba.. eski eşimle 2009 yılında boşandık ve bu arada gecen zaman suresinde evlenmedik geçen yıl büyük oğlum kaza sonucu vefat etti bu süreden sonra yakinkastik ve tekrar evlenmeye karar verdik . eşim dul yetim maaşı alıyor ceyiz yardımı alabilirmiyiz böyle bir imkan varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alan kız çocukları aylık alırken evlendiklerinde çeyiz yardımı almaktadır. Sizde çeyiz yardımı alabilirsiniz fakat evlilik öncesi müracaat etmeniz gerekiyor. Evlendiğinizde eşinizin aldığı yetim aylığı da evlilik nedeniyle kesilir.

  2. VİLDAN dedi ki:

   merhba ben soru sormustum ne zaman cevap alabılırım

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, soruyu tekrar alabilir miyim?

  4. VİLDAN dedi ki:

   BEN ILK EVLILIK YAPTIGIMDA BABAM YASIYORDU BABAM VEFAT ETTI BOSANDIM BABAMDAN MAAS ALMAYA BASLADIM ILK EVLILIGIMDE CEYIZ PARASI ALMADIM SIMDI ISE EVLILIK YAPACAM CEYIZ PARASI ALABILIYOR MUYUM TESEKKUR EDERIM

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alanlar çeyiz parası alabilmektedir. Müracaat edebilirsiniz.

  6. VİLDAN dedi ki:

   PEKI YAS SINIRI VARMI

  7. Danışma Birimi dedi ki:

   Çeyiz yardımı bir defa ve yetim aylığı alanlara veriliyor.