Sosyal Yardım Platformu

Çeyiz Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Çeyiz Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Belirli bir yaşa gelen her insanın ve ailelerinin aklına ilk gelen iş evlenmek oluyor. Günümüzde evlenmek için belirli bir maliyet olması nedeniyle birçok insan gerekli parayı biriktirene kadar beklemektedirler. Devlet bu duruma çözüm bulmak ve yeni evli çiftlerin sorumsuz bir şekilde yaşamamaları için yardımda bulunmaya çalışıyor. Çeyiz parası yardımı başvuru ve şartları hakkında sizlere detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız.

Çeyiz parası yardımı 2018 yılında yeniden düzenleme yapılarak bir miktar daha arttırıldı. Bu yardım evli olmayan kız çocuklarının yetim aylığının kesilmesi sonucunda verilmektedir. Erkeklerin bu konuda bir yardım almaları söz konusu değildir. Bu yardım çeyiz parası olarak isimlendirilmektedir. Alınması için sağlanması gereken bazı şartlar ve yapılması gereken bir başvuru bulunmaktadır. Bunlar doğru şekilde yapılmadığı sürece hiçbir başvuru kabul edilmemektedir.

Çeyiz Parası Yardımı Başvurusu

Çeyiz parası yardımı başvurusu nasıl yapılır çok önemli bir konudur. Çünkü bu başvuru yapılmazsa yardım almak mümkün olmayacaktır. Yardım için evlilik imzası atıldıktan sonra en az 5 yıl içinde mutlaka başvuru yapılmalıdır. Gerekli başvuru bu sürede yapılmazsa alma hakkı otomatik olarak iptal olacaktır. Başvuru SGK il müdürlüklerine yapılmaktadır.

Aynı zamanda Sosyal güvenlik merkez müdürlüklerine müracaat etmeleri de kabul edilmektedir. Bu başvuru için bir dilekçe yapılmalıdır. Bu dilekçeye evlenme ödeneği talep dilekçesi denilmektedir. Nüfus kayıt örneği evlilik işlenmediyse evlilik cüzdanı da mutlaka olmalıdır. Bu belgeler ile giderek başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası nasıl alınır? konusu da merak edilmektedir. Öncelikle yukarı da belirttiğimiz şekilde başvurunuzu doğru şekilde yapmalısınız. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra başvuru yapan kişi adına bir hesap açılarak PTT şubelerine para yatırılmaktadır. Sizlerde yaşadığınız bölgede bulunan şubeye giderek paranızı alabilirsiniz.

Evlenme yardımı için herhangi bir taksit bulunmaktadır. Başvuru sonucunda uygun görülen kişilere yardım peşin olarak ödenmektedir. Tabi bu yardımı almaya çalışan kız çocuklarının aldıklar yetim aylığı otomatik olarak kesime uğrayacaktır. Bu detay utulmaması gereken bir noktadır.

Çeyiz Parası İçin Gerekli Evraklar

Çeyiz parası için gerekli evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar bir dilekçe ve evlilik işlenmişse nüfus kayıt örneğidir. Bu evliliğinizi ispatlamanız için istenen bir detaydır. Eğer yeni evlendiyseniz ve daha evliliğiniz nüfusa işlenmediyse sizden evlilik cüzdanı isteyeceklerdir. Bu evraklar başvuru yapmanız için yeterlidir.

Başvuru yapacağınız kuruma gittiğinizde bu evrakların yanınızda olması yeterli olacaktır. Bu sayede talebiniz kısa sürede işleme konularak gerekli inceleme yapılacaktır. Gerekli incelemeye tabi tutulduktan sonra kısa sürede peşin olarak başvuru sahibine bir kereye mahsus ödeme yapılacaktır.

ceyiz parasi yardimi

ceyiz parasi yardimi

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası ne zaman yatar konusunda net bir bilgi olmasa da başvurunun yapılmasının ardından 3 hafta içinde tüm başvuru incelendikten sonra ödeme yapılmaktadır. Bu ödemenin tam olarak yapılması için maaş hesabına bakarak da hesaplama yapılmaktadır. Çeyiz yardımına başvuran kızların yetim aylıklarının 24 katı hesaplanmaktadır.

Bir kız evlenmeden önce 500 TL limitle çeyiz aylığı alıyorsa 24 ay ile çarpılarak 12 bin TL olan evlilik yardımı alabilmektedir. Bu tutar o anki duruma göre hesaplanır ve bir kerede verilmektedir. Kısaca bir gelin evlenirken çeyiz olarak evine iki yıllık bir maaş bedelini götürecektir.

Çeyiz Parası Kimler Alabilir?

Çeyiz parası kimler alabilir çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konuda ilk bilmeniz gereken yetim aylığı alan kız çocuklarının alabileceğidir. Anne ya da babası öldükten sonra bu maaşı alan kızlara bu yardım yapılmaktadır. Erkek çocuklara herhangi bir yardım yapılmamaktadır. Yetim aylığı almayan kız çocuklarının bu yardımı alma şansı yoktur.

Eğer yardımlarını 4/A yani SSK, 4/b yani Bağkur üzerinden alanların başvurularını yaptıkları yere dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun için SGK merkez müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik il müdürlükleri ilgilenmektedir. İkinci bir kez evlenecek olan ve yetim aylığı alanların bu yardımı alma şansı yoktur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları yerine getiren kimselere yardım yapılmaktadır.

Çeyiz Parası Yaş Sınırı Nedir?

Çeyiz yardımı için belirlenmiş bir yaş sınırı vardır. Çeyiz parası yaş sınırını edenlere yaş sınırın 25 olduğunu belirtelim. Bu yaşın üzerinde evlilik yardımı almak isteyenlerin böyle bir hakları yoktur. O nedenle devlet sizden bu yaştan önce evlenmenizi istiyor. Ayrıca bu yaşta ilk evliliğinizi yapmanız gerekiyor. 20 yaşında bir kez evlenen ve ikinci evliliğini 24 yaşında yapacak olanlara bu türden bir yardım yapılmamaktadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 65 YORUM
 1. Lena dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım annemin imzası ile evleneceğim fakat annem çeyiz parasının kendi hesabına yatırılması için dilekçe vermemde baskı yapıyor dilekçe verdikten hemen sonra ki gün dilekçeyi iptal etme şansım var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yazdığınız dilekçe için iptal dilekçesi yazarak iptal talebinde bulunabilirsiniz.

 2. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar bn 5 şubatta evlendim evlendikden sonra ceyiz parası için basvuru yaptım evraklarımı yolladım bana daha detaylı şekilde bi dilekçe yollamam gerektiğine dair kağıt yolladılar sgk giderek tekrardan evrak yolladım aynı şekilde yine aynı şekilde cevap geldi şimdi tekrar sgk verilen evlilik ödenegi ile ilgili kağıtlı yolladım sgk dakiler hep aynı formu veriyor bunu doldur bu adrese yolla diyorlar 3 kez yolladım ne yapmam gerekiyor evlilik ödeneğini almam icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmek için anne yada babadan yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğü başvuruyu almazsa Genel Müdürlüğe gönderin

 3. Melek dedi ki:

  Merhaba ben istemiyorum maaşim ablama aktarilsin diye dilekce verdim şimdi tekrar almak istiyorum ala bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar bir dilekçe ile maaşınızı almak için talepte bulunarak almaya devam edebilirsiniz.

 4. Nermin yıldız dedi ki:

  Bnm babam vefat etti ben kardeşim ve annem maaş alıyoruz eğer çeyiz parası alırsam annemlerin maaşından kesinti olur mu teşekkürler şimdiden vereceğiniz bilgiler için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası evlenme yardımı olarak veriliyor. Anneniz aynı maaşı almaya devam eder, kesinti olmaz

 5. Nurdan dedi ki:

  Merhabalar. Ben yazılarınızı okudum. Bugğn SSK’yada gittim fakat net anlayamadım olayı. Ben babamdan yetim maaşı alıyorum. Bugün nikah işlemleri için başvuru yaptık. Nikah gününü Ağustos ayına alacağız. Ben bu yardıma başvurmak için ne yapmam gerekiyor? Diyelim ki ben 29 Ağustos’a nikah günü aldım ve resmi işlemler o tarihte gerçekleşti. Ben bu dilekçeyi nikah kıyalmadan önce mi göndereceğim yani 26sından önce. Yoksa nikah kıyılacak ben cüzdan örneğiyle birlikte mi göndereceğim yani 26’sından sonra? Hangisini yapacağım anlayamadım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığınız devam eder ederken nikahtan önce başvurunuzu yapın. Nikahtan sonra da evraklarınızı verirsiniz

 6. Ayşe dedi ki:

  Nikahtan sonra başvuru yaptım bi sorun olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşınız kesilmeden başvuru yapmanız gerekmektedir.

  2. aslan dedi ki:

   sorun olmaz

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben e devletten başvuru yaptım dilekçe yollamam gerekirmi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzun çıktısını SGK’ya bırakabilirsiniz.

 8. Fatma sari dedi ki:

  EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAKSAHİBİ TAHSİS İŞLEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ gelen evrak kaldirilmis yaziyo bu ne demek ben 15 gun once ceyiz parasina basvurmustum tsklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşınızı almaya devam ediyorsanız tekrar çeyiz parası başvuru yapabilirsiniz

 9. Aysel dedi ki:

  15 gun once evlendim.ve ceyiz parasina basvurdum 1 hafta once istege bagli sigortaya baglandim ceyiz parasina engel olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmek için yetim aylığı alıyor olmak gerekmektedir. Başvuru yaptığınızda yetim maaşı alıyorsanız sigorta engel olmaz

 10. hulya cosan dedi ki:

  ben 10 yıldır evlıyım cyız paras alabılırmıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası yeni evlenen bayanlara verilmektedir.

 11. Rukiye dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben babamın maaşını alıyordum 4 ay önce evlendim SGK genel müdürlüğe gereken tüm belgeleri gönderdim herhangi bi cevap verilmemiş olup para da yatmamıştır. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezinden takip edebilirsiniz.

 12. Dilek Evcim dedi ki:

  Hayırlı günler ben 02.02.2018. Tarihinde evlendim evlenmeden önce yetim aylığı alıyordum nikahtan sonra çeyiz parası almak için başvurduk rahmetli babam tarım sigortalı olduğu için ödeme yapılamaz diye bir cevap geldi ödeme yapılmadı bu konu hakkında yardım edermisiniz bana.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tarım sigortası çeyiz yardımı almak için engel değildir. Aylığı alanlar için her hangi bir problem olmaz. Tekrar başvuru yapabilirsiniz

 13. Sümeyye dedi ki:

  merhaba babam 18 yıl önce vefat etti ben yetim aylığı alıyordum fakat çalışmaya başladığım için kesildi çeyiz yardımına başvurabiliyor muyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Yeni düzenlemeyle birlikte sigortalı çalışanlarda yetim aylığı alabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilir yetim aylığı için başvuru yapabilirsiniz. Aylık bağlanmasından bir süre sonra da çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz.

 14. Zeynep dedi ki:

  Merhaba..1988 yılında evlendim..1996 yılında boşandım.annem babam ve çocuğumla birlikte yaşamaya başladım..2014 yılında annemi 2018 yılında babamı kaybettim.ve babamdan 11 aydın yetim maaşı alıyorum.şimdi bir evlilik yapacağım..çeyiz parası alabiliyormuyum. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatınızı yapın kurum onay verirse alabilirsiniz.

 15. Gamzs dedi ki:

  Merhabalar benim babam vefat etti yetim aylığı almiyorum sigortalı çalıştığımdan dolayı evlenicem ceyiz yardımı icin başvursam kabul olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı çalışırken de yetim aylığı alabilirsiniz. Çeyiz yardımı başvurusunda bulunabilmek için belli bir süre yetim aylığı almanız gerekmektedir. Yetim aylığı başvurunuzu yapın belli bir süre sonra çeyiz yardımı için müracaat edebilirsiniz

 16. Ceyda dedi ki:

  Merhaba ben eşimle ayrıldıktan sonra 1.5 yıl babamdan dul yetim aylığı aldım şimdi tekrar evleniyoruz..daha once hıc almadım alabilirmiyim.birde bu ödenek için ilk evlilik şartı varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz yardımı tek seferlik yapılmaktadır. Yetim aylığınız devam ederken başvuru yapabilirsiniz.

 17. Ayşe dedi ki:

  çeyiz ödenegi için nikahtan önce ve tekrar nikaktan sonra mı sgk ya dilekçe vermek gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşı alıyor olmak ve nikahtan önce başvur yapmak gerekmektedir

 18. VİLDAN dedi ki:

  MERHABA BEN ILK EVLILIGIMI YAPTIM BOSANDIM O ZMAN BABAM YASIYORDU BOSANDIKTAN SONRA BABAM VEFAT ETTI MAAS ALMAYA BASLADIM SIMDI EVLENECM 30 YASINDAYIM CEYIZ PARASI ALABILIR MIYIM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, SGK’ya çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz.

 19. ayşe dedi ki:

  merhaba ilk evliliginde çeyiz parasını almamış ise 2. evliliginde alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası 5 yıl içinde alma şartı var. 5 Yıl içinde alınmayan çeyiz paraları sonra alınamamaktadır.

 20. Seyda dedi ki:

  Ceyiz parası icin müracaat edeceğim fakat normalde 3 haftalık bir süreç yazıyor ama cevremde ve bazı yazılarda 2 ya da 3 ay sonra verildiği yazıyor,söyleniyor.Paranin kesin olarak verilme süreci ne kadar?Ona gore ben nikah icin başvuruda bulunacagim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası için 3 haftalık bir süreç öngörülüyor.

   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 21. elif dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım 10 yıldır yetim maaşı alıyordum bu sene evlendim 5 ay önce evlendikten sonra maaşımın anneme bağlanmasını istiyorum diye dilekçe yazdım gönderdim fakat annemin borçlar birikince tekrardan dilekçe yazıp çeyiz parasını almak istediğimizi yazdık fakat kabul edilmemiş gerekçe olarakta önce evlenmeden önce başvuru yapıp evlendikten sonra dilekçe vermeniz gerekiyor demişleer ne yapabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evlenme cüzdanı yada nüfus kayıt örneğini de ekleyerek tekrar başvuru yapın
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 22. Mehmet dedi ki:

  Merhaba
  Eşimle 17.10.2017 nikah tarihimiz eşim babasının vefatından dolayı yetim maaşı alıyomuş ama çalışıyoduda 30.09.2017 itabariyle işi bırakmıştı nikaha kadar arada bi 17 gün var çeyiz parası alabilir mi acaba
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evlenme cüzdanı yada nüfus kayıt örneği ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine müracaat ederek çeyiz parasını alabilirsiniz.

 23. Mehmet dedi ki:

  Merhaba eşim babasının vefatından dolayı yetim aylığı alıyomuş 17.10.2017 tarihinde evlendik başvuru yapsak çeyiz parası alabilirmi şartlar tutuyomu acaba
  Teşekkürler kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz yardımı süresi 5 yıl. Nüfus kayıt örneği yada evlenme cüzdanı ile birlikte SGK İl Müdürlüğüne çeyiz yardımı talebinizi içeren bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Peki eşim sigortalı çalışıyodu evlenince bıraktı işi çalışırkende yetim maaşı alıyomuş bu durum hak kaybı saglarmı
   Teşekkürler kolay gelsin

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim maaşı alırken evlendiği için çeyiz parası alabilir.Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaat ederek çeyiz yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 24. Adanalı dedi ki:

  Merhaba ben dün evlendim eşim yabancı kadın olarak çeyiz parası alabilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yabancılara çeyiz parası verilmiyor. Çeyiz parası alabilmek için anne yada babadan yetim maaşı alıyor olmak gerekiyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 25. Zeliha dedi ki:

  Merhabalar benim annem ben küçükken vefat etti ve ben maaş alıyordum sonra birden bire iptal ettiler. Ve şuan evlenmek üzereyim. Nişanlım böyle birseyin olduğunu söyledi ve babam sigortalı. Çeyiz parası bana verirler mi yada ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası sigorta üzerinden alınan yetim maaşından veriliyor. öksüzlük maaşı için tekrar müracaat etmeniz gerekir.

 26. Zeynep sari dedi ki:

  Merhaba
  Eşimden dul maaşı alıyorum,kızımda yetim maaşı alıyor. Kızım evlenirken 24 maaş çeyiz yardımı aldı. Bu ay 24 ayın sonu. 25 . Ay benim maaşıma eklenmesi gerkiyor diye biliyorum.benim herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bu tür durumlarda genelde ekleniyor. Eğer ekleme yapılmazsa Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz.

 27. Naciye kara dedi ki:

  Merhabalar;Ben 2011 yılında evlenip 2014 yilinda bosandim.Babam.2018 yilinda vefat ettigi icin bana yetim ayligi baglandi.Simdi 2.kez evlensem ceyiz parasi alabiliyormuyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ikinci kez evlenenlere çeyiz parası verilmiyor.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/ceyiz-parasi-yardimi

 28. ismail ak dedi ki:

  merhaba.. eski eşimle 2009 yılında boşandık ve bu arada gecen zaman suresinde evlenmedik geçen yıl büyük oğlum kaza sonucu vefat etti bu süreden sonra yakinkastik ve tekrar evlenmeye karar verdik . eşim dul yetim maaşı alıyor ceyiz yardımı alabilirmiyiz böyle bir imkan varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alan kız çocukları aylık alırken evlendiklerinde çeyiz yardımı almaktadır. Sizde çeyiz yardımı alabilirsiniz fakat evlilik öncesi müracaat etmeniz gerekiyor. Evlendiğinizde eşinizin aldığı yetim aylığı da evlilik nedeniyle kesilir.

  2. VİLDAN dedi ki:

   merhba ben soru sormustum ne zaman cevap alabılırım

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, soruyu tekrar alabilir miyim?

  4. VİLDAN dedi ki:

   BEN ILK EVLILIK YAPTIGIMDA BABAM YASIYORDU BABAM VEFAT ETTI BOSANDIM BABAMDAN MAAS ALMAYA BASLADIM ILK EVLILIGIMDE CEYIZ PARASI ALMADIM SIMDI ISE EVLILIK YAPACAM CEYIZ PARASI ALABILIYOR MUYUM TESEKKUR EDERIM

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alanlar çeyiz parası alabilmektedir. Müracaat edebilirsiniz.

  6. VİLDAN dedi ki:

   PEKI YAS SINIRI VARMI

  7. Danışma Birimi dedi ki:

   Çeyiz yardımı bir defa ve yetim aylığı alanlara veriliyor.