Bilgi Arşivi

Çocuk (Bebek) Bakıcısı Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar ?

Çocuk bakıcısı olma yolları özellikle artan profesyonel bebek bakıcısı ihtiyacı ile tercih edilen iş kolları arasında yer almaktadır. Tam zamanlı ve yarı zamanlı bebek bakıcısı ücretlerinin artmış olması sebebiyle de özellikle ev hanımları tarafından tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Çocuk bakıcısı ücretleri asgari ücretten başlamakla beraber 7 Bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak bu noktada yüksek maaş alabilmek için eğitimli ve profesyonel olmak gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde anne ve babalar bebek bakımı için çoğunlukla ailelerinden ve çevrelerinden destek alsa da günümüz hayat şartları sebebiyle bu durum mümkün olmamaktadır. Öte yandan, özellikle ikinci dil öğrenimi de sağlayacak bakıcılar yaygın şekilde tercih edilmektedir.

Çocuk Bakıcısı Olarak Çalışmak

Çocuk bakıcısı mesleği günümüzde hem anne hem de babanın çalışmak durumunda olması sebebiyle en çok tercih edilen iş alanlarından biridir. Çocuk bakıcısı olmak için özellikle bu alanda eğitim görmüş ve bir firma ile çalışan yerler tercih edilmektedir. Çocuk bakıcısı olarak çalışmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler:

 • Bu alanda eğitim almak gerekmektedir. Özellikle lisans eğitimi ya da İSMEK gibi MEB kurumlarından alınmış sertifikalara sahip olmak gerekmektedir.
 • Çocuk bakıcısı olarak çalışacak olan kişilerin ilk yardım eğitimi alması gerekmektedir. Bu kişiler her zaman tercih sebebi olmaktadır. Özellikle acil durumlara ve yaralanmalara, zamanında müdahale etmek bakımından tercih edilmektedir.

Bebek Bakıcısı Olarak Çalışmak İsteyenler

Bebek bakıcısı olarak çalışmak için hem firmalarla çalışabilir hem de bireysel olarak bu işi tercih edebilir. Bebek bakıcısı olarak çalışmak için öncelikli olarak tercih edilen donanım ve eğitimler ise:

 • Aileler bu konuda eğitimli ve profesyonel kişileri tercih etmektedir. Bundan dolayı eğitim almış olmak ya da sertifikaya sahip olmak önem teşkil eder.
 • Çocuk bakıcısı olarak çalışan kişiler mutlaka ikinci bir biliyor olmalıdır. Bu sayede daha yüksek maaş ve daha çok iş bulma imkanı elde edilebilecektir.
 • Temel konularda uzmanlaşmak gerekmektedir. Bez değiştirme, temel hastalıklar, basit bakım önerileri hakkında mutlaka yeterli donanım ve bilgiye sahip olunması gerekmektedir.

Bebek bakıcılığı, özellikle uzun soluklu bir iştir. Bundan dolayı da aileler mutlaka güvenilir kişiler ile çalışmayı talep etmektedir. Güvenilir olmak, etik davranmak ve referanslar bu alanda iş bulabilmek için en önemli unsurların başında gelmektedir.

Çocuk Bakıcısı Filipinli Bakıcı Fiyatları

Filipinli çocuk bakıcısı özellikle Türkiye’de tercih edilmektedir. Filipinli bakıcılar özellikle farklı dil bilmeleri için bebeklerin küçük yaşlardan itibaren ikinci bir dili de ana dil kadar iyi konuşmasını sağlayacaktır. Filipinli çocuk bakıcılarının aldığı maaşlar ise şu şekilde olmaktadır:

 • Yatılı: 1000 Dolar,
 • Yatılı: 800 Dolar,
 • Haftalık tam zamanlı 100 Dolar

Bu fiyatlar bakıcının donanım ve alanındaki başarısına göre de belirlenmektedir. Bakıcının yatılı ya da part time – full time çalışıp çalışmadığına göre maaşlar belirlenmektedir. Bunun dışında özellikle evde çalışacak olan bakıcıların referansları, geçmişte çalıştıkları yerler de bu konuda maaşları direkt olarak etkilemektedir. Bebek bakıcılığı oldukça önemli ve titiz bir iş koludur. Bundan dolayı da profesyonellik gerekmektedir. Bu donanımlara sahip olan kişilerin maaşları da daha yüksek olmaktadır.

Türkmenistan, Özbekistan ve Gürcistanlı Bakıcılar

Türkmenistan çocuk bakıcısı da özellikle hem uygun fiyatlı olması hem de dil açısından tercih edilmektedir. Yatılı bakıcılar, tam zamanlı bakıcılardan daha yüksek maaş almaktadır. Genel olarak yatılı olarak çalışan bakıcılar aylık 700 Dolar ve daha yüksek maaş almaktadır. Bu fiyatlar özellikle çocuk bakıcısından beklenen hizmetlere göre değişmektedir. Bakıcının yemek yapması ya da temizlik yapması gibi durumlarda bakıcı aylık ücretleri daha çok artmaktadır. Genellikle çocuk bakıcısının alacağı maaşlar; bakıcının özelliklerine ve donanımlarına göre değişmektedir. Özellikle daha donanımlı bakıcılar daha yüksek maaş talep edebilir. Öte yandan şehirden şehire göre de maaşlar değişmektedir.

Bebek Bakıcısı Nasıl Olunur?

Bebek bakıcısı olmak için öncelikli olarak eğitim almak gerekmektedir. Günümüzde eğitimli, alanında uzman ve bu konuda güvenilir kişiler tercih edilmektedir. Genel olarak ilgili bölümlerden 2 yıllık ya da 4 yıllık eğitim tamamlamış kişiler bu görevi yapabilmektedir. Ancak MEB tarafından onaylı eğitim ve sertifikalar ile de bebek bakıcısı olunabilir. Bebek bakıcısı olmak için:

 • Bebek bakıcısı olmak için bu konuda güvenilir firmalara başvurabilirsiniz.
 • Bebek bakıcısı iş ilanlarını takip edebilirsiniz.
 • Bebek bakıcısı olarak daha çok iş almak için güvenilir bir iş anlayışı benimsemek ve bu konuda güvenilir firmalar ile çalışmak oldukça önem teşkil etmektedir.
 • Özellikle yabancı dil ya da ilk yardım konularında bilgili olmak iş alanında tercih sebebi olmaktadır.

Çocuk Bakıcısı Fiyatları 2019

Çocuk bakıcısı aylıkları çocuk bakıcısının donanımlarına göre değişmektedir. Asgari ücretten 7 Bin TL’ye kadar maaşlar artmaktadır. Buna göre maaşları direkt olarak etkileyen unsurlar ise:

 • Çocuk bakıcısı ücretleri kişinin eğitimli ve profesyonel olup olmadığına göre değişmektedir.
 • İngilizce, Fransızca ya da farklı dil bilen bakıcılar daha yüksek maaş talep edebilmektedir.
 • Bakıcıdan talep edilen hizmetler de maaşı belirlemektedir. Buna göre yemek, temizlik gibi ek talepler söz konusu ise bu noktada çocuk bakıcısı fiyatları da artmaktadır.
 • Çocuk bakıcı fiyatları için belirleyici olan bir diğer unsur ise çocuk bakıcısının başarıları ve referanslarıdır. Güvenilir olmak ve disiplinli bir çalışma anlayışı bu noktada belirleyici detayların başında gelmektedir.

İkiz Bebek Bakıcısı Fiyatları

İkiz bebek aylıkları tek bebek bakımından daha zor ve meşakkatli olacağı için daha fazla olmaktadır. İkiz bebek bakımı, ikiz bebek beslenmesi ve ikiz bebek temizliği gibi unsurlar, tek bebek bakımından iki kat fazla olduğu için daha yüksek olmaktadır. Bunun ötesinde ikiz bebek maaşlarını etkileyen önemli detaylar ise:

 • İkiz bebek maaşları bakıcının yatılı ya da tam zamanlı olmasına göre de belirlenmektedir. Yatılı olarak çalışan bakıcılar, daha yüksek maaş ile çalışmaktadır. Tam zamanlı bakıcılık ya da yarı zamanlı bakıcılık da maaşlar daha düşük olmaktadır.
 • İkiz bebek bakıcılığı için anne yalnızca destek istiyorsa bu noktada maaşlar da buna göre belirlenecektir.
 • Maaşlar, bakıcının çalıştığı firmaya ya da bireysel ile buna göre belirlenmektedir.

Yarım Gün Bebek Bakım Ücreti 2019

Part time bebek bakım ücretleri bakıcının donanım ve güvenilirliğine bağlı olmaktadır. Bakıcının alacağı bakım ücreti özellikle firmaya bağlı olarak çalışan bakıcılarda daha yüksektir. Yarım gün bebek bakıcılığı günlük 50 TL’den haftalık 700 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu ücretler bakıcıdan beklenen hizmetlere ve bakıcının donanımına göre değişmektedir. Özellikle yabancı dil bilen ve bebek bakımı sırasında ilk yardım vb. Donanımlarına sahip olan bakıcılar daha yüksek maaş talep etmektedir. Bebek bakıcılığı oldukça önemli bir meslektir. Özellikle aileler uzun süreli çalışabileceği bakıcılar tercih etmektedir. Bundan dolayı da güvenilir kişiler tercih edilmektedir. Bu detayların tamamı bakıcı olarak çalışacak kişinin maaşlarını direkt olarak etkilemektedir.

Taşıyıcı Anne Nedir, Nasıl Olunur, Nereden Bulunur?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Nereden Alınır?

Şiddete Uğrayan Kadın Ne Yapmalı, Nereye Başvurmalı?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu