Diğer Yardımlar

Çocuk Parası İle İlgili Tüm Soru ve Cevaplar

Çocuk parası hakkında soru ve cevaplar, son yıllarda özellikle yeni çocuk sahibi olan anne ve babalar tarafından merak konusu haline gelmiştir. Nitekim sosyal devlet ilkesini benimseyen devletlerden biri olan ülkemizde de özellikle ailelerin toplum içinde daha iyi şartlar altında yaşamlarını devam ettirmeleri ve müreffeh bir şekilde zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adında sosyal politikalar uygulanmaktadır. Bu tür sosyal politikalar arasında gösterilen çocuk parası desteği veya yardımı, kadınlara maddi açıdan ekonomik destek sağlamayı amaçlamaktadır. Çocuk parası kapsamında ele aldığımız rehber niteliğindeki bu yazımızda;

 • Çocuk parası uygulaması nedir?
 • Çocuk parası desteği içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla ne kadardır?
 • Çocuk parası uygulamasından kimler yararlanma hakkına sahiptir?
 • Yurt dışında yaşana Türk vatandaşlarının çocukları da bu kapsama dahil olarak çocuk parası uygulamasından yararlanabilir mi?
 • Çocuk parası desteğinden yararlanmak için nereye başvuruda bulunmak gerekir?
 • Çocuk parası nereye ve ne zaman ödenir?
 • Çocuk parası sorgulama nedir ve nasıl yapılır?

gibi konuyla alakalı olarak en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Çocuk Parası Uygulaması Nedir?

Çocuk parası desteği veya yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen bebeklerin anne ve babalarına ödenen maddi destek anlamına gelmektedir. Bu bağlamda her resmi işte olduğu gibi çocuk parasından yararlanılması için gereken şartlar da mevcuttur. Çocuk parası verilmesinin amacı, doğum yapan anneye ve yeni çocuk sahibi olan babaya, bebeklerinin bakım, beslenme gibi zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasında ekonomik kaynak yaratılarak destek olmaktadır.

Çocuk Parası Desteğinin Tutarı Ne Kadardır (2019)?

Çocuk parası yardımı, kanunen belirli şartları taşıyan ailelerde doğan çocukların kaçıncı sırada doğduklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Zira çocuk parası yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için bir kereliğine verilen bir yardımdır. Bu bağlamda bir ailenin ilk, ikinci ve üçüncü çocuklarına ayrı ayrı, birer kez olmak suretiyle çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Bu bağlamda ilgili mevzuatlarda belirtilen hususlara göre çocuk parası yardımı, içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla şu şekilde yapılmaktadır:

 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen ilk çocuk için 300 TL
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen ikinci çocuk için 400 TL
 • Söz konusu tarihten sonra dünyaya gelen üçüncü ve daha sonraki çocukların her biri için 600 TL’dir.

Çocuk parasından yararlanmak isteyen anne ve babaların birtakım şartlara uygun olması gerekmektedir. Dolayısıyla söz konusu tarihten sonra bebek dünyaya getiren her anne ve babaya çocuk parası yardımı yapılması mümkün değildir.

Çocuk Parasından Kimler Yararlanabilir?

Çocuk parasından yararlanan kişiler, ilgili mevzuatlarla belirlenmiştir. Bu bağlamda çocuk parası desteği almak isteyen anne ve babaların belirli koşulları yerine getirmesi önem teşkil eden bir konudur. İlgili yönetmelikte belirlenen kurallara göre;

 • Bebek sahibi olan anne ve babadan en az birinin T.C. vatandaşı olması
 • Bebeğin 15 Mayıs 2015 tarihinde ve bu tarihten sonra dünyaya gelmiş olması
 • Bebeğin doğumdan sağ bir şekilde çıkması ve hayatta olması

belirleyici rol üstlenmektedir. Görüldüğü üzere çocuk parası uygulamasını kanunlara uygun bir şekilde gerçekleşmesi için bu şartlara uyan kişilerin hak sahibi olması gerekmektedir. Bununla birlikte çocuk parası desteği yalnızca annenin adına gerçekleştirilmektedir. Bu konuda kadınlara pozitif ayrımcılık uygulayan devlet, yapılan ödemeleri annenin belirlediği hesap numarasına veya annenin kimliği ile alınabilecek şekilde uygulamaya koymaktadır.

Ancak çocuk parası şartlarında da belirttiğimiz üzere anne, Türk vatandaşı değil de baba Türk vatandaşıysa bu durumda söz konusu çocuk parası ödemesi babanın belirlemiş olduğu hesaba yatırılmaktadır.

Yurt Dışında Yaşamını Sürdüren Türk Vatandaşlarının Çocukları Adına Ödenir Mi?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının çocukları için çocuk parası yardımı, bu uygulamanın kapsamı içinde yer almaktadır. Dolayısıyla yabancı bir ülkede yaşamına devam eden Türk vatandaşları 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen her çocukları için yukarıda belirttiğimiz tutarlarda çocuk parası yardımı alabilme hakkına sahiptir. Bu vatandaşlarımız başvurularını nereye yapmaları gerektiğine ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirler.

Çocuk Parası Desteğinden Yararlanmak İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk parası desteğinden yararlanmak isteyenlerin başvurması gereken makamlar, ilgili kanunda düzenlenmiştir. Bu bağlamda Türkiye’de yaşayan hak sahibi vatandaşlar; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak her şehirde hizmet gösteren, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Çocuk parası desteğinden yararlanmak isteyen hak sahibi anne ve babalar, bu ekonomik yardımdan faydalanmak için ilgili kuruma yapacakları başvurularını dilerlerse posta yoluyla dilerlerse de şahsen müracaat ederek yapabilme imkânına sahiptir.

Başvuru esnasında muhatap resmi kurumdan talep edilen belgelerin hazır olması ve çocuk parası başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması önem teşkil etmektedir. Bu prosedürlerin ilgili yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara göre gerçekleştirilmesinin ardından çocuk parası ödeme işlemleri resmen başlatılmış olarak kabul edilmektedir.

Çocuk Parası Yardımı Nereye Ödenir?

Çocuk parası yardımının yatırıldığı yer, devletin resmi kurumu olan PTT aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu bağlamda hak sahibi olan anneler, T.C kimlik belgeleri ile kendilerine veya yaşadıkları yere en yakın PTT şubesine şahsen başvuruda bulunarak adlarına özel yatırılmış çocuk parası yardımını tahsil edebilirler. Nitekim bu uygulama devlet tarafından kadınlara özel uygulanan pozitif ayrımcılık kapsamında gerekli bir işlemdir. Çünkü kadın adına yatırılan çocuk parası desteğini kocalarının alması mümkün değildir.

Çocuk Parası Yardımı Ne Zaman Ödenir?

Çocuk parası yardımı ödenme zamanı, yapılan başvurular ile doğrudan ilgilidir. Nitekim başvuru yapılan birimin yoğunluğuna göre çocuk parası yardımının hak sahibi anne ve babalar adına ödenmesi uzun sürebilir. Bununla birlikte ortalama bir süre bağlamında doğum sonrası yapılan başvurulara ilişkin çocuk parası ödeme süresi 1 ila 1 buçuk ay arasında değişmektedir. Ancak bu sürelerin daha da uzaması her zaman için mümkündür.

15 Mayıs 2015 Tarihinden Önce Doğan Çocuklar Adına Ödeme Yapılır Mı?

Çocuk parası yardımı kuralları gereği, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar bu kapsamda değerlendirilmediğinden söz konusu çocuklar adına çocuk parası ödemesi yapılmamaktadır. Bu bağlamda çocuk 2015 yılında doğmuş olmasına rağmen 15 Mayıs tarihinden önce dünyaya gelmiş ise yine söz konusu yardımdan yararlanılması mümkün olmamaktadır.

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk parası sorgulama işlemleri, hak sahibi vatandaşların çocuk parası yardımından yararlanabilmek için yapmış oldukları başvuruların onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi sahibi olabildikleri bir uygulamadır. Zira yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuk parası yardımlarının 1 aydan uzun sürmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu sebeple hak sahibi kişiler çocuk parası sorgulama yöntemleri ile sık sık bu yardımın kendi adlarına yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilme ihtiyacı duymaktadır.

Bu bağlamda e-Devlet platformu üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın elektronik hizmetlerine girerek “Yardım Bilgileri Sorgulama” menüsü üzerinden çocuk parası sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun yanında online hizmetler dışında hak sahibi vatandaşlar, kendilerine en yakın PTT şubesine şahsen müracaat ederek de bu konuya ilişkin detaylı bilgileri edinebilirler.

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Süt Parası ve Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu