Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Çocuk yardım parası; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki sağlıklı doğumlar için 600 TL’dir. Çocuk yardım parası SYDV tarafından 1 defaya mahsus ödenen yardımdır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar üzerinden öz veya üvey olması fark etmeksizin, yardım parası talebinde bulunabilirsiniz.

Türkiye aile destek programı kapsamında yapılan çocuk parası ödemesi, 1 çocuklu hanelere 350 TL, 2 çocuklu hanelere 400 TL, 3’den fazla çocuklu hanelere ise 600 TL olarak belirlendi.

Çocuk Yardım Parası Yardımları Nelerdir?

Çocuk parası yardımları şunlardır:

 • Doğum yardımı parası yapılan doğumlar için ödenmektedir.
 • Süt parası, diğer adı ile emzirme parası verilmektedir.
 • Doğum raporu parası, diğer bir isim ile iş göremezlik parasıdır.
 • Asgari geçim indirimi, çalışan ebeveynin maaşına eklenen tutardır.

Çocuk Yardım Parası Alınabilecek Çocuklar

Çocuk parası öz çocukların yanı sıra üvey çocuklar üzerinden de alınabilmektedir. Evlat edinilmiş çocuklar ve mahkeme kararı ile vasisi olunmuş çocuklar üzerinden yardım talep edilebilmektedir.

Çocuk Yardım Parası Kapsamındaki Doğumlar

Türkiye’de  çocuk parası uygulaması 15 Mayıs 2015 tarihi ile beraber başlamıştır. Dolayısı ile bu tarihten sonra yapılan doğumlar için yardım başvurusu yapılabilmektedir. Geriye dönük yardım talep edebilmek mümkün değildir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu

Çocuk parası başvuru koşulları aşağıda belirtilmiştir:

 • Çocuğun annesinin veya babasının en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir. Bir ebeveynin Türk vatandaşı olması durumunda; diğer ebeveynin yabancı ülke vatandaşı olması yardım alınmasına engel değildir.
 • Ölü yapılan doğumlar için yardım ödemesi yapılmamaktadır. Yardım paralarının alınabilmesi için canlı bir bebeğin dünyaya gelmesi gereklidir.
 • Anne veya babanın sigortalı olarak çalışıyor olması istenmektedir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çocuk parası başvuru evrakları aşağıda verilmiştir:

 • Çocuğun kimlik belgesinin ve bu belgenin fotokopisinin başvuru belgelerinin arasına koyulması gereklidir.
 • Üzerinden çocuk parası alınacak olan çocuğun ebeveynlerinin kimlik belgeleri ve fotokopileri istenmektedir.
 • Hastaneden alınacak olan doğum raporu talep edilmektedir.
 • Çocuk parası başvuru formu ile başvuru yapılması gereklidir. Bu form başvuru birimlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru birimlerinin resmi internet siteleri üzerinden de forma ulaşılabilmektedir.
 • Annenin veya babanın SGK kapsamında sigortalı bir işi olduğunu belgelemesi gereklidir.
 • Doğum öncesinde anneye verilen doğum izin belgesi istenmektedir.

Çocuk Yardım Parası Başvuru Birimleri

Çocuk yardımlarının alınabileceği ve başvuru yapılabilecek olan birimler şu şekildedir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bulunulan yerdeki il veya ilçe müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunabilmek mümkündür.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’nün adresine gerekli evrakları dosyalayarak postalamak mümkündür.
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne giderek çocuk yardım parasına başvuru yapılabilmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alınan yardımlar için kaymakamlıklara gidilmelidir.

Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Doğum parası tutarları aşağıda açıklanmıştır:

 • Doğumu gerçekleşen ilk çocuk için 300 TL ödeme alınmaktadır.
 • İkinci çocuğun doğumunda 400 TL doğum yardımı verilmektedir.
 • Üç ve üçten sonraki doğumlarda verilen doğum parası tutarı 600 TL olmaktadır.
 • İlk doğumunda ikiz bebek sahibi olan anneler; ilk doğan çocukları için 300 TL ve ikinci doğan çocukları için ise 400 TL olmak üzere, 700 TL doğum yardımı alabilmektedir.
 • Hali hazırda bir çocuğu olan annenin ikinci doğumunda ikiz çocuk sahibi olması halinde; ikizlerden ilk doğanı için 400 TL ve ikinci doğanı için de 600 yardım alabilmektedir. Toplamda 1.000 TL olmaktadır.
 • Üçüz bebek sahibi olan aileler; ilk bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL ve üçüncü bebek için 600 TL doğum yardımı alabilme hakkı elde etmektedir. Toplamda yapılan yardım ödemesi ise; 1.300 TL olmaktadır.

Çocuk Eğitim Yardımı Parası

Eğitim parası adı altında çocuk parası alacak olan ebeveynlerin alabilecekleri tutarlar aşağıdaki gibidir:

 • 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklara üç ayda bir 154.05 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Her ay 25.68 TL ödeme, 6 yaşından büyük olan çocuklar için yapılmaktadır.
 • Hali hazırda ilköğretim çağında olan ve ilköğretimde okuyan kız çocukları için her ay 35 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Yaşı ilköğretim çağına uygun olan ve ilköğretimde eğitim gören erkek çocuklarına yapılan ödeme aylık 30 TL’dir.
 • Ortaöğretim kurumlarında eğitim görecek yaşta olan ve ortaöğretim eğitimini alan kız çocuklarına 55 TL aylık ödeme yapılmaktadır.
 • Erkek çocuklarının ortaöğretim kurumunda eğitim görüyor olması ve yaşının da ortaöğretim kurumunda eğitim görebilecek bir yaş olması halinde; aylık 45 TL ödeme yapılmaktadır.

Süt Parası Ödeneği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çalışan annelere süt parası adı altında yardım parası verilmektedir. SSK sigorta kolunda çalışan annelere veya aynı sigorta kolunda çalışan babaların çalışmayan eşlerine bu para ödenmektedir. 202 TL tutarındadır ve tek seferlik ödemesi gerçekleşmektedir. Anne ve babanın ayrı ayrı alabilmesi mümkün değildir.

Annenin adına yatırılan bir yardım parasıdır. Ancak babanın da başvurusu kabul edilmektedir. Ödenecek olan süt parası enflasyon zammı ile beraber her sene arttırılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Hangi Bankaya Yatar?

Çocuğu üzerinden yardım parası alacak olan ebeveynlerin yardımları PTT şubelerine yatırılmaktadır. Sadece kimlik belgesi ile beraber paranın çekilebilmesi mümkündür. Para kimin adına yatırılmış ise; o kişinin bizzat gitmesi talep edilmektedir. Yardımların herhangi bir PTT şubesinden çekilebilmesi mümkün olmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Kimin Adına Yatar?

Çocuk parası duruma göre annenin veya babanın adına yatırılmaktadır. Ancak ekstra bir durum olmadığı sürece, normal şartlar altında yardım paraları annenin adına yatırılmaktadır.

Kimin adına yatırılacağını belirleyen durumlar ise şöyledir:

 • Yabancı uyruklu annelerin çocuklarının babasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması halinde; çocuk parası alma hakları bulunmaktadır. Ancak yatırılacak olan tutar Türk vatandaşı olan kişinin adına yatırıldığı için babanın adına yatırılmaktadır.
 • Çocuk yardımı şartlarını sağlayan fakat annesi vefat etmiş olan çocukların babalarının adına yardım yatmaktadır.
 • Çocuğun ebeveynlerinin ikisinin de vefat etmiş olması durumunda; çocuğa mahkeme kararı ile atanmış bir vasi var ise, yardım bu vasinin adına yatırılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Kaç Ay Yatar?

Çocuk yardım parası; doğum yardımı ve süt parası adı altında verildiğinde, tek seferlik verilmektedir. Verilecek olan yardım tutarı tek seferde hesaba aktarıldığı için paranın devamlı alınabilmesi mevzu bahis değildir. Ancak eğitim yardımı ödemesi; hali hazırda eğitim gören çocukların yaşlarına ve cinsiyetlerine bağlı olarak, belirli periyotlarda ve tutarlarda yapılmaktadır. Kız çocuklarının alacakları eğitim yardımında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Evlenene kadar kesintiye uğramadan eğitim parası alabilmektedirler. Ancak erkek çocuklar için belirlenmiş olan yaş sınırı 25 yaştır. Sigortalı bir işe girmedikleri sürece, 25 yaşlarına kadar kesintisiz eğitim yardımı alabilmektedirler. Bu süreçte sigortalı işe girmeleri durumunda kesilen eğitim yardımı; sigortalı işten ayrılıp tekrar başvuru yapmaları durumunda bağlanabilmektedir.

PTT Yardım Parası Ödemesi Sorgulama

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Doğum Yardım Parası Başvuru ve Şartları Neler ?

SGK Mama ve Bez Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

33 Yorum
 1. Benim eşim sigortalı çalışıyor başka bı gelirimiz yok kiraciyim mama ve bez yardımı alabilir miyim

 2. Merhabalar esım suanda vırusten dolayı calısmıyor cpcuk parasından yararlanabiliyor uyuz bez mamasını karsılayamıuorm lutfen geri donus yapın

 3. Benim bir çocuğum var sigortam yok eşimin sigortası var Acaba ben de çocuk maaşından faydalanabilir miyim ve faydaları bile bilmek için nereye başvurmalıyım

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

  2. Ben yardım alıyordum iptal edilmiş esimin geliri yok bende iş arıyorum ama bulamıyorum kızımın okul masrafını karşılayamıyorum çalışanım yok yardımın tekrar verilmesini istiyorum

 4. Evlatlik bebek aldik ve suan 2.5 yasnda dogum parasi ala bilirmiyiz ve nereye muracat etmemiz gerekiyor

  1. Merhaba, bebeğin doğum raporu ve kimliği ile başvuru yapılması gerekmektedir. Eğer sigortalı çalışansanız SGK’ya memursanız çalıştığınız kuruma, sigortalı değilseniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 5. Mehaba ben çocuk parası için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurdum 1.5 ve üç yaşında iki çocuğum var eşim sigortasız bende çocuklarım küçük olduğu için çalışamıyorum böyle bir yardımın olduğunu öğrendim ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna gittim oranın yöneticisi çok sert davrandı sanki o parayı kendi cebimden veriyormuş gibi böyle bi yardımın olmadığnı söyledi varsa bende alayım dedi o kadar insanın içinde rencide oldum ?? Bunu sorucaktım nereye başvurmamız gerekiyor bunun için buna yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra tekrar başvuru yapın.

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 6. kızım 3 oğlum 4 yaşında iki ayda bir toplam 140 tl alıyorum 2019 da zam olursa ne kadar alırım ve ‘ya ni kadar almam gerekiyordu 0-6 yas çocuklar 51 tl yazıyor neden bu kadar az alıyorum ne kadar almam gerekli

  1. Merhaba
   Aşağıda yer alan listede çocuk parası miktarı hakkında maddi bilgiler yer almaktadır. Bu ücretler aylık olarak belirtilmiş olup, kişilerin hesaplarına 3 ayda bir toplu olarak yatırılacaktır.
   0-6 Yaş Çocuk Yardımı –> 51,35 ₺
   6 ve üzeri yaş çocuk yardımı –> 25,68 ₺
   İlköğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 30 ₺
   İlköğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 35 ₺
   Orta öğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 45 ₺
   Orta öğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 55 ₺

 7. Sgk güvencesi olanlarda bu çocuk parası alabiliyor mu sosyal yardımlaşma-dayanışma vakfından ?

  1. Merhaba, sigortası olmayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk parası için başvuru yapabilir.

 8. Ben 4 tane kizim var 2 tanesi ogrenci iki tanesi kucuk ogrenci parasi almiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 9. Merhaba benim 3 yaşında kızım var doğum ve süt parası almıştık. Şimdi bu çocuk parası dediğiniz parayi bizde alabilir miyiz?

 10. 3 çocuğum okula gidiyor 1si 8 yaşında 3 gidiyor birisi 12 yaşında 6 gidiyor birisi de 14 yaşında 7 ye gidiyori kaç TL alirim

  1. Çocuk yardımı çalışanların maaşlarına ilave ediliyor, sigortası olmayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek alabiliyor.

 11. Çocuğum 2 yaşına girecek daha hiç çocuk parası almadım ne yapmam gerekiyor almadığım ayların parası birikmismidir

  1. Merhaba, doğum parası geriye dönük 5 yıl içinde alınabilir, sigortalı iseniz Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortasız iseniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 12. 3 çocuk babasıyım 2 yaşında 1 kızım 3 aylık ta ikizlerim var eşim çalışmıyor dolayısıyla doğum izni raporu yok ben sgk lı çalışanim destek alabilirmiyim

  1. Çocuk parası için anne yada babanın sigortalı olması gerekiyor.

   Doğum raporuyla birlikte SGK’ya müracaat ettiğinizde alabilirsiniz. Çocuk parası geriye dönük 5 yıl olduğu için 2 yaşındaki çocuğunuz için de çocuk parası alabilirsiniz.

 13. 2 aylık bir kızım var.ben SSK lı çalışanım, eşim ev hanımı. Maaşım icralık. Asgari ücretle çalışan biriyim bende bu yardımdan yararlana bilir miyim?

  1. Anne yada babadan birisinin sigortalı olması durumunda çocuk parasını alabilir. Maaştaki haciz çocuk parasını almaya engel değildir. Haciz koyarsalarda duruma itiraz edin

 14. Benim 1 tane 6 aylim kizim var calismiyorum esim calisiyor .bizde cocuk parasi alabiliyormuyuz . Dogdugunda aldik dogum parasi bidaha almadik

 15. ben 2018e gırdıgımızden berı hıc cocuk parası almıyorum en son aldıgım 2017 kasım ayı .3cocugum var bundan oncede hep degısık fıyatlar aldım 70,105 gıbı ne yapmam lazım tekrar almam ıcın sosyal hızmetlere gıttım onlar bızım yapacak bıseyımız yok bu konu ıle ankara ılgılenıyo ddıler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu