Sosyal Yardım Platformu

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası ne kadar sorusu hemen her aile tarafından sorulmaktadır. Çocuk parası hakkında tüm bilinenleri yazdığımız sosyal yardım platformunda, bu seferde çocuk parasının miktarını ele alıyoruz. Çocuk parası ne kadar oldu 2018 yılı verileriyle sizlere en güncel bilgiyi sunacağız. Çocuk parasının miktarı değişti mi? Değişecek mi?

Çocuk parası 3 ayda bir kez verilen devlet yardımı olarak bilinen, maddi yardımdır. Bu para, çocuk bakımı ve çocuğun masrafları için; çocuğa bakmakla yükümlü kişilere verilmektedir. Öz çocuk, mahkeme kararıyla bakımı üstlenilen çocuk, üvey çocuk ve evlatlık çocuklar için bu yardım alınabilir. Çocuk parası kaç lira sorusuna değinelim.

Çocuk Parası Kaç Para? 

Çocuk parası kaç para sorusunun cevabını merak ediyorsanız hemen sizi bu konuda bilgilendirelim. Çocuk parası kaç lira ve çocuk parası zam alacak mı soruları hemen herkes tarafından sorulan sorulardır. Bu soruların cevaplarına devlet büyükleri açıklama yaparak, netlik kazandırmışlardır. Çocuk parası zam alacaktır ve bu zam direkt olarak uygulamaya alınacaktır. Ancak ne kadar zam alıp, ne zaman verileceği konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Çocuk Parası Kaç Liradır? 

Aşağıda yer alan listede çocuk parası miktarı hakkında maddi bilgiler yer almaktadır. Bu ücretler aylık olarak belirtilmiş olup, kişilerin hesaplarına 3 ayda bir toplu olarak yatırılacaktır.

0-6 Yaş Çocuk Yardımı –> 51,35 ₺

6 ve üzeri yaş çocuk yardımı –> 25,68 ₺

İlköğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 30 ₺

İlköğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 35 ₺

Oratöğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 45 ₺

Ortaöğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 55 ₺

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından ailelere verilen bu yardım, yukarıda belirtilen ücretlere ve yardım talebinde bulunulan çocuğun yaşına göre; ilgili kişiye üç ayda bir tahminen ay sonlarında ödenmektedir. Çocuk parası hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, aşağıda yer alan linke tıklayarak ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Çocuk Parası Yardımı 2018 | Çocuk Parası Hakkında Ayrıntılı Bilgi 

Çocuk Parası Zam Alacak Mı 2018

Çocuk parası zam duyumları çok uzun süreden beri gündemdedir. Bu konuda birçok farklı çalışma yapılmaktadır. Zam muhtemelen 2019 senesinin ocak ayında tüm yardımlara uygulanacaktır. Çocuk parası miktarı yapılan zam oranına göre değişip, çocukların ihtiyaçlarına odaklı olarak ailelere veya bakmakla yükümlü kişilere ödenecektir.

çocuk parası miktarı

Çocuk Parası Nasıl Hesaplanır?

Devlet vatandaşlarının tamamına, başta çocuklar olmak üzere sorumluluklar taşımaktır. Bu sorumlulukların başında, sosyal ve temel ihtiyaçların karşılanması bulunmaktadır. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle bu ihtiyaçlarını göremeyen çocuklar için devlet çocuk parası yardımı yapar. Her sene güncel fiyatlara göre yetkililer oturur ve bir çocuğun temel ihtiyaçlarını hesaplarlar. Buna ek olarak aynı çocuğun alabileceği diğer yardım ve burslarda hesaba katılarak aylık çocuk parası miktarı ortaya çıkarılır.

Çocuk parası hesaplama işlemi kısaca bu şekilde, devlet yöneticilerinin görevlendirdiği kişiler tarafından; güncel ihtiyaçlara odaklı olarak her sene yapılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. Melek dedi ki:

  Benim bir çocuğum var sigortam yok eşimin sigortası var Acaba ben de çocuk maaşından faydalanabilir miyim ve faydaları bile bilmek için nereye başvurmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 2. Mehmet dedi ki:

  Evlatlik bebek aldik ve suan 2.5 yasnda dogum parasi ala bilirmiyiz ve nereye muracat etmemiz gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bebeğin doğum raporu ve kimliği ile başvuru yapılması gerekmektedir. Eğer sigortalı çalışansanız SGK’ya memursanız çalıştığınız kuruma, sigortalı değilseniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 3. Gülay dedi ki:

  Mehaba ben çocuk parası için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurdum 1.5 ve üç yaşında iki çocuğum var eşim sigortasız bende çocuklarım küçük olduğu için çalışamıyorum böyle bir yardımın olduğunu öğrendim ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna gittim oranın yöneticisi çok sert davrandı sanki o parayı kendi cebimden veriyormuş gibi böyle bi yardımın olmadığnı söyledi varsa bende alayım dedi o kadar insanın içinde rencide oldum ?? Bunu sorucaktım nereye başvurmamız gerekiyor bunun için buna yardımcı olur musunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra tekrar başvuru yapın.

 4. seyhmus dedi ki:

  3 üncü çocugum olacak coçuk yardımı alabilirmiyim sigortalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 5. betul dedi ki:

  kızım 3 oğlum 4 yaşında iki ayda bir toplam 140 tl alıyorum 2019 da zam olursa ne kadar alırım ve ‘ya ni kadar almam gerekiyordu 0-6 yas çocuklar 51 tl yazıyor neden bu kadar az alıyorum ne kadar almam gerekli

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıda yer alan listede çocuk parası miktarı hakkında maddi bilgiler yer almaktadır. Bu ücretler aylık olarak belirtilmiş olup, kişilerin hesaplarına 3 ayda bir toplu olarak yatırılacaktır.
   0-6 Yaş Çocuk Yardımı –> 51,35 ₺
   6 ve üzeri yaş çocuk yardımı –> 25,68 ₺
   İlköğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 30 ₺
   İlköğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 35 ₺
   Orta öğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 45 ₺
   Orta öğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 55 ₺

 6. Soran anne dedi ki:

  Sgk güvencesi olanlarda bu çocuk parası alabiliyor mu sosyal yardımlaşma-dayanışma vakfından ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olmayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk parası için başvuru yapabilir.

 7. Leyla dedi ki:

  Ben 4 tane kizim var 2 tanesi ogrenci iki tanesi kucuk ogrenci parasi almiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 8. Esila dedi ki:

  Merhaba benim 3 yaşında kızım var doğum ve süt parası almıştık. Şimdi bu çocuk parası dediğiniz parayi bizde alabilir miyiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 51,35 TL yardımı 6 yaşına kadar alabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/cocuk-parasi-ne-kadar

 9. Vermek istemiyorum dedi ki:

  3 çocuğum okula gidiyor 1si 8 yaşında 3 gidiyor birisi 12 yaşında 6 gidiyor birisi de 14 yaşında 7 ye gidiyori kaç TL alirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 3 çocuk için alacağınız ortalama rakam 100TL dolayında.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/cocuk-parasi-ne-kadar

 10. Veysel dedi ki:

  Ben sözleşmeli (kadrolu) kamu işçisiyim bende çocuk yardımı alabilirmiyim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuk yardımı çalışanların maaşlarına ilave ediliyor, sigortası olmayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek alabiliyor.

 11. Çagla dedi ki:

  Çocuğum 2 yaşına girecek daha hiç çocuk parası almadım ne yapmam gerekiyor almadığım ayların parası birikmismidir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası geriye dönük 5 yıl içinde alınabilir, sigortalı iseniz Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortasız iseniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 12. Sercan dedi ki:

  3 çocuk babasıyım 2 yaşında 1 kızım 3 aylık ta ikizlerim var eşim çalışmıyor dolayısıyla doğum izni raporu yok ben sgk lı çalışanim destek alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuk parası için anne yada babanın sigortalı olması gerekiyor.

   Doğum raporuyla birlikte SGK’ya müracaat ettiğinizde alabilirsiniz. Çocuk parası geriye dönük 5 yıl olduğu için 2 yaşındaki çocuğunuz için de çocuk parası alabilirsiniz.

 13. Kerem dedi ki:

  2 aylık bir kızım var.ben SSK lı çalışanım, eşim ev hanımı. Maaşım icralık. Asgari ücretle çalışan biriyim bende bu yardımdan yararlana bilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anne yada babadan birisinin sigortalı olması durumunda çocuk parasını alabilir. Maaştaki haciz çocuk parasını almaya engel değildir. Haciz koyarsalarda duruma itiraz edin

 14. Sevilay dedi ki:

  Benim 1 tane 6 aylim kizim var calismiyorum esim calisiyor .bizde cocuk parasi alabiliyormuyuz . Dogdugunda aldik dogum parasi bidaha almadik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   0-6 Yaş Çocuk Yardımı 51,35 TL alabilirsiniz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/cocuk-parasi-ne-kadar

 15. bedıa sezer dedi ki:

  ben 2018e gırdıgımızden berı hıc cocuk parası almıyorum en son aldıgım 2017 kasım ayı .3cocugum var bundan oncede hep degısık fıyatlar aldım 70,105 gıbı ne yapmam lazım tekrar almam ıcın sosyal hızmetlere gıttım onlar bızım yapacak bıseyımız yok bu konu ıle ankara ılgılenıyo ddıler.

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gidip destek talebinde bulunabilirsiniz.