Sosyal Yardım Platformu

2019 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar Oldu?

2019 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar Oldu?

Çocuk yardımı ücretleri, 300  TL olarak belirlenmiştir. 2015 yılından itibaren yapılan düzenlemeler kapsamında ücretler, doğum sırasında yapılacak başvurularla verilmektedir. Doğum yapan her kadının hakkı olarak verilecek  çocuk yardım parası, maddi olanakları dikkate alınmadan tüm annelere verilmektedir. Annenin bu konudaki maddi olanakları, verilecek yardım için önem taşımamaktadır. Bu kapsamda tüm annelere bu miktar verilmektedir.

Çocuk Yardımı Miktarı Değişir Mi?

Çocuk parasının miktarındaki değişiklikler, kaçıncı çocuk olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Çocuk yardımı, birinci çocuğa farklı, ikinci ve üçüncü çocuğa farklı verilir. bu konuda çocuk yardımı miktarları şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk doğum ve ilk çocuk için yardım, 300 TL olarak belirlenmiştir.
 • İkinci doğum için yardım, 400 TL olarak belirlenir.
 • Üçüncü doğumda 600 TL tutarında çocuk yardımında bulunulur.

Çocuk Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Çocuk yardımı parasının başvuru mercileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü
 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
 • İlçelerde yapılacak başvurular için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri
 • Başvuru sahibinin memur olması durumunda çalışmakta olduğu iş yeri
 • Yurtdışından çocuk yardımı alınmak istenmesi durumunda konsolosluk ve büyükelçilikler

Çocuk Yardımı Parası Yurtdışından Alınabilir Mi?

Yurtdışından çocuk yardımı parasının başvurusu mümkündür. Bunun için sadece konsolosluklara doğum belgesi ile başvuru yapılması yeterlidir. Ancak bunun için kişilerin yurt dışında olsalar dahi Türk vatandaşı olmaları şartı bulunmaktadır. Kişiler Türk asıllı olsalar da, eğer vatandaşlıkları Türkiye Cumhuriyeti’ne ait değilse, çocuk parasının alınması mümkün olmayacaktır. Anne, isterse doğum sonrası yurda döndükten sonra da parasını alabilir. Bunun için yapılacak başvurudan sonra, kısa süre içinde Türkiye’ye dönüleceğinin beyan edilmesi yeterli  olacaktır. böyle bir durumda başvuru değerlendirmeye alınır, ancak para ödemesi yapılmaz. Ayrıca doğumdan sonra çocuk yardımı zaman aşımı olmadığı sürece başvuru için Türkiye’ye dönüş de beklenebilir.

Sigortası Olmayanlar Çocuk Yardımı Alabilir Mi?

SGK kaydı olmayanların çocuk desteği alması söz konusudur. Çocuk yardımı alınabilmesi için yapılabilecek başvuru, SGK kaydı olmayanların yapması gereken bir işlemdir. Sigortası olmayan kadınların başvuru yapması şartı ile çocuk yardımından yararlanması söz konusu olmaktadır. ancak eğer kadının sigorta kaydı bulunuyorsa, çocuk yardımı parası alabilmek için herhangi bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Sigortası bulunan kişilerin doğum öncesinde kullanacakları izinler ve doğum nedeniyle kurumlarında yapacakları işlemler sistem üzerinde görülecektir. Bu nedenle doğum işleme geçtikten hemen sonra çocuk yardımı, kişilere ulaştırılacaktır. Ancak kişilerin sigortasının olmaması durumunda çocuk yardımı, ancak başvuru sonrası kişilere ulaştırılır.

Çocuk Yardımı Parası Başvurusu İçin Zaman Aşımı Var Mıdır?

Çocuk yardımı başvurusunda zaman şartı bulunmaktadır. Bu zaman şartı, doğumdan itibaren 5 yıldır. Doğan bebek 5 yaşına gelmiş, ancak çocuk yardımı parası başvurusu yapılmamışsa, bu paranın alınması mümkün olmayacaktır. Doğumda vefat eden bebek için de aynı şart söz konusudur.

Doğan Bebeğin Vefatı Durumunda Da Çocuk Yardımı Alınır Mı?

Bebek ölümü durumunda çocuk yardımı alınmaktadır.  Ancak düşük durumunda çocuk yardımının alınması mümkün olmayacaktır. Bebeğin ölü doğması durumunda dahi, kayıtlara doğum yaptırılmış olarak geçmişse, bebek üzerine doğum yardımı alınabilir. Bunun yanı sıra bebeğin doğumdan sonra ölmesi, eve geldikten sonra ölmesi, doğumsal anomali, sarılık gibi nedenlerle ölmesi gibi durumlarda da doğum desteği alınabilecektir.

Çocuk Yardımı Parası İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Çocuk parası alabilmenin koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuk yardımının alınabileceği yasa 2015 yılında çıkmıştır. Bu nedenle doğum, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce gerçekleşmiş olmalıdır. Ancak verilecek destek, çocuğun kaçıncı çocuk olduğu göz önünde tutularak belirlenecektir. Bu nedenle 2015 yılından önceki doğumlar da hesaba katılır.
 • İlk çocuğu 2013 yılında doğmuş bir kadın, 2016 yılında ikinci çocuğunu dünyaya getirmişse, sadece 2016 tarihinde dünyaya gelen çocuğu için desteklerden yararlanabilir. Ancak çocuğa verilecek miktar, ikinci çocuk için verilecek tutardır. Yasa öncesinde dünyaya gelen çocuklar için de toplu para alımı söz konusu değildir.
 • Yapılan yardım tek seferliktir.
 • Her çocuk için destek miktarı değişiklik gösterir.
 • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün süreyle sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışan anneler için doğum öncesi 8 haftalık, doğum sonrası 8 haftalık izinlerin kullanılmış olması gerekmektedir. doğum öncesi ve sonrasında belirtilen izinleri kullanmayan çalışan, doğumda alacağı çocuk yardımından yararlanamaz.
 • Doğumdan hemen önce işten ayrılması durumunda çalışan, çocuk yardımlarından yararlanamaz.

Çocuk Yardımı Parası Nereden Sorgulanır?

Çocuk desteği alımının sorgulanması için e-devlet sistemi kullanılmaktadır. Yapılacak işlem, öncelikle e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sistem girişini yapmaktır. Sisteme yapılacak giriş için öncelikle PTT kullanılarak şifre alınmalıdır. Şifre alımı sonrası T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapılmalıdır. Ardından sistem üzerinden kişilerin SGK ödemeleri bölümüne girmeleri gerekmektedir. sigorta ödemeleri menüsü üzerinden yapılacak çocuk desteği ödemesinin sonuçları görülebilir. Bu kapsamda kişilerin başvuru durumları da görülebilmektedir.

Çocuk Yardımı Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çocuk yardımında kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğumun gerçekleştiğine dair hastaneden alınacak belge
 • Doğum raporu
 • Annenin T.C. kimlik belgesi
 • Bebeğe ait T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi

Çoğul Doğumlarda Çocuk Yardımı Parası Nasıl Değişir?

Çoğul doğum durumunda alınacak çocuk yardımı, doğum sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda verilecek doğum parasının miktarı şu şekilde olacaktır:

 • Tekil doğumlarda çocuk yardımı parası 300 TL olarak belirlenmiştir.
 • Annenin ikinci doğumunda ikiz bebek doğmuşsa, ikinci doğum olması nedeniyle 400 TL alınması Bu durumda bebeklerden birisi ikinci doğum, birisi üçüncü doğum olarak düşünülür. Bu nedenle ikinci doğum için 400 TL, üçüncü doğum için 600 TL olmak üzere toplam 1.000 TL miktarında anneye ödeme yapılır.
 • Annenin üçüz doğum yapması durumunda ödenecek tutar, 300 TL+ 400 TL+ 600 TL olarak hesaplanır. Bu nedenle anneye 1.300 TL ödeme yapılacaktır.
 • Annenin ikinci doğumu ise, ilk doğum 2015 yılından önce gerçekleşmiş ise, bu durumda anneye yapılacak ödeme, ilk çocuk için yapılmaz. Eğer anne ikinci doğumunda üçüz dünyaya getirirse, 400 TL+ 600 TL şeklinde ödeme alır.

Çocuk Yardımı Parasının Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Çocuk yardımı hesaplaması, SGK resmi sitesinden ve kişilerin e- devlet sisteminden yapılabilmektedir. E- devlet sistemi ile çocuk yardımının durumu görülebildiğinden hesaplama işlemi de verilecek bilgiler ışığında yapılabilmektedir. Bu kapsamda işlemler sırasında kişilere yöneltilen soru formunun doğru bir biçimde doldurulması önem taşır. form doğru olarak doldurulduğunda ne kadar çocuk yardımı alınabileceği sistemden görülebilmektedir.

Nerelerden Çocuk Yardımı Parası Alınır?

Çocuk yardımının alınabileceği yer, PTT şubeleridir. Kişilere PTT aracılığıyla iletilebilecek yardım, T.C. kimlik belgesi ile alınabilmektedir. Yardımın alınabilmesi için PTT  veznelerine gidilerek kimliğin gösterilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca gerekli başvuru yapılarak çocuk yardımı parası, kişilerin banka hesaplarına da aktarılabilmektedir.

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Başvuru ve Şartlar

Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. Melek dedi ki:

  Benim bir çocuğum var sigortam yok eşimin sigortası var Acaba ben de çocuk maaşından faydalanabilir miyim ve faydaları bile bilmek için nereye başvurmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 2. Mehmet dedi ki:

  Evlatlik bebek aldik ve suan 2.5 yasnda dogum parasi ala bilirmiyiz ve nereye muracat etmemiz gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bebeğin doğum raporu ve kimliği ile başvuru yapılması gerekmektedir. Eğer sigortalı çalışansanız SGK’ya memursanız çalıştığınız kuruma, sigortalı değilseniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 3. Gülay dedi ki:

  Mehaba ben çocuk parası için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurdum 1.5 ve üç yaşında iki çocuğum var eşim sigortasız bende çocuklarım küçük olduğu için çalışamıyorum böyle bir yardımın olduğunu öğrendim ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna gittim oranın yöneticisi çok sert davrandı sanki o parayı kendi cebimden veriyormuş gibi böyle bi yardımın olmadığnı söyledi varsa bende alayım dedi o kadar insanın içinde rencide oldum ?? Bunu sorucaktım nereye başvurmamız gerekiyor bunun için buna yardımcı olur musunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra tekrar başvuru yapın.

 4. seyhmus dedi ki:

  3 üncü çocugum olacak coçuk yardımı alabilirmiyim sigortalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 5. betul dedi ki:

  kızım 3 oğlum 4 yaşında iki ayda bir toplam 140 tl alıyorum 2019 da zam olursa ne kadar alırım ve ‘ya ni kadar almam gerekiyordu 0-6 yas çocuklar 51 tl yazıyor neden bu kadar az alıyorum ne kadar almam gerekli

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıda yer alan listede çocuk parası miktarı hakkında maddi bilgiler yer almaktadır. Bu ücretler aylık olarak belirtilmiş olup, kişilerin hesaplarına 3 ayda bir toplu olarak yatırılacaktır.
   0-6 Yaş Çocuk Yardımı –> 51,35 ₺
   6 ve üzeri yaş çocuk yardımı –> 25,68 ₺
   İlköğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 30 ₺
   İlköğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 35 ₺
   Orta öğretim çağındaki erkek çocuk için çocuk yardımı –> 45 ₺
   Orta öğretim çağındaki kız çocuk için çocuk yardımı –> 55 ₺

 6. Soran anne dedi ki:

  Sgk güvencesi olanlarda bu çocuk parası alabiliyor mu sosyal yardımlaşma-dayanışma vakfından ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olmayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuk parası için başvuru yapabilir.

 7. Leyla dedi ki:

  Ben 4 tane kizim var 2 tanesi ogrenci iki tanesi kucuk ogrenci parasi almiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 8. Esila dedi ki:

  Merhaba benim 3 yaşında kızım var doğum ve süt parası almıştık. Şimdi bu çocuk parası dediğiniz parayi bizde alabilir miyiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 51,35 TL yardımı 6 yaşına kadar alabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/cocuk-parasi-ne-kadar

 9. Vermek istemiyorum dedi ki:

  3 çocuğum okula gidiyor 1si 8 yaşında 3 gidiyor birisi 12 yaşında 6 gidiyor birisi de 14 yaşında 7 ye gidiyori kaç TL alirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 3 çocuk için alacağınız ortalama rakam 100TL dolayında.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/cocuk-parasi-ne-kadar

 10. Veysel dedi ki:

  Ben sözleşmeli (kadrolu) kamu işçisiyim bende çocuk yardımı alabilirmiyim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuk yardımı çalışanların maaşlarına ilave ediliyor, sigortası olmayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek alabiliyor.

 11. Çagla dedi ki:

  Çocuğum 2 yaşına girecek daha hiç çocuk parası almadım ne yapmam gerekiyor almadığım ayların parası birikmismidir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası geriye dönük 5 yıl içinde alınabilir, sigortalı iseniz Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortasız iseniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 12. Sercan dedi ki:

  3 çocuk babasıyım 2 yaşında 1 kızım 3 aylık ta ikizlerim var eşim çalışmıyor dolayısıyla doğum izni raporu yok ben sgk lı çalışanim destek alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuk parası için anne yada babanın sigortalı olması gerekiyor.

   Doğum raporuyla birlikte SGK’ya müracaat ettiğinizde alabilirsiniz. Çocuk parası geriye dönük 5 yıl olduğu için 2 yaşındaki çocuğunuz için de çocuk parası alabilirsiniz.

 13. Kerem dedi ki:

  2 aylık bir kızım var.ben SSK lı çalışanım, eşim ev hanımı. Maaşım icralık. Asgari ücretle çalışan biriyim bende bu yardımdan yararlana bilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anne yada babadan birisinin sigortalı olması durumunda çocuk parasını alabilir. Maaştaki haciz çocuk parasını almaya engel değildir. Haciz koyarsalarda duruma itiraz edin

 14. Sevilay dedi ki:

  Benim 1 tane 6 aylim kizim var calismiyorum esim calisiyor .bizde cocuk parasi alabiliyormuyuz . Dogdugunda aldik dogum parasi bidaha almadik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   0-6 Yaş Çocuk Yardımı 51,35 TL alabilirsiniz
   https://www.sosyalyardimlasma.net/cocuk-parasi-ne-kadar

 15. bedıa sezer dedi ki:

  ben 2018e gırdıgımızden berı hıc cocuk parası almıyorum en son aldıgım 2017 kasım ayı .3cocugum var bundan oncede hep degısık fıyatlar aldım 70,105 gıbı ne yapmam lazım tekrar almam ıcın sosyal hızmetlere gıttım onlar bızım yapacak bıseyımız yok bu konu ıle ankara ılgılenıyo ddıler.

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gidip destek talebinde bulunabilirsiniz.