Sosyal Yardım Platformu

2019 Çocuk Parası Sorgulama

2019 Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası sorgulama işlemi yapmak için 2019 yılı uygulamalarında yardım alınabilecek birçok sistem bulunmaktadır. Yeni doğum yapmış olan annelere devletin sağladığı yardım destekleri arasında bulunan çocuk parası yardımlarından yararlanabilmek için 18 yaşının tamamlanmış olması gerekir. Annelerin sigortalı olması şartını kapsayan çocuk parası yardımları sigortalı annelerin hesaplarına yatırılmaktadır.

2016 yılında düzenlenen yasa gereği çocuk parası ödenekleri direkt olarak annelerin hesaplarına yatırılması kararını vermiştir. Devlet tarafından maddi durumları yetersiz olan muhtaç ailelerin okuyan çocuklarına destek olmak ve sağlık kontrollerinin aksatılmaması adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen yardım parası eğitim ve sağlık için ayrı olarak verilmektedir.

Devlet tarafından çocuklar için yapılan yardımlar oldukça fazla ve çeşitlidir. Çocuk yardımı başlığı altında birçok kurum ve kuruluş tarafından farklı yardımlar yapılmaktadır. Çalışan anneler için yapılan çocuk yardımları, yetim ve öksüz çocuklar için yardımlar, muhtaç olan ailelerin çocukları için yapılan yardımlar gibi alt başlıklar altında sıralanabilmektedir. Kaymakamlığa bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen destekler ile çocukların çok daha iyi şartlarda yaşamaları ve eğitim hayatlarına düzgün bir şekilde devam edebilmeleri hedeflenmektedir.

T.C. İle Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Çocuk yardım parası 2019 yılı sorgulamalarını T.C. ile yapmak mümkün olmaktadır. T.C. ile çocuk parası sorgulama işlemi yapmak için çeşitli yollar bulunmaktadır. 18 yaşını tamamlamış olmak şartına sahip olan ve gerekli şartlara uyum sağlayan kişiler;

 • PTT şubelerine giderek T.C. kimlik numaraları ile sorgulamalarını yapabilirler.
 • C. ile çocuk parası sorgulaması yapmak için Alo 144 hattını arayarak yardım alabilirler.
 • E-devlet şifresine sahip olan kişiler E-devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ile giriş yaparak çocuk parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. E-devlet sistemini kullanan kişiler C. ile çocuk parası sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolayca yapabilirler.

Telefon İle Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Çocuk parası almaya hak kazanan kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Alo 144 hattı arayarak bilgi alabilirler. Çocuk parası sorgulama 144 çağrı merkezi sosyal yardım hattından kolaylıkla yapılabilmektedir. Alo 144 hattının yönlendirmesi ile tuşlama yaparak operatörlere bağlanan kişiler ücretsiz olarak hizmet alma hakkına sahiptirler.

Alo 144 hattının hizmet saatleri sabah 08.00 ile akşam 21.00 arasında olmaktadır. Vatandaşların profesyonel hizmet almalarına yardımcı olan Alo 144 sosyal yardım ile ilgili bütün sorularınıza cevap alabileceğiniz ve sorgulamalarınızı yapabileceğiniz destek hattı olarak 2019 yılında hizmet vermeye devam etmektedir. Alo 144 hattı üzerinden yapılan diğer devlet yardımı sorgulamalar ise;

 • Nakdi yardımlar için yapılan sorgulamalar,
 • 2022 maaşları sorgulamaları,
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardım parası sorgulamaları,
 • Gıda yardım sorgulamaları,
 • Eşi vefat eden kadınlara yapılan yardım parası sorgulamaları,
 • Kömür yardımı ve diğer yardım sorgulamaları yapılabilir.

E-Devlet Sistemi İle Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

E-Devlet sistemi yardımı ile online olarak çocuk parası sorgulaması yapmak mümkün olmaktadır. Sorgulama işlemini yapabilmek için E-Devlet şifresine sahip olmak gerekir. Online olarak yapılan E-Devlet sorgulamalarında şifreye sahip olan kişiler T.C. kimlik numaralarını yazarak sisteme giriş yapabilirler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sayfasına giriş yapılmasının ardından sosyal yardım bilgileri sorgulama bölümüne tıklayarak sorgulamaların gerçekleştirilmesi oldukça kolay olmaktadır.

PTT Şubelerinden Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

2019 yılında birçok kanaldan kolaylıkla yapılabilen çocuk yardımı sorgulamaları telefon hattı üzerinden internet üzerinden ve PTT üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Çocuk parası sorgulama işlemleri için kullanılabilen diğer bir kanalda PTT olmaktadır. Size en yakın PTT şubesine giderek T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapmak mümkün olmaktadır.

Çocuk Parası Başvuru İçin Yapılması Gerekenler

Çocuk parası başvuruları için iki alternatif bulunur. Buna göre;

 • Başvuru için bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlükleri kurumuna gidilmelidir.
 • Başvuru için Çocuk parası başvuru dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne posta yolu ile gönderilir.

Başvuru formunu internetten indirerek doldurmak mümkün olmaktadır. Başvuru formları daha Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine iletilmelidir.

SYDV Çocuk Yardımı Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık çocuk yardımlılarından birisi olan SYDV çocuk yardımı parasından faydalanmak için ailenin bazı şartlara uyum sağlaması gerekir. Çocuk yardımından faydalanmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Kaymakamlık yardımından faydalanmak için muhtaçlık sınırı altında gelire sahip olunması gerekir.
 • Çocuğun örgün eğitim dışına çıkmaması gerekir.
 • Çocuğun devamsızlık hakkı bir ay içerisinde 4 gün olabilmektedir.
 • İkametgâh değişikliklerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı haber verilerek yapılması gerekir.
 • Mütevelli tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda muhtaçlık durumunun ortadan kalktığına karar verilirse çocuk yardım ödenekleri kesilmektedir.
 • Sosyal yardım desteğinin devam edebilmesi Sağlık Bakanlığının belirlediği tarihlerde çocukların muayeneye götürülmesi gerekir.

2019 Yılında Çocuk Parası Ne Kadar Ödenmektedir?

Çocuk parası ne kadar 2019 yılı belirlemeleri ile ilgili açıklama henüz bulunmamaktadır. 3 ayda bir ödenen çocuk parası ödenekleri hak sahiplerine kız ve erkek çocukları için farklılık gösteren tutarlarda ödenmektedir. En son ödenen çocuk parası tutarları şu şekildedir;

 • 0 ile 6 yaş aralığında1 çocuk sahibi kişilerin çocuğu için üç ayda bir alacağı çocuk yardım parası tutarı 154,05 TL olmaktadır.
 • 6 yaş üzerinde çocuk sahibi kişilerin aylık olarak alacakları çocuk yardım parası tutarı 25,68 TL olmaktadır.
 • İlköğretimde okuma yaşında olan ve ilköğretimde eğitim gören kız çocukları için aylık ödenen tutar 35,00 TL olmaktadır.
 • İlköğretimde okuma yaşında olan ve ilköğretimde eğitim gören erkek çocukları için aylık ödenen tutar 30,00 TL olmaktadır.
 • Ortaöğrenimde okuma yaşında olan ve ortaöğrenimde eğitim gören kız çocukları için aylık ödenen tutar 55,00 TL olmaktadır.
 • Ortaöğrenimde okuma yaşında olan ve ortaöğrenimde eğitim gören erkek çocukları için aylık ödenen tutar 45,00 TL olmaktadır.

Çocuk parası almaya hak kazanarak bu ödenekten yararlanan aileler kız çocukları için çocuk parası yardım ödeneklerini evlenene kadar almaya devam etmektedir. Erkek çocukları için aldıkları yardım ödeneklerini ise 25 yaşına gelene kadar almaktadırlar.

Çocuk Yardımı Olarak Verilen Doğum Yardımı Ödemeleri Ne Kadardır?

Devlet tarafından çocuk yardımı parası destekleri arasında bulunan Doğum yardım ödeneği tutarları dünyaya gelen bebeğin kaçıncı bebek olduğuna göre farklılık göstererek hesaplanmaktadır. Buna göre;

 • Canlı doğan ilk bebek için anneye ödenecek doğum parası tutarı 300 TL olmaktadır.
 • Canlı doğan ikinci bebek için anneye ödenecek doğum parası tutarı 400 TL olmaktadır.
 • Canlı doğan üçüncü ve daha sonrası bebekler için anneye ödenecek doğum parası tutarı 600 TL olmaktadır.
 • Çoğul bebek doğumlarında ise anneye verilen doğum yardımı ödenekleri 700 TL olmaktadır. İkiz bebek doğumu baz alınırsa birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Doğum yardımı Türk vatandaşı olan ve mavi kart sahibi olan herkese verilmektedir. Doğum yardımı ödemeleri PTT şubeleri aracılığıyla yapılmakta olup bizzat anne tarafından alınabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Dudu çimen dedi ki:

  Meraba ben pınarkente oturuyom denizli yardıma başvurdum kabul etmediler 3 çocuğum var zor durumdayız Eşim var çalışıyo ama çocuklarıma bakmıyo ne olur yardım edin evde çocuklara yidirecek hiçbirşey yok

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık belgesi talep ederseniz yardım alma işleminiz daha kolay olmaktadır.

 2. Sibel dedi ki:

  Merhabalar benim eşim 3 senedir ceza evinde 1 kız 1 e gidiyor 2 oğlan var oğlum biri 4 e gidiyor diğeri 5 yaşında ve aylık alıyorum bende 800 tl sosyal hizmetlerden bide 2 ayda bir çocuk parası 100 110 çıkıyor 120 çıkıyor hep başka bir destek yok ve ben 3 çocuk eşim ceza evinde onada yatırıyorum geçim yapamıyorum ne yapmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ve belediyeye gıda yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 3. Meral dedi ki:

  Ben çocuk parsi aliyrm uc cocuk icin enfazla ikiyuzlira bazen yuzelli lira iki kız bir oglan esim cezaevinde ben calismiyorum ev henimiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için müracaat edebilirsiniz