Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Çocuk parası yardımları nelerdir? Çocuk parası yardımı nasıl alınır? Gerekli şartlar nelerdir? Çocuk parası sorgulama nasıl yapılır? Çocuk yardım parası nasıl alınır?

Çocuk parası yardımı, yeni doğum yapan annelere bir defaya mahsus yapılan karşılıksız devlet desteği ödemesidir. Çocuk parası ilk çocuk için 350 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL‘dir. Çocuk parası yardımı başvurusu, sağlıklı doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun kimlik paylaşım sistemine kayıt edilmesinin ardından dilekçe ile yapılır. Dilekçenizi şahsen ya da iadeli taahhütlü posta ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gönderilebilirsiniz.  Çocuk Parası Yardımı Dilekçe Örneği İndir (PDF)

Çocuk Parası Yardımları Nelerdir?

Çocuk paralarının çeşitleri aşağıda açıklanmıştır:

 • Doğum parası yardımı alınabilmektedir. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Süt parası ödemesi 202 TL yapılmaktadır. Emzirme parası olarak da geçen bu tutar; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Tek seferlik verilen bir tutardır.
 • Doğum raporu parası, çalışan annelerin mağdur olmaması amacı ile doğum izni kullandıkları süre boyunca aldıkları paradır. Doğum izni süresince maaşları devlet tarafından ödenmektedir. Bu işlemler ise işveren tarafından halledilmektedir. Anne adayının hamile olduğunu kanıtlayan belgeyi işverenine iletmesi gereklidir.
 • AGİ, yani asgari geçim indirimi; çocuklu çalışanların maaşlarına eklenerek ödenmektedir. Evli olup, eşi çalışmayan ve bir çocuğu olanların maaşlarına 259.04 TL eklenmektedir. 2 çocuğun olması durumunda ise eklenen tutar; 287.82 TL olmaktadır.
 • Eğitim yardımı verilmektedir. Eğitim yardımları 0 ile 6 yaş arası için 3 ayda bir ödenirken; diğer yaş aralığındakiler için aylık ödenmektedir. Eğitim görülen kuruma ve cinsiyete bağlı olarak yapılan yardımın tutarı değişiklik göstermektedir. 0 ile 6 yaş arasına 154.05 TL, 6 yaşından büyüklere 25.68 TL verilmektedir. İlköğretim çağındaki kızlara 35 TL ve erkeklere 30 TL yardım verilmektedir. BU tutar ortaöğretim çağındaki kızlarda 55 TL olurken, erkeklerde 45 TL olmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Gereken Şartlar

Çocuk parası koşulları aşağıda verilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı zorunlu değildir. Ancak anne veya babadan birinin veya ikisinin Türk vatandaşı olması istenmektedir. Yardım parası, Türk vatandaşı olan tarafın adına yatırılmaktadır.
 • Annenin ölü doğum yapması durumunda yardım ödemesi yapılmamaktadır. Canlı bir bebeğin dünyaya getirilmesi gereklidir.
 • Annenin veya babanın SGK kapsamında güvencesinin olması gereklidir.
 • Yapılan doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılmış olması gereklidir.

Çocuk Parası Yardımı Parası Başvurusu Yapılabilecek Çocuklar Kimlerdir?

Çocuk parası kapsamında üzerinden yardım alınabilecek çocuklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Anne ve baba; canlı doğmuş olan öz çocukları üzerinden yardım alabilmektedirler.
 • Evlat edinilmiş olan çocuklar üzerinden yardım talep edilebilmektedir.
 • Çocuk parası, üvey çocuklar üzerinden de alınabilmektedir.
 • Mahkeme kararı ile bir çocuğun vasisi olarak atanan kişi, aynı çocuk üzerinden yardım başvurusu yapabilmektedir.

Çocuk Parası Yardımı Parası İçin Gerekli Evraklar

Çocuk parası için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Çocuğun her iki ebeveyninin de kimlik belgesi ve kimlik belgesinin fotokopisi gereklidir.
 • Çocuğun nüfus cüzdanı ve fotokopisi istenmektedir.
 • Hastaneden alınan doğum raporu ve doğum belgesi talep edilmektedir.
 • Anneye verilen doğum izin belgesi istenmektedir.
 • Anne veya babadan hizmet dökümü istenmektedir. SGK kapsamında çalışıyor olduklarını belgelemeleri gereklidir.
 • Çocuk parası başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form resmi kurumların merkezlerinde ve internet sitelerinde bulunmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı Parası Başvuru Yolları

Çocuk parası başvurusu yapılacak olan kurumlar; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlardır. Başvuru yöntemleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ziyaret edilerek, gerekli evraklar ile beraber başvuru yapılabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlükleri, çocuk parası başvurusu kabul etmektedir.
 • Başvuru evrakları dosyalanarak, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne posta aracılığı ile gönderilebilmektedir.

Çocuk Parası Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası başvurusu, şahsen yapılması gereken bir başvurudur. Anneler gibi babaların da başvuru yapabilme hakları bulunmaktadır. Memurların ve diğer sigortalı çalışanların faydalanabileceği bir hizmettir. Ancak başvuru süreci memurlarda ve diğer sigortalılarda değişiklik göstermektedir.

Öncelikle gerekli belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurumlardan herhangi birine gidilmesi gereklidir. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirme sonucunun olumlu çıkması durumunda ise hesaba para aktarılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı Parası Sorgulama

Çocuk parası sorgulaması için yapılabilecekler şu şekildedir:

 • Alo 144 hattı aranarak sorgulama yapılabilmektedir.
 • Çocuk yardımı parasını sorgulayabilmek için e-devlet sistemi kullanılabilmektedir.
 • PTT şubelerine giderek sorgulama yapılabilmektedir.
 • Başvuru yapılan kuruma giderek sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Telefon Aracılığı İle Çocuk Yardımı Parası Sorgulama

Telefon üzerinden çocuk parası sorgulaması şöyledir:

 • Alo 144 hattı aranmalıdır. Bu hat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hizmete açılmış olan bir hattır. Bu hat üzerinden çocuk parası haricindeki diğer yardımların da sorgulanabilmesi mümkündür.
 • Çocuk parası sorgulaması yapmak istendiğinin söylenmesi gereklidir ve konuşulan temsilci de çeşitli kimlik bilgileri talep etmektedir.
 • 08:00 ile 21:00 arasında temsilci sorgulama taleplerine karşılık verebilmektedir ve herhangi bir ek ücret talep etmemektedir.

E-Devlet Sisteminden Çocuk Yardımı Parası Sorgulama

E-devlet üzerinden çocuk parası sorgulaması için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine girilmelidir.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulaması yapılabilmesi için 5 farklı seçenek sunulmaktadır. Bu seçenekler içerisinden e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmesi için ise; PTT’den 2 TL karşılığında kapalı zarf içerisinde e-devlet şifresinin alınması gereklidir.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra e-hizmetler listesine girilmelidir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilmelidir.
 • Alt menüde bulunan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan sayfada ilgili kurum kapsamında alınan sosyal yardımlar ile ilgili bilgiler görülebilmektedir.

PTT Şubesi Aracılığı İle Çocuk Yardımı Parası Sorgulama

PTT üzerinden çocuk parası sorgulaması yapmak isteyenlerin herhangi bir PTT şubesine kimlik belgesi ile beraber gitmesi gereklidir. PTT’deki görevliye çocuk parası sorgulaması yapmak istediğini söylemelidir.

Ardından adına yatacak olan çocuk parası olup olmadığı ve paranın henüz yatırılıp yatırılmadığı bilgilerine ulaşabilmesi mümkün olmaktadır.

Çocuk parası PTT’ye yatırılacağı için diğer sorgulama yöntemlerine göre PTT şubesinden sorgulamak daha avantajlıdır. Çünkü paranın yatırılıp yatırılmadığının öğrenilebileceği tek yöntemdir.

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Çocuk Yardımı Parası Kurumlar Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Çocuk parasını sorgulamak isteyenler; başvuru yaptıkları kurumu ziyaret ederek başvuru durumları hakkında bilgi edinebilmektedirler. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapsamında yardım alanların kaymakamlıklara gitmesi gereklidir.

Diğerleri ise; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlüklerine giderek başvuru durumları ile ilgili bilgi edinebilmektedirler.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar Sürede Ödenir?

Çocuk yardımı parasının ödenmesi; başvuru yapılan kurumun yoğunluğuna ve değerlendirme sürecine bağlı olarak uzun sürebilmektedir. Kurumlar araştırma sürecini bazı durumlarda uzun tutabilmektedirler. Ortalama 1 ay ile 1.5 ay arası bir sürede çocuk parası yatırılmaktadır.

Başvurunun erken yapılıp yapılmamasına bağlı olarak bu süreç değişiklik göstermemektedir. Başvuru yapıldıktan sonra sonuçlanana kadar başvuru durumunun takibini yapabilmek mümkündür.

Doğum Parası Nereden, Nasıl Alınır?

İBB Gıda, Erzak Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

Vakıfbank Yardım Parası Sorgulama (Bakiye Öğrenme)

İlgili Makaleler

50 Yorum
 1. Slm eşim in sigortası yok evimiz hacizli 2 çocuğum var bende yardımlardan yararlana biliyormuyum acaba bugüne kadar hiç bir kurumdan yardim talep etmedim ve almadım teşekkürler

 2. Kres yardimi icin e devletten basvuru yaptim 32.000 deyim yedek yaziyor.Ayrica kuruma gidip başvuru yapmam gerekir mi.?

  1. Merhaba
   Kuruma asıl listeye düştükten sonra başvuru yapınız.

  1. Merhaba
   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ziyaret edilerek, gerekli evraklar ile beraber başvuru yapılabilmektedir.
   Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlükleri, çocuk parası başvurusu kabul etmektedir.

  1. Merhaba
   Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek sorgulama yapabilirsiniz.

 3. Mrb ben 2 ayda bir aliyorum bugun cektim 35 lr bu aylik degilmi ve hic grlirim yok kayinbabam bakiyor bizr esim calismiyor baska yardim alabilirmiyim almak icin 2 ayi brkliyoz lutfen birsey yazarsaniz

  1. Merhaba
   Aldığınız aylık ödeme tutarıdır. Muhtaçlık belgesini muhtardan alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 4. 3 çocuğum öğrenci eşimin sigortası yok üzerimize herhangi bir mal kaydı yok evimiz kira ancak hiçbir yardım alamıyoruz ilgilenirseniz seviniriz

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Fakirlik Belgesi alırsanız yardım başvurularınızın olumlu sonuçlanması daha kolay olur.

  1. Merhaba
   Doğum parası için Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır. İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

  1. Merhaba
   il Merkezinde bulunuyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek yapılmaktadır.

 5. Mrb cocuk maasi icin kaymakamliktan basvuru yaomistim..onaylanmamis dediler..esim digru duzgun bize bakmiyor evine bile gelmedgi oluyor. Ne yer ne iceriz umrumda dgl..7 aylik oglumun bezi varmi yokmu umrunda bile olmuyor dul köyde yasayan ablasinin evi uzerine diyemj olmadi…ben resmi olarak evli olabilirim ama 3 yasindaki kizim ve 7 aylik oglumla yasiyorum aslinda,kanitlayamiyrum diye alma sansjm yokmu lutfen net bi bilgi verin yardimci olun..komsularim goruyor halimi bana esyalrini bile veriyorlar..beni tesfik edende onlar.cumku esim bakmiyor..benim cocuk maasina cok ihtiyacim var eksiklerini alicaktim o parayla..ben esimden korkuyrm bu eksik şu eksik demeye..yardimlarla cocuklarima bakiyorum…lutfen yardimci olun. Neden onaylanmafi acaba

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 6. Merhaba ben cocuk parasi yardimi aliyordum ama ocak ayindan beri yatmiyor yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba
   Kimliğiniz ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, İlçelerde için ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek sorgulayabilirsiniz.

 7. ben kaynanamın alt katında oturuyorum ona kira ödüyorum ama bir oturuyo görünüyoruz ve onlar sigortalı çalışıyor eşimin sigortası yok ve onlar yüzünden hic bi yardımı alamiyrz neyapmam gerek yardımcı olurmsnz 05356314340

  1. Merhaba
   Oturduğunuz yerde bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.

 8. Oglumla.birlikte yasiyorum hic bir gelirim yok kiraciyim cok zorlaniyorum hangi yardımları. Alabilirim acaba oglum okula gidiyor

  1. Merhaba, eğitim yardımı ve dul aylığı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edebilirsiniz.

 9. Asgari ücrette çalışıyorum ev kira 3 öğrencim var çok zor geçim yapiyorum sizden öğrenci yardımı talep ediyorum saygılarımla teşekkür ediyorum

  1. Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yine de başvuru yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 10. Merhaba .ben kiracıyım 2 yaşnda oğlum 1 yaşındada kızm var eşim sigortalı çalsyo geçimimi sağlıyamiyorum zor geçiniyorum her hangi bir yardma bulunabilirmisiniz acaba

  1. Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yine de müracaat edin komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

  1. Merhaba, doğum raporu ve çocuğun kimliği ile müracaat edebilirsiniz

 11. işsizim eşimden ayrıyım 3 kızım var eğitimlerini karşılayamıyorum maddi desteğe ihtiyacım var ama kızlarımın velayeti annelerinde yardım alabilirmiyim

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 12. asgari ücretle çalışıyorum ikiz cocuklara verilen yardım onayladı evim kira 3 çocuk var kira ve mama yardımı alabilirmiyim

  1. Merhaba, bir tane sosyal yardım verilmektedir. Birisini tercih etmeniz gerekmektedir.

  1. Merhaba, yardımlar komisyon onayına tabidir. Başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 13. mrb ikiz bebeklerim var şu an 6 aylık eşim asgari ücretli sadece bez ve mama yardımı alabilirmiyiz birde şartlar nelerdir alınırsa iyi günler cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 14. Meraba eşim çalışmıyor kendimde çalışmıyorum 6 yaşında çocuğum var yardim almak istiyorum nereye başvurmam gerekiyor

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 15. Merhaba 3 çocuğum var 2005 2008 2012 doğumlu eşim fabrikada asğari ücretli çalışan ne gibi yardımlardan faydalanabilirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için müracaat edin onaylanırsa yardım alabilirsiniz.

 16. Benim iki tane cocugum var buyuk olan erkek 2017 dogumlu kucuk olan 2018 dogumlu kiz bu cocuklarim icin herhangi bir yardim alabikirmiyim ne tur yardimlar alabilirim lutfen detayli bilgi alabikirmiyim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bez ve mama yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 17. Benm eşim ceza evinde mahkum yardım parası aydan aya alcam yoksa sadece bikeremi almm hakkım var

  1. Merhaba, yardım için yaptıysanız bir defa alırsınız. Eğer mahkum eşi maaşı bağlandıysa aydan aya alırsınız

 18. Merhaba ben 2012 2015 2018 doğumlu 3 çocuk annesiyim ssk yok bizde ben hiç çocuk parası süt parası bilmiyordum bana yardımcı olurmusunuz nereye başvuracağım neler gerekli çocukların hepsinin Doğum belgesi şartmı elimde yeni doğan bebeğin Doğum belgesi var 2015 ki olanın yok omumda olabilirmi

  1. Merhaba, doğum yardımı parası geriye dönük 5 yıl içinde alınabilmektedir. 2012 doğumlu çocuğunuz için zaman aşımı nedeniyle doğum yardımı parası alamazsınız. Fakat 2015 ve 2018 doğumlu çocuklarınız için Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek doğum yardımı parası alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu