Diğer Yardımlar

Çölyak Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Sosyal Sigortalar Kurumu yani SGK tarafından Çölyak hastalarına yapılan desteğe çölyak para yardımı denilmektedir. Çölyak yardımı yardım parasıdır belirli bir süre de bulunmamaktadır. Belirli şartlar sağlandığı takdirde yardımı alabilmek için bir engel de kalmamaktadır.

Çölyak Nedir?

Bir çeşit gıda alerjisidir. Bu hastalığın çözülebilmesinin tek yolu glütensiz besinler tüketmektir. Yapılan diyetin düzenle kullanılması çok önemlidir. Çünkü ince bağırsağın problemsiz çalışmasının sağlanması gerekmektedir. Ve gluten bağırsakların düzenini bozmakta ve hastaya rahatsızlık vermektedir.

Çölyak Yardımı Kimlere Verilir?

Ömür boyu devam eden bu hastalıkla mücadele eden insanlarımıza destek amaçlı verilen yardımdır. Yardımın amacı bir nebze olsun hastalıkla başa çıkılabilmesidir.

Çölyak Yardımı Ne Kadardır?

SGK çölyak parası miktarı, hastaların yaşlarına göre değişim göstermektedir. Bu tabloya göre 2017 yılı ile birlikte aylık SGK çölyak ödemesi şu kişilere şu periyotlarla yapılmaktadır.

0-5 yaş için : 78,75 TL

5-15 yaş için : 120 TL

15 yaş üstü için : 108,75 TL

şeklinde paylaştırılmıştır. Yatırılan paralar her ayın 8-14 tarihleri  ve arasında hastaların hesabına yatırılmaktadır.

Çölyak Yardımı Parası Yattı mı?

Paranın yatırıldığı bankaları listeye göre seçebilir ve o bankadan paranızı çekebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Halk Bankası

Şimdilik anlaşmalı bankalar olsa da diğer bankalarla iletişimler devam etmektedir. Harici olarak her yardımda yanımızda olan PTT Kurumu da bu parayı verebilmektedir. PTT’ye kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olurken Ziraat Bankasına kimlik kart veya mobil bankacılık aracılığı ile de ulaşabilirsiniz. İlgili hastanın bütün bilgilerini banka veya PTT’ye giderken yanınızda bulundurmanız çok önemlidir.

sgk colyak yardim parasi basvuru
sgk colyak yardim parasi basvuru

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Maddi Manevi Yardımlar

Asker (Er-Erbaş) Ailelerine Para Yardımı

Çölyak Yardımı İçin Yapılan Ödemedeki Şartlar Nelerdir?

Bu hastalığın yardımını alabilmek için belirleyici unsur tahmin edilebileceği gibi çölyak hastalığının olduğunu bildiren belgedir. Gastroenteroloji uzman hekimi tarafından 1 yıl kadar süreli rapor hazırlanması gerekmektedir. Çölyak Yardımı Yapılması İçin gerekli evraklar

Çölyak Yardımı Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Bu rahatsızlığa sahip hastalarımızın diyetleri çok önemli bu sebeple de çok dikkatli bir şekilde beslenmeleri özel (makarna, ekmek, çikolata, şehriye, gofret, bisküvi v.s) ürünler yemek zorundadırlar hal böyle olunca da devlet destekli bir şekilde bu ürünleri almalar gerekmektedir. Çünkü ürünler sadece belli yerlerde satılmaktadır. Ürün fiyatları özel un içeren mamuller olduğu için değişiklik göstermektedir.

Vakıfbank Çölyak Ödemesi Sorgulama

Halkbank Çölyak Ödemesi Sorgulama

Ziraat Bankası Çölyak Para Yardımı Sorgulama

Akbank Çölyak Ödemesi Sorgulama

Çölyak Yardımı için gerekli evraklar nelerdir.

Kimlik ve Fotokopisi

2 Adet Vesikalık veya Biyometrik Fotoğraf

Tahmin edileceği gibi gerekli en önemli evrak şudur: Çölyak hastalığının olduğunu belli eden evrak, rapor veya belge. Bu rapor başlıca gerekliliktir ve uzmanından alınmalıdır.

Hazırlanan belge genelde 2 yıllık süre ile hazırlanmış olsa SGK (Sosyal Sigortalar Kurumu) bu belgeyi 1 yıllık belge gözüyle incelemektedir. Yani 1 yıllık süre geçmeden tekrar belge yenilenmelidir.

Çölyak Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Rapor yani belge alındıktan sonra başvuru işlemleri için SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’ya gitmelisiniz. Eğer ki hasta 18 yaşından küçük ise;

Anne veya babanın başvuruda bulunması gerekmektedir. Bunun üzerine ebeveynlerinden hangisi SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’na bağlıysa yardım parası onun hesabına yatırılır. Fakat her ikisi de SGK’lı değilse GSS(Genel Sağlık Sigortası)’den faydalanabilirler. Gss’den de faydalanılamıyorsa böyle bir durum da söz konusu ise il de bulunan SHM(Sosyal Hizmetler Müdürlüğü)’ye başvuruda bulunulabilir. Çölyak yardımında herhangi bir sosyal güvence aranmamaktadır.

SGK Çölyak başvuru işlemleri tamamndıktan sonra SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) İl Müdürlüğü’nün ilgili kısmından belge kayıt numarası talep ediniz. Bu numara ile  takibini yapabilirsiniz.

Çölyak Yardımı Sorgulama

Çöl yardımını da diğer yardımlar gibi E-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Peki, nasıl?
Https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayıp tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgileri gerekli yerlere girerek giriş yapabilirsiniz. . E-Devlet girişi için T.C kimlik numarası, şifresi için de PTT’den şifre alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.(alıntıdır)

Bütün işlemler sırası ile yapıldığı takdirde çölyak yardımı alabilirsiniz. Geçmiş olsun diyerek sağlıklı yaşamlar diliyorum.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. 6 aydır çölyak hastasıyım 18 yaşımdayım herşey çok zor oluyor ama alistim da ben nereden başvuracak ki bu yardıma onu öğrene biliyrmiyim

 2. Bir yılı aşkın raporumuz var. Yanı yeniden mi çıkarmalıyım bu raporu ki bu ücretten faydalanabileyim?

 3. Merhaba benim raporum var süresi hala daha var. Fakat son iki aydır yatırılmıyor. Bununla alakalı kime başvuru yapmamız gerek sonuç almak için

  1. Merhaba
   Ödemeler düzenli olarak devam etmektedir. Bazı istisnai durumlarda gecikmeler yaşanabilmektedir. Çölyak yardım ödemeleri her ayın 8 – 14 arasında yapılmaktadır. Belirtilen tarihte hesabınıza herhangi bir ödeme gerçekleşmez ise SGK kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

 4. Öncelikle merhaba;
  Ankara’ da Çölyak işlemlerini anlatmak istiyorum,
  Öncelikle geçmiş olsun teşhis kayulduktan sonra alacağınız raporu doktora ve başhekime imzalatıyoruz ve Ankara Bahçelievler SGK’ ya gidiyoruz 1. Caddede metro durağına yakın orada 2. kat 212 numaralı odada bir form dolduruyoruz, sadece rapor bir asıl ile doldurduğunuz formu memura veriyoruz.
  Memur paranın ( 108 TL) PTT mi banka mı diye soruyor yapmanız gereken e-devlete girip SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama kısmında hesabınızı tanımlamanız yoksa elden PTT’ den alacaksınız.
  Tekrar geçmiş olsun…

 5. Çölyak yardım parasından yararlanabilmek içib Türkiye Cumhuryeti vatandaşı mı olmak gerekiyor? Geçici koruma altındaki vatandaşlarda yararlanabilir mi?

  1. Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu yardımdan yararlanabilmektedir. Yabancılar için yapılan yardım farklıdır

 6. Çölyak parası neden çalışan birinin adına yatıyorda hastanın olan kişinin adına yatmıyor PTT den hastada çekebilir illa hasta sigortalimi olması gerekiyor

  1. Merhaba, çölyak parası Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından verildiğinden hastanın yetişkinse kendisinin çocuksa ailenin sigortalı olması gerekmektedir.

  1. Merhaba, seçtiğiniz anlaşmalı bankalardan birine yatar

  1. Merhaba, kurum anlaşmalı bankalara yada PTT’ye (hangisini tercih ederseniz) isme yatırıyor.

 7. Oğlum çölyak hastası ben devlet den bu hastalara yapılan yardımı ala bilmek için nereye ne şekilde başvuru yapmam lagzim gerekli evraklar nelerdir fotaraf şart mıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu