Bilgi Arşivi

2020 ÇYDD Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kapsamında, üniversite öğrencileri için burs ödenekleri hazırlanmaktadır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, bir am eğitim öğretim yılı boyunca, öğrencilere düzenli burs ödeneği sağlamaktadır. Geri ödemesiz olarak tasarlanan bu ödenekler, alanında başarılı olan öğrencilerin kullanımına sunulmakta ve maddi gereksinimler ortadan kalkmaktadır. Sadece maddi durumu yetersiz olan, başarılı öğrencilerin kullanımı için hazırlanan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bursları, gerekli şartlara uyum sağlayan öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. Öğrencilerin düzenli eğitim alması ve eğitim süresince herhangi bir kuralı ihlal etmemesi durumunda, burs ödenekleri her ay hesaplarına yatırılacaktır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından hazırlanan ÇYDD bursunun özellikleri ve başvuru detayları, yazı içerisinde ele alınmıştır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursunun Özellikleri Nelerdir?

ÇYDD burs işlemleri, sadece üniversite öğrencilerinin katılım sağlayacağı şekilde tasarlanmıştır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kapsamında, öğrencilerin aylık eğitim masrafları karşılanmakta ve daha kolay bir eğitim öğretim yılı geçirilmesi desteklenmektedir. Sadece maddi gereksinimleri bulunan öğrencilerin kullanımına sunulmuş ÇYDD bursları, öğrencilerin eğitim ve başarısına göre dağıtılmaktadır. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans alanlarında eğitim alan Yüksek Öğretim öğrencilerinin, ÇYDD burslarına başvuru yapması mümkündür. ÇYDD bursları, geri ödemesiz olarak tasarlanmıştır. Alanında başarılı olan ve eğitim hayatını sorunsuz şekilde devam ettiren üniversite öğrencilerinin, ÇYDD burs ödeneklerini kullanma hakkı devam edecektir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bursları kapsamında, öğrencilere 250 TL aylık burs ödeneği sağlanmaktadır. Burs ödenekleri, eylül ayı ila haziran ayı arasında düzenli olarak ödenir.

ÇYDD Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği burs başvurusu esnasında, öğrencilerde aranan temel kriterler aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Burs başvurusu yapan öğrencilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği şubesinin bulunduğu bir şehirde, devlet üniversitesi öğrencisi olunmalıdır. ÇYDD şubelerinin bulunduğu şehirleri öğrenmek için cydd.org.tr adresi kullanılabilir.
 • Öğrencilerin aylık geliri bulunmamalı ve maddi destek gereksinimi bulunmalıdır.
 • Kredi yurtlar kurumu dışında, herhangi bir kurum ya da vakıftan burs desteği alınmamalıdır.
 • Ara sınıfta okuyan öğrencilerin, en az 2,00 not ortalamasına sahip olması gerekir.
 • Öğrencilerin bir sonraki döneme geçiş hakkı elde etmesi ve alttan dersinin bulunmaması gerekir.
 • Lise ve üniversite öğrencilerinin, sınıf tekrarına düşmemesi gerekir.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği burslarına başvuru yapamayan öğrencilerin nitelikleri, aşağıda sıralanmıştır:
 • Açık öğretim ve uzaktan öğretim fakültelerinde eğitim gören öğrenciler, burs başvurusu yapamazlar.
 • Vakıf üniversitesi ve özel üniversitelerde okuyan öğrenciler, burs başvurusu yapamazlar.
 • Devlet üniversitelerinin son sınıfında okuyan öğrenciler, burs başvurusu yapamazlar.
 • 01.1994 tarihinden önce doğan öğrenciler, burs başvurusu yapamazlar.
 • Açık lise ve özel okullarda eğitim gören orta öğretim öğrencilerinin, ÇYDD burslarına başvurması mümkün değildir.

ÇYDD Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bursuna başvuru yapmak için aşağıdaki işlemlerin uygulanması gerekir:

 • https://www.cydd.org.tr/sayfa/burs-basvurusu-yapmak-istiyorum-150/ bağlantı adresi kullanılarak, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği burs başvuru ekranına ulaşılabilir.
 • ÇYDD burs başvurusu esnasında, ana sayfadaki form bilgilerinin eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.
 • Öğrencilere ait kimlik bilgileri, aile bilgileri, aylık gelir bilgileri, adres bilgileri, eğitim bilgileri ve not bilgileri eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra, burs başvurusu için talep oluşturulabilir.

ÇYDD Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

ÇYDD burs başvurusu için online form gönderildikten sonra, vakıf tarafından talep edilen belgeler şubeye teslim edilmelidir. Öğrencilerin kimlik fotokopisi, gelir belgesi, transkript örneği, not bilgisi ve öğrenci belgesi hazırlandıktan sonra, başvuru için ÇYDD şubelerine gidilmeli ve belgeler kuruma teslim edilmelidir. Evraklar incelendikten sonra, öğrencilerin burs için uygun olup olmadıkları belirlenecektir.

DAAD Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

ÇEV Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

İBB Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu