Sosyal Yardım Platformu

2019 Damızlık Düve Alımı İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

2019 Damızlık Düve Alımı İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Damızlık düze yetiştiriciliği için alınan devlet destekleri kapsamında hükümet tarafından en az 500 damızlık düve yetiştirme şartı getirilmiştir. 500 düvenin altında kalan işletmeler, bu destekten yararlanamayacaktır. Bunun yanı sıra damızlık düve için devlet desteği oranı %50 olarak belirlenmektedir. Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğnameye göre gerekli şartları karşılayan kişiler, hibe desteği alabileceklerdir. Verilen %50 orana sahip destek hibe olduğundan geri istenmeyecektir. Devletin Tarım ve Orman Faaliyetlerine Teşvik yasası kapsamına aldığı bu destek, köye kesin dönüş yapmak isteyenlere verilmektedir.

Damızlık Düve İçin Devlet Desteğinin Özellikleri

Damızlık düve alımı için verilecek hibe desteği, çiftçilere yalnız bir defa verilebilmektedir. Her yıl verilip verilmeyeceğine baştan karar verilir. O yıl verilmeyeceğine karar verilmişse, alımı mümkün değildir. Devlet hibesi ile verilen miktar yeterli gelmezse, eksik kalan kısmı çiftçi tamamlamalıdır. Kişilerin bu desteği almaları, diğer destekleri alamayacakları anlamına gelmez. Kişiler, bu desteği almış olsalar dahi, diğer çiftçilik ve hayvancılık kredi desteklerinden yararlandırılabilir. Ancak en önemli şart, toplam harcamanın en az %50’sine sahip olunmasıdır. Elinizde harcamalarınızın en az yarısını karşılayacak sermaye yoksa, hibe desteğinden yararlanamazsınız. Yani aldığınız hibe kadar elinizde sermaye bulunmalıdır.

Bu hibe desteği, sadece belirlenen iller için verilmektedir. Köye Dönüş Destekleri kapsamına alındığından, destekten yararlanmak için sadece belirlenen illerde yaşıyor ya da yaşayacak olmak gerekmektedir. Bu iller için sadece bu destek değil, farklı desteklerden de yararlanma imkanı sunulmaktadır. Ayrıca satın alınacak her bir buzağı da devlet tarafından onaylanmalıdır. İşletmenin yürüyeceği alanda yer alacak gübre çukuru ve ahır inşaatı da devlet tarafından denetlenecektir. Uygun görülmeyen inşaat ve işlemler bu kapsamda durdurulur, ekspertiz kararına göre hareket edilir.Düve seçiminden inşaat alanına kadar her ayrıntı ekspertiz tarafından denetlenmektedir.

Damızlık Düve İçin Devlet Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Damızlık düve devlet desteğinden yararlanma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilerin bu işe yeni girmesi şartı aranmaktadır. İşe yeni girmekten kastedilen, kişinin tamamen farklı bir sektörde çalışmış olması değildir. Tarlası olan bir çiftçi hayvancılık işine geçecekse de bu destekten yararlanabilir. Bu nedenle işi daha önceden bilme gibi bir şart aranmaz.
 • Damızlık düve yetiştiriciliği konusunda gerekli alet, edevat, ekipman ve diğer tüm araç- gereçler için yapılan başvurular karşılık görür. Kişinin 500 düve sayısına göre ihtiyaç duyacağı tüm materyaller için hibe başvurusunda bulunduğu varsayılır.
 • Sadece bu işe yeni başlamış kişiler değil; daha önceden bu işi yapan, ancak düve sayısı 500’ün altında kalan kişiler de bu desteklerden yararlanabilir. Ayrıca kişilerin düvelerin başında direkt olarak duruyor olma şartı da bulunmamaktadır. Kişiler, sadece yatırımcı sıfatıyla da bu desteklerden yararlanabilir.
 • Kişilerin Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği’ne kayıtlarının bulunması gerekmektedir.
 • TÜRK-VET sistemine en az 3 sene boyunca aktif olarak kayıtlı olan kişiler de bu destekten yararlanabilmektedir.
 • Kişiler, bireysel ya da toplu bir şekilde desteğe başvuru yapabilmektedir.
 • Yatırım, çiftçilerin en az 5 yıl süre ile bu işe devam edeceğine dair taahhüt vermeleri ile çiftçilere verilecektir.

Damızlık Düve İçin Devlet Destekleri Kapsamında Ödenen Hibeler

Damızlık düve desteği adı altında ödeme yapılan alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Düveler için yeni inşaat alanları yapmak isteyen, ahırını genişletmek zorunda olan çiftçilere bu destek %50 oranında verilecektir. Düvelerin kalacağı ahır kapasitesini arttırmak isteyenler için, inşaat masraflarının %50’si ödenir.
 • Dişi buzağı alacaklar için, yapacakları harcamanın toplamının %50’si damızlık düve için devlet desteği ödenmektedir.
 • Düve alımından sonra yem karma makinesi ve gübre sıyırıcı adı verilen makineler alınmalıdır. Çiftçi eğer bu makineleri alacak durumda değilse, yapacağı harcamanın %50’si devlet desteği adı altında ödenir.

Damızlık Düve İçin Devlet Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır?

Damızlık düve hibesi başvurusu yılda bir kez bakanlığın resmi sitesinden yapılacak duyuru ışığında alınır. Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine yapılacak başvurular, detayları ile bakanlığın internet sitesinden duyurulmaktadır. %50 oranında verilen 500 düve hibesi başvurusu, sadece başvuru yapılan yıl için geçerlidir. dolayısıyla o yıl miktarın kullanılması ve çiftçinin 500 düve için yeterli düzeneği yıl içinde kurması gerekmektedir. başvurular her yıl yenilenmektedir.

Bakanlığın sitesinde bir uygulama rehberi yayınlanmaktadır. Bu rehber ile gerekli evraklar belirtilecektir. Aynı zamanda evrakların nasıl temin edileceğine dair de rehberde bilgilendirme yapılacaktır. Eğer damızlık düve için bu kurumdan ya da başka herhangi bir kuruluştan destek almışsanız, başvurunuz kabul edilmeyecektir. Başvuru sahibi çiftçilerin daha önce destek almadıklarını, eğer destek aldıkları ortaya çıkarsa, verilen desteğin iptal edileceğini noter huzurunda kabul etmeleri gerekmektedir.

Damızlık Düve İçin Devlet Desteği Kapsamında İstenen Evraklar

Damızlık düve desteği için istenen belgeler şöyle sıralanabilir:

 • Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınacak proje dosyası doldurulmalıdır. Çiftçinin hedefi, 500 düveye nasıl bakmayı planladığı, şu anki sermaye durumu gibi detaylar dosyada belirtilmelidir.
 • İş planı talep edilecektir. İş planında kişiler, düşüncelerini kağıda dökmelidir. Hali hazırda çiftçilikle uğraşanlar için de iş planı, şu anki durumda aylık ve haftalık faaliyetlerin kağıda yansıtılması ile yapılır.
 • Çiftçi Kayıt Belgesi talep edilecektir. Bu belge ile kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemi alt yapısında isminin olduğunu kanıtlamalıdır.
 • Kişilerin yanında nüfus cüzdanı bulunmalıdır.
 • 500 düve desteği kapsamında iş alanına çevrilecek alanın tapusu ya da kira sözleşmesi gerekmektedir.
 • Noterden alınacak daha önce destek alınmadığına dair belge kapsamında kişilerin noterden belge almaları gerekmektedir. belge için yaklaşık olarak 60 TL ödemeniz gerekecektir.

Damızlık Düve  Devlet Desteğinin Kriterleri

Damızlık düve desteği alımında kriterler, kişilerin hayvanları ve makine seçimleri konusunda konmaktadır. Başvuruların ardından tüm şartların kabul edilmesi halinde kişiler, damızlık düve seçimi yapacaklardır. İşletmelerin kapasitesinin satın alım sürecinde gereklilikleri karşılayabilecek durumda olması gerekmektedir. sadece satın alımda yapılacak harcama, alınacak hibe kadar olmalıdır. Hibe oranı ile aynı miktarda sermaye bulundurulmalıdır. Kişilerin hibe alımı öncesinde 20 baş ile 100 baş arasında düve alımı yapmaları gerekmektedir.

Damızlık Düve Desteği Alınabilecek İller

Damızlık düve desteği alacak şehirler şu şekildedir:

 • Ağrı
 • Artvin
 • Bayburt
 • Bitlis
 • Bingöl
 • Çankırı
 • Çorum
 • Elazığ
 • Erzincan
 • Sivas
 • Tokat
 • Trabzon
 • Van
 • Kars
 • Yozgat
 • Tunceli

Damızlık Düve Desteği Denetimleri

Damızlık düve desteği sırasında yapılan denetimler, ekspertizler ve bakanlık denetçileri tarafından yapılmaktadır. Denetimlere söz konusu alanlar, makineler, inşaatlar ve hayvanlardır. Hayvan seçimleri, kişilerin kendi seçimi şeklinde yapılamaz. Hayvan seçimi sırasında kişiler, ekspertiz ile birlikte seçim yapar. Tüm hayvanların veteriner onaylı olması gerekir. Ayrıca makineler için de ekspertiz onayı gerekmektedir. TSE belgeli veya CE belgeli makineler arasında yer alan yem karma materyalleri tercih edilmelidir. Bu sayede damızlık düve için devlet desteği alınırken kaliteli materyaller de seçilmiş olunacaktır.

SGK Teşvik ve Destek Mahsupları Nasıl Yönetilir?

Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Devlet Mazot Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM