Bilgi Arşivi

2020 Değerli Konut Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Değerli konut vergisi, Türkiye sınırları içinde bulunan ve mesken konumunda olan taşınmazlar için kullanılan bir vergi türüdür.  Lüks konut vergisi olarak da bilinen bu verginin miktarı, lüks konutun değerine göre değişiklik göstermektedir. Konutun değeri arttıkça ödenmesi gereken verginin oranı da artar. Konutun değerinin belirlenmesi işlemi ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. bu müdürlüğün belirlediği en yüksek tutar, vergiye tabi tutulan miktar olarak belirlenir. Bu vergi yıllık olarak ödenmektedir.

Değerli Konut Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Değerli konut vergisinin hesaplanması için yapılması gereken, binanın değerinin Tapu ve Kadastro Müdürlüğü kullanılarak öğrenilmesidir.

Sonrasında konut değerine göre belirlenen vergi oranları şu şekildedir:
  • 5.000.000 TL ile 7.500.000 TL arasındaki konutlarda ödenmesi gereken tutar, taşınmaz değerinin binde 3’ü kadardır.
  • 7.500.001 TL ile 10.000.000 TL arasında konut değerine sahip kişilerin ödemesi gereken vergi tutarı binde 6 olarak belirlenmiştir.
  • 10.000.000 TL üzerinde konut değerine sahip kişilerin ödemesi gereken tutar binde 10 olarak belirlenmiştir.

Bir konut için ödenmesi gereken vergi miktarının belirlenmesi için kişilerin bireysel olarak başvuru yapması gerekmektedir. Ev sahibi, tapu belgesi ile birlikte Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmalıdır. Başvurusu sırasında hane değerinin belirlenmesi talebini iletmelidir. Kişilerin bu taleplerini iletmelerinde bir neden göstermeleri gerekir. Vergi oranının doğru bir şekilde beyan edilebilmesi için konut değerinin bilinmek istendiğinin söylenmesi yeterli olacaktır.

Başvurunun ardından kişiler, konutun incelenmesi için kendi bünyelerindeki ekspertizi size gönderirler. Size haber verilerek gönderilecek bu ekspertizin vereceği karar ile vergi miktarınız belirlenir. Ekspertizin belirleyeceği fiyata 15 iş günü içinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Sonrasında tamamen tarafsız olduğu bilinen bir ekspertiz ile tekrar değerlendirme yapılır.

Değerli Konut Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Değerli konut vergisi, isteğe göre yılda bir defa ödenir. Ancak bu 1 defalık ödemenin taksit yapılabilmesi mümkündür. En fazla 2 taksit ile ödemesi gerçekleştirilecek bu verginin ödeme tarihleri, aynı yılın şubat ve ağustos aylarıdır. 2 defada da ödense, tek seferde de alınsa, toplamda kişilerin ödeyecekleri değerli konut vergisinin tutarı aynıdır.

Değerli Konut Vergisi Nasıl Ödenir?

Değerli konut vergisinin  ödenmesi için konut değerini beyan eden ekspertiz raporunun kişilerin elinde olması gerekir. Kişilerin bulundukları alandaki Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne bağlı vergi dairesine, vergi ödemesi için bireysel olarak başvurmaları gerekmektedir. ödemeler tamamen nakit olarak alınır. Ayrıca şubat ve ağustos aylarının 20. Günü, ödeme için son gün olarak belirlenmiştir. Verilecek yıllık beyanname sayesinde yılda sadece 1 kez bu vergi ödenecektir.

Değerli Konut Vergisi Ödemesinden Kimler Muaftır?

Değerli konut vergisi ödemesinden muaf olma durumunu, konut özellikleri ve konut sahibine ilişkin özellikler belirler. Engelli bireylerin aldıkları konutlarda belirlenen değerli konut vergisi büyük indirimlerle alınır.

Değerli konut vergisinden tamamen muaf olan konutların özellikleri şu şekildedir:
  • Genel ve özel bütçeli idari merkezlerin, üniversitelerin ve belediyelerin kullanımına geçen binalardan vergi alınmaz.
  • Elçiliklere tahsis edilen konutlardan ve yurt dışında elçiliklerin işlemlerinde kullanılan meskenlerden vergi alınmaz.
  • Kişinin bakmakla yükümlü olduğu bireyin varlığında, bulunduğu meskenden vergi alınmaz.
  • 18 yaşını doldurup hiçbir geliri bulunmayanların, çalışamadıklarını belgeleyenlerin nitelikli taşınmaz mallarından vergi alınmaz.
  • Geliri bulunmayanlardan vergi almama sistemi sadece tek meskeni bulunan kişiler için geçerlidir. kişilerin birden fazla meskeni bulunması durumunda, her konut için ayrı değerli konut vergisi ödemesi gerekmektedir.

İnternetten Emlak Vergisi Sorgulama Ve Ödeme İşlemi

Kira Gelir Vergisi İnternet Üzerinden Nasıl Ödenir?

Konaklama Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu