Devlet Destekli Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devlet desteği ile verilen evlilik yardımı, kişilerin belirli şartları karşılamaları halinde evlenme sırasında eksiklerini tamamlamaları amacıyla verilmekte olan bir destektir. Ancak desteğin başvurusu, destek alınmadan 3 yıl önce yapılmaktadır. kişilerin bu hizmetten yararlanabilmeleri için bankada hesap açarak düğünleri için birikim yapmaya başlamaları gerekmektedir. devlet tarafından, kişilerce yapılan birikime eklenen miktarla yapılan destek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından organize edilmektedir.

 • Kadın olmak gerekir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan yetim aylığı veya yetim geliri alıyor olmak gerekir.
 • Evlenme kararı vererek evlilik yapmak gerekir.
 • Çalışanlara evlilik parası verilmez. İşe girerek yetim maaşı kesilmiş olan kişiler evlilik yardımından faydalanamaz.

Devlet tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarının yararlandığı çeyiz yardımı desteği, iki senelik yani 24 aylık tutarda alınan yetim aylığının tek seferde ödenmesi ile gerçekleşir. Yeni evlenen çiftlere devlete bağlı kurumlar tarafından destek amaçlı yardımlar yapılır. Devlet kurumlarının yaptığı evlilik destek yardımları evlilik ikramiyesi ve evlenme yardımı adı altında şartlara uygunluk gösteren başvuru sahiplerine ödenmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?

Evlilik yardımından yararlanmak için kişilerin yapması gereken, öncelikle bankada bir hesap açmaktır. Çeyiz hesabı denen bu hesapta kişiler, birikimlerini yapmalıdır. Ancak birikimler, hesabın açıldığı anda belirlenen limitin altına inmemelidir. Kişiler, limitin altına inmeden her ay belirli miktarlarla hesaplarını doldurur.

Hesaptan para çekimi yapılmaması önem taşımaktadır. Devlet tarafından, her ay ödenen tutara bağlı olarak belirli oranlarda destek sağlanır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın fonundan karşılanan ve bu bakanlık tarafından yürütülen proje, evlilik ve düğün masraflarını azaltmayı hedefler.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Nereden Alınır?

Evlat Edinme Şartları Nelerdir? Evlat Edinme Süreci

Tazminat Alma Şartları Nelerdir ?

Devlet Destekli Evlilik Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Evlilik yardımı alabilmek için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Yardımdan yararlanmak için kişilere çeyiz hesabı gerekmektedir. çeyiz hesabının açılması için bankaya nüfus cüzdanının fotokopisi, adres beyannamesi evrakları verilmelidir. Standart hesap açılması sırasında istenen belgeler aynen talep edilir.
 • Hesabın açılması sırasında, bu işlemin evlilik desteklerinden yararlanmak için yapıldığı görevliye bildirilmelidir. Bu sayede açılacak hesaba yapılacak işlemlerle, hesap çeyiz hesabına dönüştürülür. Normal birikim hesaplarından farklı olarak kişilerin evlenecekleri kişilerle ortak olarak bu hesabı açmaları gerekmektedir.
 • Belgelerin imzalanmasının ardından en az 3 yıl süre ile birikim yapılmalıdır.
 • 3 yıl sonunda hem devlet destekli evlilik yardımı, hem de düşük faizli devlet destekli evlilik kredisi alınabilmektedir.
 • 3 yıl sonunda desteklerden yararlanmak istendiğinde, kişilerden her ikisi de bankada olmalıdır. Kişiler, nüfus cüzdanları ve T.C. kimlik belgeleri ile yardım ve kredi talebinde bulunabilir.

Devlet Destekli Evlilik Yardımı Başvuru Şartları

Evlilik desteğinden yararlanma koşulları şöyle sıralanabilir:

 • Kişilerin, bankaların fırsatlarından haberdar olarak evlilik desteği almak istedikleri bankaya başvurularının bulunması gerekmektedir.
 • Kişiler, bankaya yapacakları başvuruda aylık para biriktirme oranlarını beyan etmiş olmalıdır.
 • Kişiler, her ay 100 TL ile 1.000 TL arasında birikim yapmalıdır.
 • Çiftlerden en az biri 27 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Açılan hesaptan her iki kişi de haberdar olmalı ve hesap ortak bir şekilde açılmalıdır.
 • Çiftlerden her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Çiftlerden her ikisi de ağır ceza almamış, yüz kızartıcı suç işlememiş olmalıdır.

Devlet Destekli Evlilik Yardımı Hangi Durumlarda Verilmez?

Evlilik yardımının verilmeyeceği durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilerin 3 yıl biriktirmeleri gereken miktarda eksik bulunması, bazı aylarda para yatırılmamış olması
 • Gerçekte böyle bir çiftin var olmadığının anlaşılması, anlaşmalı bir yalanın varlığı
 • Ödemenin 3 defadan fazla aksatılması
 • Çiftlerden birinin ikinci evliliğini yapıyor olması, ilk evliliğinde çeyiz hesabı açtırmış olması

Durumlarında evlilik yardım ve kredilerinden yararlanılamaz. Kişiler, ikinci evliliklerinde de bu destekten yararlanabilir. Ancak kişi, sadece 1 defa çeyiz hesabı açıp para biriktirebilir. Biten evlilikte çeyiz hesabı kullanılarak destek alınmışsa, aynı desteğin tekrar alınması mümkün değildir.

Devlet Destekli Evlilik Yardımı Nereye Başvurularak Alınmaktadır?

Evlilik desteğinden yararlanılacak merci bankalardır. Bankalardan açılacak çeyiz hesabına her ay para yatırılması, yatırılan paranın yine bankadan, onay ile çekilmesi gerekmektedir. Ancak kişiler, sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalardan başvurularını gerçekleştirmelidir. Diğer bankaların böyle bir hizmeti bulunmamaktadır.

Hangi Bankalar Devlet Destekli Evlilik Kredisi Verir?

Evlilik kredisi ve evlilik yardımlarından yararlanılabilecek bankalar şunlardır:

 • Akbank
 • Türkiye Finans Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • QNB Finans Bankası
 • Halk Bankası
 • Albaraka Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Kuveyt Türk

Devlet Destekli Evlilik Yardımı Ne Kadar?

Evlilik yardımlarının miktarı kişi başına 5.000 TL’dir. Kişiler, toplamda 10.000 TL ödeme alır. Bu miktar, yapılan birikim üzerine eklenir. Dolayısıyla ayda 200 TL’lik ortalama bir birikimde kişiler 3 yılın sonunda 7.200 TL biriktirir.

Bu miktarın çekilmesi sırasında hesaba eklenecek devlet desteği ile 17.200 TL çekebilirler.Aynı zamanda faiz oranı %1’den az olan devlet destekli düğün kredilerinden de yararlanabilirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadar?

Kişilerin devlet desteği ile alacakları evlilik kredisinin miktarı en fazla 10.000 TL olabilir. Sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalardan alınabilecek bu kredide düşük faiz imkanı sağlanır. Ayrıca kredi için masraf ödenmez.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Akbank’tan Nasıl Alınır?

Akbank’tan devlet destekli düğün kredisi kullanmak için evlilik yardımı alınması gerekmektedir. Bu kredide dosya masrafı, ek ücret ve komisyon talep edilmez. 27 yaşını aşmış kişi üzerine kredi alınabilir. Ayrıca çiftlerden en az birinin, en az 800 kredi notuna sahip olmaları gerekmektedir.

Çeyiz hesabı başka bankadan açılmışsa, Akbank üzerinden kredi kullanılamaz. Çeyiz hesabı da Akbank’tan açılmalı, evlilik desteği de aynı bankadan alınmış olmalıdır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Türkiye Finans Bankası’ndan Nasıl Alınır?

Finansbank kullanarak evlilik kredisi almak için kişilerin çeyiz hesaplarını Finansbank üzerinden açmış olmaları gerekmektedir. Kişiler, kredi için standart olarak gerekli belgelerle bu krediye başvurmalıdır. Nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve ikametgah ile yapılacak başvuruda çeyiz hesabındaki yatırımın yüksek olması şartı aranır.

Aylık yatırımın 200 TL üzerinde olması durumunda düğün kredisi çekilmektedir. Ancak başvurular sadece bankanın şubelerinden, bireysel müşteri hizmetleri odalarından yapılmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Yapı Kredi Bankası’ndan Nasıl Alınır?

Yapı Kredi Bankası’ndan evlilik kredisi kullanmak için yapılması gereken, çeyiz hesabını da buradan açmaktır. Ancak diğer bankaların aksine Yapı Kredi Bankası’nda, evlilik destekleri için şubeye gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişiler, müşteri temsilcilerini arayarak ya da internet şubeleri üzerinden de bu desteklere başvurabilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Albaraka Bankası’ndan Nasıl Alınır?

Albaraka Türk Bankası’ndan evlilik kredisi almak için kişilerin çeyiz hesaplarını buradan açmış olmaları gerekmektedir. Çeyiz hesabına başvuru yapacak kişilere bu banka, 2 defa para çekme hakkı vermektedir. Ayrıca kişiler, aylık ya da 3 aylık yatırım seçeneklerine  sahiptir.

Aylık yatırım yapmak isteyenler en az 160 TL, 3 aylık yatırım yapmak isteyenler en az 470 TL yatırım yapmalıdır. Bu bankadan düğün kredisi çekmek için hesaptan 2’den fazla nakit çekim yapılmamış olmalıdır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ziraat Bankası’ndan Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası’ndan evlilik kredisi almak için çeyiz hesabının buradan açılması ve devlet destekli evlilik yardımının da buradan alınması gerekmektedir. banka, hesaptan nakit çekime izin vermemektedir. Ayrıca hem çeyiz hesabını açmak için, hem de kredi imkanlarından yararlanmak için bu bankanın şubelerinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. İnternetten ya da müşteri temsilcisinden kredi ya da hesap başvurusu yapma imkanı tanınmamıştır.

Evlilik Yardımı Ödemesi Yapan Kurumlar Hangileridir?

Evlilik yardımı 2020 yılında evlenecek çiftlere devlet tarafından ödenen evlilik parasıdır. Evlenecek çiftlere evlilik yardımında bulunan kurumları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak yetim aylığı alan kız çocuklarına evlilik yardımı veya çeyiz yardımı adı altında ödeme yapılır.
 • Belediyeler tarafından muhtaç olan herkesin yararlanabileceği evlilik ikramiyesi adı altında ödeme yapılır.
 • Kaymakamlar tarafından muhtaç olan herkesin yararlanabileceği ödeme yardımları yapılır.
 • Devlet tarafından yapılacak olan 5 bin TL evlenme yardımı, bankada çeyiz hesabı açılarak belli bir süre ödemesi devam etmesi durumunda yapılır.

SGK Çeyiz Parası Ne Kadardır, Başvurular Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetim aylığı sahibi kız çocuklarına ödenen çeyiz parası ne kadar ve şartları nedir diyorsanız öncelikle evlilik ödemesi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Devlet evlilik yardımı başvuruları bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumları il müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Kurumlarının hizmet merkezlerine yapılmaktadır. Başvuru yapabilmek için bağlı bulunulan sigorta kollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 4/A – Eski SSK sigorta koluna bağlı olarak yetim aylığını alanlar
 • 4/B – Eski Bağkur sigorta koluna bağlı olarak yetim aylığını alanlar
 • 4/C eski emekli sandığına bağlı olarak yetim maaşlarını alanlar

Emekli sandığına bağlı olarak yetim aylığı alanların, Sosyal Sigorta Kurumu ve Bağkur sigorta dalından yetim aylığı alanlar ile arasında farklı bir durum bulunur. İlk aylıklarını 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ve memur olmuş olan vatandaşların kız çocukları, evlenme ödeneği başvurusunu SSK ve Bağkur sigorta kollarından alan yetim kız çocukları ile aynı şekilde bağlı bulundukları illerdeki SGK il müdürlüklerine veya SGK Hizmet merkezlerine yapabilirler.

1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyetleri bulunanların yetim aylığı alan kız çocukları başvurularını Bakanlıklar/ Ankara da bulunan Sosyal Sigortalar Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına yapmaktadırlar.

Çeyiz parası almak için başvuruda bulunmak için gerekli olan en önemli şart başvuru sahibinin resmi nikah tarihinde yetim aylığını alıyor olması gerekir. Çeyiz yardım desteği yetim aylığının 24 katı tutarında toplu olarak bir kereye mahsus olarak ödenmektedir. Çeyiz yardımı başvurularında yaş sınırı bulunmaz ve taleplere 2 ve 3 aylık süre içerisinde dönüş sağlanır;

 • Yetim aylığı 350 TL olan başvuru sahibinin alacağı çeyiz yardımı hesaplaması yaparken 350 x 24 ay – 8400 TL olur ve parayı tek seferde toplu olarak alabilirler.
 • Yetim aylığı 700 TL olan başvuru sahibinin alacağı çeyiz yardımı hesaplaması yaparken 700 x 24 ay – 16.800 TL olur ve para tek seferde toplu olarak verilmektedir.

Çeyiz Hesapları ve Evlilik Kredisi Nedir, Hangi Bankalardan Alınır?

Devlet destekli çeyiz hesabından yararlanmak için herhangi bir bankada çeyiz hesabı açtırarak düzenli bir şekilde en az üç yıl ödeme yapılması gerekir. Bankalarda açılmış çeyiz hesabı sahipleri birikimlerini sorgulayarak hesap durumlarını öğrenebilirler. Düğün, söz, kına, nişan, balayı ve çeyiz alımlarında harcanacak olan tüm masraflar için çeyiz hesabı açtırarak devlet katkısından yararlanılmaktadır.

İlk evliliklerini 27 yaşına kadar yapmış olan vatandaşlar %20 veya %25 devlet katkı kredilerinden yararlanmak için en az üç yıl birikim yapmış olmaları gerekir. 3 yıllık birikimleri bulunan vatandaşlar birikimlerinin bulunduğu bankalardan birikim tutarları üzerinden %20 ila %25 oranında devlet katkılarından yararlanabilirler. Devlet katkılı krediden yaralanmak için birikim hesaplarına yapılan ödemelerin düzenli olması gerekir.

Çeyiz hesapları ödemelerini düzenli olarak yapmayan vatandaşlar devlet katkısından yararlanamazlar. Devlet katkısı çeyiz hesabı ödemelerini düzenli olarak yapan vatandaşların 3 yıl sonra yararlanmaya hak kazandıkları devlet katkılarının oranları bankalara göre ve ödeme yapılan aylara göre belirlenmektedir. Düzenli ödeme yapılan ay sayısı üç yıldan başlayarak artış gösterdikçe hesap birikim tutarı üzerinden belirlenen devlet katkı oranlarında artış olmaktadır.

Devletin Sağladığı 5 bin TL Yardımdan Kimler Yararlanabilir Ve Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından verilen 5 bin TL tutarındaki evlilik parası kimlere verilir ve şartları nelerdir şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yardımdan yararlanmak için nikah tarihinden 3 yıl öncesinde tercih edilen bir bankada çeyiz hesabı adı ile bir hesap açtırılması gerekir
 • Açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl katkı ödenmesi gerekir
 • Yaş sınırı 27 olan yardımdan yararlanmak için 27 yaşı tamamlamadan evlenilmesi gerekir.

Bu şartları sağlamış olan kişilere çeyiz hesabında biriken tutarın %20’si evlenme yardımı olarak ödenmektedir. Devlet katkısı tutarı olarak ödenen miktar 5 bin TL’yi geçmeyecek kadar olmaktadır.

Belediye ve Kaymakamlık Evlenme Yardımı Ne Kadardır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediye tarafından verilen evlenme ikramiyesi talebinde bulunmak için başvuru yapılmalıdır. Belediye evlilik ikramiyesinden yararlanmak için evlenmekte olan herkesin başvuru yapma hakkı bulunur. Evlenme yardımı alabilmek için değerlendirmeye alınan başvurulardan uygun görülenlere belirli miktarda ödeme desteği sağlanmaktadır.

Belli oranlarda yapılan ödemeler Belediye Meclis kararına bağlı olarak uygulanmakta ve ödeme yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bazı belediyeler tarafından başvuru sahiplerine hediye amacı ile az miktarda da olsa bir ödeme yapılabilir. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen özellikle muhtaç olan vatandaşlar bağlı bulundukları belediyeye giderek bilgi alabilirler.

2019 yılında evlilik yardımı almak için başvuru yapılan diğer bir kurumda kaymakamlıklardır. Evlilik yardımı muhtaç olma şartı ile verilmekte ve başvuru için bağlı bulunulan Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına talepte bulunmak gerekmektedir. İncelemeye alınan taleplerin değerlendirmesi sonucunda uygun görülen muhtaç insanlara evlenmelerinde destek olacak belirli oranlarda evlilik yardımında bulunulmaktadır.

Çalışanlara Evlilik Yardımı Ödemesi Yapılır mı?

Çalışmakta olan kişiler evlilik yardımından yararlanamazlar. Çalışanlara herhangi bir evlilik parası ödemesi yapılmamaktadır. Çalışırken evlilik yapan kadınlar resmi nikah tarihlerinden itibaren geçecek en az bir yıllık süre zarfında işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı alabilirler.

Çalışan kadınların evlilikleri gerçekleştikten sonra asgari geçim indirimleri değişerek alacakları net maaşları yükselmektedir. Devlet memurları ve öğretmenler yapacakları evliliklerde herhangi bir şekilde evlilik yardımı ödemesinden yararlanamazlar. Devlet memurlarının yararlanabileceği evlilik yardımı hakları yoktur.

İlgili Makaleler

2 Yorum
  1. Merhaba
   Çeyiz Parası geriye dönük olarak en fazla 5 yıl öncesine kadar verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu