Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Nasıl Alınır?

2023 yılında devlet hastanesi internetten randevu alma işlemi için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin kullanılması gerekmektedir. 2011 yılından beri uygulanan bir sistemdir. İstenilen hastaneden ve doktordan kısa süre içerisinde randevu alınabilmesini sağlamaktadır. MHRS’nin kullanılabilmesi için üye kaydının oluşturulması gerekmektedir. MHRS ile beraber sağlık hizmetleri daha hızlı bir şekilde, daha fazla vatandaşa ulaştırılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan MHRS’de aynı zamanda internet dışında telefon aracılığı ile randevu oluşturabilmek de mümkündür.

Merkezi Hekim Randevu Sisteminin Tanımı

Türkiye’deki bireylerin daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmeti alabilmeleri için Merkezi Hekim Randevu Sistemi geliştirilmiştir. MHRS olarak kısaltılmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın bir uygulamasıdır. Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında ortaya konmuştur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere ve aile hekimlerine erişim sağlamak isteyenlere %99.6 oranında hizmet verebilen bir sistemdir. Telefon, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden hizmet vermektedir.

MHRS’nin Amaçları Nelerdir?

MHRS sisteminin uygulanması ile hedeflenenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Hastanelerdeki kuyrukların azaltılması ve buna bağlı olarak vatandaşların aldıkları sağlık hizmetlerinden memnun kalmaları amaçlanmaktadır. MHRS ile beraber hastanelerde daha iyi bir kaynak planlaması yapılmaktadır. İş gücü ve teçhizat kullanımı daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Hastanelerdeki kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması ile beraber sağlık hizmetlerinin de daha kaliteli olması hedeflenmektedir.
 • Sağlık politikalarının gelişimine yardımcı bir uygulama olması istenmektedir.

Devlet Hastanesi MHRS’den Randevu Alma Yöntemleri

MHRS aracılığı ile hastane randevusu almak isteyenlerin seçenekleri aşağıdaki gibidir:

 • MHRS’nin web sitesi üzerinden randevu alabilmektedirler.
 • E-devlet sistemine giriş yaparak MHRS’den randevu oluşturabilmektedirler.
 • MHRS Mobil aracılığı ile randevu oluşturabilmeleri mümkündür.
 • Alo 182 hattını arayarak randevu oluşturabilmektedirler.

Devlet Hastanesine MHRS Üzerinden Nasıl Randevu Alınır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile devlet hastanesine randevu alabilmek için https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından açılan sayfanın sağ kısmında bulunan randevu al butonuna tıklanması gerekmektedir. Açılan sayfadan üyeler; T.C. kimlik numaralarını ve MHRS şifrelerini yazarak giriş yapabilmektedirler.

MHRS Üzerinden Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

Giriş yaptıktan sonra hastanın randevu almak istediği şehri, ilçeyi, hastaneyi, bölümü seçmesi gerekmektedir. Ayrıca doktor seçimi de yapabilmektedir. Yapılan seçimler ışığında; belirtilen şartlara uygun doktorlar ve randevu tarihleri listelenmektedir. Uygun bir tarih ve saat belirlendikten sonra saat diliminin üzerine tıklanarak randevu oluşturulabilmesi mümkün olmaktadır.

MHRS’ye Nasıl Üye Olunur?

MHRS üzerinden devlet hastanesinden randevu alabilmek için üyelik oluşturulması gerekmektedir. Bunun için MHRS’ye giriş ekranının açılması ve ardından üye ol butonuna tıklanması gerekmektedir. 3 aşamalı bir form açılmaktadır. T.C. kimlik numarası, ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri, baba adı ve anne adı gibi kimlik bilgileri istenmektedir. Ayrıca üyelik ve gizlilik politikası onaylanmalıdır. Sonraki aşamada iletişim bilgileri doldurulmalıdır. Son aşama ise güvenlik bilgileri aşamasıdır. Üyelik oluşturulduktan sonra belirlenen şifre ile sisteme giriş yapılabilmektedir.

Mobil Uygulama Üzerinden Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

MHRS’nin mobil uygulaması bulunmaktadır. Android, IOS ve Windows işletim sistemine uygun olan bu uygulamayı kişilerin aklı cihazlarına indirmeleri gerekmektedir. Ücretsiz bir uygulamadır. MHRS mobil uygulamasına üye girişi yapıldıktan sonra il, ilçe, klinik, hastane, semt polikliniği, muayene yeri ve hekim bilgileri girilerek uygun randevu aranabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Devlet Hastanesinden Nasıl Randevu Alınır?

E-devlet sistemini kullanarak internetten devlet hastanesi randevusu almak isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılmasına izin vermektedir. E-devlet şifresi ise; Türkiye’de olanlar için PTT şubelerinden ve yurt dışında olanlar için konsolosluklardan alınabilmektedir. Mobil imza, dijital bankacılık, T.C. kimlik kartı, elektronik imza gibi kimlik doğrulama seçenekleri de sunulmaktadır.
 • Devlet hastanesine internetten randevu alma işlemi ile Sağlık Bakanlığı ilgilenmektedir. Size nasıl yardım edebilirim yazan aram kısmına Sağlık Bakanlığı yazarak veya e-hizmetlerden Sağlık Bakanlığı bulunarak işlem yapılabilmektedir.
 • Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler içerisinden Merkezi Hekim Randevu Sistemi butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada MHRS’nin web sitesine yönlendirme yapılmaktadır. Bunun için uygulamaya git butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında alınacak randevunun bilgileri girilerek sorgulama yapılabilmektedir.

Telefon Aracılığı İle Devlet Hastanesine Randevu Nasıl Alınır?

İnternet kullanamayan veya internet kullanımını tercih etmeyen bireylerin de MHRS aracılığı ile randevu alabilmeleri için bir telefon hattı bulunmaktadır. Alo 182 hattı ile sadece birkaç dakika içerisinde hastane randevusu oluşturulabilmektedir.

Bunun için gerekli adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Telefon üzerinden 182’nin tuşlanması ve aranması gerekmektedir.
 • Arama yapıldığında kişinin karşısına çıkan operatör birkaç soru yöneltmektedir. Sorulan sorulara doğru cevapların verilmesi gerekmektedir.
 • Randevu oluşturulabilmesi için hastanın T.C. kimlik numarası istenmektedir.
 • Randevu almak istediği hastaneyi belirtmelidir.
 • Hangi bölümden randevu almak istediğini söylemelidir. İsterse tercih ettiği doktoru söyleyebilmektedir veya operatör ilgili bölümdeki bir doktoru seçebilmektedir.
 • Randevu tarihi ve saati söylenmelidir.
 • Randevu için belirtilen tarih ve saatte eğer ilgili doktor müsait ise; randevu oluşturulmaktadır. MHRS’de kayıtlı bulunan cep telefonu numarasına, randevu bilgileri SMS olarak gönderilmektedir.

Alo 182 Hattını Aramak Ücretli Midir?

Alo 182 hattı, acil aramalar kapsamında olmamaktadır. Dolayısı ile ücret alınan bir aramadır. Sabit hatlar ve cep telefonları üzerinden arama yapılabilmektedir. Sabit telefon hattı arandığında uygulanan tarife üzerinden konuşma ücretlendirilmektedir. Hastaların konuşma paketleri var ise; yapılan konuşma bu paketten düşmektedir.

Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Alınan randevu bilgilerinin sorgulanması veya randevunun iptal edilebilmesi için MHRS’nin web sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Üye girişi yapıldıktan sonra randevu geçmişi butonuna tıklanmalıdır ve açılan sayfada kişinin almış olduğu bütün randevular listelenmektedir. Güncel randevuların yanı sıra, geçmişte alınmış olan randevular da bulunmaktadır. Aldığı randevu ile ilgili detayları hatırlamayanlar bu ekrandan randevu detaylarını öğrenebilmektedirler.

Devlet Hastanesi İnternetten Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Randevusunu iptal ettirmek isteyenler; MHRS’ye giriş yaptıktan sonra randevu geçmişi butonuna tıklamalılardır. Ardından açılan sayfadaki randevu bilgilerinin yanında bulunan iptal et butonuna tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

MHRS’den Devlet Hastanesi Randevusu Alırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

MHRS’den randevu alırken bilinmesi gereken önemli noktalardan aşağıda bahsedilmiştir:

 • Alo 182 hattı üzerinden randevu alınacak ise; tek seferde maksimum 4 adet randevu alınmasına izin verilmektedir.
 • Randevu sisteminde en erken randevu alınan tarihten bir gün sonrasına randevu verilebilmektedir.
 • Randevusuna gidemeyecek olanların randevularını iptal etmeleri gerekmektedir. Bunun için randevu saatinden 80 dakika öncesine kadar süreleri bulunmaktadır. Alo 182 hattından ya da web sitesinden iptal işlemini yapabilmektedirler. Randevularını daha ileri bir tarihe erteleme şansları olmaktadır.
 • Randevu oluşturulacak olan sağlık kurumunda; belirli bir poliklinik için her gün maksimum 1 adet randevu alma hakkı tanınmaktadır.
 • Farklı polikliniklerden devlet hastanesi internetten randevu almak isteyenlerin; gün içerisinde en fazla 2 adet randevu hakları bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu