Sosyal Yardım Platformu

2019 Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Alma

2019 Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Alma

2019 Devlet hastanesinden randevu almak için Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan MHRS sistemini kullanmak gerekir. Devlet hastanelerinden randevu almak için ne yapmak gerektiğini bilmeyen birçok vatandaş konuyu öğrenmek ve randevularını almak için internet üzerinden araştırmalar yaparak doğru bir şekilde randevu almak istiyorlar. Aslında MHRS uygulamasından randevu almak oldukça kolaydır.

Günümüzde birçok işlem gibi hastane randevusu almak da online olarak ve kolaylıkla yapılabilecek bir işlem haline gelmiştir. Hastane randevularınızı artık kolaylıkla alabilir, sağlık kontrollerinizi düzenli şekilde yapabilirsiniz. Araştırma ve devlet hastanelerinde hizmet veren tüm poliklinik ve doktorlardan randevu almanız mümkün olup tüm müsait zamanları inceleyerek size en uygun zamanda randevunuzu alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda hangi günlerde ve saatlerde randevu müsaitliği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

MHRS Sistemi Kullanarak Hastane Randevularını Almanın Yolları Nelerdir?

Hastaneden randevu alacağım bunun için ne yapmam gerekir diyorsanız MHRS sistemi ile randevu alınma yollarını bilmeniz önemli olacaktır. MHRS sistemini kullanarak sağlık bakanlığına bağlı 2. ve 3. basamak hastanelerden, ağız ve diş sağlığı merkezlerinden randevu alan vatandaşlar istedikleri hekimleri seçerek randevuları ı alabilirler. MHRS ile randevu almanın yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İş, ev ve ankesörlü telefonlardan ya da cep telefonlarından Alo 182 hattını arayarak randevu alınabilir.
 • Internet üzerinden online olarak randevu alınabilir. MHRS resmî sitesinden ve E-Devlet sistemi üzerinden randevu alımları gerçekleştirilebilir.
 • MHRS Mobil uygulamasını mobil cihazlara indirerek randevu alınabilir. . Mobil cihazlarına uygulama marketlerinden ücretsiz aldıkları uygulamayı indiren vatandaşlar üyelik kaydı oluşturarak, kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak hastane randevularını alabilirler.

Devlet Hastanesi Randevularının İnternet Üzerinden Alınması

Kısaca MHRS olarak adlandırılan Merkezi Hekim Randevu Sistemini kullanarak Internet üzerinden randevu almak mümkün olmaktadır. İnternetten çevrimiçi olarak sağlık bakanlığına bağlı hastanelerden ve aile hekiminden randevu alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Hastanelerde saatlerce beklemek derdinden kurtulmayı sağlayan MHRS sayesinde hastane randevu alım işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilir.

Randevu alınan gün ve saatte hastaneye giden vatandaşlar muayenelerini sıra beklemeden kolaylıkla olmaktadırlar. Internet üzerinden randevu almak için izlenmesi gerekenler şu şeklidedir;

 • Merkezi Hekim Randevu Sisteminin internet adresi olan hastanerandevu.gov.tr resmi sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme kayıtlı üyeliği bulunan vatandaşlar randevularını gerekli adımları uygulayarak alabilirler.
 • Vatandaşlar istedikleri hekimleri seçerek randevu alabilirler.
 • Sisteme kayıtlı üyeliği bulunmayan vatandaşlar ise ‘Randevu al’ butonuna tıkladıktan sora ‘üye Ol’ seçeneğine tıklayarak uygulamanın yönlendirmesi doğrultusunda üyelik işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Randevu İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hastane randevularını gerçekleştirmiş olan vatandaşlar bazı sebeplerden dolayı randevularını iptal etmeleri gerekebilir. Randevularını iptal etmek isteyen vatandaşların iptal işlemini gerçekleştirmek için;

 • MHRS sistemi resmi sayfasına giriş yapmaları gerekir.
 • Randevu al bölümüne T.C Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmasının ardından sağ alt tarafta bulunan ‘Randevu Geçmişi’ ekranda görülebilir.
 • ‘Randevu Geçmişi’ kısmından alınan randevular görüntülenebilmektedir. Görüntülenen randevular arasında iptal edilecek olan randevunun sağ tarafında bulunan ‘İptal Et’ butonuna basarak alınmış olan randevunun iptali gerçekleşir. Randevu iptal işleminin randevu saatinden en az 20 dakika öncesinde uygulanması gerekir. 20 dakika öncesinde iptal edilmeyen randevuların iptalleri geçerli sayılmamaktadır.
 • Randevu iptal işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan diğer bir seçenek de Alo 182 hattıdır. Alo 182 hattını arayan vatandaşlar iptal işlemlerinin telefon üzerinden gerçekleştirebilirler. Alo 182 hattını kullanarak randevularını iptal etmek isteyen vatandaşların iptal işlemlerinin almış oldukları randevu saatinden 80 dakika önce uygulamaları gerekir.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi Üyelik Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

MHRS randevu giriş işlemlerinin daha çabuk ve kolay olması adına vatandaşların sisteme üye olmaları gerekir. MHRS sistemi üyeliği için öncelikle;

 • Sistemin resmî sitesine giriş yapılması,
 • ‘Yeni Üye’ seçeneğine tıklanması,
 • Kimlik bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin girilmesi,
 • Güvenlik bilgilerinin doğrulanması gerekir.

Belirtilen işlemlerin sırasıyla uygulanması sonucunda hastane randevu online sistem üyeliği gerçekleştirilmiş olacaktır.

Devlet Hastanesi Randevularının E-Devlet Sistemi Üzerinden Alınması

MHRS E-Devlet sistemine eni olarak eklenmiş hizmetler arasında bulunur. Hastane randevu alımları E-Devletin Sağlık bakanlığına bağlı Merkezi Hekim Randevu Sistemi sayfası üzerinden yapılmaktadır. Sisteme girişin sağlanması için şifreye sahip olmak gerekir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerinden şifre temin etmeleri gerekir. Böylece E-Devlet sistemine üyelik sahibi olan vatandaşların MHRS üyeliği olmadan randevu alımlarını gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifresini alan vatandaşlar sırasıyla;

 • E-Devlet giriş seçeneğine tıklanarak direkt olarak sistem giriş kapısına yönlendirilen vatandaşlar bu aşamada; T.C. kimlik numaralarını ve sahip oldukları E-Devlet şifresini girmelidirler.
 • Belirtilen aşamaları kolaylıkla uygulayan vatandaşlar bu aşamaların sonunda doğrudan MHRS sistemine ulaşmaktadırlar.

Devlet Hastanesi Randevularının Telefon Üzerinden Alınması

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ve online uygulamalar ile randevu alımlarında kolaylıklar sağlayan Merkezi Hekim Randevu Sistemi uygulamaları arasında telefon aracılığı ile alınabilen hastane randevu alımları da bulunmaktadır. İnternet kullanamayan ya da tercih etmeyen vatandaşlar için geliştirilmiş olan sistem Alo 182 hastane randevu hattı üzerinden hastane randevuları dakikalar içerisinde kolaylıkla alınabilir.

Randevu alımları için vatandaşların yapmaları gereken Alo 182 hattını aramak ve karşılarına çıkan operatörün sorularını yanıtlamak olacaktır. Operatör vatandaşın T.C kimlik numarasını öğrendikten sonra sırası ile;

 • Randevu almak istediği hastanenin adını,
 • Randevu almak istediği bölümü, tercih ettiği doktoru ve istediği randevu tarihini soracaktır.

Operatör verilen bilgiler doğrultusunda istenen gün ve saatlerde boşluk olup olmadığı konusunda vatandaşı bilgilendirmektedir. Karşılıklı olarak onaylanan gün ve saatte vatandaşların randevu alma işlemleri tamamlanmış olacaktır. Vatandaşın sistemde kayıtlı bulunan numarasına randevu ile alakalı detaylar SMS ile gönderilmektedir.

Alo 182 hattı acil aramalar kapsamı haricinde olması sebebi ile yapılan aramalarda ücret uygulaması bulunur. Sabit hatlar ve cep telefonları ile aramaların gerçekleştirilmesi mümkün olan Alo 182 hattında uygulanan ücretler sabit bir telefon hattını aramakla eşdeğerde olmaktadır. Cep telefonları paketlerinde geçerli olan bedava dakika kullanım hakları Alo 182 hattını ararken kullanılabilir.

Mobil Cihazlar İle Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

BlackBerry, Android, IOS ve Windows işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarda uygulanabilen MHRS sisteminin ücretsiz olarak indirilmesi ve kullanılması mümkün olmaktadır. Telefon ve tabletlerde ücretsiz olarak indirilen ve kullanılabilen MHRS mobil uygulaması sahip olunan cihazların özelliklere uyum sağlaması sonucunda kullanılması mümkün olmakta ve hastane randevu işlemleri gerçekleştirilmektedir. Mobil cihaz uygulamasından yararlanarak alınan randevularda ücret uygulaması bulunmaz.

MHRS Alınan Randevuların Görülmesi Nasıl Sağlanır?

Vatandaşlar MHRS ile aldıkları randevuları görüntülemek isteyebilir. Bu durumda yapılması gereken sistemin resmî sitesine kimlik doğrulaması ve şifre ile giriş yaparak ‘Randevu geçmişi’ butonuna tıklayan vatandaşlar o tarihe kadar almış oldukları randevu detaylarını görüntüleme şansına sahiptirler. Alo 182 arayan vatandaşlar operatörün sorduğu güvenlik sorularını doğru olarak cevapladıktan sonra ileriye dönük randevuları hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Dünya Göz Hastanesi Muayene Ücreti SGK

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıyor, Kan Tahlili Saatleri

Özel Hastane Acilleri Ücretsiz mi ?

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.