Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? Gözlük Hakkı Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olan kişilere, devlet tarafından 3 yılda bir gözlük çerçevesi verilmektedir. Gözlük hakkı sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. Gözlük çerçevesini alan ve 3 yılı tamamlamayan kişilere, 3 yıl dolmadan yeni çerçeve kullanma hakkı verilmeyecektir. Gözlük çerçevesi için 3 yıl şartı bulunurken, gözlük camı ödemeleri, iki göz numarasının birden değişmesiyle yapılacaktır. Gözlük numarasından bir tanesi değişen ve diğeri sabit kalan kişilere, SGK tarafından gözlük camı ödemesi verilmemektedir.

Devlet Tarafından Verilen Gözlük Desteğinin Detayları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen gözlük desteğinde, gözlük çerçevesi ve gözlük camı için ödenek çıkarılmaktadır. Sigorta kapsamında verilen gözlük çerçeveleri 3 yılda bir yenilenmektedir. Gözlük çerçevesi için verilen ödenekler, belli başlı çerçevelerin ücretsiz olarak karşılamaktadır. Özel markalara ait gözlük çerçeveleri alınacağı zaman, devlet tarafından verilen gözlük çerçevesi ve gözlük camı ödenekleri toplam gözlük tutarından düşürülmektedir.

SGK Gözlük Camı Desteği Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük camı desteği, kişilerin iki gözünün numarasının da değişmesiyle verilmektedir. İki göz numarası birden değiştiği zaman, SGK tarafından iki gözlük camı için ödenek çıkarılmaktadır. Tek gözün numarası değiştiği zaman, gözlük camı için SGK ödeneği verilmeyecektir. Gözlük camı için verilen SGK ödeneği, gözlük camının toplam tutarından düşürülecektir. SGK gözlük camı desteği almak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onay verilen hastanelerde göz muayenesine girilmelidir.

Göz doktorunun muayenesi tamamlandıktan sonra, göz doktoru sisteme yeni göz numaralarını girecektir. Doktor raporu tamamlandıktan sonra, hastalara bir şifre verilmektedir. SGK bağlantısı bulunan optiklere gidildikten sonra, doktor tarafından verilen şifre optiğe teslim edilmelidir. SGK sisteminde belirtilen numaralara uygun olarak, yeni gözlük camları oluşturulur ve SGK tarafından sağlanan ödenek ücretten düşürülür.

Sosyal Güvenlik Kurumu Gözlük Çerçevesi Ödeneği Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük çerçevesi ödeneği almak için tam teşekküllü bir devlet hastanesinde ya da SGK anlaşmalı kliniklerde göz muayenesinden geçilmelidir. Göz doktoru tarafından muayene yapıldıktan sonra, hastaların hala gözlüğe ihtiyacı olup olmadığı belirlenecektir. İlk defa SGK gözlük çerçevesi alacak ya da en son aldığı gözlük çerçevesinin üzerinden tam 3 takvim yılı geçen kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük çerçevesi ödeneğinden faydalanabilir.

Doktorlar tarafından e-nabız sistemine işlenen gözlük ve çerçeve bilgileri için hastalara bir şifre verilecektir. Verilen şifreler SGK anlaşmalı herhangi bir optiğe teslim edildikten sonra, e-nabız sisteminden gözlük çerçevesi ve gözlük camı ödenekleri görüntülenebilir. Optikten alınacak gözlükler belirlendikten sonra, SGK tarafından verilen destek tutarları toplam ödemeden düşürülecektir.

Gözlük Çerçevesi ve Gözlük Camı Desteği Ne Kadardır?

Gözlük çerçevesi desteği için en fazla 43,20 TL değerinde gözlük desteği sağlanmaktadır. Gözlük çerçevesi için uzak ve yakın gözlük farkı aranmaksızın, 37,80 TL ödenek oluşturulmaktadır. Kişilerin yerli üretim özel markalardan gözlük alması durumunda, gözlük çerçevesi ödeneği 43,20 TL’ye yükselmektedir. SGK kapsamında karşılanan gözlükler, tüm optiklerde yer almaktadır. Sigortanın karşıladığı gözlük çerçevelerinden bir tanesi seçildiği zaman, gözlük çerçevesi için fazladan ödeme talep edilmeyecektir.

Gözlük camı için göz numarasına öre ödenek oluşturulmaktadır. -2.00 miyop rahatsızlığı bulunan kişilere, gözlük camı başına 10,97 TL ödeme verilmektedir. Miyop görme bozukluğu bulunan kişilerin gözlerinden sadece bir tanesinin numarası değiştiği zaman, gözlük camları için ödenek çıkarılmamaktadır. SGK üzerinden emekli olan kişilerin miyop rahatsızlıkları sebebiyle, 43,89 TL gözlük ödeneği hazırlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Gözlük Desteği Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki sigortalılara verilen gözlük ödeneğinin hesaplamasında bilinmesi gereken detaylar aşağıda açıklanmıştır:

  • 37,80 TL gözlük çerçevesi ödemesi ve 10,97 TL değerinde gözlük camı ödemesi olmak üzere, toplamda 48,77 TL değerindeki gözlük ödeneği SGK’lı çalışanların %20 katılım payından düşürülecektir.
  • 48,77 TL – 9,75 TL = 39,02 TL değerindeki gözlük ödeneği, SGK’lı çalışanlar adına sisteme işlenmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında, 3 yılda bir verilen gözlük desteği, yeşil kart, SSK ve BAĞ-KUR kapsamındaki sigortalıların tamamı için geçerlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Gözlük Desteği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal güvenlik Kurumu gözlük kullanma hakkı sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. E-devlet sistemi üzerinden SGK gözlük yardımı sorgulaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula bağlantısına tıklanmalı ve e-devlet sorgulama sayfası açılmalıdır. Medula optik, gözlük çerçevesi ve gözlük camı sorgulamaları, e-devlet sisteminden gerçekleştirilebilir.

Sayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet girişinin ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük camı optik sorgulama sayfası açılacaktır.

Kişilerin en son aldıkları gözlük desteğinin tarihi, destek türleri ve bir daha ki gözlük kullanma süresi hakkındaki tüm bilgiler, sorgulama ekranında detaylıca açıklanacaktır. Daha önce gözlük çerçevesi almamış kişiler, doktor kontrolünden sonra gözlük çerçevesi haklarını kullanabilirler. E-devlet sistemine ek olarak, SMS üzerinden de gözlük hakkı sorgulaması yapılmaktadır. “Cam” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve aile sıra numarası bilgileri yazılmalıdır.

Hazırlanan mesaj 5502’ye gönderildikten sonra, gözlük hakkı sorgulaması yapılacaktır. Gözlük hakkı ve hangi tarihte haktan faydalanılacağını belirten bir SMS aynı numaraya gönderilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Lens Desteği Verir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki sigortalılara, belirli rahatsızlıklar sebebiyle lens desteği sağlanmaktadır. Miyop ya da hipermetrop gibi uzak ve yakın görme problemi olan kişiler, sadece gözlük camı ve gözlük çerçevesi desteklerinden faydalanabilirler. Gözlük kullanımıyla tedavisi söz konusu olmayan kişilere ve çocuklara, lens kullanmaları için belirli oranda SGK desteği sağlanmaktadır. Lensler aksesuar amacıyla da kullanılabilen ürünler olduğundan, SGK tarafından destekleri kısıtlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Lens Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında lens desteğinden faydalanabilmek için belli başlı şartlara uyum sağlanmalıdır. Lens desteği kapsamında belirtilen koşullar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Lens desteğinden faydalanmak için SGK kapsamındaki sağlık kuruluşunda muayene olunmalı ve doktor tarafından lens kullanımının zorunlu olduğuna dair rapor hazırlanmalıdır.
  • Lens kullanımı için katarakt ve benzeri rahatsızlıklar sebebiyle operasyon geçirilmelidir.
  • Çocuklarını gelişimini etkileyecek bir göz bozukluğu olması durumunda, çocuklar için düzenli lens desteği sağlanmaktadır.
  • Kişilerin lens kullanma zorunluluğunu belirten kurul raporu hazırlanmalıdır. Kuruldaki doktorlardan en az bir tanesi göz uzmanı olmak zorundadır.

Yetişkinlere verilen lens destekleri, 2 yılda bir olacak şekilde hazırlanmıştır. Çocuklar için hazırlanan lens destekleri, her 6 ayda bir yenilenmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Lens Desteği Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen lens desteği, tek lens için 170 TL olarak hesaplanmıştır. Bir çift lens alımı için 370 TL SGK desteği sağlanmaktadır. Her ay değiştirilmek zorunda olan lensler için 6 adeti yani 3 çifti için 50 TL ödeme yapılmaktadır. Her ay değiştirilmek zorunda olan 12 adet yani 6 çift lens için 100 TL ödenek sağlanmaktadır. SGK lens desteği kapsamında lens alımları için ücret verilirken, lenslerin bakımında kullanılan solüsyon ve diğer malzemeler kişiler tarafından karşılanmaktadır.

Yeni Çipli Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Alma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu