Devlet Suriyelilere Ne Kadar Para Veriyor?

Devlet Suriyelilere ne kadar para veriyor sorusuyla gündeme bomba gibi düşen iddiaları yanıtlamaya çalışacağız. Sosyal Yardımlaşma ailesi olarak bu konuda derin bir araştırma yaptık ve bugün sizlere bu verileri sunacağız. Suriyelilere 1800 tl maaş veriliyor mu? İşte detaylar!

Şimdi ilk olarak şu konuya bir gerçeklik getirelim. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sizlerin de bildiği üzere ülke içerisinde ki sosyal yardım faaliyetlerini denetlemektedir. Bu konuda da en iyi kaynak olarak bu bakanlık konuşmacıları gösterilecektir. Suriyelilere 1800 tl maaş konusunda herhangi bir resmi hareket bulunmamaktadır.

Bu netice itibariyle Suriyeli misafirlere herhangi bir yardım verilmemektedir. Maaş yani nakit para olarak bu formatta bir yardım yoktur. Ancak devlet tarafından denetlenen diğer yardımlar bulunmaktadır.

Suriyeli Maaş Kuyruğu

Suriyeli maaş kuyruğu adı altında Sosyal medyada birçok farklı görsel ve video paylaşımı yapılmaktadır. Bu gibi paylaşımların doğruluğu noktasında hiçbir gerçeklik yokken kesinlikle yanlış habere odaklıdır. Ülkemizde yardıma ve desteğe muhtaç konumda bulunan bir kesime bu şekilde davranışlar sergilemek mantıklı değildir.

suriyelilere-devlet-ne-kadar-para-verir
suriyelilere-devlet-ne-kadar-para-verir

Suriyelilere maaş yalanı adı altında lanse edebileceğimiz bu uygulama hakkında yapılan karalama çalışmalarına karşın bir de karşı tarafa değinelim. Türkiye’nin gerek politik gerekse de sosyal yaşantısı üzerinde ahlak dışı düzensizliklere sebebiyet veren Suriye uyruklu kişilerin varlığı nedeniyle halkın bir kısmı tepki sahibidir.

Ancak bu tepkilerin genel olarak Suriyeli misafirlere yöneltilmesi büyük sorunları beraberinde getirmektedir.

Suriyeliler Nasıl Maaş Alır?

Suriyeliler nasıl maaş alır sorusuna son olarak bir yanıt verelim. Aslına bakılırsa Suriyeliler aktif olarak maaş alamazlar. Ülkemiz bu konuda sosyal yardım olanakları sunmaktadır. Ancak aylık olarak ödenen yüksek tutarlı bir maaş olanağı bulunmamaktadır. Suriyeli kişilerin konaklaması ve barınması maksadıyla hayata geçirilen kamplar bu yardımın başında gelir.

suriyelililer-ne-kadar-maaş-alır
suriyelililer-ne-kadar-maaş-alır

Suriyeli göçmenlere maaş olmasa da 100 liralık aktif bir yardım bulunmaktadır. Bu yardımın alınması için Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı ile iletişime geçmeniz fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu yardımın alınması için büyük şartlar bulunmaktadır.Dilerseniz ilk durağımız olan Suriyeli 100 lira yardımı konusuna değinelim.

İşte suriyelilere 100 lira yardımı için taşınması gereken şartlar ve özellikler:

  • Ailenin yapısının bu yardımı alabilmek için taşımakla yükümlü olduğu unsurlar:
    • 4 adet çocuk sahibi olmak
    • 50 yaş üstü bireyleri evde barındırma
  • Herhangi bir hanede yaşamak veya bir haneye dahil olmak.
  • Yaşanan hanenin adres bilgilerinin var olması.
  • Var olan bu adres bilgisinin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi dahilinde yer alması.

Suriyelilere 100 Lira Yardım Başvurusu

Suriyelilere yardım parası konusunda sunduğumuz bilgilere son hız devam ediyoruz. Bu yardım parasını alabilmek için ilk olarak yukarıda sunduğumuz şartlara dahil olmanız gerekmektedir. Bu şartlara dahil olduğunuz takdirde Aile ve sosyal Politikalar bakanlığı tarafından sunulan bu olanağa karşın hak sahibi olacaksınız.

suriyeli-maaşları-2018
suriyeli-maaşları-2018

Suriyelilere 1800 tl maaş gibi sözde haberlerden uzak gerçek ve resmi bir yardım olan “100 lira yardımı” Aile ve Sosyal Politikalar tarafından verilmektedir.

Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin ilk olarak en yakın Aile ve sosyal Politikalar Müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Bu sayede başvuru tam olarak yapılabilir.

Suriyelilere Destek Yardımı

Suriyelilere destek yardımı kapsamında bÜyük olanaklar sunulmaktadır. Sosyal yardımlar arasında Suriyelileri odaklayan pek yardım bulunmuyor ama devlet bu konuda kamplar kurarak Suriyeli kişilere destek sunmaktadır Unutulmamalıdır ki devlet bu gibi yurt dışından gelen savaş mağdurları için kamplar kurmaktadır. Ve en büyük yardımlar burada yapılmaktadır.

Suriyelilere tanınan ayrıcalıklar adı altında yapılan asılsız haberlere inanmayınız. Devlet bu konuda sanıldığı kadar üstün bir ayrıcalık yapmaz. Yani burada en iyi yardımı almak için kamplara yönelmeniz gerektiğini belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum
  1. Bu kadar açıklama maalesef beni tatmin etmedi. Sizden ricam asgari ücretle geçinen insanlar çocuklarını okutmaya çalışırken, ev kiralarını öderken, mutfak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken bu kadar zorluk çekip, ay sonunu getirmek için bazı babalar ek işe girip para kazanmaya çalışırken nasıl oluyor da savaş maduru olan kişiler bunca derdi tasayı düşünmeden yaşayabiliyor? Bir anne pazara gidip 1 kilo mantar, 1 kilo muz alamayacak iken nasıl bu mağdurlar çat diye alabiliyor? Yardım haberlerinin çoğunun asılsız olduğunu, kendi vatandaşınızdan fazla yardım yapılmadığını söylüyorsunuz madem neden kendi vatandaşlarınızın ne durumda olduğunu araştırmayıp (araştırıyorsunuz da gözardı mı ediyorsunuz?), savaş mağduru insanların ne halde olduğunu kendi durumunuzdan iyi biliyorsunuz? Bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşı kalkıp 276 liralık alış verişini defalarca düşünerek eli titreyerek ücret ödüyorda nasıl bu mağdurlar hiç düşünmeden 300 TÜRK LİRASI’nı kasiyere uzatabiliyor? Sorularımın cevaplanmasını rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu