Devletin Dağıttığı Tabletler Geri Alınacak Mı?

Devletin dağıttığı tabletler geri alınacak mı sorusu hemen her türlü öğrencinin kafasını karıştırmaktadır. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin daha ileri seviyelere taşınması maksadıyla öğrencilere dağıtılan tabletler hakkında birçok bilinmeyen nokta bulunmaktadır. Bir diğer konuda öğretmenlere verilen tabletler geri alınacak mı sorusudur. Bunlardan birini uzunca kaleme aldık.

devletin-dağıttığı-tableti-satmak
devletin-dağıttığı-tableti-satmak

Devlet eğitim yönünde devamlı revize çalışmaları yapmaktadır. Yapılan iyileştirmeler ve düzenlemeler ile eğitim seviyesinin daha yüksek mertebelere ulaştırılması amaçlanmaktadır. Bu düzenlemeler arasında yapılan maddi yatırımın büyüklüğü ile yerini alan Fatih projesi de öğrencilere büyük olanaklar sundu. Fatih projesi tabletle tabletler öğrencilerde mi kalacak sorusuna net bir cevap vereceğiz.

Fatih Projesi Tablet Yönetmeliği

Tablet geri alınacak mı sorusuyla gündemi sallayan öğrencilere cevap çok önceden bakanlık tarafından verilmişti. Evet mezun olan öğrencilerde kalacak olan bu tabletler geri alınmayacak. “Ohhh beeee” diyen öğrencileri duyar gibiyiz. Fatih projesi tablet dağıtılmasına odaklandı ve büyük bir yatırımla hemen her öğrenciye tabletler dağıtıldı.

Bu dağıtılan tabletlerin içerisinde kurulu olan sistemlere kısıtlamalar getirilerek öğrencilerin zararlı uygulama ve web site içeriklerinden uzak tutulması sağlandı. Ancak piyasa tabletlerden 2 ay sonra sızan bir root dosyası ile bu sistem kırıldı. Bu sonraki konu. Buraya girmeyelim.

Okullarda Dağıtılan Tabletler Nasıl Kırılır?

Okullarda dağıtılan bu tabletlere çeşitli işkenceler yapıp büyük zararlar veren birçok insan tanıyorum. E tab 5 modelleri üzerinde birçok deneme yapan öğrenciler mevcut. Ancak unutulmamalıdır ki her karşılıksız malın manevi bedeli bulunmaktadır. Bu nedenle devletin eğitim maksadıyla verdiği bu tabletleri gereksiz amaçlara yormak sorun teşkil etmektedir.

devletin-dağıttığı-tablebilgisqyardevletin-dağıttığı-tablebilgisqyar
devletin-dağıttığı-tablebilgisqyar

Devletin verdiği tableti satma cezası elbette ki yönetmelikte bulunmaktadır. Bulunmuyorsa bile devletin eğitim için sağladığı bu olanağı bu yönde kullanmak hiç doğru değildir. Öğrencilerin bilinçli olması gereken bu konuklarda en az öğrenciler kadar velilerinde takipçi olması gerekmektedir.

Okulların dağıttığı tabletleri satmak “devlet malına ihanet” kapsamında değer gördüğünden TC kimlik numarası üzerine zimmetlenen bu cihazlar ileride kişiye hukuki yönden sorun çıkarabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu