Bilgi Arşivi

2020 Dijital Hizmet Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Dijital hizmet vergisi, online ortamlarda kullanıcılara sunulan reklam, sesli ya da görsel kayıt, etkileşim hizmetleri alınması durumunda devlete ödemekle yükümlü olunan vergidir. Kullanıcıların etkileşim için kullandıkları sosyal ağlardan alışveriş yaptıkları sitelere kadar geniş bir yelpazede dijital hizmet vergisi ödemesi alınmaktadır. Aynı zamanda alışverişte ödenen KDV ve dijital hizmet vergisine ek, alışveriş yapılan sitenin kullanılması nedeniyle aracılık nedeniyle ayrıca bir vergi kalemi kullanılmaktadır. Sosyal ortamı ve online hizmetleri kullanan her birey, bu verginin ödenmesinden sorumludur. Bu konuda tam mükellefiyet ya da yarı mükellefiyet yaşları dikkate alınmaz.

Dijital Hizmet Vergisi Vermekle Yükümlü Kişiler Kimlerdir?

Dijital hizmet vergisi konusunda mükellefiyet, kanunlarda şu şekilde beyan edilmektedir:
  • Mükellefler, hizmet sağlayıcılarıdır. Online ortamlarda yapılan hizmetlerin sorumluları, bu vergiyi ödemek zorundadır.
  • Yapılan işlem karşılığında herhangi bir hizmet ya da ürün alınması gerekmez. Sadece insanlarla sosyal anlamda iletişime geçmeyi hedefleyen sosyal ağlar dahil bu vergiye tüm internet ağı dahildir.
  • Vergi, dijital olarak hizmet alınan tüm ağlar için geçerli olsa da, kim tarafından ödeneceği, online ağın Türkiye’de işletmesinin bulunup bulunmamasına göre değişiklik gösterir.
  • Eğer kullanılan online ortam,Türkiye’de ikametgah bildiremiyorsa, bu durumda vergi mükellefi kullanıcılardır. Örneğin bir sosyal tanışma sitesinin Türkiye temsilciliğinin bulunmaması durumunda, bu vergiyi ödeyecek olanlar bu siteyi kullananlar olmalıdır.
  • Türkiye’de işletmesi ya da temsilciliği bulunan sosyal işletmelerin, sadece Türkiye’de elde edilen hasılatlarının 20 milyon TL olması gerekir. Aksi halde bu vergi küçük onlien gruplardan alınmaz.
  • Türkiye’den elde edilecek hasılat şartına uyan işletmelerin, dünya genelinde de 750 milyon Euro veya buna tekabül edecek miktarda para kazanması gerekir. Bunun altında para kazanan sosyal ağlardan vergi alınmaz.
  • Bir hesap döneminde Türkiye ve dünyadan elde edilen kazançların her ikisinin de belirlenen sınırları aşması durumunda muafiyet durumu sona erer. Sınırların aşıldığı yıldan sonraki hesap döneminde online ağ, dijital hizmet vergisi mükellefi konumuna yükselir.

Dijital Hizmet Vergisi Hangi Aralıklarla Ödenir?

Dijital hizmet vergisi, her ay ödenmelidir. Bir takvim yılındaki hasılat göz önüne alınsa da, ödenecek tutarın her ay yatırılması gerekir. Ödenmesi gereken tutarın oranı kazancın %7,5’u şeklinde belirlenmiştir. Alınan dijital hizmetin toplam hasılatı Türk Lirasına çevrilir. Ardından 12’ye bölünerek aylık kazanç tutarı bulunur ve bu tutarın %7,5’luk kısmı vergi olarak belirlenir. Hesaplanan vergiden gider indirimi gibi indirimler yapılmaz. Online hizmetlerde gider görülmemektedir.

Eğer hizmet türü ve online kullanım özellikleri uygunsa, mükelleflerin hacimleri de dikkate alınarak verginin 3 ayda bir toplu olarak ödenmesine karar verilebilir.

Dijital Hizmet Vergisi Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

Gerçek veya tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları dijital hizmet vergisi, kişilerin yıllık online gelirlerini hesaplamaları şeklinde işleme konulur. Hazırlanacak beyannamenin Gelir İdaresi Başkanlığı’na sunulması gerekir. Beyannamede kişilere vergi bildirimi gelmesi beklenmelidir. Ardından hesaplanan yıllık ve aylık gelir, hangi yolla gelir elde edildiği ve verilen online hizmetin detayları açıkça bildirilmelidir.

Dijital Hizmet Vergisi Ödememenin Cezası Nedir?

Dijital hizmet vergisinin ödenmemesi halinde, tebligat, elektronik posta ve adrese gönderilen mahkeme celpleri ile bildirimlerde bulunulur. İhtar çekilen online sayfanın, ödeme işlemlerini gerçekleştirme yolları tebligatlarda açıkça bildirilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet adresinde, dijital hizmet vergisi ödemesini yapmayan işletmeler açıkça ilan edilir. İlandan hemen sonra 30 günlük yasal ödeme süresi başlar. Bu sürede ödeme yapmayan sayfalar, dijital ortamdan engellenir.

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Veraset ve İntikal Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Varlık Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu