Sosyal Yardım Platformu

2019 Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

2019 Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyen maaşları 2019 yılında da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Son dönemde revaçta olan meslek grupları arasında; bireysel antrenörler, spor ve fitness eğitmenliği gibi diyetisyenlik de en çok dikkat çeken mesleklerden biri olarak öne çıkıyor. Tabii ki bu mesleklerin son yıllarda patlama yapmalarının birçok nedeni var. Bunlardan ilki popüler kültür olarak gösterilebilir. İnsanlar izledikleri dizilerde veya sosyal medyada takip ettikleri ünlülerde her zaman düzgün bir fizik ve sağlıklı bir vücut gözlemliyor. Bu sayede söz konusu meslekler birçok vatandaş için adeta vazgeçilmez bir yere oturtuluyor. Bu durum aynı zamanda bu meslekleri icra etmek isteyen kişiler tarafından da önem arz ediyor. Netice itibarıyla diyetisyenlik mesleğini icra etmek isteyen kişiler, diyetisyenlere çevreden gelen talebi gördükten sonra bu isteklerinde daha da motive oluyorlar. Öte yandan diyetisyen mesleği ile ilgilenen kişiler en çok motive eden konulardan biri de diyetisyen maaşları ile ilgilidir. Nitekim internet üzerinde birçok vatandaş, 2019 diyetisyen maaşları ne kadar şeklinde araştırma yaparak bu meslek hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istiyor.

Diyetisyen maaşlarına geçmeden önce, diyetisyenlik mesleği ile ilgili olarak araştırma yapan kişilerin bilmesi gereken önemli bilgilerden bahsetmek daha yerinde bir karar olacaktır. Bu vesileyle diyetisyenlik mesleği ile ilgili olarak hazırladığımız bu yazımızı okuduktan sonra diyetisyen kişiler ve diyetisyenlik mesleği hakkında çok önemli bilgilere sahip olmuş olacaksınız. Bu yüzden önce diyetisyenin ne iş yaptığına yönelik açıklamalar ile devam edelim.

Diyetisyen Kimdir, Kime Denir?

Diyetisyenlik mesleği genelde kilo vermek isteyen kişilerin ağzından duymaya alıştığımız bir meslek grubudur. Nitekim fazla kilolarından kurtulmak isteyenler, diyetisyen ve diyet ikilisi arasında mekik dokumakta diğer kişilerden daha fazla enerji harcarlar. Öte yandan kilo sorunu olan ve sağlıklı kilosundan uzak kimseler için de diyetisyenlik çok uzak bir meslek olarak görülmez. Dolayısıyla kilo almak veya vermek isteyen kişilerin haşır neşir oldukları diyetisyenler, toplumda genel anlamda bu işi yapan kişiler olarak görülürler. Ancak diyetisyenlik sadece kilo alma ve verme amacıyla kendisine başvuran kişilere diyet programı yazmakla yükümlü değildir. Diyetisyenlerin birçok farklı görevi bulunmaktadır. Bunları özetleyecek olursak;

 • Besinlerin değerlerine göre analizler oluştururlar.
 • Besinlerin tüketime hazırlanması, besinlerin saklama koşullarının belirlenmesi ve besinlerin hangi şartlar altında pişirilip tüketilmesi hakkında kapsamlı araştırmalar yaparlar.
 • Besinlerin kişilere göre en faydalı hale gelebilecek forma sokulmasında görevlidirler.
 • Diyet programları oluşturmak için hastalarına bilgiler verir ve en verimli diyet ürünlerini şekillendirirler.
 • Bireylerin beslenme konusunda daha eğitimli olmaları için çaba gösterir ve sağlıklı beslenmenin önemini küçük veya büyük herkese öğretirler.
 • Diyetisyenler aynı zamanda en yakın dost olabilme yeteneklerine sahip olmalıdırlar. Bu sayede hastalarıyla kurdukları güven bağı sayesinde diyet uygulamalarından maksimum verim almakla yükümlüdürler.

Görüldüğü üzere diyetisyenlik sadece basit bir diyet programı yazma, kişilerin kilo alıp vermesine yardımcı olma mesleği değildir. Bu durum hesaba katılarak diyetisyen maaşları hakkında araştırmalarda bulunmakta fayda vardır. Peki, son dönemin revaçta olan meslekleri arasında gösterilen diyetisyenlik nasıl yapılır? Yani diyetisyen olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Nasıl Diyetisyen Olunur?

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi diyetisyenlik sadece diyet programı yazarak, kişilerin kilo kontrolü sağlama, varsa fazla kilolarından kurtulma, ihtiyaç durumunda kilo ve kas kütlesi kazanma gibi işlemlerden ibaret değildir. Diyetisyenlik mesleğini icra etmek isteyen kişilerin hastaları ile ilgili durumlara geniş açıdan bakabilmesi ve her hasta için özel bir yol haritası oluşturabilmesi gerekmektedir. Bu vasıflar göz önünde bulundurulduğunda diyetisyen olmak isteyen kişilerin öncelikle sıkı bir eğitim almaları gerekir.

Üniversitelerde diyetisyenlik ile ilgili birçok bölüm bulunmaktadır. Beslenme ve diyetetik başlığı altında benzer bölümlerden mezun olan öğrenciler, diyetisyen olabilme imkanına sahiptir. Lisans eğitimi olarak verilen beslenme ve diyetetik bölümü 4 yıllık bir eğitimdir.

Üniversitelerin ilgili bölümlerini aldıkları dört yıllık eğitim neticesinde başarılı bir şekilde bitirip mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, aynı şekilde diyetisyenlik mesleğini de icra etme hakkına sahip olurlar. Diyetisyenlere son dönemde artan ilginin devam etmesi ve farklı sağlık kuruluşlarının her geçen gün diyetisyenlere istihdam sağlaması üzerine geniş bir iş ağına sahip olduklarını söylemek mümkündür. Bu sebeple diyetisyenler;

 • Özel ve kamuya ait eğitim kurumlarında
 • Özel ve kamuya ait sağlık merkezlerinde
 • Özel diyetisyen kliniklerinde
 • Besin üretimi yapan kuruluşlarda
 • Özel ve kamuya ait spor merkezlerinde ve büyük fitness firmaları bünyesinde

mesleklerini icra etme olanağına sahiptirler. Bu açıklamalardan sonra diyetisyenler ne kadar kazanıyor 2019 yılı verilerine bir göz atmak yerinde olacaktır.

Diyetisyenler Ne Kadar Kazanır?

Diyetisyenlerin maaşlarını doğrudan etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Dolayısıyla her diyetisyenin aynı maaşı alması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu faktörler;

 • Kamuya ait bir sağlık kuruluşunda diyetisyenlik yapmak
 • Özel sektörde bir sağlık kuruluşunda diyetisyenlik yapmak
 • Spor merkezleri ve büyük fitness firmalarına bağlı olarak diyetisyenlik yapmak
 • Kendi diyetisyen merkezinin sahibi olarak diyetisyenlik yapmak

şeklinde özetlenebilir. Bu durumların her biri diyetisyenin aldığı maaşı bir diğer diyetisyenin aldığı maaştan farklı kılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak, devlette çalışan diyetisyen maaşı ne kadar sorusuna göz atabiliriz.

Devlette Çalışan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum veya kuruluşlarında çalışan diyetisyenler, belirli şartlara göre istihdam edilirler. Bu şartları yerine getirip kamuya ait herhangi bir sağlık kuruluşunda veya spor merkezinde diyetisyen olarak göreve başlayan kişiler;

 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite hastaneleri
 • Akademisyenlik
 • Asistanlık
 • Toplum sağlığı merkezleri
 • Belediyeler
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı birimleri

gibi kurum ve kuruluşlarda iş imkanına sahiptir. Bu kuruluşlarda çalışan diyetisyenler aylık ortalama 4 ile 5 bin lira arasında değişmektedir.

Özel Sektörde Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum veya kuruluşlarında çalışan diyetisyenlerin yanında özel sektörde de diyetisyenlere yoğun bir ilgi olduğu aşikardır. Özellikle bu alanda deneyim sahibi olan meslek erbabları, özel kuruluşlar tarafından sık sık istihdam edilirler. Bu kuruluşlara örnek olarak;

 • Klinikler
 • Özel hastaneler
 • Yaşam koçluğu merkezleri
 • Spor merkezleri

örnek gösterilebilir. Özelde çalışan diyetisyen maaşları ne kadar sorusunun cevabını vermek gerekirse, bu tür merkezlerde işe yeni başlamış olan bir diyetisyen aylık ortalama 3 bin 500 ile 4 bin Türk lirası arası bir kazanca sahiptir. Dolayısıyla mesleğe yeni başlayan bir diyetisyenin alacağı tutar bu civarlarda olacaktır. Ancak sektörde deneyim sahibi olmuş ve uzun yıllar diyetisyen olarak görev yapmış isimler kıdemli olmaları sebebiyle bu rakamın çok daha üstünde tutularda aylık gelire sahip olabilirler. Öte yandan kendi kliniğini veya diyetisyenlik merkezini açan diyetisyenlerin sayısı da hiç azımsanacak gibi değildir. Bu kişiler kendi şirketlerini kurarak ayda çok daha fazla gelire sahip olabilirler.

Diyetisyenlik İçin Denklik Sınavı

Yazımızın başlarında bahsettiğimiz gibi diyetisyen olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Ancak çoktan seçmeli diyetisyenlik denklik sınavına girerek de diyetisyen olabilirsiniz. Bunun için söz konusu sınavdan en az 50 puan almanız gerekmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar ?

Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

Hemşire Maaşları Ne Kadar ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.