Sosyal Yardım Platformu

2019 Güncel Diyetisyen Maaşları Ne Kadar (Devlette, Özelde)

2019 Güncel Diyetisyen Maaşları Ne Kadar (Devlette, Özelde)

2019’da diyetisyen maaşları uzmanın çalıştığı sağlık kurumuna göre değişmektedir. Diyetisyenin statüsü ve görev aldığı hastaneye göre diyetisyen maaşları değişmektedir. Diyetisyen olmak isteyen kişilerin 4 senelik lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. 4 senelik üniversite eğitimini tamamlayan vatandaşlar, hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde ya da kendi ofislerinde çalışabilmektedir. 2019 senesinde diyetisyen maaşları ise:

 • Devlet hastanesinde görev almaya karar veren diyetisyenler, statüsüne göre aynı maaşı almaktadır.
 • Devlet hastanelerinde diyetisyen maaşları kıdemlere göre belirlenmektedir. Kıdem ilerledikçe, aldıkları maaş da değişmektedir.
 • Özel hastanelerde görev alan diyetisyenlerin alacakları maaş ise statülerine ve hastanenin politikasına göre değişmektedir.
 • Özel hastanelerde çalışan diyetisyenlerin bildiği dil, donanımları ve sertifikaları alacakları maaşı direkt olarak etkilemektedir.
 • Kendi ofislerini açan ve özel olarak hizmet veren diyetisyenler ise kendi maaşlarını belirlemektedir. Başarıları ve referanslarına göre alacakları maaş 2 Bin TL ve 10 Bin TL arasında değişmektedir.

Nasıl Diyetisyen Olunur?

Diyetisyen olmak için kişilerin lise eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversitelerin diyetisyenlik bölümüne girmesi gerekmektedir. Bu bölümler 4 seneliktir. 4 senelik eğitimi tamamlayan kişiler, diyetisyen olmaya hak kazanmaktadır. Diyetisyen olmak için şartlar ise:

 • Diyetisyen olmak isteyen kişiler lisans eğitimlerini tamamlamak durumundadır. Başarılı şekilde okulun tamamlanmasından sonra diyetisyenlik hakkı verilmektedir.
 • 4 senelik lisans eğitiminin tamamlanmasının ardından diyetisyenler birinci kademeden göreve başlamaya hak kazanmaktadır.
 • Diyetisyenlik sadece kilo kaybı sağlayan bir meslek değildir. Diyetisyenlerin kişileri ideal kilosuna ulaştırması gerekmektedir. Kilo almak, kilo vermek ya da mevcut hastalıklara göre özel beslenme hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.
 • Diyetisyenlerin sürekli kendilerini geliştirmesi gerekmektedir.

Diyetisyen Uzmanların Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenlerin görevleri oldukça geniş çaplıdır. Diyetisyenler kişilerin yalnızca zayıflamasını ya da kilo kaybetmesini sağlamaz.

Kişilerin hastalık, genetik ve biyolojik özelliklerine göre en uygun ve ideal kiloya ulaşması diyetisyenin başlıca görevidir. Diyetisyenlerin en önemli görevi, özel bir tedavi planı hazırlamaktır. Uzman diyetisyenlerin görevleri ise:

 • Diyetisyen olarak göreve başlayan kişiler, kişilerin sağlık durumuna özel olarak diyet programı yazmaktadır. Beslenme programlarının kişiye özel olması gerekmektedir.
 • Hastanın durumuna göre vücut analizlerinin yapılması gerekmektedir. Öte yandan beslenme programları ve hastalıklara göre de özel analizler yapılmaktadır.
 • Kişinin vücut özellikleri ve genetik özelliklerine dikkat edilerek en doğru beslenme programları hazırlanmaktadır.
 • Diyetisyenler vücut analizi yaparak kişiye uygun listeler hazırlamaktadır. Hastaya gerekli yönlendirmeler, diyetisyen tarafından yapılmaktadır.

Devlet Hastanesi Diyetisyen Maaşları Ne Kadar 2019?

Devlet hastanesinde diyetisyen maaşları kademe ve kıdemlere göre değişmektedir. Diyetisyenlerin devlet hastanelerinde aldıkları maaşlar ise görev süresine göre değişmektedir. Bu unsurların dışında devlet hastanelerinde göreve yeni başlayan diyetisyenler kademe 8/1’den göreve başlamaktadır.

Göreve yeni başlayan diyetisyenler 2.900 TL maaş ile göreve başlamaktadır. Bu maaşlar ise kademe arttıkça yükselmektedir. Bu faktörlerin dışında diyetisyenlerin medeni durumlarına göre eş ve çocuk yardımı da maaşlarına eklenmektedir.

 • Devlet hastanesinde 1 – 5 yıl arasında görev yapan diyetisyenlerin maaşları ise 2 Bin 250 TL ve 4.000 TL arasında değişmektedir.
 • Devlet hastanesinde 5 ve daha fazla süredir görev yapan diyetisyenler ise 5 Bin 200 TL maaş ödemesi almaktadır.

Diyetisyen Olma Şartları Nelerdir?

Diyetisyen olmanın şartları arasında üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gelmektedir. Üniversitelerin 4 senelik olan beslenme ve diyatetik bölümlerini başarılı şekilde tamamlayan kişiler, bu göreve başlamaktadır.

Bu şartların dışında diyetisyenler bireysel danışmanlık verebilmek için eğitimleri yüksek başarı ortalaması ile tamamlamalıdır. Özellikle kariyerlerine diyetisyenlik harici yüksek lisans ve doktora yaparak da devam etmeleri mümkündür. Diyetisyen olma şartları ise:

 • Üniversiteye giriş sınavlarından diyetisyen bölümüne girebilecek bir puan almış olmak gerekmektedir.
 • 4 senelik lisans eğitiminin başarılı şekilde bitirilmesi gerekmektedir.
 • Bu eğitim sürecinin tamamlanmasından sonra diyetisyen olarak göreve başlanmaktadır.

Özel Hastanede Diyetisyen Maaşları Ne Kadar 2019?

Özel hastanelerde diyetisyen maaşları hastaneye göre değişmektedir. Diyetisyenin görev aldığı hastane, fiyat politikası ve kişinin donanımları maaşları direkt olarak etkilemektedir. Diyetisyenlerin alacağı maaşları, diyetisyenlerin donanımlarına göre değişmektedir.

Diyetisyenlerin yabancı dil bilgisi ve sertifikaları da diyetisyen maaşları için belirleyici olmaktadır. Özel hastanede diyetisyen maaşları ise:

 • Özel hastanedeki görev yapmaya başlayan diyetisyenler, ilk maaş olarak 2 Bin 250 TL almaktadır.
 • Özel hastanelerde 1 – 5 yıl arası tecrübesi olan diyetisyenler 4 Bin ve 5 Bin TL arası maaş almaya hak kazanmaktadır.
 • Özel hastanelerde 5 ve daha fazla tecrübesi olan diyetisyenler ise 5 Bin TL ve üzerinde maaş almaya hak kazanmaktadır.

Özel hastanede diyetisyenlerin aldığı maaşlar, kişinin çalıştığı hastaneye ve hastane politikasına göre değişmektedir. Bunun dışında devlet hastanesinde görev alan diyetisyenlerin maaşları kademeye göre değişse de özel hastanelerde alınan maaşlar diyetisyenlerin donanımlarına göre değişmektedir.

Uzman Diyetisyen Olmak için Şartlar Nelerdir?

Uzman diyetisyenlik şartları göreve başlamak için önemlidir. Uzman bir diyetisyen olmak için kişilerin 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir. Kişilerin beslenme ve diyetetik bölümlerine girmesi ve başarılı olarak mezun olması gerekmektedir.

Bu alandan mezun olan kişiler özel hastanelerde ya da kamu hastanelerinde çalışmaya hak kazanmaktadır. Uzman diyetisyen olmak için:

 • Üniversite sınavlarına giren kişilerin 4 senelik lisans eğitimini kazanması gerekmektedir.
 • Bu bölüme girme hakkı kazanan kişiler, bu bölümü başarılı şekilde tamamlamalıdır.
 • Eğitimin başarılı şekilde tamamlanması sayesinde diyetisyen olarak göreve başlanmaktadır.

Diyetisyen olmak isteyen kişilerin sık sık kendilerini geliştirmesi gerekmektedir. Diyetisyenlik alanı sürekli gelişen bir alandır. Bundan dolayı da uzman diyetisyen olmak isteyen kişilerin kendilerini geliştirmeye açık olması gerekmektedir.

Uzman Diyetisyen Maaşları Ne Kadar 2019?

Uzman diyetisyenlerin maaşları çalıştıkları sağlık kurumlarına göre değişmektedir. Uzman diyetisyen olarak görev alan kişiler hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde çalışmaya hak kazanmaktadır. Diyetisyenlerin 2019 senesinde alacakları maaşlar ise:

 • Uzman diyetisyen olarak göreve başlayan kişiler devlet hastanesinde çalışıyorsa ilk kademe maaşı 2 Bin 250 TL olarak belirlenmiştir.
 • Özel hastanelerde diyetisyen olarak çalışmaya başlayan uzman diyetisyenlerin alacağı maaşlar ise hastanenin maaş politikasına ve diyetisyenin başarılarına göre değişmektedir. Özel hastanede çalışan diyetisyenin eğitim aldığı okullara ve yabancı dil gibi donanımları maaşları direkt olarak etkilemektedir.
 • Bağımsız ve bireysel olarak diyetisyenlik yapmaya başlayan kişilerin alacağı maaşlar ise kişinin iş kalitesine göre değişir. Kişinin iş alanındaki başarıları ve referanslarına göre maaş oranları değişmektedir.

Diyetisyenlerin Maaşı Yüksek mi?

Diyetisyenlerin maaşı başarılı ve deneyimli diyetisyenler için ortalamanın üzerinde olmaktadır. Devlet hastanelerinde çalışan diyetisyenler, kıdemlerine göre standart olarak maaş almaktadır. Diyetisyen maaşları için belirleyici olan unsurlar tecrübe ve hastane olmaktadır.

Özel hastane ve devlet hastanesi maaşları birbirinden farklıdır. Diyetisyenin daha yüksek maaş alması için sürekli olarak kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bu sayede kişisel başarılar artacak ve referanslar dolacaktır. Bu detaylar diyetisyenler için maaşları etkilemektedir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar ?

Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

Hemşire Maaşları Ne Kadar ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM