SSK

2019 Doğum Borçlanması Ne Kadar?

2019 Doğum borçlanması yapmak kadınların erken emekliye ayrılmalarında etkili olan haklardan birisidir. Sigorta ve bağ kur kapsamlarında olan kadınlara verilen bu haktan yararlanarak daha erken emekliye ayrılmak mümkün olmaktadır. Sigorta ve bağ kur gibi kurumlar kapsamında olan kadınlar kapsam başlangıç tarihinden sonraki dönemlerde sahip oldukları 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak borçlanma dönemlerini emekliliklerine saydırabilirler.

Doğum borçlanmasının hizmet açığı bulunan kadın çalışanlara sağladığı en önemli avantaj hizmet eksiklerini tamamlamaları olacaktır. Kadınlara verilen bu haktan yararlanılması için çocukların sigorta başlangıcından sonra doğmuş olması gerekir. Sigorta öncesinde doğan çocuklar için doğum borçlanması hakkı henüz yoktur ve şu an için konu ile ilgili torba yasa düzenlemesi bulunmamaktadır.

2019 Yılında Doğum Borçlanması Yaptırma Şartları Nelerdir?

2019 yılında gerekli olan doğum borçlanması şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Doğum borçlanması hakkından faydalanabilmek için kadın çalışanlar sahip oldukları sigorta kapsamlarının başlangıç tarihleri doğum yapmadan önce olması gerekir. Bağ kur, sigorta ve emekli sandığı girişleri doğum tarihiden önce olmayan kadın çalışanların doğum borçlanmasından yararlanmaları mümkün olmaz.
 • Doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreyi kapsayan dönem içerisinde kadınların SGK kapsamında ödenmiş herhangi bir primlerinin bulunmaması önemlidir. 24 aylık sürede kısmı de olsa ödenmiş primleri bulunan kadın çalışanlar ancak bu dönemde prim ödenmeyen günler baz alınarak doğum borçlanmaları yapılabilir.
 • Doğum borçlanmasından yararlanma hakkına 3 çocuğa kadar sahip olmak mümkün olmaktadır. 3 çocuktan fazla çocuğu bulunan kişiler 3 çocukları üzerinden doğum borçlanması yapabilirler.
 • Belirtilen şartlara uyum gösteren anneler sahip oldukları her çocuk için doğum borçlanması yapabilirler. Doğum borçlanmalarında; bir çocuk için yapılabilecek borçlanma gün sayısı 720 gündür. Sahip olunan doğum borçlanması hakkı 3 çocuk sahibi olanlarda ise 2160 güne kadar çıkmaktadır.

Sosyal güvenlik kapsamında kadın çalışanlara sağlanan önemli haklardan birisi olan doğum borçlanması 2019 şartlarına uyum sağlayan kadın çalışanlar bu haklarından yararlanmak için başvuruda bulunarak erken emekliye ayrılabilirler. Doğum borçlanması yapılması konusunda herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmaz. Başvuruda bulunmak isteyen hak sahipleri başvurularını diledikleri zaman yapabilirler.

Doğum Borçlanması Başvuruları Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması başvurusu yapanların başvuruda bulunacakları yerler son çalışma sigorta durumunda göre olmaktadır. Buna göre;

 • Hak sahiplerinin son çalıştıkları yer 4A kapsamındaki Sosyal Sigortalar Kurumu ise yapılacak başvuruların işverenini bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılması gerekir.
 • Bağ kur kapsamında olan hak sahiplerinin başvurularını dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapmaları gerekir. 4B bağ kur kapsamında bulunan kadınların çocuğun doğum tarihinden sonrasını kapsayan 24 aylık süre içerisinde prim ödememiş olması kaydı ile sahip oldukları 3 çocuğa kadar borçlanma hakları vardır.
 • Hak sahipleri 4C kapsamında Emekli Sandığına bağlı olmaları durumunda ise başvurularını Ankara da bulunan Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapmaları gerekir.
 • Doğum borçlanmalarında istenen belgeler başvuru sahibinin kimlik belgesi ve doğum borçlanması başvuru formudur. Doğum borçlanması başvuru formunu internet üzerinden doldurmak mümkün olmaktadır. Bu iki belge başvuruda önemlidir. Bu belgeler haricinde başka belge talep edilmemektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurulardan sonra kurum tarafından başvuru sahiplerine doğum borçlanması analık tahakkuk cetveli tebliğ etmekte ve tebligat başvuru sahibinin eline geçmesinin ardından en geç 1 aylık süre dahilinde ödemenin yapılması gerekmektedir. Bu sürede gerçekleşmeyen ödemeler için yeniden başvuru yapılması gerekir. Talep tarihinden geçerli olan borçlanma tutarı kadar yeniden hesaplamalar yapılır.
 • Tebliği aldıktan sonra borçlarının bir kısmını ödeyen başvuru sahipleri ödeme yaptıkları tutar karşılığındaki gün sayısı kadar borçlanma satın almış sayılırken kalan günler için tekrar doğum borçlanması talebinde bulunmaları gerekir.

2019 Yılı Doğum Borçlanması Tutarları Ne Kadardır?

Günlük doğum borçlanması tutarı 2019 brüt asgari ücreti üzerinden yapılan hesaplamalar ile belirlenmektedir. Başvurularını 01 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri aralığında yapacak olan hak sahiplerinin ödemeleri gereken en düşük ve en yüksek doğum borçlanması tutarları şu şekildedir;

 • Günlük ödenecek en düşük tutar 27,28 TL olmaktadır.
 • Günlük ödenecek en yüksek tutar 204,65 TL olmaktadır.

Doğum borçlanması hesaplama işlemleri yapılırken esas alınacak tutar başvuruda bulunulan tarih üzerinden uygulanmaktadır. Başvuru tarihinde geçerli olan brüt asgari ücret tutarı ve tabi borçlanma esas alınmak sureti ile yapılan hesaplamalarda;

 • Bir günlük ödenecek en düşük tutar günlük asgari ücretin %32 oranı olacaktır.
 • Bir günlük ödenecek en yüksek tutar en düşük tutarın 7,5 katı oranında olacaktır.

Doğum borçlanma hesaplama programını kullanarak 2019 yılında ödenecek olan en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarının hesaplanması mümkün olmaktadır. Internet üzerinden yapacağınız hesaplamalarda hesaplama program tabloluna yazacağınız bilgiler ile ödenecek tutarları belirlemek oldukça kolay olmaktadır. 2019 SGK borçlanma hesaplama tablosuna sırasıyla;

 • Borçlanılmak istenen gün sayısı girilir.
 • Ödenecek borçlanma tutarına ait asgari ve tavan halinde ödenme seçenekleri girilir.
 • Sistem otomatik olarak hesaplamasını yaparak sonuçları görmenizi sağlar.

Doğum borçlanmaları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahiplerine tebliğ edildikten sonra en geç 1 ay içerisinde yapılması gereken ödemeler;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan bütün bana şubelerinden,
 • PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • Mobil ya da internet bankacılığı aracılığı ile yapılmaktadır.

Hak sahipleri tebliğ sonrasında ödemelerini düzenli olarak yaparak erken emeklilik haklarından yararlanabilirler.

Doğum Borçlanmalarının Emekli Maaşına Etkileri Nelerdir?

Doğum borçlanmalarının emekli maaşlarına olan etkisi borçlanmanın yapılacağı tarihe göre değerlendirilir. Borçlanma süresinin yapılacağı tarihin 2000 yılı öncesinde olması emekli maaşlarına önemli derecede etki sağlayacaktır. 2008 yılı sonrasında olması ise emekli maaşlarına katkı sağlamaz. Bunun yanı sıra yüksek oranlarda yapılan ödemeler ortalama kazancı yükseltecek ve emekli maaşlarına olumlu katkılar sağlayacaktır. Normal şartlarda doğum borçlanmaları sadece hizmet süresine eklenecektir ve emeklilik yaşı üzerinde her hangi bir etkisi bulunmaz.

Doğum Borçlanması Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması sorgulama işlemlerinin yapılabileceği herhangi bir online uygulama bulunmamaktadır. Doğum borçlanması yaparak ödemelerini gerçekleştiren hak sahipleri hizmetlerinin işleme takibini yapabilirler. Hak sahipleri hizmet işleme takibi yapmak için www.turkiye.ov.tr adresine başvurabilirler.

E-devlet şifresi ile T.C. kimlik numaralarını beyan ederek sisteme giriş yapan kişiler sistem üzerinden hizmet döküm sorgulaması yaparak hizmetlerinin işleyip işlemediği konusu hakkında bilgi sahibi olabilirler. E-devlet şifresine sahip olarak sisteme giriş yapılması mümkün olacağı için öncelikle e-devlet şifresini PTT şubelerinden temin edilmesi gerekir. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapan hak sahiplerinin hizmet işlemesi için yapacakları sorgulamaları Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü adı altında yapmaları gerekir.

Doğum Borçlanması Banka Kredileri

Doğum borçlanması adı altında kredi çekmek için Sosyal Sigortalar Kurumunun anlaşmalı olduğu herhangi bir banka bulunmamaktadır. Doğum borçlanmalarını ödeme kolaylığına sahip olmak için krediden yararlanmak isteyen hak sahiplerinin krediyi kendi imkanları doğrultusunda çekmeleri gerekir. Bazı bankalar tarafından doğum borçlanmaları yapılması durumunda emekliliğe hak kazanacak olan kişilere kredi imkânı sağlanmaktadır. Ancak bu durum belirli dönemlerde bankalar arasında farklılık göstermektedir. Başvuru sahiplerinin internet üzerinden konu ile ilgili araştırmalar yaparak kredi veren bankaları ve şartlarını takip etmeleri en doğru karar olacaktır.

Yılında Doğum İzni Ne Kadar ?

Doğum Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Doğum Parası ve Süt Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu