Doğum Borçlanması Ne Kadar 2018

Güncelleme Tarihi: 03.08.2018


İş gücünde büyük önemi bulunan ve günlük hayat etkinliklerine de katkısı yadsınamaz olan kadınlar aynı zamanda çocuklarının sorumluluğunu da üzerlerinde taşımaktadır. Hem çalışan hem de aynı zamanda çocuk sahibi olan kadınlar doğum döneminde ya da çocuklarını bir süre yetiştirmek için izin alabilmektedir. Ancak bu dönemde oluşan bazı eksikliklerle emeklilik süresi aksamaması amacıyla devlet doğum yapmış olan kadınlara çalışamadıkları doğum izni dönemi için prim ödemeleri halinde emekliliklerinin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Devletin doğum yapan kadınlara sağladığı bu hakka ise doğum borçlanması hakkı denmektedir. Bu konu hakkında birçok kişinin ve borçlanma başvurusu yapmayı düşünen kadınların merak ettiği nokta 2018 doğum borçlanması ne kadar? Sorusudur.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir ve Şartlar Nelerdir 2018

Bir kadının doğum borçlanması yapabilmesi için sigortalı olması ve doğumun sigortanın başlangıç tarihinden sonra olması gerekmektedir. Yani bu haktan yararlanılabilmesi için doğum yapan kadın çalışanın doğum öncesi süreçte de sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı fark etmeksizin bütün kadın sigortalı çalışanlar doğum borçlanması talebinde bulunabilmektedir. Ancak 2018 doğum borçlanması hakkından yararlanabilmek için çocuğun canlı olarak dünyaya gelmiş olması şartı bulunmaktadır. Çocuk eğer canlı doğmuş ve sonrasında vefat etmiş ise çocuğun vefat tarihine dek olan süre için borçlanma hakkı bulunmaktadır. Bununla birlikte doğum borçlanması yapılacak süre içerisinde isteğe bağlı ya da istek olmadan herhangi bir prim ödemesinin yapılmaması gerekmektedir.

Benzer İçerik:  SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

Doğum Borçlanması Süresi Ne Kadar Ve Kaç Çocuk İçin Borçlanma Yapılabilir

2018 doğum borçlanması konusunda en sık sorulan sorulardan biri borçlanma süresinin ne kadar olduğudur. Sigortası bulunan kadın çalışan; doğum sonrası 8 hafta, çoğul gebelik halinde ise 10 hafta, doğuma 3 hafta kalıncaya dek çalışmışsa istirahat süresi ile beraber toplamda 2 senelik bir süre için borçlanabilmektedir. Yani bir kadın çalışan bir doğum için 720 gün süresince borçlanabilmektedir. Doğum borçlanması süresinden sonra merak edilen bir diğer soru ise borçlanmanın kaç çocuk için yapılabileceğidir. Doğum borçlanması;

  • Kadın sigortalı çalışanlar doğum sebebiyle çalışamadıkları dönemleri en fazla üç kez olmak üzere 2’şer senelik süre borçlanabilmektedir. (Toplam olarak maksimum 6 seneye eşittir.)
  • Doğum borçlanması yapılacak olan süre içerisinde bebek ya da çocuğun vefatı durumunda çocuğun vefat tarihine dek olan süreler hesaplanarak borçlanılabilmektedir.
  • Kadın sigortalı çalışan ilk doğumunu gerçekleştirdikten sonra 2 sene dolmadan ikinci doğumunu yaptı ise; 1. Doğumdan 2. Doğuma dek geçen süreyle 2. Doğum için borçlanılabilecek 2 senelik süre toplamı kadar süreyi borçlanabilmektedir.

2018 Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır

Doğum borçlanması hesaplama konusu ile ilgili en çok konuşulan noktalardan biri de borcun nasıl hesaplanacağıdır. Doğum borçlanması, sigortalı çalışanların alt ve üst sınırlar dahilinde kendileri tarafından belirlenen günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama işlemi borçlanmanın yapılacağı dönemde geçerli olan prim esas alınarak günlük kazanç alt sınır ve üst sınırından yapılabilmektedir.

  • 1 Ocak 2018 tarihi ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğum borçlanması için talepte bulunulursa ödenmesi gereken en düşük borç miktarı günlük olarak 21,64 Türk Lirası olarak hesaplanmaktadır.
  • 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğum borçlanması için bulunulursa ödenmesi gereken en yüksek borç miktarı günlük olarak 162,32 Türk Lirası olarak hesaplanmaktadır.
Benzer İçerik:  SSK 3600 Güne Göre Ne Zaman Emekli Olurum

Bu hesaplamalara göre;

  • 1 çocuk için yapılan doğum borçlanması toplamı: 15.580.80 Türk Lirası (720 gün)
  • 2 çocuk için yapılan doğum borçlanması toplamı: 31.161.60 Türk Lirası (1440 gün)
  • 3 çocuk için yapılan doğum borçlanması toplamı: 46.742.40 Türk Lirası (2160 gün) olmaktadır.

Doğum Borçlanması İşlemleri Nereye ve Nasıl Yapılmaktadır

2018 doğum borçlanması işlemleri için başvuruların hangi kapsamda nereye yapılacağı merak edilmektedir. Doğum borçlanması işlemleri;

  • İlk kez 5510 sayılı kanun kapsamında hizmet akdi ile çalışanlar ve kendi hesaplarına bağımsız şekilde çalışmaya başlayan sigortalı kadınlar, 2925 sayılı kanun kapsamındaki sigortalılar ile 506 sayılı kanun, 1479 sayılı kanun ve 2926 sayılı kanun kapsamında olan sigortalılar çalışanın en son hizmet verdiği SGK il müdürlüğüne dilekçe ve kimlik fotokopisi ile başvurabilmektedir.
  • Kamu görevlileri, eski kamu görevlileri ya da hak sahibi kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil Ve Hizmet Daire Başkanlığı Mithat Paşa Caddesi No: 7 Sıhhiye/Ankara adresi üzerinden borçlanma talep dilekçeleri ve kimlik fotokopileri ile doğum borçlanma başvurusu yapabilmektedir.

Doğum Borçlanması Yapılarak Emeklilik Tarihi Öne Çekilebilir Mi

Doğum borçlanması hakkı yalnızca sigorta girişi doğum tarihinden önce yapılmış olan çalışan kadınlar tarafından kullanılabilmektedir. Durumun faydası prim ödeme günlerinin artırılarak doğum izni sürecinde de primlerin ödenmesi ve emeklilik için prim gününün doldurulmasına yardımcı olmaktır. Bu durumda doğum borçlanması hakkından yararlanan kişilerin emeklilik tarihinde herhangi bir öne çekilme durumu olmamaktadır. Borçlanılmış olan primler kişiye tebliğ geldiği an itibari ile 1 ay içerisinde ödenmelidir. 1 ay içerisinde ödemesi yapılmayan borçlanmalarda ise hak kaybı yaşanmamaktadır. Ödenmeyen primler için tekrar borçlanma başvurusu yapıldığında kişi bir cezaya tabi tutulmadan prim ödemesini gerçekleştirilebilmektedir. Ancak primi ödenmeyen borçlanma süresi hizmetten sayılmamaktadır.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Yazıyı Değerlendir)
Loading...

Cevap yok

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir