SSK

Doğum Borçlanması Sigorta Girişini Geri Çeker mi?

Doğum borçlanması hakkı birçok kadının şartlarını merak ettiği ve kadınlara tanınan oldukça önemli haklardan biridir. 5510 sayılı kanunda geçen bu hak ile doğum borçlanmasına sahip kadınlar erken emeklilik hakkından da yararlanabilmektedir. Konuyla ilgili başvuru yapacak kişilerin ve birçok kadının merak ettiği bir konu ise doğum borçlanması sigorta girişini geri çeker mi? noktasıdır. Bu sorunun cevabı kısaca hayır olarak verilebilmektedir. İstisnai durumlar haricinde doğum borçlanması durumu sigorta girişinin geri çekmemektedir. Bu cevaptan sonra en sık sorulan soru ise hangi sigortaya tabi kişiler doğum borçlanması yapabilir sorusudur. Doğum borçlanması hakkından yararlanabilecekler;

 • Hizmet akdine tabi olarak çalışmakta olan kadınlar(4A- SSK),
 • 2925 sayılı kanuna tabi olarak çalışan tarım sigortalı kadınlar,
 • Kendi adlarına ve hesabına çalışmakta olan kadınlar(4B- BAĞ-KUR) (İsteğe bağlı BAĞ-KUR’lular dışında),
 • 4C yani Emekli Sandığı’na bağlı çalışan kadınlar olarak sayılabilir.

Doğum Borçlanması İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kadın sigortalı çalışanın doğum borçlanması hakkından yararlanabilmesi için;

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir Mi?

 • 4A ya da SSK kapsamında bulunan sigortalı çalışanlar için çocuğun doğumu öncesi adına prim yatırılmış olması,
 • 4B ya da BAĞ-KUR kapsamında bulunan sigortalı çalışanların doğum öncesinde BAĞ-KUR kapsamında tescilinin yapılmış olması( Prim ödeme zorunluluğu burada bulunmamaktadır),
 • 4C ya da Emekli Sandığı kapsamında bulunan sigortalı çalışanların doğum zamanından önce Emekli Sandığı kapsamında tescil edilmiş olması,
 • Doğum sonrası 24 aylık süreçte herhangi bir prim yatırılmamış olması,
 • Borçlanılacak süre için çocuğun yaşamış olması koşulları aranmaktadır.

Kadın Sigortalı Çalışanlar En Fazla Kaç Çocuk İçin Ve Kaç Gün Süresince Doğum Borçlanması Yapabilir?

Doğum borçlanması sigorta girişini geri çeker mi? sorusu sonrası en çok merak edilen noktalardan biri de kadınların doğum borçlanmasını en çok kaç çocuk için ve ne kadar süre ile yapabileceğidir. Doğum borçlanması sigortanın başlamasından sonra doğan en çok 3 çocuk için yapılabilmektedir. Her çocuk için 720 gün süresi ile birlikte 3 çocuk için toplam en fazla 2160 gün süresince doğum borçlanması yapılabilmektedir. Doğum sonrası 24 aylık süre içinde prim yatan süreler hesaptan düşülmektedir. Bununla birlikte çocuğun vefat ettiği durumlarda ölüme dek geçen süreler borçlanılabilmektedir. Bir çocuğun doğumundan sonra 24 aylık süreçte bir başka çocuk daha doğduysa 2. Doğuma kadar olan süre de borçlanılabilmektedir.

Doğum Borçlanması Sigorta Girişini Öne Çeker Mi?

Konu hakkında en çok merak edilen sorulardan biri doğum borçlanması sigorta girişini geri çeker mi? sorusu olmaktadır. Doğum borçlanması bazı özel durumlar haricinde sigortadan sonra doğan çocuklar için sigorta girişini geri çekmemektedir. Sadece prim günü sayısı toplamında bu durum dikkate alınmaktadır. Sigorta girişinin öne çekilmesi için istisna durum ise staj veya çıraklık gibi sigortaların girişi sonrası ilk kez uzun dönemli çalışmaya başlanan tarihler arasında çocuk sahibi olan ve bu çocuk için doğum borçlanması yapan kadınların girişinin geri çekilmesi durumudur. Bu durumda ise emeklilik şartlarında bazı değişiklikler olabilmektedir.

Bağkur Borcu Olanlar Süt Parası Doğum Yardımı Alabilir Mi?

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması sigorta girişini geri çeker mi? konusuna cevap verildikten sonra doğum borçlanması için yapılacak olan başvurunun nereye ve nasıl yapılacağı konusu birçok kişi merak edilmektedir. Doğum borçlanması için başvuru yapacak kişiler bu başvuruyu;

 • SSK kapsamında çalışanlar en son çalışma yerlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • BAĞ-KUR kapsamında çalışanlar dosya işlemlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • Emekli Sandığı kapsamında çalışanlar ise Sosyal Güvenli Kurumu Sigorta Primler Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithat Paşa Caddesi Numara:7 Sıhhiye/Ankara adresinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Doğum borçlanması başvurusu için gereken evraklar ise;

 • Borçlanma talebi dilekçesi
 • TC nüfus cüzdanı fotokopisi olarak sayılmaktadır.

Doğum Borçlanması Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplama için ödenmesi gereken bir günlük en az borç miktarı brüt asgari ücretin günlük miktarının %32’si, en yüksek miktarı ise günlük en az miktarın 7,5 katı olarak hesaplanmaktadır. 1 Ocak 2017 tarihi ve 31 Aralık 2017 tarihleri arasında borçlanma isteğinde bulunulduğunda ödenmesi gereken en düşük günlük borç miktarı 18,89 Türk Lirası, en yüksek borç miktarı ise 142, 20 Türk Lirası olmaktadır. Borçlanma başvurusunun 1 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılması durumunda ise ödenmesi gereken günlük olarak en düşük miktar 20,26 Türk Lirası ; en yüksek miktar da 152 Türk Lirası olarak hesaplanmaktadır.

Sigorta Öncesinde Gerçekleşen Doğumlara Borçlanma Hakkı Verilecek Mi?

SSK çocuk doğum borçlanması şu an için yalnızca doğum öncesinde kişinin adına primlerin yatırıldığı durumlarda yapılabilmektedir. Doğum öncesi borçlanma hakkında sigorta öncesi doğan çocuklar hakkında henüz bir düzenleme ya da yasa gelmemiş olup bu durumda bir değişiklik bulunmamaktadır. Gündemde olan ya da sigorta girişinden önce doğan çocuklar için yapılacak düzenlemelerin düzenli olarak takip edilmesi ve yasanın gelmesi durumunda başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak günümüzde bu durumla ilgili herhangi bir düzenleme işareti bulunmamaktadır. Bu nedenle işe girilen tarihten itibaren sigortanın ve primlerin takibinin yapılması çalışanın haklarının korunması için oldukça önemli bir konudur.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu