2018 Yılında Doğum İzni Ne Kadar ?

Güncelleme Tarihi: 01.08.2018


Raporlu şekilde geçen doğum izinleri doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmakta ve annenin talep ettiği durumda 6 ay kadar ücretsiz izin hakkına sahip olmaktadır. Hamileliğin 32.inci haftasında başlayan doğum izni doktor onayı alınarak 37. haftaya uzatılabilmektedir. Çalışılan süre ise doğumdan sonraki rapora eklenmektedir. Bu süre içerisinde ücret ödemeleri ve prim yatırma işlemleri işverene bağlı olarak yapılmaktadır. Sigortalı çalışan rapor süresinin sona ermesinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ücretini almaktadır.

Doğum sonrası rapor tarihinin bitişine kadar raporlu sayılan anne iznini gerekli gördüğü durumda 6 aya kadar uzata bilmektedir. Ücretsiz olan izin en fazla 6 ay olabilmektedir. Çalışana bağlı bir durum olup 6 aydan daha kıs süreli ücretsiz izin de alınabilir. Ücretsiz izni sona eren anne bebeğinin 1 yaşını doldurmasına kadar her gün için bir buçuk saatlik bir süt iznine sahip olmaktadır. Fakat bazı sigortalı çalışanlar dilekçe vererek süt iznin kullanmak için her gün süt izni almaktansa bu saatlerin toplanması ile haftalık izin hakkına sahip olmaktadır. İşverenin izni ve sigortalının taleplerine bağlı olan bu durumda tarafların anlaşması önemli olmaktadır.

Doğum İzni Nedir?

Toplam 2018 yılında doğum izni ne kadar olduğu ilgili kanunda belirtilmektedir. SSK kapsamında çalışan veya devlet memuru olanlar doğum öncesi ve doğrum sonrası 8’er haftalık toplam 16 haftalık bir doğum izni kullanabilmektedir. Annelerin doğum iznine ayrılırken doğru zamanı seçmiş olmaları önemli olmaktadır. SSK Doğum İzni ve Raporu Hakkında Olan Düzenlemeleri kanunda farklı birkaç noktaya değinmiştir.

 • Doğum izni için belirtilen süreler SSK’lı annenin sağlık durumuna ve işinin niteliğine bağlı olarak gerekli görülen durumlarda hekim raporu ile arttırılabilmektedir.
 • Sigortalı çalışan hamile kadına gebelik süresince kontrolleri için ücretli doğum izni verilmektedir.
 • Hekim raporunda belirtilirse sağlık durumu açısından herhangi bir sorun doğurmayacak ise hamile kadın hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu süre zarfında çalışan ücretinde kesilme olmadan aynı tutar üzerinden almaya devam etmektedir.
 • Kadın işçiye gerekli hallerde 16 hafta olan ücretli doğrum izninin tamamlanmasının ardından ya da çoğul gebelik durumlarında 2018 yılında doğum izni ne kadar olmaktadır? Bu durumda ise 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni hakkı tanınmaktadır.
Benzer İçerik:  Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir ?

2018 Doğum İzni Nasıl Alınır?

 • 2018 Doğum izni için öncelikle sigortalı çalışan kadının anne adayı olduğuna dair hekimden belge alması gerekir.
 • Kadının hamile olduğunda dair alınan belge devlet hastanelerinden alınabilmektedir.
 • Raporun ibraz edilmesinden sonra belgeyi çalıştığı kurum ya da kuruluşun muhasebe ya da insan kaynakları departmanına teslim edilmesi bir sonraki adımdır.
 • Belgenin çalışanın bağlı olduğu SGK’ya ulaşması aynı zamanda belgenin işverene de bilgi verilmesi gerekli olmaktadır.
 • Bağlı olunan sigorta kurumuna gebelik durumunun bildirilmesi ücretli iznin hakkı için işlemlerin başlatılması için önemli bir adım olmaktadır. Böylece hamileliğin getirdiği haklar kolayca edinilmektedir.
 • Hamile kadının erken doğum yapması ile beraber gerek doğum izne çıkılmayan 3 haftalık süreden önce gerçekleşmiş oluşun gerekse izinli olan 3 haftalık sürede gerçekleşmiş olsun bu durum doğumdan sonraki analık izni süresini etkileyemeyip doğumdan önce kullanmayan izin süresi doğumdan sonraki izin süresine eklenmektedir.
 • Doğum geç gerçekleşirse fazladan kullanılan doğum izni süresi doğumdan sonraki izni etkilememektedir.

2018 Yılında Doğum Parası Ne Kadar?

Yeni düzenlemelerle değişikliklerin yapıldığı durumda 2018 doğum izni ne kadar merak edilmektedir. 40 hafta olarak temel alınmış olan hamilelik süresi kadın sigortalıya doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak ücretli izin hakkı verilmektedir. Bu süre zarfında çalıştırılamayan anne adayının tekil gebeliği için doğum izni 32. Haftada başlamakta olup doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde 37. Haftadan da başlayabilmektedir. Böylece işçi üç haftaya kadar hafif işlerde çalışabilmektedir.

Doğum parası geçmiş yıllarda 133 TL iken 2018 yılında 149 TL’lik bir süt ve emzirme parası ödemesidir. Doğum parasının alınması için SGK il müdürlüklerine rapor ile başvuru yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru halinde anne adayına işgörmezlik raporu ücreti de ödenmektedir. Bu ücret sigortalının maaşına göre değişmekte olup doğum izni üzerinden hesaplaması yapılmaktadır. 112 gün üzerinden hesaplanan ücret 2017 yılında en düşük 4 bin 424 TL iken 2018 yılında 5 en yüksek rakam 5 bin 5o TL olmaktadır.

Benzer İçerik:  2019 Doğum Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Annelere Kısmi Süreli Çalışma Hakkı

Doğum sonrası ücretli ya da ücretsiz iznin bitmesinin ardından ebeveynlerden bir tanesi kısmi süreli olarak çalışmak için talepte bulunabilmektedir. İşveren tarafından tanınan bu talep geçerli fesih nedenleri içerisinde sayılmamaktadır. Kanunda belirtilmiş bir hak olan annelere doğumdan sonra işyerlerinde kısmi süreli çalışma hakkı ebeveynlerden birinin çalışması durumunda talep edilmemektedir.

Sezaryen ya da normal doğum şekli ise SSK doğum iznini etkilemektedir. Hesaplama yapılırken planlı olan sezaryenlerin erken olması farklı ayrıcalıklar tanımamaktadır. Yani hesaplamalar hamilelik başlangıcına göre göre 40 hafta baz alınarak yapılmaktadır.

Peki evlat edinenler için 2018 yılında doğum izni ne kadar? Evlat edinenlere ise 3 günlük ücretli bir izin hakkı verilmektedir. Eğer evlat edinilen çocuk 3 yaşından küçük ise eşlerden birine çocuğun teslim edilmesi ile başlayan bir sekiz haftalık analık izni verilmektedir. Ayrıca evlat edinen eşlerden birine kısmi süreli çalışma hakkı aynı şekilde tanınmaktadır.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Yazıyı Değerlendir)
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir