Doğum Parası Alma Şartları 2018

Güncelleme Tarihi: 04.04.2018
dogum parasi alma sartlari

Doğum yapan annelere devlet tarafından çocuklarının doğumunun ardından maddi sıkıntı yaşamalarının önüne geçmek için doğum parası yardımı yapılmaktadır. Bu parayı alabilmek için belirli şartları taşımak gerekmiyor. Tek şartın doğum yapmak olduğunu ekleyelim. Doğum parası alma şartları 2018 yılından ne oldu diye merak edenlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Etrafınızda bu yıl içinde doğum yapacak birileri varsa bu bilgilere ona aktararak ne kadar yardım alabileceklerini ve başvuruların nereye yapacaklarını aktarabilirsiniz.

Doğum Parası Alma Şartları

Doğum parası 2015 yılından bu tarafa düzenli olarak doğum yapan annelere verilmektedir. Parayı ister anne isterse baba başvuru yaparak alabilmektedir. Bu yardımın alınması için annenin veya babadan birisinin en az 120 gün boyunca SSK ve ya Bağkur primi yatırıyor olması gerekiyor. Türk vatandaşı olmakta şartlardan birisidir. Anne veya babadan birisinin olması yeterli olmaktadır. Aynı zamanda mavi karta sahip olanlarda bu yardımdan yararlanabilirler.

dogum parasi sartlari

dogum parasi sartlari

Gerekli şartları taşıyan kişilerin başvurusunu yapması gerekiyor. Bu yardım için başvuru Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine veya ilçelerde yer alan kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapılmalıdır. Başvuruyu yapan kişi anne veya baba olmalı. Ve mutlaka yanında çocuğun TC kimlik cüzdanı olmalıdır. Tabi bunu yapmakta zorluk yaşıyorsanız isterseniz internet üzerinden kimlik numarası ile rahatça başvuru  yapabilirsiniz.

Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları 2018

2018 Doğum Parası Hesaplama

Doğum Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınıyor?

E-Devlet üzerinden yapmış olduğunuz talebin doğrultusunda doğum yardımı bağlanıp bağlanmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulamanız olumlu şekilde cevap verildiğini gördüğünüz de paranızın PTT şubelerine başvuruyu yapan kişi adına yapılacağını ekleyelim. Bu yardıma hiçbir vergi kesintisi yapılmayacağı gibi aynı zamanda hacizde uygulanmamaktadır.

Benzer İçerik:  Süt Parası Ne Zaman Ödenir?

İlk çocuk için yapılacak yardım 300 TL olacaktır. İkinci bir çocuk olmuşsa yardım 400 TL’ye çıkacaktır. Ailede ki üçüncü çocuk olursa alınabilecek toplam yardım miktarı 600 TL olacaktır. Bu yardımların verilmesinde ki amaç hazırlıksız yakalanacak anne ve babaların çocuklarının gelişimine dikkat etmek için yardım sağlamaktır. Bunun yanı sıra süt parası da annelere verilmektedir. İkiz ve ya üçüz çocuk sahibi olursanız alacağınız miktar da farklılık olacaktır.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 3,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir