Doğum Yardımı

2019 Doğum Parası Alma Şartları

2019 yılında doğum yapacak anneler için doğum parası alma şartları anne ve babaları yakından ilgilendiren konulardan birisidir. Doğum sonrası yeni bir evlat sahibi olan çiftlere ülkemizde bazı yardımlar ve destek mahiyetli ödemeler yapılmaktadır. Çalışan anneye doğum parası 2019 yılında verildiği gibi çalışmayan annelere de bir takım haklar ve yardımlar verilmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi olarak çalışmaktayken doğum yapan kadınlara verilen birtakım ekstra haklar bulunmakla birlikte, eşi sigortalı olarak çalışan kadınların da yine Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden sağladığı bazı imkanlar bulunmaktadır. Bu yazımızda sigortalı olsun olmasın doğum yapan kadınların doğumdan sonra alabileceği yardım ve desteklerin nasıl ve hangi şartlarda alınabileceği üzerinde durmaya çalışacağız.

Doğum Yapan Kadınlara Verilen Yardımlar Nelerdir?

Ülkemiz vatandaşlarının dünyaya getirdikleri yeni bir bireyin bakım ve sorumluluklarını yerine getirmesi hususunda sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bu kutsal sorumlulukları için destek olmaktadır. Dünyanın her yerinde bu meşakkatli ve ekonomik olarak insanları zorlayacak durum için sosyal devletler vatandaşlarına destek olma sorumluluğunu hisseder ve bu konuda vatandaşlarına birtakım teşvikler sunarlar. Ülkemizde yeni bir çocuk dünyaya getiren kadınlara sunulan yardımlar temel olarak şu şekildedir;

 • Çalışıyor olan ya da çalışmayan doğum yapmış tüm kadınlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan Doğum Yardımı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak SSK veya Bağkur üzerinden prim ödeyen kadınlara ödenen Emzirme Parası,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak SSK veya Bağkur üzerinden prim ödeyen kadınlara ödenen analık Analık Doğum Parası,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak SSK, Bağkur veya Emekli Sadığı üzerinden kendisi ya da eşi prim ödeyen kadınlara ödenen Asgari Geçim İndirimi.

Bu ödemelerin bazıları bir defaya mahsus olmak üzere ödenmekte iken bazıları maaş ile birlikte sürekli olarak ödenmeye devam etmektedirler. Şimdi bu yardım ve desteklerin çalışmayan ya da çalışan anneye doğum parası 2019 yılında neler olduğunu tek tek inceleyelim.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı ülkemiz vatandaşı olan her kadının doğum yaptıktan sonra almaya hak kazandığı çalışma şartına ya da gelir durumuna bakılmaksızın verilen bir yardım parasıdır. Bu yardım sürekli olarak ödenen bir maaş gibi değil bir defaya mahsus olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bir yardım parasıdır. Bu yardım doğacak çocuğun doğum yapan kadının kaçıncı çocuğu olduğuna göre değişmektedir. Yardım amaçlı olan bu doğum parası ne kadar 2019 yılında merak edilen bir sorudur. Çocuk sayısına göre miktarları şu şekildedir;

 • Çocuk için ödenen doğum yardım parası 300 TL
 • Çocuk için ödenen doğum yardım parası 400 TL
 • 3 ve daha sonra doğacak her bir çocuk için ödenecek doğum yardım parası 600 TL olarak belirlenen bu yardım her bir çocuk için bir defaya mahsus olarak verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2015 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara yaptığı bu yardım için Türk Vatandaşı olmak yettiği gibi, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve Türk vatandaşı iken başka ülke vatandaşlığına geçen mavi kart sahipleri de faydalanabilmektedirler. Doğum yardım parasını alabilmek için gerekli olan belgeler ve izlenmesi gereken prosedür ise şu şekildedir;

 • Kişilerin ikamet ettikleri il ya da ilçelerde bulunan valilik veya kaymakamlık bünyelerinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.
 • Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşları ise Büyükelçilik ya da Konsolosluklara müracaat edebilirler.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan kişiler doğum yaptıktan sonra bu müracaatı kendi kurumlarına yapabilirler.
 • İlgili mercilere müracaat edilirken başvuru dilekçesi doldurulmalıdır,
 • Başvuruyu anne ya da baba yapabilir ancak ödeme yalnızca anneye yapılır,
 • Başvuru için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın internet sitesinden temin edilebilen Doğum Yardım Başvuru Formu doldurulmalıdır.
 • Başvuru esnasında doğum yapan annenin ve yeni doğan çocuğun kimlik fotokopileri de gereklidir.
 • Yeni doğan çocuk eğer ailenin ilk çocuğu değil ise önceki çocukların kimlik fotokopileri de gereklidir.

Bu şartlar yerine getirildikten sonra takip eden 2 ay içerisinde yardım doğum parası hesaplama 2019 yılı için PTT şubelerinden kimlik gösterilerek çekilebilir.

Emzirme Yardımı Parası Nedir?

Doğum yapan annelere ödenen yardım paralarından birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı olan kadınlara ödenen emzirme yardımı parasıdır. Bir doğum için bir anneye tek sefere mahsus olmak üzere verilen emzirme yardımından faydalanabilmek için doğum yapan annenin ya da eşinin sigorta primi ödeniyor olması gerekmektedir. Emzirme yardım parası alabilmek için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • SSK yani 4A kapsamında çalışıyor olmak
 • Bağkur yani 4B kapsamında prim ödüyor olmak,
 • Doğum yapan annenin veya resmi nikahlı olan kocanın doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.

Bağkur’lu olarak prim ödeyenleri bu yardımdan faydalanabilmesi için son 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemiş olması gerektiği gibi son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması, yine Genel Sağlık Sigortası kapsamında da prim borcunun olmaması gerekir. Ayrıca isteğe bağlı prim ödeyen Bağkur’lular ve Ek5 tarım sigortalıları emzirme doğum parası ne kadar 2019 yararlanamaz.

Analık Doğum Parası Nedir?

Emzirme Yardım Parasında olduğu gibi Analık Doğum Parasında da ön koşul doğum yapan annenin SGK kapsamında çalışıyor olması gerekliliğidir. Burada en önemli fark emzirme yardım parasında eşi doğum yapan erkek çalışana da ödeme yapılıyorken analık doğum parası yalnızca çalışıyor iken doğum gerçekleştiren adın sigortalıya ödenen bir iş göremezlik parası olmasıdır. Analık doğum parası almaya hak kazanmak için gerekli koşullar ise şu şekildedir;

Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Doğum Parası Hesaplama

 • SSK yani 4A kapsamında çalışıyor olmak
 • Bağkur yani 4B kapsamında prim ödüyor olmak,
 • Doğum yapan annenin doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün SSK ya da Bağkur primi ödenmiş olması,
 • Doğum yapan annenin aktif sigortalı çalışan ya da Bağkur’lu olması,
 • Doğum yapan anne Bağkur’lu ise son ödeme vadesi geçmiş prim borcu bulunmaması,
 • Doğumdan önce annenin 32. haftaya kadar doğum öncesi raporu alması ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alması gerekmektedir.

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Doğum parası hesaplama tablosu 2019 yılı için yukarıda başlıklar halinde doğum yapan kadınlara ödenen doğrudan yardımlardan bahsettik. Tüm bunlara ek olarak dolaylı bir doğum yardımı olan asgari geçim indiriminden de söz etmek gerekir. Asgari geçim indirimi, Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak çalışan SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı dahil tüm sigortalıları yakından ilgilendiren bir konudur. Çalışanların ücretlerinden aylık olarak kesilen gelir vergisi çalışanların medeni durumlarına ve sahip oldukları çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kendisi doğum yapan kadın sigortalı ya da eşi doğum yapan erkek sigortalının çalıştığı kurumdan temin edebileceği aile yardımı bildirim formunu doldurarak teslim etmesi durumunda her ay maaşına vergi indiriminden kazandığı asgari geçim indirimi yansıyacaktır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu