Sosyal Yardım Platformu

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğum parası diğer adıyla bebek parası olarak da bilinen bu yardım, devlet tarafından annelere destek olmak amaçlı verilen bir maddi yardımdır. Doğum parası, başka bir tanımla doğum yapan annelerin bazı ihtiyaçlarını karşılamak için veriliyor da diyebiliriz.

Doğum süresi biyololojik  olarak düşünüldüğünde 40 haftaya kadar süren bir süreçtir. Bu zaman arasında toplam olarak 16 hafta izin hakları olan anne adaylarının bunları 2 şekilde kullanma şansları vardır. Birisi 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta sonrası iken diğeri doktor onaylı fiziksel güce yüklenen bir işte çalışmıyor ise, doğuma 3 hafta kala ve doğumdan sonra 13 hafta şeklindedir. Farklı bir durum ise eğer doğum yapacak olan anne çoklu gebelik yapacaksa bu süre 10 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 10 hafta olmak üzere 18 hafta izin verilebilir. Bu raporda fiziki güce dönük bir işte çalışmayan anne için doğum öncesi 3 hafta doğum sonrası 15 hafta şeklinde verilebilmektedir.

dogum yardimi parasi

dogum yardimi parasi

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar

Doğum sırasında vizite raporunun hastaneye verilmesi sonucu alınan doğum raporunun aslı alınır. Bu raporun diğer adı ise, analık iş göremezlik raporu olarak bildirilmektedir. Belgenin aslını doğum yapılan hastaneden, giderek alabilirsiniz.

Doğum yapan annenin kimlik ve fotokopisi

Doğumu gerçekleşen bebeğin kimlik ve fotokopisi

Evraklar toplandıktan sonra doğum parasını almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ücret hesap numarasına veya bankalara yatırılmaktadır. Gerekli işlemleri yaparak parayı alabilirsiniz. Bu kısmı Doğum parası adlı diğer yazımda detaylı açıkladım.

2018 Doğum Parası ve Süt Parası Nasıl Alınır?

2018 Doğum Parası Hesaplama

2018 Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Doğum Raporu Parası Sorgulama ve Hesaplama

Doğum parası başvurusu hakkında aklınıza takılan tüm soruları bu başlık altından bana iletebilirsiniz. Bu sayede sizler için derin bir araştırma yaparak, sorularınızı cevaplayabilirim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. angel dedi ki:

  merhaba ben türk vatandaşı değilim ama oturma ve çalışma iznim var, sgk lı olartak çalışyorum. türk ile evliyim 2 senedir.. ekimde doğum yapacam. doğum ücretinden faydalanacam mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Evet faydalanabilirsiniz.

 2. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben şuan hamileyim 32 haftalık ilk çocuğuma ne süt parası nede doğum yardımı aldım elimde doğum raporuda yok 2014 doğumlu ikinci bebegimi doğum yaptıktan sonra ilk çocuğumun yardimlarinida alabilirmiyiz kimligi yeterli olurmu

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İlk çocuğunuzda SGK’lı olarak çalışıyor iseniz zaten 32.haftalıktan sonra izine çıktıktan sonra 56 günlük, Doğum yaptıktan sonraki 56 günlük Doğum parasını almaya hak kazanıyorsunuz. Aynı zamanda süt parası da alabiliyorsunuz. SGK’lı olarak çalışmadığınız takdirde Doğum parası hakkınız olmuyor, fakat eşiniz SGK’lı olarak çalışıyor ise süt parası talebinde kendisi bulunabilir(Çocuğunuz 5 yaşını doldurana kadar başvurabilirsiniz). Şimdiki çocuğunuz için de devlet tarafından ster SGK’lı olun ister olmayın çocuk başına ödenen bir doğum yardım parası bulunmaktadır. Tek sefere mahsus ödenir. Bu yardım 15/05/2015 tarihinden sonra dünyaya gelen çocuklar için ödenecektir. Yine eşiniz SGK’lı ise süt parası talebinde bulunabilir.

 3. eda dedi ki:

  32 haftamda rapor almayı unuttum Herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası için sadece doğum raporu isteniyor. Başka rapor istenmiyor.

 4. Ahmet dedi ki:

  Selam,
  Ben Ahmet eşim hamile ikiz çocuklarımız olacak
  bu yüzden devletten alabileceğimiz
  yardımlar neler acaba ben sadece ikiz bebeklere yardım olarak
  bir miktar para verildiğini duydum buna ek olarak
  doğum parası yardımı yapılıyor mu ikisinede başvurabilir miyiz nasıl yapmamız lazım acaba
  ben bir dükkan işletiyorum bağ kurluyum eşim çalışmıyor. Bu yardımlaradan yararlana bilir miyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yararlanabilirsiniz.

 5. zaso dedi ki:

  vizite kağıdı dediğiniz nedir? nereden alınıyor?

 6. TUĞBA dedi ki:

  MERHABA
  DOĞUM PARASI İÇİN EVRAKLARI POSTA İLE AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA GÖNDEREBİLİR MİYİZ?

  1. admin dedi ki:

   Maalesef bu mumkun degildir. Mumkunnolsa dahi vok zaman kaybi olacaktir

 7. Atila ATLIGIL dedi ki:

  Iyi gunler.Ben Atila ATLIGIL.Size RUSYA dan yaziyorum.Ben Turk vatandasiyim.Esim rus.Esim nisan ayida dogum yapacak.Bununla birlikte ,dogum yardimi ve buna benzer yardim alabilirmiyim ?dogum yardimi icin hangi evraklari hazirlamam gerek..Yeni dogan bebek icin Turkiye Cumhuriyeti kimligi alabilmemiz icin ne kadar bir suremiz olacak,Ve hangi evraklar lazim olacak.ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.Iyi calismalar.

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Bu konuda detaylı bir araştırma için ilgili birimlerimize bildiride bulunduk. Size yorum bölümünden cevap vereceğiz.