Doğum Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır? Örnek Hesaplama

Doğum iznine ayrılan kadınların doğum parası tutarı, çalışanların prim ödemelerine ve aylık maaşlarına göre hesaplanmaktadır. Doğum iznine ayrılan SSK’lı çalışanlar, doğum öncesi ve sonrasında ücretli izne ayrılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, SSK’lı çalışan kadınlara tanınan bu hak, gerekli şartlara uyulması durumunda Bağkurlu kadınların da kullanımına sunulmaktadır. Doğum izni süresi boyunca, kadınların aldıkları maaş tutarı üzerinden doğum parasının limiti hesaplanacaktır.

Doğum Parasının ve Doğum İzninin Özellikleri Nelerdir?

Sosyal Güvenlik kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan kadınlara verilen doğum parası ve doğum izninin genel özellikleri, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Doğum izninin süresi, doğum öncesi ve doğum sonrası olarak iki parçaya bölünmüştür.
 • Toplamda 16 hafta olan doğum izni, doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak şartıyla iki parça halinde kullanılır. İsteyen kişiler, doğum iznini, doğumun son 3 haftasından itibaren kullanabilirler.
 • Doğum izninin geç kullanılması için doktor izninin yer aldığı sağlık raporu talep edilecektir.
 • Doğum izninin süresi, kadınların sağlık durumuna, doğan çocuk sayısına ve çeşitli özel durumlara göre uzatılabilir.
 • Doğum izninin üzerine, çoklu doğumlarda her çocuk için 2 hafta eklenmektedir.
 • Doğum izni bittikten sonra, annelere yarım günlük süt izni hakkı tanınmaktadır.
 • Süt izni yerine tam gün izin kullanmak isteyen anneler, 6 ay ücretsiz izne ayrılabilirler. Ücretsiz izne ayrılan kişiler, süt izni haklarını kullanamazlar.
 • Doğum izni süresince alınacak doğum paraları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.
 • Doğum parasının tutarı, doğum iznine çıkmadan önceki son 3 ayda alınan maaşların toplamlarının ortalaması üzerinden hesaplanmaktadır.

Kimler Doğum Parası Alabilir, Başvuru Koşulları Nelerdir?

Doğum parası almak ve doğum iznine ayrılmak için gerekli görülen şartlar, aşağıdaki açıklamada yer almaktadır:

 • Doğum iznine çıkacak annelerin doğum parası almaları için Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında SSK ya da Bağkurlu olarak çalışmaları gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ya da Türkiye’de çalışma izni bulunmayan kişiler, SGK’lı olarak çalışmadıkları için doğum parası alamazlar.
 • Doğum iznine ayrılacak Bağkurlu çalışanların, tüm prim borçlarını ödemiş olması gerekir.
 • Doğum iznine çıkılan tarih itibariyle, en az 1 yıllık sigortalı olunması ve tüm primlerin ödenmesi gerekir.
 • En son çalışılan işyerinde, en az 3 aydır aktif olarak çalışılıyor olması şarttır.
 • Doğumun gerçekleşmesi ve doğan çocukların hayatta olması gerekir.
 • Ölü doğan bebekler ya da kürtajlar için doğum iznine çıkılması ve doğum parası alınması mümkün değildir.
 • Doğumun gerçekleşmesinin ardından, hastane tarafından doğum belgesi çıkarılması ve doğum belgesinin SGK sistemine girilmesi gerekir.
 • Başvuru öncesinde, bebeklerin kimlik belgesi çıkarılmalıdır.

Doğum Parası Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilir?

Doğum parası başvurusu yapmak için istenen evraklar, anneye ait kimlik belgesi, bebeğe ait kimlik belgesinin fotokopisi, doğum raporu ve çalışma belgesidir. Doğumun gerçekleştiği hastane, doğum raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine kaydedecektir. Hastaneden verilecek doğum raporunun, bebeğin kimlik belgesi fotokopisiyle birlikte iş yerine verilmesinin ardından, işveren tarafından evraklar sisteme işlenecektir.

Doğum Parasının Hesaplaması Nasıl Yapılır, En Düşük Doğum Parası Ne Kadardır?

Doğum parası alacak kişilere verilen en düşük tutar, yıl içerisinde belirlenmiş asgari ücret üzerinden hesaplanır. Çalışanların maaşları yükseldikçe, alınacak doğum parasının tutarı da artacaktır. Doğum parası hesaplamasının özellikleri aşağıda yer almaktadır:

 • Doğum parasının limiti, 112 günlük izin üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Kadınların son 3 ayda aldıkları toplam maaşın ortalaması üzerinden, doğum parasının tutarı belirlenmektedir. 3 ay içerisinde alınan maaşların günlük ücrete dağılımı belirlendikten sonra, günlük maaşın 3/2’si doğum parası olarak hesaplanacaktır.
 • 2019 yılında alınan en düşük doğum parasının tutarı 6.367 TL iken, 2020 yılında asgari ücrete yapılan 304 TL’lik zam sonrasında, doğum parasının en düşük limiti 7.324 TL’ye yükselmiştir.
 • 2020 yılında aldığı brüt maaşı 6 bin TL olan bir kadın çalışan, 16 haftalık doğum izni için 14.933 TL doğum parası ödemesi almaktadır.
 • Belirtilen tutarların işleme alınması için doğum iznine çıkılan son 3 ay içerisinde, zamlı maaş ödemesi alınması gerekir.

Ziraat Bankası üzerinden, anneler adına açılmış banka hesaplarına doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

Doğum Parası Başvurusu ve Başvuru Sorgulamasının Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvuruları, doğumun gerçekleşmesinin ardından verilen doğum raporuyla yapılacaktır. Doğum gerçekleştikten sonra, hastane görevlileri doğum raporunu sisteme işleyecektir. Doğum sonrasında, annelerin çalıştıkları işyeriyle iletişime geçmesi ve doğum raporunun sisteme girildiğini belirtmeleri gerekir. İhtiyaç duyan aileler doğumun ardından süt parası yardımı başvurusu da yapabilir.

Kimlik belgesi fotokopileri işyerine ulaştırıldıktan sonra, işyeri SGK sistemi üzerinden doğum iznini bildirir ve doğum izni başlatılır. Doğum öncesinde izne ayrılan anneler, doğum izni başvuru işlemlerini işyerindeyken tamamlamalıdır. Doğum parası ve doğum izni başvuru sorgulama işlemleri, aşağıda yer alan adımlar takip edilerek gerçekleştirilmelidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/saglik-dogum-raporlari-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet sistemi üzerinden doğum parası ve doğum raporu sorgulaması yapılmalıdır.
 • Ana sayfada belirtilen “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin talep edildiği giriş ekranı açılmalıdır.
 • Giriş ekranı bilgileri doğrulandıktan sonra, e-devlet girişi tamamlanmalıdır.
 • E-devlet sistem girişi yapıldıktan sonra, doğum raporu sorgulama sayfası açılacaktır.
 • Doğum raporu sorgulaması esnasında, doğum izninin başlayıp başlamadığı da öğrenilebilir.
 • Doğum izni süresince alınacak maaşın tutarı ve doğum iznine ek olarak alınan izinlerin bulunup bulunmadığı, doğum raporu sorgulama sayfasında detaylı şekilde açıklanacaktır.

Süt Yardımı Nedir, Kimlere Süt Yardımı Parası Verilir?

Süt yardımı ödemeleri, sadece SSK’lı çalışan kadınlara ya da eşi ev hanımı olan SSK’lı erkeklere, tek seferlik olmak şartıyla ödenmektedir. Süt yardımı ödemesinin tutarı 202 TL’dir ve her çocuk için bir defa ödenir. Çocuklar 5 yaşını doldurmadan önce, süt parası ödemesi için başvuru yapılmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi ya da e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılarak, süt yardımı parası ödemesi alınabilir. Doğum yardımına olduğu gibi, süt yardımı ödemelerinde de çocukların hayatta olması şart koşulmuştur. Prim borcu olmayan Bağkurlu çalışanlar da süt yardımı ödemesi alabilirler.

Doğum Yardımı Parası Nedir?

Doğum yardımı ödemeleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm anneler adına gerçekleştirilmektedir. Doğum yardımı almak için SGK’lı olarak çalışılması ya da maddi durumun kötü olması gibi bir şart bulunmamaktadır. 2015 yılından sonra dünyaya gelen ve 5 yaşını tamamlamayan her çocuk için belli tutarda doğum yardımı parası alınabilir. 2015 yılından önce doğan çocuklar, doğum yardımı ödemelerine dahil edilmezler. Doğum yardımı ödemeleri, tek seferlik olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Doğum Yardımı Parasının Tutarı Ne Kadardır?

Doğum yardımı parası tutarları, her çocuk için artış göstermektedir. Doğum parasının limitleri aşağıda belirtilmiştir:

 • İlk çocuk için 300 TL doğum yardımı parası ödenir.
 • İkinci çocuk için belirlenen doğum yardımı parasının tutarı 400 TL’dir.
 • Üç ve sonrasında doğan her çocuk adına, 600 TL doğum yardımı parası ödenir.

Doğum yardımı parası, çoklu doğumlarda, her çocuk için ayrı ayrı hesaplanmakta ve toplu olarak ödenmektedir. İkiz çocuklar adına toplamda 700 TL, üçüz çocuklar için 1.300 TL doğum yardımı parası ödenmektedir.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Merhaba, sağlık sigortası değilse alabilirsiniz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ettiğinizde şartlarınıza göre çocukların hepsine yada uygun olanlara hesaplama yapılır

  1. Merhaba, doğum yardımı parası tek seferlik yardım

 1. merhaba kendı iş yerım var bağkurluyum prim borcum yok 5 aylık hamileyim aslında işe gıdemıyorum hamılelıgımn basından beri fakat doğum parası almam ıcın doktor 32. haftada rapor yazıcaz dedi. yani primlerimi ödüyorum iş yerım açık gorunuyor fakat gidenıyorum doğum paramı neye gore hesaplanıcak ?

  1. Merhaba
   Doğum rapor parası hesaplama 2019 kapsamında verilen yardım annelerin brüt kazançlarının 2/3 oranında olurken 112 gün üzerinden ödenmektedir.

 2. Bağkurlu bir annenin doğum rapor parası nasıl hesaplanır? Asgari ücretli annenin maaşı üzerinden hesaplama yapılırken bağkurlu annenin gelirinin 2/3 ü üzerinden mi hesaplama yapılır?

  1. Merhaba, SGK analık parası olarak nitelendirilen yardım, doğumun olduğu tarih itibariyle halihazırda aktif sigortalı olarak çalışan SSK’lı ve BAĞKUR’lu annelere ödenirken, ilgili yardımın alınabilmesi için bebeğin doğduğu tarihin bir yıl öncesinden doğuma kadar 90 günlük sigortalı olma şartı bulunmaktadır. Ayrıca BAĞKUR’lu anneler içim ödeme vadesi geçmiş prim borçlarının da olmaması gerekiyor. Doğum rapor parası hesaplama 2019 kapsamında verilen yardım annelerin brüt kazançlarının 2/3 oranında olurken 112 gün üzerinden ödenmektedir. Buna göre asgari ücretli çalışan bir annenin 2019 yılında alacağı analık doğum parası tutarı yaklaşık 6000 TL civarında olacaktır.

   https://www.sosyalyardimlasma.net/dogum-parasi-hesaplama

 3. Merhaba 5 martta doğum yapıcam 1 yıldır sigortalı çalışıyorum maaşın asgri ücret üzenden yatıyor ne kadar doğum parası alıcam acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu