SGK

Doğum Parası İle İlgili Soru ve Cevapları

Doğum parası hakkındaki sorular özellikle anne olacak olan adaylar ve anne olmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kadınlarını ilgilendiren meselelerdir. Doğum parası Türkiye’de ikamet eden ve Türkiye vatandaşı olan her anneye tanınan bir haktır. Doğum parası; SGK mevzuatında belirtilmiş olan şartlar kapsamında, çalışan anneye verilecek olan SGK rapor para ödemesidir. Çalışmayan annelerin bu ödemeden faydalanması söz konusu değildir.

Çalışmayan Annelerin Doğum Parası Alması Söz Konusu mu?

İşsiz annelere doğum parası ödemesi SGK kapsamında yapılmamaktadır. Bu anneler farklı ödemelerden faydalanabilir. Çalışmayan ve sigortası olmayan anneler için SGK doğum parası ya da analık raporu ödemeleri yapılması söz konusu olmamaktadır. Bu kapsamda çalışan annelere de verilen doğum parası miktarı, annenin aldığı maaşlara göre hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum parası için başvuru yapmaya gerek yoktur. SGK kapsamında çalışan annelerin doğum parası alması için herhangi bir başvuru işlemini gerçekleştirmesi gerekmemektedir. Buna göre doğum raporlarının düzenlenmesinden, ödeme işlemlerinin tamamlanması dönemine kadar tüm işlemler online şekilde kolayca tamamlanabilmektedir. Bu noktada anne ve anne adayların yapması gereken en önemli unsur; online sistem üzerinden bu süreci takip etmek olacaktır. Doğum raporlarının hastaneler tarafından sisteme yüklenmesi ve işveren tarafından işçi rapor girişinin onaylanması durumunda doğum raporu ödemelerinin bir hafta içerisinde yapılması mümkündür. Bunun dışında doğum izni kapsamında prim ödemeler yatan annelerin de doğum parası alması söz konusu olmamaktadır.

Doğum Öncesi Aktarma Raporu Nedir?

Doğum öncesi için aktarma raporu sigortalı olan kişilerin mutlaka bilmesi gereken bir detaydır. Doğum öncesi aktarım raporu, doğum parası almak isteyen kişiler için aranan şartlar arasında yer almaktadır. Doğum parası alabilmek için anne adayının, gebelik süreci boyunca 32 hafta boyunca hekimine gitmesi gerekmektedir. Hekim bu noktada çalışan anneye izin ve çalışmaya devam etme durumuna anne ile beraber karar verecektir. Eğer anne adayı kendini iyi hissediyorsa, gebelik iznine çıkabileceği 32. Haftadan sonra izne çıkabilir. Bu noktada 37. Haftaya kadar izne çıkmayıp çalışmaya devam ettiği sürece ise aktarma raporu adı verilmektedir.

Kimler Doğum Parası Alabilir?

Doğum parası alma şartları SGK kapsamında belirlenmiştir. Buna göre doğum parası şartları:

 • Doğum parası yalnızca 4A ve 4B kapsamında çalışan sigortalı kişilere verilmektedir.
 • Doğum parası yalnızca anneye verilen bir hizmettir.
 • Doğum öncesi analık raporunun alındığı tarih itibari ile geriye dönük 1 sene içerisinde sigortalı kişi adına en az 90 gün boyunca GK prim günlerinin yatmış olması gerekmektedir.
 • Bağ-Kur kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler için geçen ay ve içerisinde olduğu ay haricinde Bağ-Kur prim borcunun olmaması gerekmektedir.
 • Aktarma raporu alınmış ise, hekim tarafından bu belgelerin online olarak da yüklenmiş olması gerekmektedir.

Doğum Parası için Başvuru Süresi Nedir?

Doğum parasında başvuru süresi online olarak anne ve baba tarafından takip edilebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu, analık raporu ödemesi için başvurulacak olan merkezdir. Doğum parası alabilmek için dilekçe ya da bizzat başvuruya gerek yoktur. Tüm işlemler online olarak yürütülebilmektedir. Bu noktada online olarak süreci takip etmek yeterli olacaktır. Öte yandan rapor ödemesi alabilmek için bebek doğduktan sonraki 5 sene içerisinde başvuru yapmak gerekmektedir. Doğum parasından henüz haberdar olmuş ve çocuğu 5 yaşını doldurmamış olan kişiler, 5 sene içerisinde doğum parası alabilmek için başvuru yapabilmektedir.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parası hesaplama için annenin maaşına dikkat edilmektedir. Doğum izni, normal koşullarda; doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta olmaktadır. Doğum parasında 16 haftalık süreç kapsamında, 112 günlük doğum parası ödenmektedir. Doğum öncesi; raporun başlangıç tarihinden geriye dönük olacak şekilde son 3 ay içerisindeki sigorta prime esas kazanç üzerinden doğum parası hesaplama işlemleri tamamlanmaktadır. Son 3 aylık prim kazançları kapsamında buna göre kişinin günlük olarak kazançları da hesaplanmaktadır. Öte yandan günlük kazancın 3’te 2’sinin tespit edilmesi ve 112 ile çarpılması ile doğum parasında verilecek olan tutar hesaplanır. Bu ödemeler kişinin maaşı ne kadar yüksek ise, o kadar fazla olmaktadır.

Doğum Parası Nereye Yatar?

Doğum parası ödemeleri PTT şubelerine yapılmaktadır. Anneler; TC kimlik numarası ile herhangi bir PTT şubesine giderek, doğum parasını çekebilmektedir. Bunun ötesinde eğer anne adayı SGK üzerinden banka hesabı tanımlanması işlemlerini tamamlamış ise, doğum parası annenin kişisel hesabına da yatabilmektedir. Analık rapor parası ise, işlemlerin tamamlanmasından sonraki 10 gün içerisinde yatacaktır. Doğum parası; doğum bittikten ve rapor düzenlendikten sonra topluca ödenen bir paradır. Fakat eğer annenin ihtiyacı varsa, raporun işveren tarafından daha erken dönemde onaylanmasını sağlayabilir ve bu ücreti daha erken dönemde de alabilirsiniz. Ancak doğum parası yalnızca doğumun kesin olarak gerçekleşmesinden sonra verildiği için doğumdan önce bu ödemelerin alınması söz konusu değildir.

Doğum Parası Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Doğum parası için şartlar ise SGK tarafından belirlenmiştir. Buna göre doğum parası alabilecek kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar ise:

 • Annenin doğum parası alabilmesi için aktif olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Buna göre doğum izni için alınmış olan raporun başlangıç tarihine göre iş yerinde SSK kapsamında çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.
 • Yasal doğum izni kapsamında annenin hiçbir şekilde çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş ve kesinleşmiş olması gerekmektedir. Annenin düşük yapması ya da bebeği kaybetmesi halinde bu parayı alması mümkün olmamaktadır.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemleri günümüzde online şekilde hem telefonlardan hem de bilgisayarlardan kolayca yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapmak yeterli olacaktır. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi le sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinde 2 TL karşılığında satılmaktadır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra aram kısmında doğum parası yazarak, doğum parasının ne zaman yatacağını ve işlemlerin onaylanıp onaylanmadığını kolayca görebilirsiniz. Bunun dışında doğum parası sorgulamak için kullanılabilecek bir diğer yol ise Alo 170 numarasını aramak olacaktır.

2019 Senesinde Anneye Yatacak Olan Doğum Parası Ne Kadar?

2019’da doğum parası tutarları annenin maaşına göre belirlenmektedir. Maaş ne kadar yüksek ise alınacak doğum parası da o kadar yüksek olmaktadır. Öte yandan 2019 senesinde çalışan anneler 3 farklı devlet yardımından da faydalanabilmektedir. Bunlar ise doğum parası, doğum yardımı ve süt parasıdır. Buna göre:

 • Doğum yardımı kapsamında anneye ilk çocuğu için 300 TL tek seferlik ödeme yapılır.
 • Doğum yardımı kapsamında anneye ikinci çocuğu için 400 TL tek seferlik ödeme yapılır.
 • Doğum yardımı kapsamında anneye 3. Çocuğu için 600 TL tek seferlik ödeme yapılır.

Öte yandan çalışan annenin alacağı bir diğer yardım olan süt parası ise 2019 senesinde tek seferlik olarak 149 TL olarak belirlenmiştir.

Süt Parası ile İlgili Soru ve Cevaplar

Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Başvuru ve Şartlar

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu