Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları 2018

Güncelleme Tarihi: 24.03.2018
dogum-parasi-basvuru-ve-sartlari

Doğum parası, yeni doğan bebekler için ailelere ödenen karşılıksız yardım parasıdır. Doğum parası almak isteyen ailelerin öncelikle başvuru yapması, yapılan bu başvurunun olumlu olarak sonuçlanması gerekmektedir. Doğum yardımı 2015 yılı itibari ile yürürlükteki yerini almış ve 15-15-2015 tarihi sonrasında doğan yeni çocuklar için ailelere yardım yapılmasını sağlamıştır. Doğum parası tek çocuk ile sınırlı değildir, yeni doğan tüm çocuklarınızı kapsamaktadır.

Doğumun ardından alacağınız doğum parası, ilk etapta bez paralarını karşılamak için sizlere yardımcı olacaktır. Doğum parasının nasıl alınacağına geçmeden önce doğum parası ve süt parasının ayrı iki yardım olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Süt parası ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Doğum Parası Yardımı

Her yeni doğan çocuk için yapılan doğum parası yardımı 1 defaya mahsus olmak üzere 300 Türk Lirası’dır. Tabi bu rakam ilk doğacak olan çocuğunuz için geçerlidir. Doğacak ikinci çocuk için alınacak ücret 400 Türk Lirası, doğacak 3. ve sonraki çocuklar içinse 600 Türk Lirasıdır. Doğum parası almak için bebeğin sağlıklı ve hayatta olması gerekmektedir. Yurt dışında yaşayan ve yeni doğum yapan Türk Vatandaşları da bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Doğum yardımı annenin hayatta olması durumunda anneye verilmektedir.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı parası başvuruları Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezi tarafından alınmaktadır. Yapılması gereken işlem doldurulan başvuru formu ve kimlik belgeleri ile bu kurumlardan birine başvurmaktır.  Başvurunun ardından doğum parası Ziraat Bankası ya da PTT hesabınıza yatırılacaktır. Kamu çalışanları ise kendi kurumlarına başvuru yapabilmektedir. Doğum parası başvurusu için gerekli olan başvuru formuna ulaşmak için tıklayın.

dogum parası nasıl alınır

Doğum parası nasıl alınır

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Doğum yardımı parası annenin adına PTT’ye yatırılmaktadır. Her ayın 10’u civarında yapılan ödemeler, ilgili kişiler tarafından en yakın postane üzerinden çekilebilmektedir. Kimliğiniz ile birlikte size en yakın PTT şubesine uğrayarak doğum yardımı paranızı alabilirsiniz.

Benzer İçerik:  Emzirme Parası Sorgulama

Son dönemde doğum parasının yatırılma tarihi ile ilgili değişik bilgiler bulunmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde her ayın 10’una kadar yatırılan doğum parası artık her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılmaktadır.

Doğum Parası Şartları

SSK doğum parası hekim raporuna istinaden ödenmektedir.

 • Çalışmaya devam ediyor olmalısınız : Doğum parası almanın ilk şartı doğum izninin başladığı tarihte sigortalı olarak çalışma hayatına devam edilmesidir.
 • Pirim Ödeme Gün Sayısı : Doğum yaptığınız tarihten geriye dönük olarak son 12 ay içerisinde 3 ay sigortalı olarak çalışmış olmanız yani 90 gün priminizin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Raporunuzu Kullanın: Doğum raporu süresinde izinli olmalı, işyerinde çalışmamalısınız.
 • Canlı Doğum Yapılması: Doğum parası almanın diğer şartı bebeğin dünyaya canlı olarak gelmesidir. Aksi durumlarda doğum parası ödenmemektedir.

Doğum parası bazı durumlarda çalıştığınız firma tarafından maaş halinde ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse, doğum iznine ayrıldınız ancak maaşınız kesilmedi, maaş almaya devam ediyorsunuz. Çalıştığınız firma bir mağduriyet yaşanmaması adına maaşınızı kesmez, çalışmasanızda sizlere maaş ödemeye devam eder. Devlet tarafından size ödenen doğum parasını bu durumda şirketinize vermeniz gerekecektir. Çünkü çalıştığınız şirket Devlet tarafından yapılacak olan ödemeyi aylık maaş halinde sizlere ödemiş olacaktır.

Doğum Parası Yardımı Sık Sorulan Sorular

1. 14.05.2015 tarihinde doğmuş bir çocuğum var. Doğum yardımı alabilir miyim?

Doğum yardımı 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için verilir.

2. 15.05.2015 tarihinde ilk çocuğum doğdu. Doğum yardımı alabilir miyim?

Kanunda belirtilen ilk çocuk için 300-TL’lik doğum yardımına başvurabilirsiniz.

3. 16.05.2015 tarihinde ikinci çocuğum doğdu. Doğum yardımı alabilir miyim?

Evet. İkinci çocuk için 400-TL’lik doğum yardımına başvurabilirsiniz.

4. 19.05.2015 tarihinde ikiz çocuklarım doğdu. Ne kadar doğum yardımı alabilirim?

İkiz çocuklarınızın aile kütüğüne kayıt sırasına göre birinci çocuk için 300-TL, ikinci çocuk için 400-TL’lik doğum yardımına başvurabilirsiniz.

5. Doğum yardımı için başvurularda son tarih var mı?

Başvuru için son tarih bulunmamaktadır.

6. Türk vatandaşı değilim. Türkiye’de yaşıyorum. Doğum yardımına başvuru yapabilir miyim?

Benzer İçerik:  Süt Parası İnternet Üzerinden Başvuru

Doğum yardımına Türk Vatandaşları / Mavi Kart sahipleri başvurabilmektedir.

7. Çocuğumun annesi Türk Vatandaşı değil. Ben Türk Vatandaşıyım. Başvuru yapabilir miyim?

Eşiniz yabancı uyruklu ancak siz Türk Vatandaşı olduğunuz için 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklarınız için doğum yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

8. Doğum yardımı parası kaçıncı çocuğa kadar alınabilir?

Doğum parası yardımı için bir çocuk sınırı bulunmamaktadır. Yeni doğan tüm çocuklarınız için bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Bağlı bulunduğunuz ilin Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne ulaşmak için tıklayın.

9.Memur Anneler Doğum Yardımı için Hangi Kuruma Başvuru yapacaklar ?

Memur anneler de yukarıda yapmış olduğumuz açıklamalara göre başvuru yapabilecekleri gibi çalışmakta oldukları kurumada başvuru yapabilirler.Bu konuyu takip eden birim ilk olarak maaş tahakkuk birimidir.Ancak iş yoğunluğundan ötürü bu konu personel birimlerine de verilmiş olabilir.Kurumunuzun bu konuyla biz ilgilenmiyoruz deme şansları bulunmuyor. Hazırladığınız evrakları tamamlayıp verdikten sonra bağlı olduğunuz kurum ilgili bakanlığa gönderim sağlayacaktır.

10.Doğum Yardımı hakkında Hangi Numaradan Bilgi Alabilirim ?

Bu konuda detaylı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

11.Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Hazırlanır ?

Başvuruyu yapacak kişinin (anne veya baba)  t.c kimlik numarası adı ve soyadı bilgileri yazılır.

Başvuruyu öncelikli olarak doğum yapan anne doldurmalıdır.

Eğer eşi başvuru yapacaksa bu defa onun t.c kimlik numarası,adı ve soyadı yazılmalıdır.

Doğum yapan kişinin bilgileri doğru eksiksiz doldurulmalıdır.

Yeni doğan çocuk veya çocukların t.c kimlik numarası veya numaralarını da yazmalısınız.İkiz iseler her ikisinin de bilgilerini ayrı ayrı eklemeniz gerekiyor.Bu işlem için öncelikle kimlik çıkarma işlemini yapmanız gerekiyor.

Adına başvuru yapılan çocuk varsa onun kimlik bilgilerini de eklemeniz gerekiyor.Annenin daha önce başvurmuş ve yardım aldığı çocuk yada çocuklarının da bilgilerini yazmanız gerekiyor. Eğer daha önce yardım aldığınız çocuklarınızın bilgilerini forma eklemezseniz 2. ve 3. çocuklarda verilen para yardımını alamazsınız tek çocuk yardım parası verilir.

Dilekçenin altına başvuru yapanın bilgileri eklenecektir.Başvuruyu yapan anne ise onun bilgileri eşi ise kocasının bilgileri eklenmeli ve imza atılarak belge teslim edilmelidir.

Benzer İçerik:  PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri

Para anne adına yatırıldığı için annenin adı soyadı ve  kimlik bilgileri ile para çekme işlemi yapılabilir. Anne adına olduğu için parayı sadece anne çekebilir.

12.Yeni Doğan Bebeklere Kimlik Çıkarma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Yeni doğan bebeğin kimlik işlemleri için anne veya baba kendi nüfus cüzdanı ile herhangi bir  nüfus müdürlüğüne başvuru yapabilirler.Bunun haricinde bebeğin veli,vasi veya kayyum gibi yetkililerin bulunmaması halinde çocuğun büyük anne,büyük baba,erişkin kardeş,yanında bulunduğu kişiler tarafından da doğum belgesini ibraz ederek kimlik başvurusu yapılabilir.

13.Yeni Doğan Bebeğin Kimliği İçin Kimler Başvuru Yapabilirler ?

-Büyük anne veya büyük babalar

-Bebeklerin erişkin olan kardeşleri

-Çocuğu yanında bulunduranlar tarafından

-Vasi veya kayyum tarafından

-Vekaletname bildire bilen kişiler

14.Yeni Doğan Bebeğin Kimlik İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Bebek doğduğu andan itibaren en geç bir ay içinde (30 gün) kimlik başvurusu yapılması gerekiyor.

Yeni doğan bebeğin kimlik işlemleri için gerekenler aşağıdaki gibidir;

-Doğum Raporu: Doğumun gerçekleştiği hastane tarafından  3-4 nüsha şeklinde verilen belgedir. Bu belgeyi iş yerinizden doğum izni almak için, SGK’ ya doğum yardımı başvurusu yapmak için ve yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak için kullanabilirsiniz.

-Anne Veya Babanın Nüfus Cüzdanı (Kimliği): Yeni doğan bebek için hastaneden alınacak doğum raporu ile birlikte herhangi bir nüfus müdürlüğüne anne veya baba nüfus cüzdanı  ile  bebeğin kimliği çıkarılabilir.

15.Bebek Hastanede Doğmadıysa Yani Evde veya Başka Bir Yerde Doğum Gerçekleştiyse Kimlik Nasıl Çıkarılır ?

Hastanede doğum gerçekleşmediyse Nüfus cüzdanı çıkarmak için anne ya da babanın beyanı dikkate alınarak kayıt altına alınır ve nüfus çıkartılır. Anne ya da baba kimliği ile herhangi bir nüfus müdürlüğüne talepte bulunabilir.

Yeni doğan bebeğe 30 gün içinde kimlik çıkarılırsa bir ücret ödenmez. Ancak 30 günü geçtiyse 16 TL ücret ödenmesi gerekir.

16.Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Çıkarmak İçin Randevu Nasıl Alınır ?

Nüfus müdürlüğünden yeni doğan bebeğe kimlik çıkarabilmek için öncelikle randevu almak gerekir. Bunun  için 199 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
6 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,83.
Loading...

21 Yorumlar
 1. 30 Ekim 2018
  • 1 Kasım 2018
 2. 16 Ekim 2018
  • 21 Ekim 2018
 3. 11 Ekim 2018
  • 11 Ekim 2018
 4. 23 Ağustos 2018
  • 24 Ağustos 2018
 5. 31 Temmuz 2018
  • 1 Ağustos 2018
 6. 27 Temmuz 2018
  • 29 Temmuz 2018
 7. 27 Temmuz 2018
  • 29 Temmuz 2018
 8. 22 Temmuz 2018
  • 22 Temmuz 2018
 9. 24 Mayıs 2018
 10. 13 Mayıs 2018
  • 13 Mayıs 2018
 11. 12 Nisan 2018

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir