Sosyal Yardım Platformu

2019 Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

2019 Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Doğum yapan kadınlara yardım parası başvurusunun nasıl olduğu ve gerekli olan şartların 2019 yılı için ödenmesi, oldukça merak edilen ve sıkça sorulan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir işte çalışıyor olsun ya da olmasın her annenin doğum yapması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2015 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara, dünyaya bir çocuk getirmeleri halinde doğum yardım parası ödemektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak prim ödemek gerekmediği gibi ülkemiz sınırları içerisinde ikamet etmeyen ve yurt dışında yaşamlarını sürdüren Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup daha sonra vatandaşlıktan çıkan mavi kart sahipleri de doğum yapmaları durumunda bu yardımı alabilmektedir.

İster çalışmayan ister çalışan anneye doğum parası 2019 yılında da devam eden bir uygulama olmakla birlikte Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi olarak prim ödeyen SSK’lı, Bağkur’lu ya da Emekli Sandığı personeli bu yardımdan faydalanabildikleri gibi Sosyal Sigortalar Kurumundan da birtakım farklı yardım ve ödenekler de alabilmektedirler.

Doğum Yardım Parası Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15/05/2015 tarihli ve 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi ile uygulamaya geçirilen doğum yardımı parası ülkemizde herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara destek olma, sosyal güvencesi olan kadınlara da yaşadıkları zorlu süreçte maddi olarak imkan sağlamak için uygulamaya geçirilmiş bir sosyal devlet hizmetidir. Yukarıda zikredilen kararname ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklarında birtakım düzenlemelere gidilmiştir. Bu düzenlemeler ile toplumumuzda kadınların karşılaştıkları birçok zorlukların üstesinden gelebilmeleri hususunda devlet olarak destek olmak, hem de ülke nüfusumuzun arttırılması için teşvik olması amacıyla da doğum yapılan her çocuk için artan oranda doğum parası ne kadar 2019 yılı için yapılmasına karar verilmiştir.

Doğum Yardım Parası Miktarı Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi gereğince, doğum yapan kadınlara, sağ olarak dünyaya getirdikleri her çocuk için artan oranlarda para yardımı yapılmaktadır. Doğum parası ne kadar 2019 yılında çok sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Doğum yapan annelere ödenen bu yardım çocuğun dünyaya getirdiği kaçıncı çocuk olduğuna göre değişkenlik göstermekle birlikte aşağıdaki gibidir;

 • Annenin sağ olarak dünyaya getirdiği birinci çocuk için 300 TL
 • Sağ olarak dünyaya getirdiği ikinci çocuk için 400 TL
 • Sağ olarak dünyaya getirdiği üçüncü çocuk için 600 TL ve
 • Sağ olarak dünyaya getirdiği üçten fazla olan her çocuk için ise 600 TL doğum yardımı alacaklardır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise doğum yardım parasının sadece yasanın yürürlüğe girdiği 15/05/2015 tarihinden sonra dünyaya gelen çocuklar için ödenecek olmasıdır. Ancak yasanın kapsadığı tarihten sonra dünyaya gelen çocuğun kaçıncı çocuk olduğu yine de önem taşımaktadır çünkü yapılacak doğum yardımı hesaplanırken bu tarihten önce dünyaya gelen çocuklar da göz önüne alınarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru

Doğum yardım parası bir kadın destek yardımıdır bu yüzden yalnızca doğum yapan annenin başvuru yapması gerekmektedir ve anne tarafından alınabilmektedir. Doğum yapan annenin sağ bir çocuk dünyaya getirmiş olması ve annenin de hayatta olması gerekmektedir. Söz konusu doğum yardımı için doğum yapan anne dışında bir başkası tarafından başvuru yapılabilir ancak bu yardım yalnızca annenin hesabına yatırılabilmektedir. Doğum yardım parası alabilmek için doğumdan ne kadar sonra başvuru yapılacağına dair bir süre bulunmamakla birlikte doğumu takip eden 5 yıl içerisinde başvurunun yapılması gerekmektedir. Doğum yardım parası başvurusu şu şekilde yapılmalıdır;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın web sitesinden temin edilebilecek olan doğum yardımı başvuru formunun doldurulması,
 • Doğum yardımı talebi için bir dilekçe yazılması,
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat ya da iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla dilekçe ve formu teslim etmeleri gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi kamu çalışanı ise dilekçe ve formu görev yaptığı kamu kurumuna teslim edebilir.
 • Ülkemiz sınırları dışarısında ikamet eden Türk Vatandaşları ve ülkemiz dışında ya da içerisinde yaşayan mavi kart sahipleri ise dilerlerse Büyükelçilikler ve Konsolosluklar vasıtasıyla da başvurularını yapabilirler.

Doğum Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Doğum yardımı başvurusunun en önemli kısmı doğum yardım başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulmuş olmasıdır. Bu formun nasıl doldurulacağı ve bilgilerin doğruluğu oldukça önemlidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın web sitesinden temin edilebilecek olan Doğum Parası Başvuru Formunda bulunması gereken bilgiler şu şekildedir;

 1. Başvuruyu, doğum yapan kişiden başka birisi yapacak ise bu kişinin,
 • Adı,
 • Soyadı,
 • C. kimlik numarası,
 1. Doğum yapan kişinin,
 • Adı,
 • Soyadı,
 • C. kimlik numarası,
 1. Yeni doğan çocuğun T.C. kimlik numarası,
 2. Eğer varsa daha önce dünyaya gelmiş diğer çocukların T.C. kimlik numaraları,
 3. Anne ya da baba kamu işçisi olup olmadığı, kamu işçisi ise bu bilginin de formda muhakkak belirtilmesi,
 4. Başvuruyu yapan kişinin iletişim bilgileri,
 5. Formun doldurulma tarihi,
 6. Başvuru sahibinin imzası,

Yukarıda sayılan bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır. İmzasız formlar işleme alınmamaktadır. Formda doldurulan bilgilerin doğruluğunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı heyetince inceleneceği, herhangi yanlış ya da aldatıcı bilginin tespiti doğrultusunda başvuru sahipleri hakkında yasal işlem uygulanacağı unutulmamalıdır.

Doğum Parası Başvuru Sonrası İzlenecek Süreç Nasıldır?

Doğum yardım parası başvurusu yapıldıktan sonra, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı heyetince incelemeye alınır. Bu inceleme sürecinin ne kadar süreceği belli olmamaktadır. İş yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekle birlikte 1,5 – 2 ay arası süreceği tahmin edilebilmektedir. İnceleme sonrasında doğruluğu teyit edilen başvuru sahipleri için PTT hesabına yalnızca doğum yapan anne adına yatmaktadır. Söz konusu bu para yardımı dört döneme bölünmüş olarak hak sahiplerine ödenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu ödemeleri yılın birinci, dördüncü, yedinci ve dokuzuncu aylarının başında üçer aylık periyotlarla yapmaktadır.

PTT para yattığı zaman hak sahiplerine SMS ile bilgilendirme yapmaktadır. Ancak hak sahipleri başvurularının ne durumda olduğunu ödemenin tahminen ne zaman yapılacağını öğrenmek istemeleri durumunda kendileri de sorgulama yapabilmektedirler. Bunun için PTT hesabına doğum yardım parasının yatırılıp yatırılmadığı Alo PTT çağrı merkezinden sorgulanabilmektedir. Üç aydan fazla bir sürede doğum parası yardımı hesaba yatmamış ise bağlı bulunulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın il ya da ilçe Müdürlüğüne şahsen müracaat ederek durumlarını sorgulayabilirler. İnternet üzerinden başvuru yapabilme imkanı olmadığı gibi sonrasında da internet üzerinden başvuru durumunun sorgulanması gibi bir imkan bulunmamaktadır ancak telefon ile başvuru durumu sorgulanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlükleri telefon hatlarından, Alo 144 Sosyal Yardım hattı veya Alo 183 Sosyal Destek hattından doğum parası sorgulama yapılabilmekte, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alınabilmektedir.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bağkur Borcu Olanlar Süt Parası Doğum Yardımı Alabilir Mi?

Doğum Yapan Kadına Verilen Süt Parası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 91 YORUM
 1. Nur dedi ki:

  Merhaba. Ben 27.10.2016 tarihinde doğum yaptım. 29.10.2019 tarihinde yaptığım öğretmenlik mesleğinden khk ile ihracat edildim. Süt parası alabilir miyim. Alabilirsem nereye başvurmam gerek?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Süt parası ödeneği için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Sadece doğum yapmadan önce adınıza en az 120 gün sigortalılık sürecinizin olması gerekmektedir. Alo 170 arayarak ya da e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca doğum yaptıktan sonra 5 yıl içerisinde süt parasını alma hakkınız mevcut bulunmaktadır. 5 yıl geçtikten sonra hakkınız kaybolur.

 2. Rukiye dedi ki:

  Kolay gelsin ben 2011 -2013-2018 olmak üzere 3 doğum yaptım 3unun doğum parasını da alabilir miyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Herhangi bir işte çalışıyor olsun ya da olmasın her annenin doğum yapması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2015 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara, dünyaya bir çocuk getirmeleri halinde doğum yardım parası ödemektedir. Sadece doğum tarihi 2015 ve sonrası olan çocuklarınız için yardım alabilirsiniz.

 3. Engin deniz dedi ki:

  Merhaba başvuruyu ben yapabilirmiyim, eşiminde yanımda olması gerekirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuruyu eşiniz adına sizde yapabilirsiniz.

 4. Dilek dedi ki:

  Merhabalar,
  Dogum yapan anne ikamet ettigi adrese bagli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il ya da ilçe müdürlüklerinemi basvuru yapmali? Iade taahhutlu gonderilecek evraklar icerisine kimlik fotokobileri yeterli olacak mi yoksa noter onaylimi olmali?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirsiniz. Kimlik fotokopileri yeterlidir.

 5. Burcu dedi ki:

  Kaymakamlığa başvuru olur mu ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat ya da iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla dilekçe ve formu teslim etmeleri gerekmektedir.

 6. Merve dedi ki:

  Halk egitimde usta ogreticiyim asgari ucretin altinda maas aliyorum 32 haftamda calisabilir aldim 36da yani 3 mayista calisamaz raporu alicam ne kadar ucret veriliyor ve dogumdan kac gun sonra alabiliyorum bu ucreti halk egitim mi verecek yoksa sgk ya gitmem mi gerekiyor ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporu ve kimliğinizle birlikte çalıştığınız kuruma müracaat etmeniz gerekmektedir

 7. hazal dedi ki:

  resmi nikâhım yok 6 ay önce doğum yaptım doğum parası çıkarmı başvursam

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anne olarak doğum raporu ve kimlik kartı ile başvuru yapabilirsiniz.

 8. Turane dedi ki:

  Merhaba ben turk vatandasi deyilim ama turkiyede ikamet ediyorum esimde bende azeriyiz bi kac haftaya bebeyim dunyaya gelecek acaba bizim icinde gecerlimi dogum parasi ve ya sut parasi.yoksa sadece turk vatandaslari icinmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yabancılara bu yardımlar verilmiyor

 9. Yildiz dedi ki:

  Merhaba benim 1 yildir sigortam yatiyor suan 5,5 aylik hamileyim ama isim geregi 1 ay icerisinde il degisikligi yapacagiz sigortam orda devam edecek bununla alakali bir sikinti yasar miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortanız devam ettiği sürece problem yaşamazsınız

 10. Bektaş dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli memurum.doğum parası ve süt parası için nereye başvurmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kamu çalışanlarının çalıştığı kuruma müracaat etmesi gerekmektedir..

 11. didem dedi ki:

  meraba ben 2016 da doğum yaptim doğum parası aldım ama tekrardan veriliyor diye duydum bugün gidip başvurdum acaba verilirmi daha önce aldığım için verilmezmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı tek seferlik yardımdır

 12. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben 2015 26.11 tarihinde doğum yaptım doğum yardımı başvurusu yaptım fakat benim üçüncü çocuğum olmasına rağmen bana birinci çocuk ücreti ödendi ve süt parası da almadım üçüncü çocuk 600 TL kalan 300 ile ödenmeyen süt parasını baş vurarak alabilir miyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın onaylanırsa alabilirsiniz

 13. Rabia dedi ki:

  Ben 2013 de dogum yaptım onun için dogum parasından faydalana biliyor muyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı süresi 5 yıl. Süre dolmadan başvuru yapabilirsiniz

 14. Bahar dedi ki:

  Merhaba benim esim kizimin kimligini cikarmaya gidince basvuru yaptigini söyledi para yatmismi diye kontrol için e devlete girince sosyal yardim bildiriminiz bulunmamaktadir yazıyor neden bu yaziyi görüyorum acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuz komisyona girmediği zaman bildirim görünmez

 15. Mustafa dedi ki:

  Kamu çalışanıyım eşim çalışmıyor doğum yardımı alabilirmiyiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız kuruma müracaat ederek doğum raporu ve kimlik ile başvuru yapabilirsiniz.

 16. Yalçın dedi ki:

  Nisan 2014 dogumlu çocugum için doğum parası süt parası almadık şimdi basvuru yapsak alabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası yardımı ve süt parasında süre 5 yıl. 5 Yıl dolmadan başvuru yapabilirsiniz.

 17. NEŞE dedi ki:

  MERHABALAR BEN ŞUAN ÇALIŞIYORUM 32,HAFTA DOĞUM ÖNCESİ RAPORUMU ALIYORUM AMA İŞTEN İSTİFA ETTİĞİMDE 35 HAFTAMDA OLUYORUM. DOĞUM PARASI ALABİLİRMİYİM ACABA BİLGİNİZ VARMI?
  TEŞEKKÜRLER

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Herhangi bir işte çalışıyor olsun ya da olmasın her annenin doğum yapması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2015 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara, dünyaya bir çocuk getirmeleri halinde doğum yardım parası ödemektedir.

 18. arzu dedi ki:

  merhaba, esim turk ben yabanci uyruklu vatadasim. calismiyorum. Evlilikte 4 cu senemuz oldu daha vatandaslik basvurysunu yeni yaptik. Gecen sene cocugumuz oldu .
  sut parasi veya cocuk odemesinden faydalanamaz miyiz? esim yani baba turk . tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz doğum yardımı ve süt parası için başvuru yapabilir

 19. Mustafa dedi ki:

  12.05.2015 te çıkan yasayla verilen bu yardım bu tarihten öncesini kapsamıyor diye biliyorum. Yanlısmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı ve süt parasında süre 5 yıl. O yıllarda doğan bir çocuk için başvuru yapılabiliyor. Daha öncesi doğmuş ise süre geçmiş oluyor

 20. Sultan dedi ki:

  9 haftalik hamileyim su an bi ise girsem 90 gunu tamamlasam is cikimisim yapilsa.ben tekrar 31 haftalikken sigorta girisi yaptirip 32.haftada raporumu alsam sogorta devam etse bu sartlarda rapor odenegini alabilir miyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sadece Devletin size sağladığı Doğum Parası yardımını alabilirsiniz.

 21. Ekrem dedi ki:

  Merhaba doğum ücreti başvurusu için doğumdan ne kadar süre sonra başvuru yapmamız gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

 22. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 28.12.2018 de dogum yaptım cocuk parasi alabilir miyim??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte müracaat ederek çocuk parası alabilirsiniz

 23. 2017 dedi ki:

  merhaba 08.05.2017 doğumlu çocugum var onun için doğum parası almadık şuan hamileyim doğum yaptıktan sonra başvuru yapınca işi çocuk içinde yardım parası alabilecekmiyim.Yoksa tek cocuk içinmi geçerli olacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı süresi 5 yıldır. Doğum yaptıktan sonra başvurunuzu yaparak diğer çocuğunuz için doğum yardımı yardım parası alabilirsiniz.

 24. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba hocam tarihinde 17.12. 2014 doğan 3 kızım için alabilirmiyim teşekürler kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası yardımında süre 5 yıldır. Süre bitmeden başvurunuzu yaptığınızda yardım alabilirsiniz.

 25. elif dedi ki:

  bebeğim 27 nişan 2018dedoğdu yardım için başvuru yapmadım bu zaman larda yapsam ödeme alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası yardımında süre 5 yıl. Başvurunuzu yaparak doğum yardımı parasından yararlanabilirsiniz..

 26. Müslüm idkn dedi ki:

  Sitede aşağıda yazan 4 ayrı yardım dan bahsediliyor
  . Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan doğum parası yardımı,
  Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emzirme ödeneği(süt parası) yardımı,
  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından analık doğum parası,
  Çalışan anne veya babaya verilen çocuk yardımı parası
  Bu 4 ayrı madde den yardım alınabilecek mi.
  Saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, belirtilen maddelerde yardımlar veriliyor

  2. Müslüm İDKN dedi ki:

   Hangi yardım ne kadar 2018 yılı olarak bilgi var mı rica etsem
   Saygılarımla

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları illere göre hatta ilçelere farklılık gösterebiliyor, nüfus yoğunluğu ve coğrafi konuma lbaağlı olarak

  4. Müslüm İDKİN dedi ki:

   Eşim yeni doğum yaptı (11.01.2019) doğum parasını e devlet ten sorguladığım zaman 300 TL olarak görünüyor oysaki 2018 300 tl idi 2019 için değişmemiş fiyat eğer rakam değişip te zamlanırsa farkı tarafımıza ödenir mi?
   Saygılarımla

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemenizi aldıktan sonra tekrar ödeme yapılmaz.

  6. Nevin dedi ki:

   Mehraba 32 haftasını dolduran anneye 7500 milar ödeme yapılıyor diyorlar ve alan lar da var doğru mu

  7. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum izni alan anneye aldığı maaşının 3’te ikisi kadar ödeme yapılıyor

 27. ceyda dedi ki:

  merhaba ilk cocugum 2013 dogumlu ve dogum parasi basurusu yapmadik suan yapsak alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, zaman aşımı 5 yıl. 5 yıl dolmamışsa alabilirsiniz.

 28. Özay dedi ki:

  Ilk çocuğum 2005 doğumlu ikinci çocuğum 2018 doğumlu bu göre ben kaç para dogum yardımı alabiliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilk çocuk için 300TL ikinci çocuk için 400TL doğum yardımı ödemesi yapılıyor.

 29. Nehir dedi ki:

  Merhaba ben adana yaşıyorum 2 ay önce dogum yaptim ve şuan memleketime geldim burda dogum parasi icin başvuru yapabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporu ve kimliğinizle başvuru yapabilirsiniz.

 30. demet atilla dedi ki:

  ben 1 ay once doğum yaptm ama nikahim olmadigi icin bebeğim kimliği yok dogum parasi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuzu anne yada babanın adına yazdırarak kimlik alabilirsiniz. Yazdırdığınız kişinin anne yada babanın SSK’sı varsa doğum parası da alabilirsiniz.

 31. Volkan dedi ki:

  Eşim 14.10.2018 tarihinde 2.çocuğumuzu dünyaya getirdi eşim ev hanımı, ben çalışiyorum ve sigortalıyım doğum parası ve süt parası alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek doğum parası ve süt parası alabilirsiniz.

 32. Eyüp dedi ki:

  Ben türk vatandaşıyım sigortam var . Esim yabancı doğum yapacak burada ben erkek olarak nasıl bir yardım alabilirim devletten yardımcı olursanız. Tşk.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek doğum yardımı parası alabilirsiniz.

 33. Kübra dedi ki:

  Doğum parası için doğumdan sonra nekadar süre içinde başvurabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Doğum yardımını 5 yıl içinde alabilirsiniz.

 34. Nazan dedi ki:

  Doğumu memleketimde yapicam ama nüfusum istanbulda bebeğe kimliği memlekette cikarabilirmiyim…. doğumdan 20 gün sonra dogum parasi icin basvuru nerede yapmam gerekiyor belli bir son tarih varmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1-İlgili hastane doğum raporunu sisteme girdiğinde direk olarak nüfus kaydı yapılmış oluyor. Bunu hastane kendisi yapıyor.
   2-Bir Nüfus Müdürlüğüne kimlik kartı için müracaat ediyorsunuz kimlik kartınız posta yoluyla verdiğiniz adresinize geliyor. Çünkü kimlik kartlarının basımı merkezde yapılıyor.
   3-Doğum parası için Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum raporunuzla birlikte başvuru yaparak paranızı alabilirsiniz. Doğum parasının süresi 5 yıldır. 5 yıl içinde müracaat ederek doğum parası alabilirsiniz.

 35. Fatma dedi ki:

  05.08.2015 tarihinde doğum yaptım ama doğum parası için hiç başvuru yapmadım…simdi başvuru yapsam alabilirmiyim… yoksa geç mi kaldim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Doğum parası 5 yıl geriye dönük alınabilir.

 36. Fatma dedi ki:

  05.08.2015 tarihinde doğum yaptım ama doğum parası için hiç başvuru yapmadım… şuan yapsam alabilirmiyim yoksa geç mi kaldim almak için…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anne yada babanın sigortalı olması durumunda SGK tarafından doğum parası verilmektedir. Doğum parası geriye dönük 5 yıl içinde alınabilir

 37. Sezin dedi ki:

  Ev hanımıyım eşim çalışıyor ekim kasım 2018 gibi 2. Çocugum olucak dogum parası süt parası alabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anne yada babadan birisinin sigortalı olması durumunda doğum parası alabilir

 38. Yıldız dedi ki:

  Eşimin bakura olan borcu var ben süt parasi ve çocuk parası alabılırmıyım

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Sorunuzun cevabı https://www.sosyalyardimlasma.net/bagkur-borcu-olanlar-sut-parasi-dogum-yardimi-alabilir-mi bu içeriğimizde yer almaktadır. Orada yer alan bilgileri okuyarak öğrenebilirsiniz. Teşekkürler.

 39. Yasemin yavuz dedi ki:

  20.06.2013 te ilk çocuğum doğdu onun için doğum yardımı icin başvuru yapabilir miyim

  1. admin dedi ki:

   Yazimizdaki tarihlere dikkat edin

 40. Kadriye dedi ki:

  01.01.2013 doğumlu kizim war doğum parasi alabilir miyim acaba