Doğum Yardım Parası Başvuru Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Doğum yardımı başvuru şartları şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yada mavi kart sahibi olmak gerekir (İki ebeveyn için de geçerli.).
 • Bebekler 15.05.2015 tarihinden sonra doğmalıdır ve hala hayatta olmalıdır.
 • Alına yardım çocuğun ailedeki kaçıncı çocuk olduğuna göre değişir.
 • 05.2015 öncesinde doğan kardeşler yardım alamaz ancak bu tarihten sonra doğan çocuğun kaçıncı kardeş olduğunu etkiler.
 • Yapılacak yardımın miktarı anne üzerinden hesaplanır. Annenin vefat etmesi yada Türkiye vatandaşı olmaması durumunda bu hesap baba üzerinden gerçekleştirilir.
 • Hamileler doğum parası başvurusunda bulunamaz.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurusu şu bilgiler ışığında gerçekleştirilir:

 • Doğum gerçekleştirildikten sonra bebeğin nüfusa kaydı gerçekleştirilir. Ardından doğum yardımı için başvuru dilekçesi doldurulup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri yada Sosyal Hizmet Merkezlerine ibraz edilir.
 • Başvurular bizzat yada posta yoluyla gerçekleştirilebilir.
 • Devlet memurları başvurularını direkt olarak çalıştıkları yere yapabilirler.
 • Yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşları konsolosluklar yada büyükelçilikler aracılığıyla başvuru yaparlar.

Bebek Kimliği Nasıl Çıkarılır?

Yeni doğan bebek için kimlik çıkarma işlemi şu şekilde yapılır:

 • https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesinden randevu alınır. Randevu almadan da gidilebilir lakin uzun süre sıra beklenmesi gerekebilir.
 • Randevudan 15 dakika önce müdürlükte olup sıra fişinin çıkarılması gerekir.
 • Ebeveynlerin bizzat kendisi başvuru yapmalıdır. Zaruri durumlarda yakın akrabalar başvuruda bulunabilir.
 • Herhangi bir İlçe Nüfus Müdürlüğü yada Konsoloslukta (yurtdışındakiler için) başvuru yapılabilir. İkamet adresi önemli değildir.
 • Hastaneden alınan yeni doğan belgesi başvuru için yeterlidir.
 • İşlem ücretsizdir. ATM’den herhangi bir ücret yatırmaya gerek yoktur.

Yeni Çipli Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Ne Kadar Doğum Yardımı Yapılır?

Doğum yardımı miktarı çocuğun kaçıncı kardeş olduğuna göre değişir ve son bilgiler ışığında aşağıda yer aldığı gibidir:

 • İlk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Sonraki çocuklar için 600 TL

Bu yardım sadece bir kez yapılır. Her ay verilen bir yardım değildir. Kamuda çalışan kişiler bünyesinde yer aldıkları kurumlardan doğum yardımı alırlar. Şayet bu yardım üstte yer alan meblağlardan azsa aradaki fark kapatılır. Kurumdan alınan yardım doğum yardımından daha fazla ise herhangi bir ekstra yardım yapılmaz. Hangi ebeveynin devlet memuru olduğu ise fark etmez.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Doğum Parası ve Süt Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Doğum parası için son başvuru tarihi yoktur. 15.05.2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için başvuruda bulunmak mümkündür. Buradaki kritik mesele doğumların canlı doğum olması şartıdır. Aksi halde bir para almak mümkün değildir.

Çoklu doğumlar daha fazla meblağda yardım alınmasını sağlar. Mesela ilk doğumda ikiz çocuk sahibi olmuş ebeveynler çocuklardan biri için 300 TL diğeri için 400 TL olmak üzere toplam 700 TL yardım alır. Daha evvel bir çocuğu bulunan ve sonraki hamilelikte ikizleri olan bir aile ise 400 TL ve 600 TL’lik iki yardımla birlikte toplamda 1000 TL alır. Bu çocuklar doğduktan herhangi bir süre sonra başvuruda bulunmak mümkündür.

Gebelik Yardımı Nedir?

Hamilelik yardımı devlet tarafından ihtiyaç sahibi hamilelere verilen maddi bir destek olarak bilinir. Belirli periyotlarla ödenen bu para hamilelik süresi boyunca ödenmeye devam eder. Bu yardım programı kapsamında gebelik dört döneme ayrılır.

Bu dönemler şöyledir:

 • Hafta 1-14: 4 kez ödeme alınabilir.
 • Hafta 18-24: 3 kez ödeme alınabilir.
 • Hafta 28-32: 1 kez ödeme alınır.
 • Hafta 36-38: 1 kez ödeme alınır.

Ödemeler sırasında alınan para gidilen doktor kontrolüyle doğru orantılıdır. Kontrol başına 35 TL yardım alınır. Bu ödemeler üstteki ödeme sayılarına bölünerek yapılır. Tüm bu süreçte 10 defa kontrole gitmiş olan bir anne adayı toplamda 350 TL yardım alır ve bunu 9 taksitle elde eder. Hamilelik yardımı doğum parası üzerinde etkili değildir. İkisi ayrı uygulamalar olarak kabul edilir.

Evlilik Durumu Doğum Yardımını Etkiler Mi?

Evliliğin doğum parası üzerinde etkisi bulunmaz. Boşanmış olan kadınlar doğum yardımı alabilirler. Daha evvel yaptığı evlilikten çocuğu bulunanlar yeniden bir evlilik yapıp çocuk sahibi olurlarsa bu yeni çocuk ilk çocuk sayılmaz. İlk evlilikten bir çocuk varsa yeni doğan çocuk ikinci olarak sayılır ve verilen yardım buna göre değişir. Buradaki kritik nokta annenin Türkiye vatandaşı olmasıdır. Anne vefat etmişse ve başka bir ülkenin vatandaşı ise yardım hesabı baba üzerinden yapılır. Çocuk sahibi bir erkekle yapılan evliliklerde yardım miktarı anne üzerinden hesaplanır. İlk çocuğunu doğurmuş olan kadınlar eşleri çocuk sahibi olsa bile 300 TL yardım alırlar.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

Çoklu doğum parası tek doğumda birden fazla çocuk sahibi olmuş ailelere verilen bir yardımdır. Başvuru işlemleri bizzat ebeveynler tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Ödemeler en fazla 24 aylık çocuklar için yapılır. Yani doğum gerçekleştikten sonraki 2 senelik süreç içerisinde başvuru işlemleri yapılmalıdır. Yardım miktarı çocuk başına 150 TL olarak belirlenmiştir ve SYD Vakfı tarafından uygun görülen herkes bu yardımı alabilir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Nasıl Bir Yardım Yapılır?

Eşini kaybeden kadınlara verilen para için başvuru il veya ilçelerdeki SYD Vakıfları aracılığıyla yapılır. Ödemeler iki ayda bir 550 TL olarak yapılmaktadır. Eşinden boşanmış olan kişiler bu yardımdan faydalanamazlar. Bu yardım resmi nikahlı eşi vefat etmiş olan kadınlar için geçerlidir. Eski eşi vefat eden kadınlar sonrasında evlenmiş olsalar da olmasalar da bu yardımdan faydalanamazlar. Eşi vefat ettikten sonra akrabası sayılmayan bir erkekle aynı evde yaşayanların aldıkları yardım kesilir. Bu yardımı alan kadınların sigortalı bir işte çalışmıyor olmaları gerekir. Herhangi bir sigorta kurumuna kaydı olanlar bu yardımı alamaz.

Eşi Vefat Eden Hangi Kişiler Yardım Alamaz?

Eşi vefat eden kadınlara verilen yardım aşağıdaki kişiler için geçerli değildir:

 • Yardım alırken çalışmaya başlayanlar
 • Muhtaçlık durumu ortadan kalkanlar
 • 2022 Engelli Yardımı alanlar
 • Taşındıktan sonra vakfın şubesine dosyasını taşıtmayanlar
 • Resmi nikah yerine dini nikah kıymış olanlar

SYD Vakfı yardım talebinde bulunan yada yardım alan kişilerin maddi durumunu belirli periyotlarla araştırmaktadır. Bir kişi işe girdiğinde, evlendiğinde yada muhtaçlık durumu ortadan kalktığında vakıf bunu bilecektir.

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Evde bakım parası çeşitli şartları sağlayan ailelere aylık olarak verilen bir yardımdır. Bu yardım için gerekli koşullar şöyledir:

 • Aylık gelirin asgari ücretin ⅔’ünden daha az olması gerekir.
 • Evde muhakkak engelli en az bir bireyin bulunması gerekir. Bu kişiler ağır engelli ve kişilerin engel oranı asgari %50 olmalıdır.
 • Evdeki engelli birey yardımı alan kişinin akrabası olmalıdır.
 • Ailedeki bir kişinin gelir durumundaki değişiklik 30 gün içinde, ikametgah değişikliği ve vefat durumları ise 15 gün içinde SYD Vakfına bildirilmelidir.

Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evde Bakım Maaşı Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Evde Bakım Yardımı Hangi Akrabalar İçin Geçerlidir?

Evde bakım parası alınabilen akrabalar şöyledir:

 • Üvey de dahil olmak üzere tüm çocuklar
 • Eşler
 • Çocukların eşleri
 • Torunlar ve torunların eşleri
 • Kardeş çocukları ve kardeş çocuklarının eşleri
 • Amca, hala, dayı ve teyzeler ve tüm kuzenler
 • Kuzenlerin eşleri

Öksüz ve Yetim Yardımı Nedir?

Öksüz ve yetim parası bir yada iki ebeveynini kaybetmiş çocuklara yapılan bir yardımdır. Yardım başvurusunu sağ kalan ebeveyn yada yasal vasi direkt olarak SYD Vakfına yapar. Yardım miktarı iki ayda bir 200 TL olarak banka hesabına yatar. Hayata getirdiği çocuklar için doğum parası alabilen ebeveynlere karşılık olarak devlet eliyle aile bireylerini kaybetmiş çocuklara da yardım yapılır.

Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

E-Devlet Çocuk Parası Sorgulama

Doğum Yardım Parası Başvuru ve Şartları Neler ?

İlgili Makaleler

86 Yorum
 1. Merhaba 17 şubatta doğum yaptım başvuruda bulundum doğum parasını hala almadım gecerlilik suresi ne kadar

 2. Merhaba. Ben 27.10.2016 tarihinde doğum yaptım. 29.10.2019 tarihinde yaptığım öğretmenlik mesleğinden khk ile ihracat edildim. Süt parası alabilir miyim. Alabilirsem nereye başvurmam gerek?

  1. Merhaba
   Süt parası ödeneği için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Sadece doğum yapmadan önce adınıza en az 120 gün sigortalılık sürecinizin olması gerekmektedir. Alo 170 arayarak ya da e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca doğum yaptıktan sonra 5 yıl içerisinde süt parasını alma hakkınız mevcut bulunmaktadır. 5 yıl geçtikten sonra hakkınız kaybolur.

 3. Kolay gelsin ben 2011 -2013-2018 olmak üzere 3 doğum yaptım 3unun doğum parasını da alabilir miyim

  1. Merhaba
   Herhangi bir işte çalışıyor olsun ya da olmasın her annenin doğum yapması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2015 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara, dünyaya bir çocuk getirmeleri halinde doğum yardım parası ödemektedir. Sadece doğum tarihi 2015 ve sonrası olan çocuklarınız için yardım alabilirsiniz.

 4. Merhabalar,
  Dogum yapan anne ikamet ettigi adrese bagli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il ya da ilçe müdürlüklerinemi basvuru yapmali? Iade taahhutlu gonderilecek evraklar icerisine kimlik fotokobileri yeterli olacak mi yoksa noter onaylimi olmali?

  1. Merhaba
   Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirsiniz. Kimlik fotokopileri yeterlidir.

  1. Merhaba
   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat ya da iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla dilekçe ve formu teslim etmeleri gerekmektedir.

 5. Halk egitimde usta ogreticiyim asgari ucretin altinda maas aliyorum 32 haftamda calisabilir aldim 36da yani 3 mayista calisamaz raporu alicam ne kadar ucret veriliyor ve dogumdan kac gun sonra alabiliyorum bu ucreti halk egitim mi verecek yoksa sgk ya gitmem mi gerekiyor ?

  1. Merhaba, doğum raporu ve kimliğinizle birlikte çalıştığınız kuruma müracaat etmeniz gerekmektedir

  1. Merhaba, anne olarak doğum raporu ve kimlik kartı ile başvuru yapabilirsiniz.

 6. Merhaba ben turk vatandasi deyilim ama turkiyede ikamet ediyorum esimde bende azeriyiz bi kac haftaya bebeyim dunyaya gelecek acaba bizim icinde gecerlimi dogum parasi ve ya sut parasi.yoksa sadece turk vatandaslari icinmi?

 7. Merhaba benim 1 yildir sigortam yatiyor suan 5,5 aylik hamileyim ama isim geregi 1 ay icerisinde il degisikligi yapacagiz sigortam orda devam edecek bununla alakali bir sikinti yasar miyim ?

  1. Merhaba, sigortanız devam ettiği sürece problem yaşamazsınız

 8. Merhaba ben sözleşmeli memurum.doğum parası ve süt parası için nereye başvurmalıyım

  1. Merhaba, kamu çalışanlarının çalıştığı kuruma müracaat etmesi gerekmektedir..

 9. meraba ben 2016 da doğum yaptim doğum parası aldım ama tekrardan veriliyor diye duydum bugün gidip başvurdum acaba verilirmi daha önce aldığım için verilmezmi

  1. Merhaba, doğum yardımı tek seferlik yardımdır

 10. Merhaba ben 2015 26.11 tarihinde doğum yaptım doğum yardımı başvurusu yaptım fakat benim üçüncü çocuğum olmasına rağmen bana birinci çocuk ücreti ödendi ve süt parası da almadım üçüncü çocuk 600 TL kalan 300 ile ödenmeyen süt parasını baş vurarak alabilir miyim acaba

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın onaylanırsa alabilirsiniz

  1. Merhaba, doğum yardımı süresi 5 yıl. Süre dolmadan başvuru yapabilirsiniz

 11. Merhaba benim esim kizimin kimligini cikarmaya gidince basvuru yaptigini söyledi para yatmismi diye kontrol için e devlete girince sosyal yardim bildiriminiz bulunmamaktadir yazıyor neden bu yaziyi görüyorum acaba

  1. Merhaba, başvurunuz komisyona girmediği zaman bildirim görünmez

  1. Merhaba, çalıştığınız kuruma müracaat ederek doğum raporu ve kimlik ile başvuru yapabilirsiniz.

 12. Nisan 2014 dogumlu çocugum için doğum parası süt parası almadık şimdi basvuru yapsak alabilir miyim.

  1. Merhaba, doğum parası yardımı ve süt parasında süre 5 yıl. 5 Yıl dolmadan başvuru yapabilirsiniz.

 13. MERHABALAR BEN ŞUAN ÇALIŞIYORUM 32,HAFTA DOĞUM ÖNCESİ RAPORUMU ALIYORUM AMA İŞTEN İSTİFA ETTİĞİMDE 35 HAFTAMDA OLUYORUM. DOĞUM PARASI ALABİLİRMİYİM ACABA BİLGİNİZ VARMI?
  TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba
   Herhangi bir işte çalışıyor olsun ya da olmasın her annenin doğum yapması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2015 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara, dünyaya bir çocuk getirmeleri halinde doğum yardım parası ödemektedir.

 14. merhaba, esim turk ben yabanci uyruklu vatadasim. calismiyorum. Evlilikte 4 cu senemuz oldu daha vatandaslik basvurysunu yeni yaptik. Gecen sene cocugumuz oldu .
  sut parasi veya cocuk odemesinden faydalanamaz miyiz? esim yani baba turk . tesekkurler

  1. Merhaba, eşiniz doğum yardımı ve süt parası için başvuru yapabilir

 15. 12.05.2015 te çıkan yasayla verilen bu yardım bu tarihten öncesini kapsamıyor diye biliyorum. Yanlısmı?

  1. Merhaba, doğum yardımı ve süt parasında süre 5 yıl. O yıllarda doğan bir çocuk için başvuru yapılabiliyor. Daha öncesi doğmuş ise süre geçmiş oluyor

 16. 9 haftalik hamileyim su an bi ise girsem 90 gunu tamamlasam is cikimisim yapilsa.ben tekrar 31 haftalikken sigorta girisi yaptirip 32.haftada raporumu alsam sogorta devam etse bu sartlarda rapor odenegini alabilir miyim

  1. Merhaba
   Sadece Devletin size sağladığı Doğum Parası yardımını alabilirsiniz.

 17. Merhaba doğum ücreti başvurusu için doğumdan ne kadar süre sonra başvuru yapmamız gerekiyor

  1. Merhaba, istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba, doğum raporuyla birlikte müracaat ederek çocuk parası alabilirsiniz

 18. merhaba 08.05.2017 doğumlu çocugum var onun için doğum parası almadık şuan hamileyim doğum yaptıktan sonra başvuru yapınca işi çocuk içinde yardım parası alabilecekmiyim.Yoksa tek cocuk içinmi geçerli olacak

  1. Merhaba, doğum yardımı süresi 5 yıldır. Doğum yaptıktan sonra başvurunuzu yaparak diğer çocuğunuz için doğum yardımı yardım parası alabilirsiniz.

 19. Merhaba hocam tarihinde 17.12. 2014 doğan 3 kızım için alabilirmiyim teşekürler kolay gelsin

  1. Merhaba, doğum parası yardımında süre 5 yıldır. Süre bitmeden başvurunuzu yaptığınızda yardım alabilirsiniz.

 20. bebeğim 27 nişan 2018dedoğdu yardım için başvuru yapmadım bu zaman larda yapsam ödeme alabilir miyim

  1. Merhaba, doğum parası yardımında süre 5 yıl. Başvurunuzu yaparak doğum yardımı parasından yararlanabilirsiniz..

 21. Sitede aşağıda yazan 4 ayrı yardım dan bahsediliyor
  . Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan doğum parası yardımı,
  Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emzirme ödeneği(süt parası) yardımı,
  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından analık doğum parası,
  Çalışan anne veya babaya verilen çocuk yardımı parası
  Bu 4 ayrı madde den yardım alınabilecek mi.
  Saygılarımla

  1. Merhaba, belirtilen maddelerde yardımlar veriliyor

  2. Hangi yardım ne kadar 2018 yılı olarak bilgi var mı rica etsem
   Saygılarımla

  3. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları illere göre hatta ilçelere farklılık gösterebiliyor, nüfus yoğunluğu ve coğrafi konuma lbaağlı olarak

  4. Eşim yeni doğum yaptı (11.01.2019) doğum parasını e devlet ten sorguladığım zaman 300 TL olarak görünüyor oysaki 2018 300 tl idi 2019 için değişmemiş fiyat eğer rakam değişip te zamlanırsa farkı tarafımıza ödenir mi?
   Saygılarımla

  5. Merhaba, ödemenizi aldıktan sonra tekrar ödeme yapılmaz.

  6. Mehraba 32 haftasını dolduran anneye 7500 milar ödeme yapılıyor diyorlar ve alan lar da var doğru mu

  7. Merhaba, doğum izni alan anneye aldığı maaşının 3’te ikisi kadar ödeme yapılıyor

  1. Merhaba, zaman aşımı 5 yıl. 5 yıl dolmamışsa alabilirsiniz.

 22. Ilk çocuğum 2005 doğumlu ikinci çocuğum 2018 doğumlu bu göre ben kaç para dogum yardımı alabiliyorum

  1. Merhaba, ilk çocuk için 300TL ikinci çocuk için 400TL doğum yardımı ödemesi yapılıyor.

 23. Merhaba ben adana yaşıyorum 2 ay önce dogum yaptim ve şuan memleketime geldim burda dogum parasi icin başvuru yapabilirmiyim?

  1. Merhaba, doğum raporu ve kimliğinizle başvuru yapabilirsiniz.

 24. ben 1 ay once doğum yaptm ama nikahim olmadigi icin bebeğim kimliği yok dogum parasi alabilirmiyim

  1. Merhaba, çocuğunuzu anne yada babanın adına yazdırarak kimlik alabilirsiniz. Yazdırdığınız kişinin anne yada babanın SSK’sı varsa doğum parası da alabilirsiniz.

 25. Eşim 14.10.2018 tarihinde 2.çocuğumuzu dünyaya getirdi eşim ev hanımı, ben çalışiyorum ve sigortalıyım doğum parası ve süt parası alabilirmiyim.

  1. Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek doğum parası ve süt parası alabilirsiniz.

 26. Ben türk vatandaşıyım sigortam var . Esim yabancı doğum yapacak burada ben erkek olarak nasıl bir yardım alabilirim devletten yardımcı olursanız. Tşk.

  1. Merhaba, doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek doğum yardımı parası alabilirsiniz.

 27. Doğumu memleketimde yapicam ama nüfusum istanbulda bebeğe kimliği memlekette cikarabilirmiyim…. doğumdan 20 gün sonra dogum parasi icin basvuru nerede yapmam gerekiyor belli bir son tarih varmi

  1. 1-İlgili hastane doğum raporunu sisteme girdiğinde direk olarak nüfus kaydı yapılmış oluyor. Bunu hastane kendisi yapıyor.
   2-Bir Nüfus Müdürlüğüne kimlik kartı için müracaat ediyorsunuz kimlik kartınız posta yoluyla verdiğiniz adresinize geliyor. Çünkü kimlik kartlarının basımı merkezde yapılıyor.
   3-Doğum parası için Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum raporunuzla birlikte başvuru yaparak paranızı alabilirsiniz. Doğum parasının süresi 5 yıldır. 5 yıl içinde müracaat ederek doğum parası alabilirsiniz.

 28. 05.08.2015 tarihinde doğum yaptım ama doğum parası için hiç başvuru yapmadım…simdi başvuru yapsam alabilirmiyim… yoksa geç mi kaldim

 29. 05.08.2015 tarihinde doğum yaptım ama doğum parası için hiç başvuru yapmadım… şuan yapsam alabilirmiyim yoksa geç mi kaldim almak için…

  1. Anne yada babanın sigortalı olması durumunda SGK tarafından doğum parası verilmektedir. Doğum parası geriye dönük 5 yıl içinde alınabilir

 30. Ev hanımıyım eşim çalışıyor ekim kasım 2018 gibi 2. Çocugum olucak dogum parası süt parası alabiliyormuyum

  1. Anne yada babadan birisinin sigortalı olması durumunda doğum parası alabilir

 31. 20.06.2013 te ilk çocuğum doğdu onun için doğum yardımı icin başvuru yapabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu