Sosyal Yardım Platformu

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl ve nereden yapılacağı özellikle yeni doğum yapan anneler ve bebeklerini dünyaya getirmeye az bir zaman kalmış olan anneler tarafından araştırılmaya devam edilmektedir. İnternet üzerinden yapılan bu araştırmalarda internette yer alan kaynakların çoğunlukla faydalı ve doyurucu bilgiler yerine, karışık ve anlaşılması güç bilgiler verdiği görülmektedir. Bu sebeple yeni doğum yapan veya henüz doğum yapmamış ancak yakın bir zamanda bebek dünyaya getirecek olan anneleri yakından ilgilendiren bu konu hakkında kapsamlı bir rehber hazırladık. Anneler kadar baba olma heyecanını da tadan veya tadacak olan vatandaşlarımızı da ilgilendiren bu sosyal hizmet ile ilgili en çok merak edilen sorular olan;

 • SSK tarafından doğum yapan ailelere verilen yardım ve hizmetler nelerdir?
 • SSK doğum parası nedir?
 • SSK tarafından verilen doğum parası ne kadardır?
 • SSK doğum parasına başvurma şartları nelerdir, kimler bu hizmetten yararlanabilir?

gibi soruların cevaplarını ve bu konular ile ilgili olarak kapsamlı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Doğum parası sorgulama 2019 rehberimizi baştan sona okuyarak bu konu hakkında faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SSK Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal devlet anlayışını ilke edinen devletimizde, ihtiyaç sahiplerine bazı özel durumlarda birçok yardım ve destek sağlanmaktadır. Ailelerin maddi durumlarına destek olması amacıyla hayata geçirilen bu yardımlar sosyal devlet anlayışının temel gerekliliklerinden biridir. Bu hedefle yeni bir bebek dünyaya getiren vatandaşlara;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekleriyle doğum yardımı parası
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun destekleriyle de emzirme ödeneği yani süt parası

sağlanmaktadır. Söz konusu iki yardım da doğan çocuk için 1 defaya mahsus olarak sunulmaktadır. Bu yarımları alan bir aile yeniden bir çocuğa sahip olduklarında bu hizmetlerden tekrar 1 seferliğine yaralanabilirler.

SSK Doğum Parası Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir hizmeti olarak faaliyete geçirilen doğum parası da yeni doğan bebeklerin masraflarına bir nebze destek olmak adına ailelere sunulan doğum yardımları arasında yer almaktadır. Sosyal devlet anlayışının bir gerekliliği olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulan bu yardımlar her çocuk başına tek seferlik olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyen aileler, her çocukları için tek seferlik olacak şekilde çocuk başına söz konusu doğum parasını temin edebilirler.

SSK Doğum Parası Ne Kadardır?

Birçok aile ve özellikle yeni doğum yapan anneler tarafından merakla araştırılan SSK doğum parası 2019 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şu şekilde hayata geçirilmektedir:

 • Sağ bir şekilde dünyaya gelen ilk çocuğa 300 TL
 • Aynı şekilde dünyaya gelmiş ikinci çocuğa 400 TL
 • Sağ şekilde dünyaya gelmiş üçüncü ve sonraki her çocuk başına 600 TL

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK doğum parası hizmetinden yararlanmak isteyen anne ve babalar, doğum parası almak için nasıl bir başvuruda bulunacaklarını araştırmaya devam ediyorlar. Öncelikle bu konu hakkında başvuru işlemlerinin çoğu zaman otomatik olarak gerçekleştiğini belirtmek gerekir. Bebeğin dünyaya geldiği hastanede, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinin ardından bebeğin doğum kayıtlarını sisteme giren hastane yetkilileri, aynı şekilde bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinden sonra doğum parası için de SGK’nın sistemine giriş yaparlar. Dolayısıyla doğum parası bebeğin doğum kayıtlarının sisteme girilmesi esnasında otomatik olarak doğum yapılan sağlık kuruluşu ile SGK arasında gerçekleşmektedir. Bunun akabinde anneye ait hastane kayıtlarında bulunan hesap numarasına söz konusu doğum parası yatırılır. Ancak bebeğin hastanede doğmaması veya söz konusu doğum yapılan sağlık kuruluşunun SGK sistemine doğum verilerini girebilecek bir altyapıya sahip olmaması durumunda ne olur?

İşte bu tür bir durumda ailenin kendi imkânları ile bu sosyal yardımı sağlayan devlet kuruluşlarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bunun için aileler;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesi
 • İlçe kaymakamlıklarına bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

gibi resmi kuruluşlara şahsen giderek doğum parası başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu kurumlarda doğum yardımı başvuru formu doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra başvuru işlemleri tamamlamış olur.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğum Yapan Kadına Verilen Süt Parası

Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Doğum Parasını Kimler Alabilir?

Doğum parasını almak için belirli şartlar söz konusu olmaktadır. Bu hizmeti hayata geçiren Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, doğum parası hizmetinden yararlanmak isteyen ailelerde şu şartları aramaktadır:

 • Doğum parası verilecek aile bireylerinin T.C. vatandaşı olması
 • Doğum yardımında bulunulacak aile bireylerinin Mavi Kart sahibi olması
 • Doğumun gerçekleşmesinin ardından bebeğin sağ bir şekilde dünyaya gelmesi
 • Doğum öncesi iznin başladığı tarihte aile bireylerinin sigorta sürelerinin devam ediyor olması
 • Bebeğin dünyaya gelmesinden önceki dönemde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum yapan ailelerin internet üzerinde araştırmalarına devam ettikleri SSK doğum parası sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu noktada en çok merak edilen sorulardan biri de doğum parası e devletten nasıl sorgulanır sorusudur. Bu hizmeti nasıl gerçekleştirebileceğinize yazımızın devamında değineceğiz. Ancak internet hizmetini kullanmadan doğum parası sorgulama yapmak isteyen ailelere sunulan alternatif bir yöntemden bahsetmek gerekmektedir.

Doğumun gerçekleşmesinin ardından doğumun yapıldığı ildeki resmi kurumların yoğunluğuna bağlı olarak doğum parasının hesaba yatırılma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin kalabalık ve büyük şehirlerde söz konusu doğum parası yatma zamanı 2 haftayı bulabilirken, daha küçük nüfuslu kentlerde ise en geç 1 hafta içinde doğum parası ailenin belirtmiş olduğu banka hesabına yatırılmaktadır. Bu süreçte internet üzerinden sorgulama yapmak istemeyen vatandaşlar, T.C. nüfus cüzdanları ile kendilerine en yakın PTT şubesine şahsen giderek doğum paralarının hesabına yatıp yatmadıklarını kontrol edebilirler. Doğum parası sorgulama PTT şubelerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir.

E Devlet Kapısı Sistemi Üzerinden Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hemen hemen bütün kamu hizmetlerini bünyesinde toplayan e-Devlet kapısı sistemi, her geçen gün bazı özel kurumlara da hizmet imkanı tanıyarak vatandaşların tüm resmi işlemlerinde kullanışlı bir platform olma yolundaki gelişimini sürdürmektedir. Bu noktada doğum parası sorgulama işlemleri de e-Devlet kapısı sistemi üzerinde yer almaktadır.

TC ile doğum parası sorgulama işlemi olan e-Devlet sisteminde doğum parası öğrenme hizmeti için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bilindiği üzere e-Devlet sistemine giriş yapmak sadece T.C. kimlik numarası ve kişiye özel çıkartılan e-Devlet şifresi ile yapılmaktadır. Eğer daha önce e-Devlet sitemine giriş yapmadıysanız adınıza özel olarak tanımlanmış e-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden 2019 yılı itibarıyla 4 TL bir bedelle temin edebilirsiniz. Bu şekilde adınıza kapalı bir zarf ile size teslime edilen e-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

 • Ana sayfa üzerinde yer alan e-Hizmetler menüsüne girin
 • Bu menüde Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hizmetlerine giriş yapın.
 • Bu başlığın altında bulunan “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” bağlantısına giriş yapın.

Bu adımları uyguladıktan sonra doğum parası sorgulama sonucu sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu ekranda doğum parasının son durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Mehtap özbek dedi ki:

  Merhabalar benim 2018 yılı içinde mayısın 7 sine kadar 105 iş günüm var şuan çalışmıyorum. Hamileyim Ocağınn 15inde 32. Haftam dolucak. Şubatın son haftası doğum olucak rapor parası alabilir miyim. Alabilirsem işe başlıcam.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporu parası doğumdan önceki 8 haftayı ve doğumdan sonraki 8 haftayı kapsamaktadır. Doğuma 8 hafta kala iş hayatından uzak kalan kadınlar, doğumdan sonraki 8 ay olmak üzere toplam 16 ay doğum raporu parası alabilmektedirler.

 2. Gülay dedi ki:

  Doğum parası için doğumdan sonra mı başvuru yapılıyor yoksa doğumdan öncemi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası yardımı için doğumdan sonra doğum raporuyla müracaat etmeniz gerekir.

 3. ŞULE dedi ki:

  Merhabalar,
  ben haziran 12 de doğum iznine ayrıldım 3 ekimde de geri iş başı yaptım şuan hesabıma 809 lira para yattı toplamda ben ne kadar para alacağım ya da ne kadar almam gerekiyor bilgilerinizi rica ederim.
  teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum izni son üç aylık ortalamanın 3’te 2’si olarak hesaplanıyor. 2bin TL maaş ile çalışan bir bayanın 4 aylık doğum izni için alacağı ücret yaklaşık 4bin 900TL dolayında olur.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/dogum-raporu-parasi-sorgulama-hesaplama

 4. Ebru dedi ki:

  Mrb ben 12 08 2018 de doğum yaptım ve. 02 12 2018 e kadar da raporluyum eyiülün ilk haftası doğum raporu olarak 1000 tl para aldım hesaplamama göre 4200 tl doğum parası ödenmesi gerekiyor geri kalan parayı nasıl alabilirim yada alacakmıyım
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, geri kalan paranın ne zaman ödeneceği konusunda çalıştığınız kurumdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Kurum özelse ödeme planını kendine yapmıştır, kamuysa kurumun yetkilisinden ödemeler konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 5. Volkan dedi ki:

  Merhaba eşim 2015-2018 (şubat 15’de ayrıldı) yıllarında çalıştı ve 3 temmuz 2018de tekrar farklı bir iş yerinde işe başladı 21 eylül tarihinde 32 haftalık olacak ve doğum raporu alacak, son 3 ay içerisinde 80 gün çalışmış oluyor. doğum parasını fazla alması için 90 güne mi tamamlaması gerekiyor. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum parası sabit rakam olarak veriliyor. Yalnız doğum parası alabilmesi için 90 gün sigorta zorunluluğu var.