Doğum Yardımı

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl ve nereden yapılacağı özellikle yeni doğum yapan anneler ve bebeklerini dünyaya getirmeye az bir zaman kalmış olan anneler tarafından araştırılmaya devam edilmektedir. İnternet üzerinden yapılan bu araştırmalarda internette yer alan kaynakların çoğunlukla faydalı ve doyurucu bilgiler yerine, karışık ve anlaşılması güç bilgiler verdiği görülmektedir. Bu sebeple yeni doğum yapan veya henüz doğum yapmamış ancak yakın bir zamanda bebek dünyaya getirecek olan anneleri yakından ilgilendiren bu konu hakkında kapsamlı bir rehber hazırladık. Anneler kadar baba olma heyecanını da tadan veya tadacak olan vatandaşlarımızı da ilgilendiren bu sosyal hizmet ile ilgili en çok merak edilen sorular olan;

 • SSK tarafından doğum yapan ailelere verilen yardım ve hizmetler nelerdir?
 • SSK doğum parası nedir?
 • SSK tarafından verilen doğum parası ne kadardır?
 • SSK doğum parasına başvurma şartları nelerdir, kimler bu hizmetten yararlanabilir?

gibi soruların cevaplarını ve bu konular ile ilgili olarak kapsamlı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Doğum parası sorgulama 2019 rehberimizi baştan sona okuyarak bu konu hakkında faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SSK Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal devlet anlayışını ilke edinen devletimizde, ihtiyaç sahiplerine bazı özel durumlarda birçok yardım ve destek sağlanmaktadır. Ailelerin maddi durumlarına destek olması amacıyla hayata geçirilen bu yardımlar sosyal devlet anlayışının temel gerekliliklerinden biridir. Bu hedefle yeni bir bebek dünyaya getiren vatandaşlara;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekleriyle doğum yardımı parası
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun destekleriyle de emzirme ödeneği yani süt parası

sağlanmaktadır. Söz konusu iki yardım da doğan çocuk için 1 defaya mahsus olarak sunulmaktadır. Bu yarımları alan bir aile yeniden bir çocuğa sahip olduklarında bu hizmetlerden tekrar 1 seferliğine yaralanabilirler.

SSK Doğum Parası Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir hizmeti olarak faaliyete geçirilen doğum parası da yeni doğan bebeklerin masraflarına bir nebze destek olmak adına ailelere sunulan doğum yardımları arasında yer almaktadır. Sosyal devlet anlayışının bir gerekliliği olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulan bu yardımlar her çocuk başına tek seferlik olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyen aileler, her çocukları için tek seferlik olacak şekilde çocuk başına söz konusu doğum parasını temin edebilirler.

SSK Doğum Parası Ne Kadardır?

Birçok aile ve özellikle yeni doğum yapan anneler tarafından merakla araştırılan SSK doğum parası 2019 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şu şekilde hayata geçirilmektedir:

 • Sağ bir şekilde dünyaya gelen ilk çocuğa 300 TL
 • Aynı şekilde dünyaya gelmiş ikinci çocuğa 400 TL
 • Sağ şekilde dünyaya gelmiş üçüncü ve sonraki her çocuk başına 600 TL

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK doğum parası hizmetinden yararlanmak isteyen anne ve babalar, doğum parası almak için nasıl bir başvuruda bulunacaklarını araştırmaya devam ediyorlar. Öncelikle bu konu hakkında başvuru işlemlerinin çoğu zaman otomatik olarak gerçekleştiğini belirtmek gerekir. Bebeğin dünyaya geldiği hastanede, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinin ardından bebeğin doğum kayıtlarını sisteme giren hastane yetkilileri, aynı şekilde bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinden sonra doğum parası için de SGK’nın sistemine giriş yaparlar. Dolayısıyla doğum parası bebeğin doğum kayıtlarının sisteme girilmesi esnasında otomatik olarak doğum yapılan sağlık kuruluşu ile SGK arasında gerçekleşmektedir. Bunun akabinde anneye ait hastane kayıtlarında bulunan hesap numarasına söz konusu doğum parası yatırılır. Ancak bebeğin hastanede doğmaması veya söz konusu doğum yapılan sağlık kuruluşunun SGK sistemine doğum verilerini girebilecek bir altyapıya sahip olmaması durumunda ne olur?

İşte bu tür bir durumda ailenin kendi imkânları ile bu sosyal yardımı sağlayan devlet kuruluşlarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bunun için aileler;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesi
 • İlçe kaymakamlıklarına bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

gibi resmi kuruluşlara şahsen giderek doğum parası başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu kurumlarda doğum yardımı başvuru formu doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra başvuru işlemleri tamamlamış olur.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğum Yapan Kadına Verilen Süt Parası

Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Doğum Parasını Kimler Alabilir?

Doğum parasını almak için belirli şartlar söz konusu olmaktadır. Bu hizmeti hayata geçiren Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, doğum parası hizmetinden yararlanmak isteyen ailelerde şu şartları aramaktadır:

 • Doğum parası verilecek aile bireylerinin T.C. vatandaşı olması
 • Doğum yardımında bulunulacak aile bireylerinin Mavi Kart sahibi olması
 • Doğumun gerçekleşmesinin ardından bebeğin sağ bir şekilde dünyaya gelmesi
 • Doğum öncesi iznin başladığı tarihte aile bireylerinin sigorta sürelerinin devam ediyor olması
 • Bebeğin dünyaya gelmesinden önceki dönemde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum yapan ailelerin internet üzerinde araştırmalarına devam ettikleri SSK doğum parası sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu noktada en çok merak edilen sorulardan biri de doğum parası e devletten nasıl sorgulanır sorusudur. Bu hizmeti nasıl gerçekleştirebileceğinize yazımızın devamında değineceğiz. Ancak internet hizmetini kullanmadan doğum parası sorgulama yapmak isteyen ailelere sunulan alternatif bir yöntemden bahsetmek gerekmektedir.

Doğumun gerçekleşmesinin ardından doğumun yapıldığı ildeki resmi kurumların yoğunluğuna bağlı olarak doğum parasının hesaba yatırılma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin kalabalık ve büyük şehirlerde söz konusu doğum parası yatma zamanı 2 haftayı bulabilirken, daha küçük nüfuslu kentlerde ise en geç 1 hafta içinde doğum parası ailenin belirtmiş olduğu banka hesabına yatırılmaktadır. Bu süreçte internet üzerinden sorgulama yapmak istemeyen vatandaşlar, T.C. nüfus cüzdanları ile kendilerine en yakın PTT şubesine şahsen giderek doğum paralarının hesabına yatıp yatmadıklarını kontrol edebilirler. Doğum parası sorgulama PTT şubelerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir.

E Devlet Kapısı Sistemi Üzerinden Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hemen hemen bütün kamu hizmetlerini bünyesinde toplayan e-Devlet kapısı sistemi, her geçen gün bazı özel kurumlara da hizmet imkanı tanıyarak vatandaşların tüm resmi işlemlerinde kullanışlı bir platform olma yolundaki gelişimini sürdürmektedir. Bu noktada doğum parası sorgulama işlemleri de e-Devlet kapısı sistemi üzerinde yer almaktadır.

TC ile doğum parası sorgulama işlemi olan e-Devlet sisteminde doğum parası öğrenme hizmeti için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bilindiği üzere e-Devlet sistemine giriş yapmak sadece T.C. kimlik numarası ve kişiye özel çıkartılan e-Devlet şifresi ile yapılmaktadır. Eğer daha önce e-Devlet sitemine giriş yapmadıysanız adınıza özel olarak tanımlanmış e-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden 2019 yılı itibarıyla 4 TL bir bedelle temin edebilirsiniz. Bu şekilde adınıza kapalı bir zarf ile size teslime edilen e-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

 • Ana sayfa üzerinde yer alan e-Hizmetler menüsüne girin
 • Bu menüde Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hizmetlerine giriş yapın.
 • Bu başlığın altında bulunan “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” bağlantısına giriş yapın.

Bu adımları uyguladıktan sonra doğum parası sorgulama sonucu sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu ekranda doğum parasının son durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Merhabalar, 26+5 günlük hamileyim. 22.11.2019 tarihinde 32. haftam doluyor. Çalışabilir raporu alıp 16.12.2019 tarihinde kadar çalışmayı planlıyorum. Bir kamu kurumunda sürekli işçi kadrosunda çalışıyorum. Maaş dışında doğum iznine ayrılmadan önce tediye alacağım. Doğum parası hesaplanırken alacağım tediyenin brüt tutarı son 3 aylık maaşımın brüt tutarına dahil edilir mi?

  1. Merhaba
   Resmi olarak aldığınız her ödeme hesabınıza eklenmektedir.

 2. 33. Haftada doğum raporu alırsam net olarak alacağım para nedir ve ayrıca doğumdan önce 8 sonra 8 haftalık izin için ne yapmalıyım

  1. Alacağınız ücret en son yatan maaşınızın brüt ücret tutarının 1 günlük bedelinin 3/2 si olarak belirlenmektedir. Doğum izni için doktordan rapor alarak iş yerinize bildirmeniz yeterli olacaktır.

 3. Merhaba,
  20+4 haftalık hamileyim daha öncesinde sigorta girişim yok haziranın 7sinde sigorta girişim olacak hangi hafta 90 günlük primim tamamlanmış olurum ne zaman doğum iznine ayrılmalıyım ve 32.haftada çalışabilir raporu alıp 37.hafta izne ayrılabiliyomuyum asgari ücretle çalışıyorum bana yapılacak olan net ödeme ne kadar Bi sorum daha olacak eşimle ikimizde sigortalıyız bu ödenekten yararlanabiliyomuyum

  1. Merhaba
   7 Eylül 2019 tarihinde 90 günlük priminiz tamamlanmış olacak.
   İzine 32.haftadan sonra ayrılabilirsiniz, fakat sağlığınız el verirse doktor da onaylarsa 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz.
   Doğum parası olarak çalışan annenin günlük brüt ücretinin 3’te ikisi ödenmektedir. Evet ödenekten faydalanabiliyorsunuz.

 4. Hamile merhaba ben 30.04.2018 işten çıktım 2019.04 tekrar işe girdim şuan 31 haftalık oldu bebeğim bir hafta sonra rapor alsam yardımdan faydanalabiliyor muyum

  1. Merhaba
   SSK doğum parası bir yardım parası değildir. SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınların, SSK’lı olmasından dolayı sahip olduğu yasal bir haktır. SSK doğum parası alınabilmesi için şartlar şu şekildedir;
   – SSK doğum parası alınabilmesi için, raporun başladığı tarihten sonra iş yerinden
   çalışılmıyor olması gerekmektedir.

   – Doğum öncesi, doğum izni tarihi başlamadan önce ilgili sigortalı kadın işten çıkarsa doğum
   parasını alamamaktadır.

   – Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 90 günlük prim ödemesi
   yapılmış olmalıdır.

   – Doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 haftalık olan doğum izni süresince iş yerinde kesinlikle
   çalışmaya devam edilmemesi gerekmektedir. Böyle bir durum tespit edildiğinde doğum
   parası ödemesi yapılmamaktadır.
   – Doğum parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması
   gerekmektedir. Düşük gibi olumsuz bir olayın gerçekleşmesi durumunda doğum parası
   alınamamaktadır.

 5. Merhabalar
  Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 32. HaftaM yani rapor alacağım tarih Mayıs ayının 30 una denk geliyor ve sonrasında 14 haziran a kadar okulda sgk girişim hala olacak ancak okul kapanışta yani 14 haziran dan sonra çıkışım yapılacak doğum parası ndan yararlanabilirmiyim

  1. Merhaba, doğum raporu ve kimliğinizle Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum parası için müracaat edebilirsiniz.

 6. İyi günler . 2013-2018 Aralık ayına kadar çalışıyordum ve 02.01.2019 tarihinde işten çıkarıldım.temmuz ayında doğumum gerçekleşecek . Annelik parası alabilmem için en geç hangi ayda tekrar işe girmem gerekir?

  1. Merhaba
   Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlamanız gerekmektedir.

 7. Merhabalar benim 2018 yılı içinde mayısın 7 sine kadar 105 iş günüm var şuan çalışmıyorum. Hamileyim Ocağınn 15inde 32. Haftam dolucak. Şubatın son haftası doğum olucak rapor parası alabilir miyim. Alabilirsem işe başlıcam.

  1. Merhaba, doğum raporu parası doğumdan önceki 8 haftayı ve doğumdan sonraki 8 haftayı kapsamaktadır. Doğuma 8 hafta kala iş hayatından uzak kalan kadınlar, doğumdan sonraki 8 ay olmak üzere toplam 16 ay doğum raporu parası alabilmektedirler.

  1. Merhaba, doğum parası yardımı için doğumdan sonra doğum raporuyla müracaat etmeniz gerekir.

 8. Merhabalar,
  ben haziran 12 de doğum iznine ayrıldım 3 ekimde de geri iş başı yaptım şuan hesabıma 809 lira para yattı toplamda ben ne kadar para alacağım ya da ne kadar almam gerekiyor bilgilerinizi rica ederim.
  teşekkürler.

 9. Mrb ben 12 08 2018 de doğum yaptım ve. 02 12 2018 e kadar da raporluyum eyiülün ilk haftası doğum raporu olarak 1000 tl para aldım hesaplamama göre 4200 tl doğum parası ödenmesi gerekiyor geri kalan parayı nasıl alabilirim yada alacakmıyım
  Teşekkürler

  1. Merhaba, geri kalan paranın ne zaman ödeneceği konusunda çalıştığınız kurumdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Kurum özelse ödeme planını kendine yapmıştır, kamuysa kurumun yetkilisinden ödemeler konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 10. Merhaba eşim 2015-2018 (şubat 15’de ayrıldı) yıllarında çalıştı ve 3 temmuz 2018de tekrar farklı bir iş yerinde işe başladı 21 eylül tarihinde 32 haftalık olacak ve doğum raporu alacak, son 3 ay içerisinde 80 gün çalışmış oluyor. doğum parasını fazla alması için 90 güne mi tamamlaması gerekiyor. Teşekkürler

  1. Merhaba, doğum parası sabit rakam olarak veriliyor. Yalnız doğum parası alabilmesi için 90 gün sigorta zorunluluğu var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu