Doğum Yardımı

Doğum Yapan Kadına Verilen Süt Parası

Doğum yapan kadına verilen devlet desteği birkaç aşamadan oluşmaktadır. Kısacası devlet yetkilileri ihtiyaç durumunda annelere birkaç alternatifle maddi yardım yapmaktadır. Bunların ilk adımı olan süt parası doğumdan hemen sonra yapılan başvuruyla birlikte anneye verilmektedir. Süt parası miktarı 2018 yılında 149 lira olarak güncellenmiştir. Oldukça uzun bir süreden bu yana uygulanan süt parası uygulaması bir sefere mahsus annelere verilmektedir. Bu para ile temel ihtiyaçlarını gidermeleri istenen anneler bu parayı başvuru yaparak alabilirler. Emzirme parası ne kadar sorusuna almanız gereken tüm cevapları içeriğimizde sizler için yazdık. Emzirme parası almak için ihtiyacınız olan hemen her türlü bilgi burada yer almaktadır.

Emzirme Parası Neden Verilir?

Devlet gerek doğum oranlarını kalkındırmak gerekse de ülkede ki mevcut refah seviyesini yükseltmek maksadıyla emzirme parası vermektedir. Bu verilen para belirli dönemlerde birçok kez gündeme gelmiştir. Emzirme parası alanlar doğum sonrası sıcağı sıcağına ihtiyaçlarını görebilsinler diye bu adım atılmıştır. Bu uygulama daha da geliştirilerek “Çocuk Yardımı” adı altında ebeveynlere birçok koşul altında devlet yardımı yapılmaktadır. Devlet bu hakkı alım koşullarını sağlayan hemen her kadına sağlamıştır.

Emzirme Parası Kimlere Verilir?

Emzirme parası her isteyen adaya verilmemektedir. Bu parayı almak için bazı şartlara sahip olunması gerekmektedir. Emzirme parası kimlere verilir sorusunun ilk ve temel yanıtı doğum sonrasında çocuğu fiilen yaşayan annelere verilmektedir ifadesi olacaktır. Emzirme parası almak istiyorum diyen annelerin ilk olarak bu çocuğu resmen evliyken dünyaya getirmiş olmaları gerekmektedir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

2018 Yılı Süt Parası Ne Kadar?

2018 Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Başvuru ve Şartlar

Gayri resmi ilişkiler neticesinde dünyaya gelen çocuklara bu ödenek olanağı sağlanmamaktadır. Bu parayı almak için iki temel durum bulunmaktadır. Sigortalı (annenin 4/a veya 4/b statüsünde sigorta sahibi olması gerekir.) anneler u ödeneği almak üzere başvuruda bulunabilir. Aynı şekilde eşi sigortalı olup kendisi sigortasız olan annelerde eşi vasıtasıyla bu ödenekten faydalanabilir. Süt parası almak için şartlar altında bir diğer unsur ise sigorta işlemleridir. Kendi adına/b statülü sigorta sahibi kadınların doğum öncesinde ki gün içerisinde en az 120 kısa gün pirimi ödenmiş halde olmalıdır.

Süt Parası ve Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

2018 Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

2018 Doğum Parası Yardımı Başvuru ve Şartları

Süt Parası Başvurusu Yapmak

Süt parası başvuru yapmak için ilk olarak şartlara olan uyumluluğunuzu kontrol ediniz. Eğer yukarıda ki şartları barındırıyor iseniz hemen ilinizde yer alan Aile Ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek süt parası başvuru işlemlerinizi tamamlayınız.

Çocuğunuzun ve sizin kimliği bu aşamada yeterli olacaktır. Emzirme parası başvuru yaptıktan sonra neticeye bağlı olarak paranız Ziraat Bankasına yatırılacaktır. Emzirme parası çekme işlemleri için kimliğimizle birlikte bankaya gitmeniz yeterlidir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu