2023 Doğum Parası Nereden, Nasıl Alınır ?

2023 yılında doğum parası ödemelerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorumludur. Başvuruları çocuğun annesi veya babası yapabilmektedir. Ancak para çocuğun annesinin adına yatırılmaktadır.

Annesi vefat etmiş olan çocukların babalarının başvuru yapması durumunda ise; yardım parası baba adına yatırılmaktadır.

Doğum Yardımı Parasından Yararlanabilecek Olan Kişiler Kimlerdir?

Doğum yardımı için başvuru hakkı bulunanlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Üzerinden doğum yardımı alınacak olan çocuğun annesinin veya babasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve mavi kartının bulunması gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük olan anneler doğum yardımı alabilmektedirler.
 • Gerçekleşmiş olan doğumun canlı bir doğum olması gerekmektedir. Doğum gerçekleşmeden önce yardım talep edilememektedir.
 • Kamu personeli olan anneler, kamu personeli babaların çalışmayan eşleri, SSK veya Bağ-Kurlu anneler ve babalar doğum yardımı parası alabilmektedirler.
 • Doğum yardımı almak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmamaları durumunda otomatik olarak yatan bir yardım ücreti değildir.
 • Üzerinden doğum yardımı alınacak olan çocuğun doğduğu tarihte annesinin ve babasının resmi nikah ile evli olması gerekmektedir. Evlilik dışı dünyaya gelen çocuklar üzerinden yardım talep edilememektedir.

Doğum Yardımı Parası Hangi Tarihte Yapılmış Doğumlar İçin Geçerlidir?

Doğum yardımı uygulaması 15.05.2015 tarihinde başlatıldığı için bu tarihten sonra yapılan doğumlar için geçerli olmaktadır. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen ve şartları sağlayan bütün doğumlar için yardım parası talep edilebilmektedir.

Geçmişe Yönelik Doğum Yardımı Parası Talep Edilebilir Mi?

15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerli olduğu için bu tarihten önce doğan çocuklar üzerinden doğum yardımı parasının talep edilebilmesi mümkün değildir. Ancak bu tarihten sonra doğmuş olan bir çocuk üzerinden doğum yardımı alınmamış ise; bu durumda daha sonradan geçmişe yönelik yardım parası talep edilebilmektedir.

Doğum Yardımı Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusu için evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • Üzerinden doğum yardımı alınacak olan çocuğun annesinin veya babasının kimlik belgesi istenmektedir.
 • Doğan bebeğin kimlik belgesi gereklidir.
 • Doğum belgesi istenmektedir.
 • İkametgah kaydı bulunmalıdır.
 • Başvuru merkezinin verdiği form ve başvurusu dilekçesi talep edilmektedir.

Doğum Yardımı Parası Başvuru Dilekçesinde Hangi Bilgiler İstenir?

Başvuru dilekçesi doldurulurken öncelikle dilekçeyi dolduran kişinin bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Çocuğun annesinin ve babasının kimlik bilgileri girilmelidir. Ardından yeni doğan çocuğun kimlik bilgileri yazılmalıdır. Çoklu doğum olması durumunda, iki çocuğun kimlik bilgileri yan yana yazılmalıdır.

Sonrasında ise; adına başvuru yapılmış olan başka bir çocuk var ise, o çocuğun kimlik bilgileri belirtilmelidir. Dilekçeyi dolduran kişinin dilekçenin en altına imzasını atması gerekmektedir. Anne ya da baba olması fark etmemektedir.

Doğum Yardımı Parası İçin Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusu yapılabilecek makamlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Her şehrin merkezinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri bulunmaktadır. Bu makama giderek başvuru yapılabilmektedir.
 • Bulunulan ilçenin kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuruda bulunulabilmektedir.
 • Yurt dışında yaşayıp da doğum yardımı parası başvurusu yapacak olanların büyükelçiliklere veya konsolosluklara giderek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Posta Yolu İle Doğum Yardımı Parası Başvurusu Yapılabilir Mi?

Doğum yardımı almak isteyenlerin kuruma bizzat gitmesi gerekmektedir. Ancak kuruma gitmek istememeleri durumunda posta yolu ile başvuru yapabilmeleri de mümkündür.

Başvuru dilekçesi ve gerekli belgeler ile beraber bir dosya hazırlayıp, ilgili kurumların adresine postalayabilmektedirler.

Doğum Yardımı Parası İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum yardımı parası için başvuruda bulunacakların başvuru dilekçesine mutlaka imza atmaları gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapmadan önce üzerinden doğum yardımı alınacak olan çocuğun kimliğinin çıkartılması gerekmektedir. Kamu çalışanlarının doğum yardımı için çalıştıkları kuruma başvurularını iletmeleri gerekmektedir.

Doğum Yardımı Parası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Doğum yardımı sorgulaması için başvurulabilecek yöntemler şöyledir:

 • E-devlet sistemi üzerinden doğum yardımı sorgulanabilmektedir.
 • Alo 183 hattı aranarak sorgulama yapılabilmektedir.
 • Alo 144 hattı aracılığı ile doğum yardımı sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Doğum Yardımı Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden doğum parası sorgulaması yapacak olanların izlemeleri gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Giriş yap butonuna tıklanarak kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi, internet bankacılığı, mobil imza, T.C. kimlik kartı ve elektronik imza olmak üzere 5 farklı kimlik doğrulama yöntemine izin verilmektedir.
 • E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmak isteyenlerin eğer e-devlet şifreleri yok ise; herhangi bir PTT şubesine kimlik belgesi ile beraber giderek e-devlet şifresi alabilmektedirler. 2 TL ücret ödemeleri gerekmektedir. Yurt dışından e-devlet şifresi almak isteyenlerin ise elçiliklerden şifre talebinde bulunmaları gerekmektedir.
 • E-hizmetler listesi açılmalıdır. Bu liste içerisinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır.
 • Kurum ile yapılabilecek işlemler içerisinden Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama seçeneğini seçmelilerdir. Açılan sayfada yardım parası ile ilgili detaylı bilgiler görülmektedir.

PTT Yardım Parası Ödemesi Sorgulama

SGK Rapor Parası Hesaplama

Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Doğum Parası ve Süt Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Parası Ödemeleri Ne Kadar Sürede Yapılır?

Doğum yardımı için başvuru yapıldıktan sonra Doğum Yardımı Sistemine başvurular işlenmektedir. Başvuru yapılan ayı takip eden ay içerisinde yardım ödemesi yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Parası Nereden Alınabilir?

Doğum yardımı almaya hak kazananlar ödemelerini PTT şubelerinden alabilmektedirler. Kendilerine en yakın PTT şubelerine kimlik belgesi ile beraber giderek yardım parasını talep edebilmektedirler. Annenin adına yatırılan bir paradır.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadardır?

2023 yılı için belirlenen doğum yardımı tutarları aşağıda verilmiştir:

 • Birinci çocuk için 300 TL yardım verilmektedir.
 • İkinci çocuk için yapılan yardım tutarı 400 TL’dir.
 • Üçüncü çocuk için yapılan ödeme tutarı 600 TL’dir.

İkiz Çocuğu Olanlara Ne Kadar Doğum Yardımı Parası Verilir?

İkiz çocuk sahibi olan annelere verilecek olan yardım tutarı hesaplanırken; ikiz çocukların kaçıncı doğumu olduğuna bakılmaktadır. Daha önceden çocuk sahibi olmayan bir annenin ikiz çocuk sahibi olması ile beraber; ikiz çocukların ilk doğanına 300 TL ve ikinci doğanına 400 TL yardım ödemesi yapılmaktadır. Toplamda 700 TL ödeme almaktadır.

Daha önceden bir çocuğu olan anne eğer tekrar doğum yapar ise ve ikiz çocuk sahibi olur ise; bu durumda ikiz çocukları için toplamda 1.000 TL doğum yardımı alır. İkiz çocukların ilk doğanı için 400 TL ve ikinci doğanı için de 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Parası İle Doğum Parasının Farkı Nedir?

Doğum yardımı parası ve doğum parasını ayırt etmek için bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Çalışan veya çalışmayan bütün kadınlar doğum yardımı talep edebilmektedirler. Ancak doğum parasının alınabilmesi için annenin çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum yardımı doğumdan sonra verilen, tek seferlik bir paradır. Doğum parası ise 16 hafta süresince ödenmektedir.
 • Doğum yardımı ödemeleri herkes için aynıdır. Ancak doğum parası, annenin günlük çalışma ücreti üzerinden hesaplanarak ödenmektedir.
 • Doğum parası alan anneler; parayı aldıkları süre boyunca izinli sayılmaktadırlar ve bu sürede başka bir işte çalışmalarına izin verilmemektedir. Ancak doğum yardımı parasının çalışan bir anne için izinle bağlantısı bulunmamaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır ?

Yoksullara Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır

Bir Yorum
 1. Bilgilendirme için çok teşekkür ederiz çok açıklayıcı yazmışsınız emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu