Dul Maaşı Alanlar Kurban Bayramı İkramiyesi Alacak mı?

Bayram yaklaşırken milyonlarca kişi bayram ikramiyesini sorgulamaya başladı. Geçtiğimiz Ramazan Bayramında ilk defa uygulamaya giren bayram ikramiyesi devam edecek mi? Peki bu bayramda ikramiyeden kimler yararlanacak? Dul maaşı alanlar bayram ikramiyesini Kurban Bayramında alabilecekler mi? İşte detaylar…

Ramazan Bayramı öncesi başlayan ve “sürekli” ifadesiyle yürürlüğe giren ve önümüzdeki Kurban Bayramında da ödenecek olan bayram ikramiyesi ödemeleri bayram öncesi yapılacak. Ramazan Bayramında ikramiyelerini alan dul maaşı sahipleri Kurban Bayramında da ikramiyelerini alabilecekler. Fakat burada merak edilen bir konu var Temmuz maaşları bayram ikramiyesine yansıyacak mı?

Dul Maaşı Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

İlk defa uygulamaya konulan ve Ramazan Bayramında verilen Bayram İkramiyesi sürekli olarak verileceğinden önümüzdeki Kurban Bayramında da hak sahiplerine bayram öncesi verilecek.  Ramazan Bayramı öncesi  üst limiti 1000 TL olarak belirlenen ve emekli maaşları baz alınarak uygulamaya konulan Bayram İkramiyesi dul maaşlarını da kapsadığından maaş oranında ikramiye tutarları dul maaşı alanların hesaplarına yatmıştı.  Alt limiti 500 TL  ve üst limiti 700 TL tutarında dul maaşı alan hak sahiplerine ödenen bayram ikramiyesi ödemesi Kurban Bayramı öncesi yapılacak.

Dul maaşı alan bir kadın çalışıyorsa 500 TL tutarında ikramiye alacakken, çalışmayan ve dul maaşı alan bir kişinin alacağı bayram ikramiye ise 700 TL’dir.  Dul maaşı alan ve maaşında haciz olan bir kişinin alacağı ikramiyelerde bu orana bağlıdır.

Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılan 9,17 oranında zam dul maaşı alanlara da yansıtıldı. Dul maaşı alan bayanların aldığı maaş tutarına göre aldıkları zam oranı ikramiyeye yansıtılıp yansıtılmayacağı konusu hak sahiplerini heyecanlandırdı.

Maaşlara Yapılan Zam Bayram İkramiyesine Yansıyacak mı?

Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılan 9,17 oranındaki maaş zammı dul maaşlarına da yansıtılarak hak sahiplerini sevindirilirken zam oranı bayram ikramiyesinin dışında tutuldu. Bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı öncesinde üst limit 1000 TL olarak belirlenmiş ve 1000 TL Bayram ikramiyesi olarak yürürlüğe girmişti.  Bayram ikramiyesi olarak belirlenen bu tutara Temmuz ayında zam hesaplanmadı.  Dul maaşı alan bayanlar diğer emekliler gibi Ramazan Bayramında aldıkları ikramiye kadar ikramiye alacaklar.

Dul maaşı ikramiyelerinde şöyle bir fark oluşuyor, çalışan ve çalışmayan diye. Çalışan bayanların aldığı dul maaşı çalışmayan kadınlara göre daha azdır. Buna göre çalışan dul maaşı alan kadına 500 TL ikramiye, çalışmayan dul maaşı alan kadına ise 700 TL bayram ikramiyesi verilecek.  Dul maaşı alan kadının maaşında olan hacizler bu durumu etkimeyecek.

Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Kimler Alabilir?

E-Devlet Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Dul Maaşı Alanların Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Dul maaşı ikramiyesi de diğer bayram ikramiyeleriyle aynı süreçte ödenecek.  Kurban Bayramı maaş dönemine denk geldiği için bu bayramda fazla değişme olmayacak.  Kurban Bayramının ayın 21’ine (21 Ağustos 2018) denk gelmektedir. Yani 21 Ağustos 2018 tarihinde başlayıp 24 Ağustos 2018 Cuma günü akşamı sona erdiğinden maaş ödeme günlerinde fazla değişiklik olmamaktadır.  Maaşı bayram sonuna kalanlar için maaş ödemelerinin de bayram öncesi ödeneceği öngörülmektedir.

Bayram ikramiyeleri maaşlardan bağımsız olarak verilmektedir. Bayram ikramiyesi alacak olan emekliler ve dul maaşı alanların ikramiyeleri 21 Ağustos 2018 tarihinden önce yani bayram gününden önce geçtiğimiz bayram olduğu gibi bu bayramda da hesaplarında olacaktır. Dul maaşı alanlar da ikramiyelerini bayram gününden önce alacaklar ve ihtiyaçları için kullanabilecekler.

Bayram İkramiyesi Dul Maaşı Alanlardan Başka Kimlere Verilecek?

Bayram ikramiyesi belirli bir kesime yönelik devletin daha önceden iş gücüne katkı sağlamış ve şimdi çalışamaz durumdaki kişileri bayramlarda mutlu etmek için çıkarmış olduğu bir uygulamadır.

Bayram ikramiyesi sigorta emeklisi (SSK), Bağ-Kur emeklisi ve emekli sandığı emeklisi (memur emeklisi), şehit yakınları, gaziler, vazife ve harp malullüğü maaşı alan er ve erbaşlar, maaş alan geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore ve Kıbrıs Gazileri, İstiklal Savaşı Gazileri, terörden zarar gördüğü için maaş alan siviller ile terörde hayatını kaybedenlerin yakınları yani yakınını terörde kaybettiği için maaş bağlanan kişilere ödenecek.

İkramiye Miktarında Değişme Olacak mı?

Ramazan Bayramında olduğu gibi Kurban Bayramında da dul maaşı alanlar ile diğer hak sahiplerine ödenen bayram ikramiyesinde bir değişiklik olmayacak. Bütün hak sahipleri bir önceki bayramda aldığı ikramiye tutarında ikramiye alacaklar. Yasa ile 1000 TL olarak düzenlenen ikramiye miktarı önümüzdeki yıllarda enflasyon oranında artış yapılması gündeme gelecek.  Dul maaşı alan bayanların da alacağı ikramiye bu kapsamda değerlendirilerek olası bir zamdan dul maaşı alanlar da yararlanabilecek.  Bu bayramda ikinci defa verilecek olan bayram ikramiyesinde şu an için herhangi bir artış yada zam söz konusu değil, uygulanan ikramiye tutarlarında bir değişme olmayacak.

İkramiye Kaç Kez Verilecek?

Ramazan Bayramı öncesi ikramiye düzenlemesi yapılırken “her yıl” ifadesi kullanılmış. İlk defa geçtiğimiz Ramazan Bayramında verilen bayram ikramiyesi yaklaşan Kurban Bayramında da verilerek sonraki yıllarda da ödemesi devam edecek.  Dul maaşları da bu kategoride değerlendirildiği için çıkarılan yasa ile ikramiye ödemeleri devam ettiği müddetçe dul maaşı alan bayanlar bayram ikramiyesi almaya devam edecek.

İlk Defa Dul Maaşı Alanlar da İkramiye Alabilecek mi?

Hak sahipliği maaş almaya hak kazandığı günden itibaren başlar. Eğer hak sahibi dul maaşı hakkını bayramdan önce elde etmiş ise bu hakkını bayram öncesi kazandığı için bayram ikramiyesini de almaya hak kazanmış sayılır. Bayramdan sonra dul maaşı almaya hak kazananlar ise hak sahipliğini takip eden ilk bayramda bayram ikramiyesini almaya hak kazanacaktır. Yani bir sonraki bayramda ikramiyelerini alabilecekler ve sonraki yıllarda da ikramiyelerini almaya devam edecekler.

İlgili Makaleler

2 Yorum
  1. Selam arkadaslar annem dul maasi aliyor 2018 de bayram ikramiyesi almadi gerek ramazan bayraminda gerek kurban bayraminda

    1. Merhaba, ikramiye SGK’dan maaş alanlara veriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu