E-Devlet Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Dul Maaşı (Aylığı) almak isteyen vatandaşlar öncelikle gereken şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartları sağlayanlar, başvurularını e-devlet üzerinden yada dilekçe ile ilgili makama başvurularını yaparak dul maaşı almaya hak kazanabilirler.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul maaşına başvurmak isteyen kişilerin gerekli evrakları tamamlamasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmesi gerekmektedir. Sosyal güvenlik kurumuna söz konusu evrakları teslim eden kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda “Dul Maaşı Alım Talebi Dilekçesi” doldurması ve doldurduğu bu dul maaşı başvuru dilekçesini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki yetkili kişilere teslim etmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılmasının ardından başvuru yapan kişinin dul maaşı başvurusu işleme alınır.

Dul Maaşı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Dul aylığı almak isteyenler vatandaşlar bazı belgeleri hazırlamalı ve bu belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmelidir. Başvuru esnasında bu belgelerin hazırda bulunması önemlidir. Aksi takdirde dul aylığı başvurusu dikkate alınmaz, başvurunun onay süreci uzar ya da başvuru onay süreci doğrudan sekteye uğrar. Dolayısıyla kişilerin dul aylığı başvurusu yaparken söz konusu evrakları hazırlaması şarttır.

Dul aylığı için gerekli olan evraklar ise aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik kartı,
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi,
 • 2 tane vesikalık fotoğraf,
 • Veraset ilamı (Noter tasdikli),
 • Vukuatlı nüfus kaydı örneği,
 • Erkek çocuklar için öğrenim durumunu ispatlayan belge.

Ayrıca bu evrakların yanı sıra kişilerin başvuruda bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları başvuru formunu da eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan eksik ya da hatalı bilgiler de dul aylığı başvurusunu olumsuz etkileyecektir.

E-Devlet Dul Maaşı Başvurusu

Dul maaşı başvurusunu e-Devlet üzerinden yapmak isteyen kişilerin öncelikle bir e-Devlet şifresine ihtiyacı vardır. e-Devlet şifresi olan kişilerin vefat eden eşleri üzerinden maaş talebi oluşturması için sisteme giriş yapması gerekmektedir. Akabinde eşi vefat eden kişiler e-Devlet ile sunulan hizmetlerden yararlanarak maaşı başvurusunu tamamlayabilecektir.

Dul maaşına e-Devlet üzerinden başvurmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • “Kurumlar” kısmında yer alan “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” sayfasına girilmelidir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler arasından “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı” talebi kısmına tıklanmalıdır.
 • Kişiler karşılarına çıkan sayfaya vefat eden yakınlarının T.C. kimlik numarasını yazmalı ve “Başvur” butonuna tıklamalıdır.

Dul Maaşı Başvurusu

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kişinin vefat eden yakını üzerinden maaş alma talebi de oluşturulmuş olacaktır.

Çocuklar Dul Maaşından Yararlanır Mı?

Çocukların vefat eden kişinin üzerinden maaş alma hakkı bulunmaktadır. Fakat bunun için vefat eden kişinin çocuklarının da başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer vefat eden kişinin üzerinden çocukların da aylık alma talebi söz konusu olursa bu durumda vefat eden kişinin eşinin aldığı dul maaşında da azalma görülür. Vefat eden kişinin çocuklarının vefat eden kişi üzerinden maaş almak için talepte bulunması durumunda yapılan ödeme planı ise şu şekilde olmaktadır:

 • Yalnızca 1 çocuğun vefat eden kişi üzerinden maaş talebi olması söz konusuysa bu durumda vefat eden kişinin eşine vefat eden kişi üzerinden bağlanan maaşın oranı %75 kadardır.
 • Vefat eden kişinin üzerinden maaş alma talebi oluşturan çocukların sayısı 1’den fazlaysa bu durumda ise vefat eden kişinin eşine bağlanan maaş oranı %70’tir. Kalan maaş oranı ise evlatlar arasında paylaştırılmaktadır.

Dul Maaş Alma Şartları

Ölen yakını üzerinden dul ya da yetim maaşı almak isteyen kişilerin bazı koşullara uyuyor olması gerekmektedir. Bu koşullara uyulmaması durumunda kişilerin vefat eden kişi üzerinden dul aylığı ya da yetim aylığı alma durumları söz konusu değildir. Dolayısıyla kişilerin vefat eden bir kişi üzerinden dul maaşı ya da yetim maaşı almak için başvuru talebi oluşturmadan önce belirlenen bu şartları karşılayıp karşılamadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

Vefat eden kişi üzerinden dul maaşı ya da yetim maaşı almak için belirlenen şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Vefat eden kişi üzerinden dul aylığı almak isteyen kişilerin vefat eden kişiyle resmî olarak evli olması gerekmektedir. Aksi takdirde vefat eden kişiler üzerinden dul maaşı
 • Vefat eden kişi üzerinden yetim aylığı almak isteyen çocukların bu aylığı almak için uygun koşulları sağlaması durumu çocukların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitim durumu ve malul olup olmadığı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak değerlendirilir.
 • Yükseköğrenim gören erkek çocuklar 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.
 • Ortaöğrenim gören erkek çocuklar 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.
 • Eğitim almayan çocuklar ise 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.
 • Kız çocukları ise vefat eden kişi üzerinden yetim maaşı almak için bekâr olması gerekmektedir.
 • Ayrıca kız çocuklarının herhangi bir sigorta kapsamında aylık almıyor olmaları da şarttır.
 • %60 oranından fazla iş gücü kaybı yaşayan kişiler ise diğer unsurların önemli olmaksızın vefat eden kişi üzerinden aylık alabilir.

Dul ve Yetim Aylığı Neden Kesilir?

Dul ve yetim maaşı alan kişilerin bazı durumlar akabinde aldığı maaşlarda kesinti yaşanmaktadır. Vefat eden kişi üzerinden maaş alan yakınlarının aldıkları maaşların kesilmesinin sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Vefat eden kişi üzerinden maaş alan eşin tekrar evlenmesi durumunda dul maaşı kesilir.
 • Vefat eden kişi üzerinden maaş alan kişilerin yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlaması durumunda dul maaşı ya da yetim maaşı kesilir.
 • Erkek çocuklarının yetim maaşını alma yaşlarının dolması durumunda yetim maaşı kesilir.
 • Kız çocuklarının evlenmesi durumunda yetim maaşı kesilir.
 • Anne ve babanın aylık gelire bağlanması durumunda vefat eden kişi üzerinden aldıkları ölüm aylığı kesilir.
 • Anne ve babanın asgari ücretten daha fazla bir gelire sahip olduğunun saptanması durumunda vefat eden kişi üzerinden aldıkları ölüm aylığı kesilir.

Vefat Eden Kişi Yakınlarına Maaş Bağlanma Şartları

Vefat eden sigortalının üzerinden maaş almak için bazı koşulların sağlanmış olması gerekir. Sigortalı kişi bu koşulları sağlayamamışsa vefat etmesi durumunda yakınlarının söz konusu kişinin vefatı üzerinden herhangi bir maaş talep etme gibi bir durumlarının olduğu söylenemez.

Vefat eden kişi üzerinden yakınlarına maaş bağlanması için belirlenen şartlar ise şöyledir:

 • Bağ-Kur kapsamında emekli olan kişinin vefatı 2008 yılından sonra gerçekleşmişse ödemesi gereken prim günü 1800 olmalıdır.
 • Bağ-Kur kapsamında emekli olan kişinin vefatının 2008 yılından önce gerçekleşmiş olması durumunda ise ödemesi gereken prim günü 1080 olmalıdır.
 • SSK kapsamında çalışan bir kişinin asgari olarak 5 yıl sigorta kapsamında çalışması ve en az 900 gün prim ödemiş olması şartı aranmaktadır.
 • Ayrıca vefat eden kişi üzerinden yakınlarının yetim maaşı ya da dul maaşı alması için söz konusu kişinin hiçbir prim borcunun bulunmaması gerekir.

E Devlet Dul Maaşı Başvuru ve Sorgulama

E Devlet dul maaşı başvurusu https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi bağlantısından yapılır. E Devlet şifreniz yoksa internet bankacılığı hesabınızla sisteme giriş yapabilirsiniz.

E Devlet dul maaşı sorgulama adımları;

 • TC Kimlik numarası ve şifre ile E Devlet hesabınıza giriş yapınız.
 • Menüden “E-Hizmetler” bağlantısına tıklayın.
 • E Hizmetler listesinde yer alan Kurumlardan “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” başlığına tıklayın.
 • Açılan ekrandan “Sosyal yardım bilgileri sorgulama” başlığına tıklayın.
 • Son adımda dul ve yetim maaşı ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

73 Yorum
 1. Merhaba.Eşimden ayriyim kızımla yaşıyorum sadece kızım icin 200 lira nafaka aliyorum birde babamdan yetim aylığı alıyorum fakat kirada oturduğum için gelirim yetersiz kalıyor başka bi yardim talep etme şansım varmıdır.

 2. Mrb eşimden ayriyim bir çocuğum var gecen sene dul maaşı alıyordum bu sene kesildi basvuruyirum fakat geri donulmuyor nafaka da alamıyoruz nerden yardim alabilirim çocuğumun okulmasraflarini karşılayamaz oldum lütfen yardım edin

 3. Benim adım zeynep annem adına konuşuyorum annem 5 yıldır babamdan ayrı abim anneme bakiyor annem devletten hiç bir yardim desteği almıyor.annem dul maaşı için baş vursa alabilir mi digcektim

 4. Babam emekli sandigi emeklisiylen vefat etti.bende esimden ayriyim.Emekli sandigi emeklisiyim.Ayni kurumdan olduğumuz icin bana maas verilmedi.Dul olan kiz kakardeşim ssk liolarak calistigi icin aylik ona baglandi.bu haksizlik degilmi.ayni kurumdaniz diye ben cezalandirilip maas alamıyorum.Hani kurumlar birlesmisti.Adi Sgk olunca degisen bisey yok.Buna bi cozum olmali.kardeslerin biri alip biri almama durumu cozulmeli.ayni kurumsun kusura bakma sana yetim maasi yok..haksizlikkkkkk

 5. Merhaba babam 1992 de trafik kazasında vefat etti fakat yaptığımız araştırmalarda hiç bir sigorta primi görünmüyor ,buna rağmen annem dul maaşı için başvuru yapabilirmi , teşekkür ederim kolay gelsin

 6. Merhaba babam 2015 senesinde vefat etti.Babamin emekli mâaşını alıyoruz.annem dul maaşı ablam ve ben yetim maaşı alabilirmiyiz.

  1. Merhaba
   Dul maaşı; sigortalı eşi vefat etmiş erkek ya da kadının aldığı devlet desteğidir. Bu destek yalnızca kadınlara değil; eşi vefat etmiş erkeklere de verilmektedir.
   Yetim Maaşı ise
   Eşinden bazı sebeplerle ayrılmış olan ve anne ya da babası vefat etmiş olan kadınlar, yetim aylığı almak için başvuru yapabilir. Bu başvurular için gerekli koşullar ise kadının çalışmaması ve evlenmemiş olmasıdır. Bunun dışında:
   Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz şekilde yetim aylığı alabilir. Ancak öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.
   Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel teşkil edecek bir engeli varsa, alacağı belgedeki engel durumuna göre ömür boyu yetim aylığı alabilir.
   Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir kadın, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı almaya hak kazansa da evlenmemesi ya da işe girmemesi durumunda maaş alma hakkına sahiptir.

 7. Merhabalar. Birkaç yıl önce eniştem vefat etti. Eniştemin herhangi bir bağkur veya sigorta kaydı yok. Annemden kalan bir otomobil biz 4 kardeşin üzerine kayıtlı. Yani otomobilin 1/4 çeyreği kız kardeşimin oluyor(dul maaşı almasına engel mi ). Bu şartlarda KIZKARDEŞİM dul maaşı alabilir mi ?. Teşekkürler

  1. Merhaba
   Eniştenizin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmadığından kardeşiniz ancak anne ya da babanızın vefat etmeden önce eğer varsa emekli maaşlarını alma hakkı bulunmaktadır. Dul maaşı olarak sorguladığınız maaş budur.

 8. Merhabalar ben eşimden boşandım kızımla birlikte ailemle yaşamaktayız annem babam çalışıyor ama benim herhangi bir maddi gelirim yok babasının kızıma verdiği nafaka dışında o da kızımın ihtiyaçları ancak karşılıyor bu durumda dul maaşı alabilirmiyim?

  1. Merhaba
   Dul maaşı; sigortalı eşi vefat etmiş erkek ya da kadının aldığı devlet desteğidir. Herhangi bir ödeme talep edemezsiniz.

 9. Babam 1984 tarihinde vefat etti ilgilenecek kimsemizin olmaması nedeniyle her hangi bir kuruma maaş verilmesi için başvuru yapılmadı 2007 yılında başvuru yaptım babamın 1700 gün pirim ödemesi çıktı ve annem Emekli oldu geçmişe dönük 1984 ve 2007 yılları arasında geçen zamanın maaşlarını toplu olarak alabilirmiyiz

  1. Merhaba
   Hak sahibi aylığı kazanmasına rağmen başvuru yapmadıysa, 5 yıl geriye dönük ölüm aylıklarını talep edebilir. En fazla 5 yıl geriye dönük ödeme talep edebilirsiniz.

 10. Merhaba babam 1999da vefat etti babamın 115 sigortası vardı 600 de askerlik den olan borclanma var annem üzerine sadece memlekette bir arsa var annem dul maaş alabilir mi

  1. Merhaba, annenizin babanızdan dul aylığı alabilmesi için gün primini 900’e tamamlamanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat eden toplam gün primini öğrenerek yapacağınız askerlik borçlanmasıyla SGK gün priminizi tamamlayabilirsiniz

 11. Annem babasindan yetim maasi aliyor babam vefat etmiştir ayni zamanda annem dul maasi alabilir mi

  1. Merhaba, anneniz yetim maaşı ile birlikte dul maaşı da alabilir

 12. Mrb babam 1995 de vefat etti maaşını annem ablam ve ben alıyoruz yetim maaşı denilen aldığımız maasmi yoksa+devletin sunduğu ek maasmi yada dullar için farklı beledeyinin devletin tanidigi hak varmı tşk ederim

  1. Merhaba, sigortalı yada emekli olan eşin yada anne babanın vefatında SGK tarafından dul ve yetim maaşı veriliyor. (Sizin aldığınız maaş) Sigortası olmayanlara ise devlet sosyal yardım kapsamında dul ve yetim maaşı veriyor.

 13. Merhaba. Dul maaşı alabilmek için bir evlilik suresi var mıdır? Bir yakınımız evlendi, eşi hastaydı, 6 ay sonra vefat etti. Dul maaşi bağlanır mı, yoksa belli bir süre evli kalma şartı var mı?

  1. Merhaba
   Eşler arasında Resmi Nikah ve SGK olarak ödenmiş gün bulunması gereklidir. Ayrıca eşlerin yasaya göre vefat eden sigortalının 10’uncu ayın biri 2008 (01.10.2008) yılı itibari ile her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 1800 gün varsayılarak maaş bağlanır. Lakin vefat eden kişi (01.10.2018) tarihi öncesinde vefat etmiş ise her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 900 gün ile 5 yıllık sigortalı kalma süresi varsa yine de maaş bağlanır.

 14. Merhabalar annemle babam anlaşmalı boşandılar.annemin hiç bir güvencesi yok.üzerine bi ev var tapulu.kardeşim ssklı çalışıyor ve annemle yaşıyor gözüküyor ikametgah adresi olarak.annemin dul maaşına müracatında olumsuz etkiler mi bu durum.evde ssklı çalışan gözüküyor.tşkler

  1. Merhaba
   Dul maaşından faydalanmak için eşlerden birinin vefat etmiş olması ve emekli maaşının olması ya da ödenmiş SGK’lı günü olması gereklidir. Boşanma ile anneniz dul maaşından faydalanamaz.

 15. Annem yaşlılık maaşı alıyor babam 3 hafta önce vefat etti babamın 1974 girişli sigortası var toplam da ara ara yatmış 450 gün sigortası var annem dul maaşı alabilir mi

  1. Merhaba, babanızın adına askerlik borçlanması yaparak gün primini 900güne tamamlayıp anneniz eşten dul aylığı alabilir

  2. Merhaba.Eşimden ayriyim kızımla yaşıyorum sadece kızım icin 200 lira nafaka aliyorum birde babamdan yetim aylığı alıyorum fakat kirada oturduğum için gelirim yetersiz kalıyor başka bi yardim talep etme şansım varmıdır.

 16. İyi günler bi yakınım vefat etti 30 yıl memuriyetini doldurduktan sonra emekli oldu eşi ve çocuklarına dul ve yetim maaşı bağlanılabilir mi?

  1. Merhaba, eşi ve çocukları Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek dul ve yetim aylığı alabilirler

 17. Merhaba, Nisan 2008’de (çocuksuz, çalışmayan) ablamın (SSK emeklisi) kocası vefat etti, Dul yetim maaşını devlet 3’e bölmüş, bir miktarını ablama, bir miktarını (dul) kayın validesine, bir miktarını da (hiç evlenmemiş, çalışan) görümcesine… Görümce çalışıyor, prim yatırıyor, iş yeri sahibi. Yakın tarihte kayın validesi de vefat edince ablama maaş bağlanma oranı ne olur, Ne yapmamız gerekir. Teşekkürler.

  1. Merhaba, maaş önce 3’e bölünmüş sonra 2’ye bölünmüş. Kayın validesinin vefatından sonra maaş ablanıza ve görümcesine paylaştırılır. İşlem gerektirmez.

 18. Iyi gunler annem ve babam bosandi babam nafaka ödeyemedgi icin nafakayida kaldirdilar hicbi geliri yok annemin dulluk maasini alabilrmi ? Alabilirse nasil alabilir ? Tsk ederim

  1. Merhaba, dul maaşı ve muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek dul maaşı için başvurunuzu yapabilirsiniz.

   Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurduktan sonra tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta yoluyla göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 19. Merhaba annemin ilk eşi trafik kazasında vefat etti annem evlendı ama boşandı ikinci eşinden ölüm tarihi 1985 sigortası varmı bilmiyoruz annem nereye başvurabilir yada herhangı bır maaş bağlanılır mı anneme suan boşanmış ve dul çocukları ona bakmıyor

  1. Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna Müracaat ederek bilgi alabilirsiniz. Eğer sigorta başlangıcı varsa askerlik borçlanması yaparak gün primini 900’e tamamlayıp dul maaşı alabilirsiniz. Sigortası yoksa 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

  1. Merhaba
   Dul maaşı için gerekli koşullar sağlandığında, geriye kalan eş maaş alabilmektedir. Aksi halde kişinin dul maaşı alması söz konusu değildir. Dul maaşı şartları 2019 senesi için ise:
   Kişinin kayıtlı olduğu nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Ardından vukuatlı nüfus kayıt örneği almak gerekmektedir.
   Vefat etmiş olan kişi eğer emekli ise buna dair belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.
   İlgili kurumlara verilecek olan bütün SGK belgelerinin asılları ve onaylı suretleri gerekmektedir.
   Kayyum ya da vasi tayin edilmiş ise ilam edilmiş olması talep edilmektedir.
   Veraset ilamının verilmesi gerekmektedir.
   Bu belgeler kuruma bizzat teslim edilmelidir. Aksi halde başvuru kabul edilmeyecektir.

 20. Oyu günler babam yeni vefat etti 1994 girişi var 499 gün pirim var 2 yılda askerlik var toplam dul maaşı için kaç gün ister

  1. Merhaba, 1999 yılından önce sigorta girişi olanlar için 900gün prim şartı aranıyor. Babanızın 499 gün primi olduğuna göre 401 gün askerlik borçlanması gerekecek. Tabi burada Sosyal Güvenlik Kurumunun kayıtları esas alınmaktadır. SGK’ya müracaat ederek hesaplamasını yaptırın ve bu süreyi borçlanıp anneniz dul aylığı için başvurusunda bulunabilir.

 21. Merhabalar. Bir hafta önce amcam vefat etti. Amcamın herhangi bir bagkur veya sigorta kaydı yok. Ayrıca çocuğu da yok. Yengem dul maaşı alabilir mi ve eğer alabılırse nereye müracaat etmemiz gerekir. Teşekkürler

  1. Merhaba, yengeniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir.

 22. Babamı 2015 kasımında kaybettik emekli maaşı benle annemin üzerindeydi ben sgklı işe başlayınca anneme geçti emekli maaşı ama dul maaşına başvuru yapmadık başvuru yapabilir miyiz ve ne kadar alır annem bunu sormak istiyorum

  1. Merhaba, anneniz babanızdan kalan maaşı dul maaşı olarak alır. Ayrıca sosyal yardım kapsamında verilen dul maaşını alamaz

 23. Boşanınca dulluk maaşı alabilirmiyim ve nereye baş vurmam lazım boşanmam devam ediyor bu mahkeme son

  1. Merhaba, mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için müracaat edebilirsiniz. Sosyal yardım kapsamında verilen dul maaşı 2 ayda bir 550TL’dir

 24. Merhaba ben eşimle boşanma aşamadayız iki kizim var biri 2 yasinda biride 1 yasinda eşimle boşanma bitince bu mahkeme son olucak dulluk maaşı alabilirmiyim ve nereye baş vurucam alabilirsem

  1. Merhaba, dul maaşı içinde başvuru yapabilirsiniz, muhtaçlık aylığı içinde başvuru yapabilirsiniz. Dul aylığı iki ayda bir 550TL olarak verilmekte olup başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Muhtaçlık aylığı ise aylık olarak verilmekte olup her ay 819TL maaş bağlanır ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılır.

 25. Öncelikle merhabalar.. Ablamın eşi vefat etti ve SSK lıydı.. sonrasında ölüm aylığı bağlandı.. ablama ayrıca dul maaşı bağlanabilir mi ?

  1. Merhaba, ablanız eşinden dul aylığı alırken devletin sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir 550TL verdiği dul aylığını alma şansı bulunmuyor.

 26. Merhaba babam in 1600 gün pirim günü var babam vefaat etmiştir annem e maaş bağlanır mi

  1. Merhaba, babanızın sigorta giriş tarihi şartları eğer 900 gün priminini karşılıyorsa bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek anneniz dul aylığı alabilir. Eğer babanızın sigorta şartları 1800 gün primini taşıyorsa 300 gün askerlik borçlanması yaparak anneniz dul aylığı alabilir.

 27. Merhaba. Dul maaşı alabilmek için illa ölmesimi gerekiyor? Boşanma durumlarında alınamıyor mu?

  1. Merhaba, boşanan eşler için evlilik akdi sona erdiği eşten dul maaşı alınamıyor. Fakat devlet sosyal yardım kapsamında boşanan eşlere iki ayda bir olmak üzere 550TL dul maaşı veriyor.

 28. Babam 20 gün önce vefat etti, ve hiç bir sigorta veya bağkur yoktu annem kız kardeşimin yanında kalıyor, kız kardeşim bekar ve sigortalı bir işte çalışıyor ikiside kirada oturuyorlar bunun için annem dul maaşı alabiliyor mu.? muhtar dedi ki kız kardeşin ssk lı olduğu için vermezler duğru mu acaba.?

  1. Merhaba, anneniz müracaatını yapsın. Dul aylığı olduğu için onaylanabilir.

 29. Ben eşimden ayrıldım 2 sene evli kaldım suan çalısmıyorum yardıma ihtıyacım var bana dul maaşı veya herhangi bir yardım baglanırmı

  1. Merhaba, iki ayda bir 550TL verilen dul aylığı alabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık maaşı içinde müracaat edebilirsiniz.

 30. Slm ben yurt disinda yasiyorum. Babamla 30 seneden sonra görusmeye basladik. 2 sene önce öldu yuklu bir para ödedi sgk ya ve ben kayitli deyildim ve ben DN testi istedim ve babam oldugu ispatladik ben dulum eger dulluk maasina basvursam alabilirmiyim?

  1. Merhaba, mahkeme kararıyla babanız olduğunu nüfusa tescil ettirirseniz babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

 31. Selamlar babam 1987 yılında vefat etti annem babamdan kalan Bağkur maaşı alıyor televizyonda yeni Yasayla Bağkur ve Ssk emekli maaşı alan dul kadınlarında dul maaşı alabileceğini gördüm bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz annem dul maaşı alabilir mi alırsa başvurudan itibarenmi yoksa geriye dönük alabilirmi teşekkürler.

  1. Merhaba, anneniz babanızın emekli aylığını dul maaşı olarak alıyor. Olay şu bayan emekli olsa da vefat eden eşinden dul maaşı alabilir yada vefat eden anne babasından yetim aylığı alabilir. Burada anneniz SGK’dan dul aylığını zaten alıyor, devletin sosyal yardım olarak 2 ayda bir 550TL verdiği dul aylığını alma şansı yok. Onu hiç maaş almayan bayanlara veriyor devlet.

 32. Merhaba babam vefat etti annem babamın emekli aylığını alıyor dul maaşı alabilir mi ? Babadan anneye kalan dul maaşı dediğiniz emekli aylığı mı oluyor

  1. Merhaba, dul aylığı iki çeşit. Birisi eşten kalan emekli aylığı diğeri ise devletin sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir verdiği 550TL dul aylığı. Eşten kalan emekli aylığı dul aylığı olarak alınırken aynı zamanda diğer dul aylığı alınamaz.

 33. babam 2015 de vefat etti hicbir sgk sureci maasi hicbiseyi yoktu annemlede bosanmistilar annemin suan hicbir gecimi yok dul ayligi alabilmesi mumkunmudur

  1. Merhaba, anneniz 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir

 34. Merhaba benim kayınbabam 2013 yılında vefat etti kaynanam dulluk maasindan yararlanabilir mi herhangi bi sigorta ve bagkura kayitli degildi ve birde alzeimer hastasi sırayla bakılıyo kolundan tutup yürütuyoruz kendi islerini kendi göremiyor bakim parasida alinabilinir mi ?

  1. Merhaba, 65 yaşlılık aylığına müracaat edebilirsiniz. Ayrıca Üniversite yada Devlet Hastanelerinden rapor alarak bakım parası içinde müracaat edebilirsiniz.

 35. Babam 6 ay önce vefat etti annemin aldığı hiç bir yok bize kalan bir araba bir ev var dörde bölünmüş annem dulluk maaşı alabilirmi

  1. Merhaba, babanızın sigortası varsa babanızdan dul aylığı alabilir. Yoksa 2 ayda bir 550TL dul aylığına müracaat edebilir.

 36. Annemin SSK dan maaş alıyor dulluk maaşa da başvurabilirsiniz ve nasıl başvurulur teşekkür ederim

  1. Merhaba, anneniz SSK’dan maaş alırken babanızdan kalan dulluk maaşı varsa onu alabilir(babanın sigortalı olması gerek) 2 ayda bir 550TL olarak verilen dul maaşını alamaz

 37. eşinden ayrılanlar için bİr hak yok ya da dul maaşını eşinden boşananlar da giriyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu