Sosyal Yardım Platformu

2019 Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

2019 Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Dul maaşı başvuru koşulları kimlerin bu aylık yardımdan faydalanabileceğinin öğrenilmesini sağlamaktadır. Dul maaşı; sigortalı eşi vefat etmiş erkek ya da kadının aldığı devlet desteğidir. Bu destek yalnızca kadınlara değil; eşi vefat etmiş erkeklere de verilmektedir. Eşi vefat etmiş olan kişilerin ekonomik olarak zorluk çekmemesi için yapılan bu ödemeler; Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu noktada; kişinin başvuru yapmasından sonra tüm gerekli analiz ve araştırma, alanında uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Ardından kişinin bu maaşı alıp alamayacağına dair karar verilmektedir. Eğer geride kalan eş maaşı almaya hak kazanmış ise, iki ayda bir dul maaşı alacaktır.

Dul Maaşı Sorgulama 2019

Dul aylığı online sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapmak oldukça basittir. Dul aylığı almak için başvuru şartlarını sağlamış olan kişiler, sonuçları için e-devlet sistemine giriş yapabilir:

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresinin olması gerekmektedir.
 • E-devlet şifresini en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.
 • Şifreyi satın aldıktan sonra TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına dul maaş yazarak enter kısmına basmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra çıkan sayfa üzerinden dul maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı görebilirsiniz.

Boşanmış Dul Maaşı Alabilir mi?

Boşanmış kişilerin maaş alma şartları resmi kurumlar düzenlenmiştir. Boşanmış olan kişilerin dul maaşı alması çeşitli kriterlerin yerine getirilmesi ile mümkün olmaktadır. Buna göre maaş almaya hak kazanan dul kişiler:

 • İlk olarak vefat etmiş olan kişinin sigortalı olarak belirli bir süre çalışmış olması öncelikli şarttır. Bu şartın dışında ise vefat etmiş olan sigortalı kişinin minimum 900 günlük prim sahibi de olması gerekmektedir.
 • İki önemli koşulu yerine getiren kişilere dul maaşı bağlanmaktadır.
 • Bu kriterlerin yanı sıra eğer vefat eden sigortalı 2008 sonrası vefat etmiş ise 1800 gün kadar maaş almaya hak kazanmaktadır. Ancak 2008 öncesi vefat etmiş ise 900 gün ve 5 sene sigortalılık olması da aranan kriterler arasında yer almaktadır.

Boşanmış olan kadının dul maaşı alması şu şekilde mümkün olmaktadır: boşanmış olan kişinin eğer anne ya da babası vefat etmiş ise, boşanma durumunda yeniden yetim maaşı için başvuru yapabilmektedir.

Dul Maaşı Şartları 2019

Dul maaşı için gerekli koşullar sağlandığında, geriye kalan eş maaş alabilmektedir. Aksi halde kişinin dul maaşı alması söz konusu değildir. Dul maaşı şartları 2019 senesi için ise:

 • Kişinin kayıtlı olduğu nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Ardından vukuatlı nüfus kayıt örneği almak gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan kişi eğer emekli ise buna dair belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • İlgili kurumlara verilecek olan bütün SGK belgelerinin asılları ve onaylı suretleri gerekmektedir.
 • Kayyum ya da vasi tayin edilmiş ise ilam edilmiş olması talep edilmektedir.
 • Veraset ilamının verilmesi gerekmektedir.

Bu belgeler kuruma bizzat teslim edilmelidir. Aksi halde başvuru kabul edilmeyecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu

Yetim maaşı için başvuru  özellikle boşanmış olan kadınlar tarafından da yapılabilmektedir. Eşinden bazı sebeplerle ayrılmış olan ve anne ya da babası vefat etmiş olan kadınlar, yetim aylığı almak için başvuru yapabilir. Bu başvurular için gerekli koşullar ise kadının çalışmaması ve evlenmemiş olmasıdır. Bunun dışında:

 • Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz şekilde yetim aylığı alabilir. Ancak öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.
 • Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel teşkil edecek bir engeli varsa, alacağı belgedeki engel durumuna göre ömür boyu yetim aylığı alabilir.
 • Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir kadın, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı almaya hak kazansa da evlenmemesi ya da işe girmemesi durumunda maaş alma hakkına sahiptir.

Eşimden Boşandım Dul Maaşı Alabilir miyim?

Eşinden boşanan kadının maaş alması için bazı düzenlemeler yapılmıştır. Eşinden boşanmış olan bir kadının dul maaşı alması çeşitli kriterleri yerine getirmesi durumunda mümkün olmaktadır. Eşinden boşanan kişilerin dul maaşı alması için gerekli koşullar ise:

 • Boşanmış olan kadın, eşinden değil vefat etmiş anne ya da babasından ödenek almaktadır. Buna da yetim aylığı denilmektedir.
 • Boşanmış olan kadın eğer anne ya da babasının sosyal güvenlik hakları varsa bu maaşı alabilir.
 • Eğer bu kadınlar 12 ya da 24 aylık bir evlilik ödeneği almış ise bu ödenek bitmeden anne ya da babalarından bu maaşları alması söz konusu olmamaktadır.
 • Kadının herhangi bir sosyal güvenliğinin olmaması ya da maaş almıyor olması gerekmektedir.
 • Ödenen para iki ayda bir ödenmektedir. Bu ödenek sırasında kadın çalışmaya başlar ya da yeniden evlenirse maaşı kesintiye uğrayacaktır.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul aylığı alma şartları kurumlar tarafından düzenlenmektedir. Bu belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi özellikle dul maaşı hakkı kazanmak için önem taşımaktadır. Özellikle çocuğu olan dul kişilerin çocuklardan noterden onaylı feragat yazısı alması gerekmektedir. Dul maaşı almak için gerekli şart ve koşullar ise:

 • Dilekçe eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Veraset İlamı’nın aslı ve noter tasdikli sureti kuruma teslim edilmelidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır.
 • Emekli Maaş Sistemi (EMS) üye eşi katılım formu doldurulmalıdır.
 • Çocuklardan noterden onaylı feragat yazısı teslim edilmelidir.
 • Vefat etmiş eşin T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Vefat etmiş eşe dair 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul aylığı iki ayda bir kişinin hesabına yatırılmaktadır. Bu maaşlara her sene belirli oranda zam da yapılmaktadır. İki ayda bir kişilerin hesabına 750 TL yatmaktadır. Bu ödeneği hem erkekler hem de kadınlar alabilmektedir. Vefat etmiş kişinin babası için 65 yaş sınırı koyulmaktadır. Bu koşulun dışında, bu yaştan küçük olma durumlarında bütün belgelerin yanı sıra  tam teşekküllü bir hastaneden, çalışarak hayatını idame ettiremeyeceğine dair sağlık raporunu alması gerekmektedir. Kurum tarafından talep edilmiş belgeler SGK’ya bizzat bırakılmalıdır.

Dul Maaşı Ne Zaman Yatar?

Dul maaşının yatması düzenli şekilde iki ayda bir olmaktadır. Dul maaşları ayın başında kişinin direkt olarak Ziraat Bankası hesabına ya da PTT şubesine yatmaktadır. İki ayda bir 750 TL maaş ödeneği yapılmaktadır. Bu unsurların dışında bu ödeneğin alınması için direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve belediyelere bizzat başvuru yapılması gerekliliği unutulmamalıdır. Bu aşamada kişi başvuru yaptıktan sonra gerekli tüm araştırma ve incelemeler kurum tarafından, detaylı şekilde yapıldıktan sonra eşin maaşı alıp alamayacağı belirlenmektedir. Eğer kişinin başvurusunun kabul edilirse, kabul edilen ilk ay, ilk maaşını alır.

3 Aylık Engelli Maaşı Ne Kadar

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 70 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  Babam emekli sandigi emeklisiylen vefat etti.bende esimden ayriyim.Emekli sandigi emeklisiyim.Ayni kurumdan olduğumuz icin bana maas verilmedi.Dul olan kiz kakardeşim ssk liolarak calistigi icin aylik ona baglandi.bu haksizlik degilmi.ayni kurumdaniz diye ben cezalandirilip maas alamıyorum.Hani kurumlar birlesmisti.Adi Sgk olunca degisen bisey yok.Buna bi cozum olmali.kardeslerin biri alip biri almama durumu cozulmeli.ayni kurumsun kusura bakma sana yetim maasi yok..haksizlikkkkkk

 2. Erkan Öztürk dedi ki:

  Merhaba babam 1992 de trafik kazasında vefat etti fakat yaptığımız araştırmalarda hiç bir sigorta primi görünmüyor ,buna rağmen annem dul maaşı için başvuru yapabilirmi , teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Evet başvuru yapabilir.

 3. Şeyma dedi ki:

  Merhaba babam 2015 senesinde vefat etti.Babamin emekli mâaşını alıyoruz.annem dul maaşı ablam ve ben yetim maaşı alabilirmiyiz.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul maaşı; sigortalı eşi vefat etmiş erkek ya da kadının aldığı devlet desteğidir. Bu destek yalnızca kadınlara değil; eşi vefat etmiş erkeklere de verilmektedir.
   Yetim Maaşı ise
   Eşinden bazı sebeplerle ayrılmış olan ve anne ya da babası vefat etmiş olan kadınlar, yetim aylığı almak için başvuru yapabilir. Bu başvurular için gerekli koşullar ise kadının çalışmaması ve evlenmemiş olmasıdır. Bunun dışında:
   Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz şekilde yetim aylığı alabilir. Ancak öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.
   Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel teşkil edecek bir engeli varsa, alacağı belgedeki engel durumuna göre ömür boyu yetim aylığı alabilir.
   Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir kadın, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı almaya hak kazansa da evlenmemesi ya da işe girmemesi durumunda maaş alma hakkına sahiptir.

 4. mehmet selin dedi ki:

  Merhabalar. Birkaç yıl önce eniştem vefat etti. Eniştemin herhangi bir bağkur veya sigorta kaydı yok. Annemden kalan bir otomobil biz 4 kardeşin üzerine kayıtlı. Yani otomobilin 1/4 çeyreği kız kardeşimin oluyor(dul maaşı almasına engel mi ). Bu şartlarda KIZKARDEŞİM dul maaşı alabilir mi ?. Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eniştenizin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmadığından kardeşiniz ancak anne ya da babanızın vefat etmeden önce eğer varsa emekli maaşlarını alma hakkı bulunmaktadır. Dul maaşı olarak sorguladığınız maaş budur.

 5. Kadriye bakırcı dedi ki:

  Merhabalar ben eşimden boşandım kızımla birlikte ailemle yaşamaktayız annem babam çalışıyor ama benim herhangi bir maddi gelirim yok babasının kızıma verdiği nafaka dışında o da kızımın ihtiyaçları ancak karşılıyor bu durumda dul maaşı alabilirmiyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul maaşı; sigortalı eşi vefat etmiş erkek ya da kadının aldığı devlet desteğidir. Herhangi bir ödeme talep edemezsiniz.

 6. Enver dedi ki:

  Babam 1984 tarihinde vefat etti ilgilenecek kimsemizin olmaması nedeniyle her hangi bir kuruma maaş verilmesi için başvuru yapılmadı 2007 yılında başvuru yaptım babamın 1700 gün pirim ödemesi çıktı ve annem Emekli oldu geçmişe dönük 1984 ve 2007 yılları arasında geçen zamanın maaşlarını toplu olarak alabilirmiyiz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hak sahibi aylığı kazanmasına rağmen başvuru yapmadıysa, 5 yıl geriye dönük ölüm aylıklarını talep edebilir. En fazla 5 yıl geriye dönük ödeme talep edebilirsiniz.

 7. Ali dedi ki:

  Merhaba babam 1999da vefat etti babamın 115 sigortası vardı 600 de askerlik den olan borclanma var annem üzerine sadece memlekette bir arsa var annem dul maaş alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, annenizin babanızdan dul aylığı alabilmesi için gün primini 900’e tamamlamanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat eden toplam gün primini öğrenerek yapacağınız askerlik borçlanmasıyla SGK gün priminizi tamamlayabilirsiniz

 8. Misafir dedi ki:

  Annem babasindan yetim maasi aliyor babam vefat etmiştir ayni zamanda annem dul maasi alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz yetim maaşı ile birlikte dul maaşı da alabilir

 9. Fikriye dedi ki:

  Mrb babam 1995 de vefat etti maaşını annem ablam ve ben alıyoruz yetim maaşı denilen aldığımız maasmi yoksa+devletin sunduğu ek maasmi yada dullar için farklı beledeyinin devletin tanidigi hak varmı tşk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı yada emekli olan eşin yada anne babanın vefatında SGK tarafından dul ve yetim maaşı veriliyor. (Sizin aldığınız maaş) Sigortası olmayanlara ise devlet sosyal yardım kapsamında dul ve yetim maaşı veriyor.

 10. F. Nurten Yıldız dedi ki:

  Merhaba. Dul maaşı alabilmek için bir evlilik suresi var mıdır? Bir yakınımız evlendi, eşi hastaydı, 6 ay sonra vefat etti. Dul maaşi bağlanır mı, yoksa belli bir süre evli kalma şartı var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eşler arasında Resmi Nikah ve SGK olarak ödenmiş gün bulunması gereklidir. Ayrıca eşlerin yasaya göre vefat eden sigortalının 10’uncu ayın biri 2008 (01.10.2008) yılı itibari ile her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 1800 gün varsayılarak maaş bağlanır. Lakin vefat eden kişi (01.10.2018) tarihi öncesinde vefat etmiş ise her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 900 gün ile 5 yıllık sigortalı kalma süresi varsa yine de maaş bağlanır.

 11. Eyyüp dedi ki:

  Merhabalar annemle babam anlaşmalı boşandılar.annemin hiç bir güvencesi yok.üzerine bi ev var tapulu.kardeşim ssklı çalışıyor ve annemle yaşıyor gözüküyor ikametgah adresi olarak.annemin dul maaşına müracatında olumsuz etkiler mi bu durum.evde ssklı çalışan gözüküyor.tşkler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul maaşından faydalanmak için eşlerden birinin vefat etmiş olması ve emekli maaşının olması ya da ödenmiş SGK’lı günü olması gereklidir. Boşanma ile anneniz dul maaşından faydalanamaz.

 12. Abdullah TAŞ dedi ki:

  Annem yaşlılık maaşı alıyor babam 3 hafta önce vefat etti babamın 1974 girişli sigortası var toplam da ara ara yatmış 450 gün sigortası var annem dul maaşı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın adına askerlik borçlanması yaparak gün primini 900güne tamamlayıp anneniz eşten dul aylığı alabilir

 13. Mert dedi ki:

  İyi günler bi yakınım vefat etti 30 yıl memuriyetini doldurduktan sonra emekli oldu eşi ve çocuklarına dul ve yetim maaşı bağlanılabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi ve çocukları Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek dul ve yetim aylığı alabilirler

 14. Yaşar S. dedi ki:

  Merhaba, Nisan 2008’de (çocuksuz, çalışmayan) ablamın (SSK emeklisi) kocası vefat etti, Dul yetim maaşını devlet 3’e bölmüş, bir miktarını ablama, bir miktarını (dul) kayın validesine, bir miktarını da (hiç evlenmemiş, çalışan) görümcesine… Görümce çalışıyor, prim yatırıyor, iş yeri sahibi. Yakın tarihte kayın validesi de vefat edince ablama maaş bağlanma oranı ne olur, Ne yapmamız gerekir. Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, maaş önce 3’e bölünmüş sonra 2’ye bölünmüş. Kayın validesinin vefatından sonra maaş ablanıza ve görümcesine paylaştırılır. İşlem gerektirmez.

 15. Emir asaf dedi ki:

  Iyi gunler annem ve babam bosandi babam nafaka ödeyemedgi icin nafakayida kaldirdilar hicbi geliri yok annemin dulluk maasini alabilrmi ? Alabilirse nasil alabilir ? Tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı ve muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek dul maaşı için başvurunuzu yapabilirsiniz.

   Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurduktan sonra tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta yoluyla göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 16. Sinan dedi ki:

  Merhaba annemin ilk eşi trafik kazasında vefat etti annem evlendı ama boşandı ikinci eşinden ölüm tarihi 1985 sigortası varmı bilmiyoruz annem nereye başvurabilir yada herhangı bır maaş bağlanılır mı anneme suan boşanmış ve dul çocukları ona bakmıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna Müracaat ederek bilgi alabilirsiniz. Eğer sigorta başlangıcı varsa askerlik borçlanması yaparak gün primini 900’e tamamlayıp dul maaşı alabilirsiniz. Sigortası yoksa 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 17. Ceylan dedi ki:

  Benim babamın sigortası yoktu bu durumda annem dulluk maaşı alabilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul maaşı için gerekli koşullar sağlandığında, geriye kalan eş maaş alabilmektedir. Aksi halde kişinin dul maaşı alması söz konusu değildir. Dul maaşı şartları 2019 senesi için ise:
   Kişinin kayıtlı olduğu nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Ardından vukuatlı nüfus kayıt örneği almak gerekmektedir.
   Vefat etmiş olan kişi eğer emekli ise buna dair belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.
   İlgili kurumlara verilecek olan bütün SGK belgelerinin asılları ve onaylı suretleri gerekmektedir.
   Kayyum ya da vasi tayin edilmiş ise ilam edilmiş olması talep edilmektedir.
   Veraset ilamının verilmesi gerekmektedir.
   Bu belgeler kuruma bizzat teslim edilmelidir. Aksi halde başvuru kabul edilmeyecektir.

 18. Sebahattin dedi ki:

  Oyu günler babam yeni vefat etti 1994 girişi var 499 gün pirim var 2 yılda askerlik var toplam dul maaşı için kaç gün ister

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 1999 yılından önce sigorta girişi olanlar için 900gün prim şartı aranıyor. Babanızın 499 gün primi olduğuna göre 401 gün askerlik borçlanması gerekecek. Tabi burada Sosyal Güvenlik Kurumunun kayıtları esas alınmaktadır. SGK’ya müracaat ederek hesaplamasını yaptırın ve bu süreyi borçlanıp anneniz dul aylığı için başvurusunda bulunabilir.

 19. Serkan dedi ki:

  Merhabalar. Bir hafta önce amcam vefat etti. Amcamın herhangi bir bagkur veya sigorta kaydı yok. Ayrıca çocuğu da yok. Yengem dul maaşı alabilir mi ve eğer alabılırse nereye müracaat etmemiz gerekir. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yengeniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir.

 20. Kader dedi ki:

  Babamı 2015 kasımında kaybettik emekli maaşı benle annemin üzerindeydi ben sgklı işe başlayınca anneme geçti emekli maaşı ama dul maaşına başvuru yapmadık başvuru yapabilir miyiz ve ne kadar alır annem bunu sormak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz babanızdan kalan maaşı dul maaşı olarak alır. Ayrıca sosyal yardım kapsamında verilen dul maaşını alamaz

 21. Pınar dedi ki:

  Boşanınca dulluk maaşı alabilirmiyim ve nereye baş vurmam lazım boşanmam devam ediyor bu mahkeme son

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için müracaat edebilirsiniz. Sosyal yardım kapsamında verilen dul maaşı 2 ayda bir 550TL’dir

 22. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben eşimle boşanma aşamadayız iki kizim var biri 2 yasinda biride 1 yasinda eşimle boşanma bitince bu mahkeme son olucak dulluk maaşı alabilirmiyim ve nereye baş vurucam alabilirsem

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı içinde başvuru yapabilirsiniz, muhtaçlık aylığı içinde başvuru yapabilirsiniz. Dul aylığı iki ayda bir 550TL olarak verilmekte olup başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Muhtaçlık aylığı ise aylık olarak verilmekte olup her ay 819TL maaş bağlanır ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılır.

 23. Mehmet dedi ki:

  Öncelikle merhabalar.. Ablamın eşi vefat etti ve SSK lıydı.. sonrasında ölüm aylığı bağlandı.. ablama ayrıca dul maaşı bağlanabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ablanız eşinden dul aylığı alırken devletin sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir 550TL verdiği dul aylığını alma şansı bulunmuyor.

 24. Fatih dedi ki:

  Merhaba babam in 1600 gün pirim günü var babam vefaat etmiştir annem e maaş bağlanır mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın sigorta giriş tarihi şartları eğer 900 gün priminini karşılıyorsa bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek anneniz dul aylığı alabilir. Eğer babanızın sigorta şartları 1800 gün primini taşıyorsa 300 gün askerlik borçlanması yaparak anneniz dul aylığı alabilir.

 25. Rmys dedi ki:

  Merhaba. Dul maaşı alabilmek için illa ölmesimi gerekiyor? Boşanma durumlarında alınamıyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, boşanan eşler için evlilik akdi sona erdiği eşten dul maaşı alınamıyor. Fakat devlet sosyal yardım kapsamında boşanan eşlere iki ayda bir olmak üzere 550TL dul maaşı veriyor.

 26. ercan dedi ki:

  Babam 20 gün önce vefat etti, ve hiç bir sigorta veya bağkur yoktu annem kız kardeşimin yanında kalıyor, kız kardeşim bekar ve sigortalı bir işte çalışıyor ikiside kirada oturuyorlar bunun için annem dul maaşı alabiliyor mu.? muhtar dedi ki kız kardeşin ssk lı olduğu için vermezler duğru mu acaba.?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz müracaatını yapsın. Dul aylığı olduğu için onaylanabilir.

 27. Kübra Öncü dedi ki:

  Ben eşimden ayrıldım 2 sene evli kaldım suan çalısmıyorum yardıma ihtıyacım var bana dul maaşı veya herhangi bir yardım baglanırmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki ayda bir 550TL verilen dul aylığı alabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık maaşı içinde müracaat edebilirsiniz.

 28. Canan dedi ki:

  Slm ben yurt disinda yasiyorum. Babamla 30 seneden sonra görusmeye basladik. 2 sene önce öldu yuklu bir para ödedi sgk ya ve ben kayitli deyildim ve ben DN testi istedim ve babam oldugu ispatladik ben dulum eger dulluk maasina basvursam alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mahkeme kararıyla babanız olduğunu nüfusa tescil ettirirseniz babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

 29. Mehmet çelik dedi ki:

  Selamlar babam 1987 yılında vefat etti annem babamdan kalan Bağkur maaşı alıyor televizyonda yeni Yasayla Bağkur ve Ssk emekli maaşı alan dul kadınlarında dul maaşı alabileceğini gördüm bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz annem dul maaşı alabilir mi alırsa başvurudan itibarenmi yoksa geriye dönük alabilirmi teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz babanızın emekli aylığını dul maaşı olarak alıyor. Olay şu bayan emekli olsa da vefat eden eşinden dul maaşı alabilir yada vefat eden anne babasından yetim aylığı alabilir. Burada anneniz SGK’dan dul aylığını zaten alıyor, devletin sosyal yardım olarak 2 ayda bir 550TL verdiği dul aylığını alma şansı yok. Onu hiç maaş almayan bayanlara veriyor devlet.

 30. Sibel Ayman dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti annem babamın emekli aylığını alıyor dul maaşı alabilir mi ? Babadan anneye kalan dul maaşı dediğiniz emekli aylığı mı oluyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul aylığı iki çeşit. Birisi eşten kalan emekli aylığı diğeri ise devletin sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir verdiği 550TL dul aylığı. Eşten kalan emekli aylığı dul aylığı olarak alınırken aynı zamanda diğer dul aylığı alınamaz.

 31. asli dedi ki:

  babam 2015 de vefat etti hicbir sgk sureci maasi hicbiseyi yoktu annemlede bosanmistilar annemin suan hicbir gecimi yok dul ayligi alabilmesi mumkunmudur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir

 32. Sultan dedi ki:

  Merhaba benim kayınbabam 2013 yılında vefat etti kaynanam dulluk maasindan yararlanabilir mi herhangi bi sigorta ve bagkura kayitli degildi ve birde alzeimer hastasi sırayla bakılıyo kolundan tutup yürütuyoruz kendi islerini kendi göremiyor bakim parasida alinabilinir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığına müracaat edebilirsiniz. Ayrıca Üniversite yada Devlet Hastanelerinden rapor alarak bakım parası içinde müracaat edebilirsiniz.

 33. İlknur kant dedi ki:

  Babam 6 ay önce vefat etti annemin aldığı hiç bir yok bize kalan bir araba bir ev var dörde bölünmüş annem dulluk maaşı alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın sigortası varsa babanızdan dul aylığı alabilir. Yoksa 2 ayda bir 550TL dul aylığına müracaat edebilir.

 34. Ahmet tas dedi ki:

  Annemin SSK dan maaş alıyor dulluk maaşa da başvurabilirsiniz ve nasıl başvurulur teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz SSK’dan maaş alırken babanızdan kalan dulluk maaşı varsa onu alabilir(babanın sigortalı olması gerek) 2 ayda bir 550TL olarak verilen dul maaşını alamaz

 35. Cumhuriyet dedi ki:

  Annemin düzenli olarak yatan dul maaşı bu ay yatmadı nedeni ne olabilir?

 36. şeyma sevin dedi ki:

  eşinden ayrılanlar için bİr hak yok ya da dul maaşını eşinden boşananlar da giriyormu