Sosyal Yardım Platformu

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

24.12.2017
Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Dul insanlar olarak tanımladığımız eşi vefat eden kadınlar veya erkeklerin vakıflar ve belediyelerin de desteği ile aldıkları ücrete dul maaşı denilmektedir. Sanıldığının aksine dul maaşı sadece kadınlara değil erkeklere de geçerlidir. Fakat, erkeklerin bu konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı düşüncesi ile ve diğer dul insanlar için böyle bir yazı yazarak dul maaşını nasıl alabileceklerini, nereden alabileceklerini ve miktarlarının neler olduğunu belirterek siz değerli okurlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Yazımızda da belirttiğim gibi öncelikle çoğu eşi vefat eden erkek dul maaşı alabileceğini bilmemektedir. Onlara ve diğer eşi vefat eden bireylere bu konu hakkında bilgi vermek amaçlı böyle bir başlık hazırlamayı ön gördüm.

Eşlerin birinin vefatı sonrasında kişi Bağ-Kur  – SGK, Emekli sandığı gibi primleri varsa kurumlara başvuruda bulunup, cenaze ve dul maaşı yardım talebinde bulunabilirler. Fakat herkes emekli olmamış veya olamamış da olabilir. Peki, bu durumda ne yapmalı ? 5510 sayılı kanunun 32.maddesine dayanarak Sigortalının vefatı durumunda en az 900 gün boyunca prim ödenmiş yani (5 yıldır sigortalı çalışan) ise, bu hak kazanılmış olarak varsayılmaktadır.  Kişilerin talepleri doğrultusunda dul maaşı bağlanabilmektedir.
Yasaya göre vefat eden sigortalının 10’uncu ayın biri 2008 (01.10.2008) yılı itibari ile her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 1800 gün varsıyalarak maaş bağlanır. Lakin vefat eden kişi (01.10.2018) tarihi öncesinde vefat etmiş ise her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 900 gün ile 5 yıllık sigortalı kalma süresi varsa yine de maaş bağlanır.

Vefat eden sigortalı bireyin 900 gün sigorta primi yoksa ve (01.10.2018) tarihinden önce vefat ettiyse kanun gereği borçlanma durumları da 1800 günü sağlamıyorsa geride kalan hak sahiplerine maaş bağlanmaz.

Sigortalının vefatı 1.10.2008 sonrası ise her türlü borçlanmalar dahil en az 1800 gün ile maaş bağlanır.

Sigortalının vefatı 1.10.2008 öncesi ise her türlü borçlanmalar dahil en az 900 gün ve 5 yıllık sigortalılık süresi varsa maaş bağlanır.

Sigortalının 900 gün primi yoksa 1.10.2008 sonrası vefat ettiyse borçlanmalar ile de 1800 gün sağlanamıyorsa geride kalan hak sahiplerine maaş bağlanmaz.

dul maasi nasil alinir

dul maasi nasil alinir

Dul Maaşları İçin Bilgilendirme (Önemli Bilgi)

Çevrenizde yaşayan ve bu duruma düşmesine rağmen bilgi sahibi olmayan insanlara yardım etmek insanlık görevidir. Unutulmamalıdır ki bir gün herkes bir çok şekilde zor duruma düşebilir ve bu zor durumdan belki de basit bir el uzatılması ile çıkılabilir. Çünkü bir çok insanımız bu haklardan habersiz yıllarca mağdur konuma düşmektedirler.  Bu hak için başvurulmamış ise 5 yıl zaman aşımı bulunmaktadır.

Dul Maaşı Almaya  Engel Olacak Durum Nedir ?

Erkek ve kadın birlikte aynı kurumda çalışıyor ise vefatın ardından dul maaşı almaya devam edebilirsiniz.

Yani bu durumda maaşı almaya engel olacak bir tek durum kalmaktadır .

-Bu da tekrar evlenmektir.

Dul Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

1)SGK-EMEKLİ SANDIĞI-MAAŞ İŞLEMLERİ:    

a)Dilekçe Örneği,

b)Kimlik Araştırma Belgesi,

c)Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,

d)Ölüm Belgesi.

2)VERASET İLAMININ ALINMASI:

*Sulh Hukuk Mahkemesine Dilekçe (Avukat yazarsa iyi olur)(Vukuatlı Nüfus Örneği İle Beraber)

2)OYAK ÜYESİ İSE YAPILACAK İŞLER:

a)Dilekçe,

b)Veraset İlamı Aslı veya Noter Tasdikli Sureti,

 1. c) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,

d)Emekli Maaş Sistemi(EMS) Üye Eşi Katılım Formu,

e)Çocuklardan Noterden Onaylı Feragat Yazısı,

f)Eşinin Nüfus Cüzdan Fotokopisi,

g)Eş’e Ait 2 Adet Vesikalık Fotoğraf,

MAAŞ BAĞLANMA ESASLARI

 • Maaş; Çalışmayan Eşe %60, Çocuklara %30(Çocuk çalışır veya evlenen kız olursa fark anneye devreder ama  Anne sadece %75 olur), oranında bağlanır,
 • Maaş; Çalışmayan Eş’e %75 (Çocuklara bağlanmaz ise) direkt bağlanır,
 • Maaş; Devlet Kurumunda Çalışan veya Devlet Kurumundan emekli maaşı alan Eş’e %50,

Çocuklara ise %30, Çocuklar hak sahibi değilse Eş’e yine sadece %50 oranında bağlanır.

Belgeler devre75.org sitesinden bilgi amaçlı alınmıştır.

DUL VE YETİM AYLIKLARI NASIL HESAP EDİLİYOR
Dul ve Yetimler Eşe Yetime Yetime Toplam
Sadece Eş varsa 1,080,73 1,080,73
Sadece bir yetim varsa 1,080,73 1,080,73
Eş ve Bir Yetim Varsa 810,55 405,27 1,215,82
İki yetim varsa 607,91 607,91 1,215,82
Eş ve iki yetim varsa 675,46 337,73 337,73 1,350,92

Tablo Yaklaşım Yayınevlerinden sizler için alıntılanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 56 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Merhaba babam 1999da vefat etti babamın 115 sigortası vardı 600 de askerlik den olan borclanma var annem üzerine sadece memlekette bir arsa var annem dul maaş alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, annenizin babanızdan dul aylığı alabilmesi için gün primini 900’e tamamlamanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat eden toplam gün primini öğrenerek yapacağınız askerlik borçlanmasıyla SGK gün priminizi tamamlayabilirsiniz

 2. Misafir dedi ki:

  Annem babasindan yetim maasi aliyor babam vefat etmiştir ayni zamanda annem dul maasi alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz yetim maaşı ile birlikte dul maaşı da alabilir

 3. Fikriye dedi ki:

  Mrb babam 1995 de vefat etti maaşını annem ablam ve ben alıyoruz yetim maaşı denilen aldığımız maasmi yoksa+devletin sunduğu ek maasmi yada dullar için farklı beledeyinin devletin tanidigi hak varmı tşk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı yada emekli olan eşin yada anne babanın vefatında SGK tarafından dul ve yetim maaşı veriliyor. (Sizin aldığınız maaş) Sigortası olmayanlara ise devlet sosyal yardım kapsamında dul ve yetim maaşı veriyor.

 4. F. Nurten Yıldız dedi ki:

  Merhaba. Dul maaşı alabilmek için bir evlilik suresi var mıdır? Bir yakınımız evlendi, eşi hastaydı, 6 ay sonra vefat etti. Dul maaşi bağlanır mı, yoksa belli bir süre evli kalma şartı var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eşler arasında Resmi Nikah ve SGK olarak ödenmiş gün bulunması gereklidir. Ayrıca eşlerin yasaya göre vefat eden sigortalının 10’uncu ayın biri 2008 (01.10.2008) yılı itibari ile her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 1800 gün varsayılarak maaş bağlanır. Lakin vefat eden kişi (01.10.2018) tarihi öncesinde vefat etmiş ise her ne şekilde borçlu olursa olsun en az 900 gün ile 5 yıllık sigortalı kalma süresi varsa yine de maaş bağlanır.

 5. Eyyüp dedi ki:

  Merhabalar annemle babam anlaşmalı boşandılar.annemin hiç bir güvencesi yok.üzerine bi ev var tapulu.kardeşim ssklı çalışıyor ve annemle yaşıyor gözüküyor ikametgah adresi olarak.annemin dul maaşına müracatında olumsuz etkiler mi bu durum.evde ssklı çalışan gözüküyor.tşkler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul maaşından faydalanmak için eşlerden birinin vefat etmiş olması ve emekli maaşının olması ya da ödenmiş SGK’lı günü olması gereklidir. Boşanma ile anneniz dul maaşından faydalanamaz.

 6. Abdullah TAŞ dedi ki:

  Annem yaşlılık maaşı alıyor babam 3 hafta önce vefat etti babamın 1974 girişli sigortası var toplam da ara ara yatmış 450 gün sigortası var annem dul maaşı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın adına askerlik borçlanması yaparak gün primini 900güne tamamlayıp anneniz eşten dul aylığı alabilir

 7. Mert dedi ki:

  İyi günler bi yakınım vefat etti 30 yıl memuriyetini doldurduktan sonra emekli oldu eşi ve çocuklarına dul ve yetim maaşı bağlanılabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi ve çocukları Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek dul ve yetim aylığı alabilirler

 8. Yaşar S. dedi ki:

  Merhaba, Nisan 2008’de (çocuksuz, çalışmayan) ablamın (SSK emeklisi) kocası vefat etti, Dul yetim maaşını devlet 3’e bölmüş, bir miktarını ablama, bir miktarını (dul) kayın validesine, bir miktarını da (hiç evlenmemiş, çalışan) görümcesine… Görümce çalışıyor, prim yatırıyor, iş yeri sahibi. Yakın tarihte kayın validesi de vefat edince ablama maaş bağlanma oranı ne olur, Ne yapmamız gerekir. Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, maaş önce 3’e bölünmüş sonra 2’ye bölünmüş. Kayın validesinin vefatından sonra maaş ablanıza ve görümcesine paylaştırılır. İşlem gerektirmez.

 9. Emir asaf dedi ki:

  Iyi gunler annem ve babam bosandi babam nafaka ödeyemedgi icin nafakayida kaldirdilar hicbi geliri yok annemin dulluk maasini alabilrmi ? Alabilirse nasil alabilir ? Tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı ve muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek dul maaşı için başvurunuzu yapabilirsiniz.

   Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurduktan sonra tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta yoluyla göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 10. Sinan dedi ki:

  Merhaba annemin ilk eşi trafik kazasında vefat etti annem evlendı ama boşandı ikinci eşinden ölüm tarihi 1985 sigortası varmı bilmiyoruz annem nereye başvurabilir yada herhangı bır maaş bağlanılır mı anneme suan boşanmış ve dul çocukları ona bakmıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna Müracaat ederek bilgi alabilirsiniz. Eğer sigorta başlangıcı varsa askerlik borçlanması yaparak gün primini 900’e tamamlayıp dul maaşı alabilirsiniz. Sigortası yoksa 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 11. Sebahattin dedi ki:

  Oyu günler babam yeni vefat etti 1994 girişi var 499 gün pirim var 2 yılda askerlik var toplam dul maaşı için kaç gün ister

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 1999 yılından önce sigorta girişi olanlar için 900gün prim şartı aranıyor. Babanızın 499 gün primi olduğuna göre 401 gün askerlik borçlanması gerekecek. Tabi burada Sosyal Güvenlik Kurumunun kayıtları esas alınmaktadır. SGK’ya müracaat ederek hesaplamasını yaptırın ve bu süreyi borçlanıp anneniz dul aylığı için başvurusunda bulunabilir.

 12. Serkan dedi ki:

  Merhabalar. Bir hafta önce amcam vefat etti. Amcamın herhangi bir bagkur veya sigorta kaydı yok. Ayrıca çocuğu da yok. Yengem dul maaşı alabilir mi ve eğer alabılırse nereye müracaat etmemiz gerekir. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yengeniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir.

 13. Kader dedi ki:

  Babamı 2015 kasımında kaybettik emekli maaşı benle annemin üzerindeydi ben sgklı işe başlayınca anneme geçti emekli maaşı ama dul maaşına başvuru yapmadık başvuru yapabilir miyiz ve ne kadar alır annem bunu sormak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz babanızdan kalan maaşı dul maaşı olarak alır. Ayrıca sosyal yardım kapsamında verilen dul maaşını alamaz

 14. Pınar dedi ki:

  Boşanınca dulluk maaşı alabilirmiyim ve nereye baş vurmam lazım boşanmam devam ediyor bu mahkeme son

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için müracaat edebilirsiniz. Sosyal yardım kapsamında verilen dul maaşı 2 ayda bir 550TL’dir

 15. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben eşimle boşanma aşamadayız iki kizim var biri 2 yasinda biride 1 yasinda eşimle boşanma bitince bu mahkeme son olucak dulluk maaşı alabilirmiyim ve nereye baş vurucam alabilirsem

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı içinde başvuru yapabilirsiniz, muhtaçlık aylığı içinde başvuru yapabilirsiniz. Dul aylığı iki ayda bir 550TL olarak verilmekte olup başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Muhtaçlık aylığı ise aylık olarak verilmekte olup her ay 819TL maaş bağlanır ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılır.

 16. Mehmet dedi ki:

  Öncelikle merhabalar.. Ablamın eşi vefat etti ve SSK lıydı.. sonrasında ölüm aylığı bağlandı.. ablama ayrıca dul maaşı bağlanabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ablanız eşinden dul aylığı alırken devletin sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir 550TL verdiği dul aylığını alma şansı bulunmuyor.

 17. Fatih dedi ki:

  Merhaba babam in 1600 gün pirim günü var babam vefaat etmiştir annem e maaş bağlanır mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın sigorta giriş tarihi şartları eğer 900 gün priminini karşılıyorsa bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek anneniz dul aylığı alabilir. Eğer babanızın sigorta şartları 1800 gün primini taşıyorsa 300 gün askerlik borçlanması yaparak anneniz dul aylığı alabilir.

 18. Rmys dedi ki:

  Merhaba. Dul maaşı alabilmek için illa ölmesimi gerekiyor? Boşanma durumlarında alınamıyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, boşanan eşler için evlilik akdi sona erdiği eşten dul maaşı alınamıyor. Fakat devlet sosyal yardım kapsamında boşanan eşlere iki ayda bir olmak üzere 550TL dul maaşı veriyor.

 19. ercan dedi ki:

  Babam 20 gün önce vefat etti, ve hiç bir sigorta veya bağkur yoktu annem kız kardeşimin yanında kalıyor, kız kardeşim bekar ve sigortalı bir işte çalışıyor ikiside kirada oturuyorlar bunun için annem dul maaşı alabiliyor mu.? muhtar dedi ki kız kardeşin ssk lı olduğu için vermezler duğru mu acaba.?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz müracaatını yapsın. Dul aylığı olduğu için onaylanabilir.

 20. Kübra Öncü dedi ki:

  Ben eşimden ayrıldım 2 sene evli kaldım suan çalısmıyorum yardıma ihtıyacım var bana dul maaşı veya herhangi bir yardım baglanırmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki ayda bir 550TL verilen dul aylığı alabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık maaşı içinde müracaat edebilirsiniz.

 21. Canan dedi ki:

  Slm ben yurt disinda yasiyorum. Babamla 30 seneden sonra görusmeye basladik. 2 sene önce öldu yuklu bir para ödedi sgk ya ve ben kayitli deyildim ve ben DN testi istedim ve babam oldugu ispatladik ben dulum eger dulluk maasina basvursam alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mahkeme kararıyla babanız olduğunu nüfusa tescil ettirirseniz babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

 22. Mehmet çelik dedi ki:

  Selamlar babam 1987 yılında vefat etti annem babamdan kalan Bağkur maaşı alıyor televizyonda yeni Yasayla Bağkur ve Ssk emekli maaşı alan dul kadınlarında dul maaşı alabileceğini gördüm bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz annem dul maaşı alabilir mi alırsa başvurudan itibarenmi yoksa geriye dönük alabilirmi teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz babanızın emekli aylığını dul maaşı olarak alıyor. Olay şu bayan emekli olsa da vefat eden eşinden dul maaşı alabilir yada vefat eden anne babasından yetim aylığı alabilir. Burada anneniz SGK’dan dul aylığını zaten alıyor, devletin sosyal yardım olarak 2 ayda bir 550TL verdiği dul aylığını alma şansı yok. Onu hiç maaş almayan bayanlara veriyor devlet.

 23. Sibel Ayman dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti annem babamın emekli aylığını alıyor dul maaşı alabilir mi ? Babadan anneye kalan dul maaşı dediğiniz emekli aylığı mı oluyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul aylığı iki çeşit. Birisi eşten kalan emekli aylığı diğeri ise devletin sosyal yardım kapsamında 2 ayda bir verdiği 550TL dul aylığı. Eşten kalan emekli aylığı dul aylığı olarak alınırken aynı zamanda diğer dul aylığı alınamaz.

 24. asli dedi ki:

  babam 2015 de vefat etti hicbir sgk sureci maasi hicbiseyi yoktu annemlede bosanmistilar annemin suan hicbir gecimi yok dul ayligi alabilmesi mumkunmudur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir

 25. Sultan dedi ki:

  Merhaba benim kayınbabam 2013 yılında vefat etti kaynanam dulluk maasindan yararlanabilir mi herhangi bi sigorta ve bagkura kayitli degildi ve birde alzeimer hastasi sırayla bakılıyo kolundan tutup yürütuyoruz kendi islerini kendi göremiyor bakim parasida alinabilinir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığına müracaat edebilirsiniz. Ayrıca Üniversite yada Devlet Hastanelerinden rapor alarak bakım parası içinde müracaat edebilirsiniz.

 26. İlknur kant dedi ki:

  Babam 6 ay önce vefat etti annemin aldığı hiç bir yok bize kalan bir araba bir ev var dörde bölünmüş annem dulluk maaşı alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın sigortası varsa babanızdan dul aylığı alabilir. Yoksa 2 ayda bir 550TL dul aylığına müracaat edebilir.

 27. Ahmet tas dedi ki:

  Annemin SSK dan maaş alıyor dulluk maaşa da başvurabilirsiniz ve nasıl başvurulur teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz SSK’dan maaş alırken babanızdan kalan dulluk maaşı varsa onu alabilir(babanın sigortalı olması gerek) 2 ayda bir 550TL olarak verilen dul maaşını alamaz

 28. Cumhuriyet dedi ki:

  Annemin düzenli olarak yatan dul maaşı bu ay yatmadı nedeni ne olabilir?

 29. şeyma sevin dedi ki:

  eşinden ayrılanlar için bİr hak yok ya da dul maaşını eşinden boşananlar da giriyormu