Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim maaşının sorgulanması için kişilerin başvurularını gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir. Kişilerin dul ve yetim maaşı alıp almayacaklarının belirlenmesi amacıyla, meydana gelen ölümün ve yetim maaşına başvurusu bulunan kişilerin durumunun araştırılması sağlanır. Ölümden dolayı sorumlu tutulan kişilere maaş bağlanması mümkün değildir. Bunun yanında vefat eden kişinin vasiyetinde maaş bağlanmaması yazılmış kişiler, maaştan yararlanamaz.

Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

Dul ve yetim maaşlarının sorgulanması için kullanılacak mecralar, ALO 170, e- devlet sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu binalarıdır. Kişilerin Alo 170 hattı üzerinden dul ve yetim maaşı alma durumlarının sorgulanabilmesi sağlanır. Burada kişinin ölüm tarihini, başvuruda kendisine verilen başvuru numarasını ve kendi T.C. kimlik numarasını bilmesi gerekmektedir. bu şartların sağlanması durumunda cep telefonundan da sorgulama yapmak mümkün olacaktır.

Bunların yanında kişinin ikamet adresine en yakın konumdaki SGK merkezini ziyaret ederek yetim maaşı alıp alamayacağını öğrenmesi de sağlanabilmektedir. Ancak bu şekilde yapılacak sorgulamalarda kişiler öncelikli olarak e-devlet sistemine yönlendirilmektedir. Sistemde sorun meydana geldiğini beyan ederseniz, görevliler telefonla bilgilendirme isteğinizi yerine getirmektedir.

E- Devlet Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

Dul ve yetim maaşlarının e- devletten sorgulamak için yapılması gereken, aşağıda ki “Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama” linkine girmeniz gerekmektedir. bu linke tıkladığınızda ekranda kimlik doğrulama sistemine ait bir form çıkacaktır. Öncelikle kimliğinizi doğrulayarak e- devlet sistemine girişinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Dul ve Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Sistem girişi için T.C. kimlik numarası ve şifre gereklidir. şifre, PTT aracılığıyla alınacaktır. Alınan şifrenin öncelikle sistemde değiştirilmesi, sonra kullanıma açılması sağlanmalıdır.

E- devlet sistemine yeni aldığınız şifreyi girdiğinizde ekranda şifre değişimi formunu görebilirsiniz. Şifrenizi, aklınızda kalacak şekilde değiştirmeniz gerekmektedir. Ardından sistem girişini yaparak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Eğer sorgulama işleminizi bu link üzerinden yapmak istemezseniz, e- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğine girilmesi gerekmektedir. Bu seçeneğe tıklanmasının ardından ekranda sorgulama seçenekleri menüsüne tıklanmalıdır.

Sorgulama bilgilerinden Yetim Maaşı işaretlenmelidir. Bu şekilde sorgulama yapılabilir. Eğer T.C. kimlik numaranızla girişi gerçekleştirdiyseniz, tekrar form doldurmanıza gerek kalmadan sorgulama sonucu direkt olarak ekrana yansıtılır.

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

Yetim maaşı almak için yapılması gereken vefat eden kişinin yakını olmanızdır. Eğer sigortalı yakınınız vefat etmişse, vefattan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzda gerekli belgeleri vererek başvurunuzu işleme alabilirsiniz.

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu Gerekli Belgeler

Dul ve yetim maaşlarına başvuru için kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yetim maaşı veya dul maaşına başvuru yapıldığına dair dilekçe yazılması gerekmektedir. yazılacak dilekçenin örnekleri başvuru sırasında temin edilebilir.
 • Nüfus Müdürlüğü’nden onay alınarak vefat eden kişiye ait ölüm belgesi SGK’ya iletilmelidir. Nüfus Müdürlüğü’nün onayı ile birlikte bu belgenin alınması sağlanmalıdır.
 • Yine Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak onayı da içeren kimlik araştırma belgesi iletilmelidir.
 • Maaş alımına hak kazandığı bilinen vasilerin tamamına ait vukuatlı nüfus kayıt belgesi alınmalıdır.
 • Erkekler için öğrenci belgesi alınması gerekmektedir.
 • Vasilerin tamamından 3’er vesikalık fotoğraf istenmektedir.

Vefat eden kişiye ait

Kimler Dul ve Yetim Aylığı Alabilir?

Dul ve yetim aylığı alabilecek kişiler sigortalının birinci dereceden yakınlarıdır. Eğer sigortalının eşi ve çocukları varsa, öncelikli olarak eşi, sonra çocukları maaştan yararlanır. Eğer vefat eden kişi evlenmemişse, maaş, kişinin anne ve babasına bağlanır.

Kişinin anne babasının da hayatta olmaması durumunda büyükanne ve büyükbabası göz önüne alınır. Bunların da vefat etmiş olması durumunda kişilerin amca, hala, teyze ve dayıları vasi konumuna getirilir.

Dul ve Yetim Aylığı Alma Şartları

Dul ve yetim aylığı alınmasının koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dul maaşı alacak eşin başka biriyle evlenmemesi gerekir. Başka biriyle evlenme durumunda maaş kesilir.
 • Erkek çocuğun yetim maaşı alması için okumuyorsa 20 yaşını geçmemesi gerekir.
 • Erkek çocuk üniversiteye devam ediyorsa 25 yaşını doldurmamış olmalıdır.
 • Erkek çocuk 25 yaşından önce sigortalı işe başlamamış olmalıdır.
 • Kız çocuk evlenmemiş olmalıdır. Kız çocuğun yetim maaşı almasında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Ölümden Ne Kadar Sonra Yetim Maaşına Başvuru Yapılabilir?

Ölümden sonra yetim maaşı başvuruları, vefattan yaklaşık olarak 1 ay sonra yapılmalıdır. Ancak başvurularda kişilerin vefat eden yakınlarına ait Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış ölüm belgesinin getirilmesi gerekmektedir. eğer ölümün üzerinden bir ay geçmesine rağmen ölüm belgesi çıkmamışsa, başvuru yapılamaz. Ölüm belgesinin mevcut olması beklenir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim maaşına başvuru yapma şekli internet başvurusu ya da direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’nden gerçekleşebilmektedir. Kişilerin başvurularının online olarak yapılması durumunda belgelerin resmiyetinin e- devlet üzerinden görülebilir olması gerekmektedir. Her başvuru yönteminde ölüm belgesinin çıkması şartı aranmaktadır.

Online Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yetim aylığı başvurusu yapmak için e- devlet sistemi kullanılmaktadır. Verilen sorgulama linkinden yapılacak giriş sonrasında kişilerin herhangi bir başvurusu bulunmuyorsa, ekranda ‘ Başvuru Yap’ seçeneği yer almaktadır. Başvuru buradan yapılabilir. Bu şekilde başvuru yapmak için kişilerin vefat eden kişinin ölüm tarihini bilmeleri gerekmektedir.

E-devlet üzerindeki başvuruları sadece birinci dereceden yakınlar yapabilmektedir. Online başvurularının değerlendirilmesi konusunda sorun yaşanması, e- devlet sisteminde bilgilere ulaşılamaması gibi durumlarda kişilerden belge beyanı istenebilmektedir. Bunun için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumlarını ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Vefat Eden Kişinin Maaşı Yakınlarına Nasıl Dağıtılır?

Yetim ve dul maaşının dağılımı şu şekildedir:

 • Eşe 2 hisse, her çocuğa 1 hisse düşmektedir.
 • Çocukların cinsiyeti, maaşın alımında önemsizdir.
 • Tüm çocuklar, maaştan %25 pay alabilir.
 • Çocuklara verilecek aylık, vefat eden kişinin aylık emekli maaşı dikkate alınarak belirlenmektedir.
 • Kişinin sadece eşi hayattaysa, eşe maaşın %50’si dul maaşı olarak bağlanır.
 • Sadece 1 çocuk varsa çocuğa ve eşe eşit maaş bağlanır.
 • Kişinin 4 çocuğu varsa, kişinin maaşının tamamı aileye bağlanır.
 • Kişinin 4’ten fazla çocuğu varsa, verilecek maaşta indirime gidilir. Oran %25’ten %20’ye düşürülür.

Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Yetim aylığının kesilmesini gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden kişinin vefatına neden olan kişilere yetim maaşı bağlanmışsa, bu durum ortaya çıktığında maaş kesilir.
 • Maaş bağlanmasından sonra ortaya çıkan vasiyetlerde, maaş alan kişilerden birine maaş verilmemesine dair bir madde bulunuyorsa, maaş kesilir.
 • Erkek çocuklarının 20 yaşını doldurmamış olsalar da sigortalı işe girmeleri durumunda maaş kesilir.
 • Kız çocukları evlendiğinde maaş kesilir.

Yetim Aylığı Hangi Bankadan Alınabilir?

Yetim maaşlarının alınabileceği banka, Ziraat Bankası’dır. Eğer kişilerin bankada hesapları bulunmuyorsa, PTT veznelerinden de maaş alınması sağlanabilir. Ayrıca PTT’de banka hesabının bulunması durumunda yetim maaşı buradan da alınabilir. PTT ile anlaşma yapılarak maaşın diğer bankalara ait hesaplara geçirilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Ölüm İzni Kaç Gün? Memur, İşçi ve Özel Sektör

Ölüm Geliri Bağlanma Şartları Nelerdir?

E-Devlet Dul Maaşı Başvurusu

Emeklilere, Dul Maaşı Alanlara 1000 TL Bayram İkramiye Yardımı

İlgili Makaleler

39 Yorum
 1. MERHABA BEN EŞİMDEN AYRILDIM BABAMIN MAAŞINI ALMAK İSTİYORUM SGK LI BABAM NE KADAR ÜCRET ALIRIM KİMSE ALMIYOR SADECE BEN ALMAK İSTİYORUM ÇALIŞMIYORUM İLERDE EMEKLİ OLDUĞUMDA BABAMIN DAN OLAN DUL MAAŞINI ALABİLİRMŞYİM. İYİ GÜNLER

 2. merhaba 20 nısan2020 de yetım maasına basvurdum ne zamn kac gunde onaylanıyor ve babam 2017de vefat ettı ama ben yenı bosandım gerıye dönuk odeme varmıs o nasıl oluyor ve bu gerıye donuk odemede annemden kesıyolarmı tsklr

  1. merhaba 20 nısan2020 de yetım maasına basvurdum ne zamn kac gunde onaylanıyor ve babam 2017de vefat ettı ama ben yenı bosandım gerıye dönuk odeme varmıs o nasıl oluyor ve bu gerıye donuk odemede annemden kesıyolarmı tsklr

 3. Babam 2019 Eylül ayında mefat etti ben 17 yıllık dulum SGS müracaat ettim fakat hâlâ bağlanmadı bunun nedeni nedir

  1. Merhaba
   Yaptığınız başvuruyu e devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer hala onaylanmadı ise tekrar başvuruda bulunduğunuz birime giderek sorgulama yapabilirsiniz.

 4. Merhaba benim.esim.1 sene once vefat etti ben aylığa baglandım da fakat ayın kaçında tam.olarak alınıyo onu bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   Dul maaş ödemeleri genel olarak her ay düzenli şekilde ödenmektedir. Yapılan dul maaşı ödemeleri her ayın 16’sında başlar ve ayrıca e-Devlet sisteminden ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz.

 5. Kardesim iki ay sigortali calisti isten ayrildi ama annemin iki ayda bir aldigi dul maasi kesildi bmyle bişey olurmu cvp verirseniz cok iyi olur

 6. Dul ve yetim aylığının bağlanıp bağlanmadığını nasıl öğrenicez…Emekli sandığı mensubu…Bağlandığında ayrıca maaş kartı mi veriliyor yoksa direk hesabami yatıyor…Teşekkürler iyi günler

  1. Merhaba, tercih edilen banka yada PTT şubesinde hesap kartı çıkarıkıyor

 7. HAYIRLI GÜNLER. HR HANGİ BİR GELİRİ OLMAYAN EŞİ YILLAR ÖNCE VEFAT ETMİŞ,VEFAT EDEN EŞİNİN SİGORTASI BULUNMAYAN VE HER HANGİ MAAŞI OLMAYAN DUL BİR YAKINIM MEVCUT. KENDİSİ 2 AY DA 500 TL DUL YARDIMI ALIYORDU LAKİN 1 YILDIR EVDE SİGORTALI ÇALIŞAN OĞLUNUZ VAR DEYİP MAAŞINI KESTİLER.
  1 YILDIR DUL YARDIMI ALAMIYOR. EVDE SİGORTALI ÇALIŞAN OLMASI, GELİRİ OLMAYAN BİR DULUN ALDIĞI YARDIMIN KESİLMESİ İÇİN HUKUKEN BİR NEDEN MİDİR? BU DURUM KİŞİYE DEVLET TARAFINDAN VERİLEN BU YARDIMIN KESİLMESİNE, VERİLMEMESİNE KANUNEN GEREKÇE MİDİR?

  1. Merhaba
   Dul Maaşı aylığı almaya devam etmeniz için gelirinizin muhtaçlık sınırının altında olması gereklidir.
   Muhtaçlık sınırı devlet tarafından verilen sosyal yardımlarda belirlenmiş olan rakamlardır. Sosyal yardımdan faydalanacak vatandaşların aylık gelirleri muhtaçlık sınırı çerçevesinde belirlenir ve aylık gelirleri muhtaçlık sınırının altında olanlar sosyal yardım desteklerinden faydalanabilirler. 2019 yılında belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı rakamı 609 TL olmuştur. 2019 dul ve yetim maaşı hakkından yararlanmak için başvuru sahiplerinin aylık gelirlerinin 609 TL’nin altında bulunması gerekir.

 8. merhaba ben esimi kaybettim 1 oglum var yardım ıcın basvurdum kesıf ıcın geldıler 15 gun u gectı ne kadar daha beklemelıyım

  1. Merhaba, kontrolörlerin raporu sunmasının ardından ilk komisyonda başvuru karara bağlanır ve işlemlerin tamamlanmasının ardından 20-25 gün sonra ödeme yapılır

 9. eşim kaza geçirdi ve 3 çocuğum var maddi durumum yok faturalar ve kiralar birikti ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 10. Merhaba kayınvalidem 2012 den beri iki ayda bir dil maaşı alıyor Mart ayında 65 yaşını doldurmuş olucak o zaman 65 yaş aylığı alabilir mi teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba, kayın validenizin 65 yaşlılık aylığı alabilmesi için dul aylığından vazgeçmesi gerekir. İki aylık birden verilmiyor. Kayın valideniz dul aylığından vazgeçerek 65 yaşlılık aylığı alabilir.

 11. Merhaba ben 2017 2018 eğitim öğretim yılında liseden mezun oldum şuan üniversitedeyim yetiğim aylığım kesildi tekrar almak için ne yapmalıyım?

  1. Merhaba, öğrenci belgesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek tekrar yetim aylığı talebinde bulunmanız gerekiyor.

 12. Hayırlı Akşamlar Hocam Dedem 2011 de vefat etti Maaşı Anneanneme bağlandı.Anneannemde bir ay önce vefat etti annem dul olduğu için başvuru yaptık ve başvuru kağıdı geldi bize ancak kâğıtta aylık 811 tl yazıyor onun haricinde de birikmiş aylık 14.000 bin yazıyor bu birikmis aylık ne acaba onu anlamadim bilgilendirirseniz mutlu olurum.

  1. Merhaba, anneannenize dul aylığı bağlanırken annenize de yetim aylığı bağlanmış olabilir ve oradan biriken para olabilir. Sosyal Güvenlik Kurumundan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 13. Iyi gunler dul ve yetim ayligi aliyoruz kardesim.sigortali işe basladi onun ayligi kesildi ama bizim ayliklarimizda artma olmadi bu normal mi artmasi gerekir mi onun aldigi para bize eklenmesi gerekirmi cunku aylik almaya basladiginda bizim ayliklardan eksilme olmustu

  1. Merhaba, evet dul ve yetim aylığında kesilen para diğerlerine ilave edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

 14. Merabalar benim babam yillar once gidip gelmedi öldügunu dusunuyoruz bunun icin mahkemeye basvurup gaipligini istedik daha sonra dul maasi alsin diye gaiplikten evliligin feshini istedik mahkemeden boyle karar aldik vakifa gidip sorduk sigortali calisqn var dediler kiz kardesim calisiyodu oda evlendi annem tek yasiyo sigortada gorunmuyo ustunde suan alabilirmi gaiplikten dolayi evliligin feshiyle dul maasi alirmi?

  1. Merhaba, 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşını alabilir. Eğer babanızın sigortası varsa ve nüfustan sorgulatın ölmüşse eşten verilen dul maaşını da alabilirsiniz.

 15. merhaba dul maşşına veya engelli maaşına kredi cekme imkanım varmı kardeşm özürlü bakıcısı benim iyi günler

  1. Merhaba, bankaya müracaat edin, banka yeterli ve belgelenebilir gelir görürse alabilirsiniz.

 16. Merhaba, benim eşim 18 yıldır vefat etti. Hiç çocugum yok hiç gelirim yok kaynanamın yanında kalyorum 2 ayda 550 tl alyorum ve yetmiyor. Ek yardım varmı veya başvurabilecegim başka yerler varmı. İş imkanı bile verilse kabul ederim ilk okul mevzunu oldugum icin kimse iş vermiyor

  1. Merhaba, market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 17. Nilgun,
  Merhabalar hocam benim 2 sene once esim vefat etti. Sgk dan 863 gunu tahminen bulunmaktadir esim devletin 2008 yilinda otomatik bagkura gecis yaptigi yalniz pirim odemedigi icin benim 900 gunu yada 1800 gunu askerlik durumunuda katarak eksik gun bulunmakta denildi ve benim maas almam icin yuklu miktarda mebla onume cikartildi.Ben odemeyemedigim icin 2 senedir kaldi bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Merhaba, vefat eden eşin sigortası 900 günden eksik ise askerlik borçlanması yaparak eş ve çocuklara dul ve yetim aylığı bağlanıyor. Emeklilik durumunda ise bankalar kredi veriyor. Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağınız yazıyı bankaya vererek emeklilik kredisi alabilirsiniz. Bağlanacak olan aylığın yarısı kredinize kesilir, kalan yarısı ise size ödenir.

 18. Merhaba babam 2010 da vefat etti ve 806 sigorta günü var annem ve kız kardeşime maaş bağlamak istyrz ama günü 900 günden az diyorlar bunun maaş bağlamanın bi yolu var mı borçlanma veya gerekn ücreti verip emekli yapma gibi?

  1. Evet var. Babanız için askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Babanız için askerlik borçlanması yaptığınızda gün pirimi 900 güne tamamlandığı için annenize ve kız kardeşinize dul ve yetim aylığı bağlanır. Burada bir şart var, aylık bağlanması için borç olmaması gerekmektedir. Babanız adına yaptığınız askerlik borçlanmasını peşin ödeyerek ve varsa GSS pirimlerini ödeyerek dul ve yetim aylığı bağlanması talebinde bulunabilirsiniz.

 19. İyi günler, babamın emekli maaşını bağlatmak müracaat ettim ve onaylandı bu durumda bu bayram ikramiye yada maaşını alabiliyormuyum

  1. Maaşın onaylandığı günden itibaren maaş almaya hak kazandığınız için Bayram ikramiyenizi de alabilirsiniz

 20. sa hocam babam bağkurda kayıtlıydı 1983den beri kayıtlıydı vefat etti sprguladık günü tutu para verip emekli oldu anem şimdi dulluk için maaş alabilirmi yardımcı olurmusunuz olacaksa dulluk maaşı almamız için ne yapmalıyız teşekurler

  1. Anneniz babanızın aldığı maaşın %75’ini alabilir. Annenizin SGK’ya müracaat ederek ölüm aylığı bağlanmasını talep etmesi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu