Sosyal Yardım Platformu

2019 Dul Maaşı (Aylığı) Sorgulama

2019 Dul Maaşı (Aylığı) Sorgulama

2019 Dul maaşı sorgulama ve almak eşi vefat eden ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kadınlara verilen haklardan yararlanmak için gereken şartlar bulunmaktadır. Devlet tarafından muhtaç kişiler sağlanan haklar arasında yer alan dul maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahiplerine bağlanmaktadır.

Devletimiz ekonomik durumları iyi olmayan vatandaşlarını mağdur etmemek adına birçok destek yardım imkânı sağlamaktadır. Büyük bir bölümü nakdi yardım olarak verilen aylıklar arasında bulunan dul maaşlarını hak sahipleri alabilmektedir. Resmi adı muhtaç dul aylığı olan dul maaşları eşleri vefat etmiş mağdur kadınlara destek amacına dayanmaktadır.

Dul Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Eşi vefat eden kadınların mağduriyetlerini gidermek için verilen dul maaşı şartları 2019 yılında şu şekildedir;

 • Eşi vefat eden kadın herhangi bir şekilde sosyal güvence sahibi olmamalıdır.
 • Sigortalı olarak çalıştığı bir işe sahip olmamalıdır. Maaştan yararlanabilmesi için çalışmıyor olması gerekir.
 • Eşi vefat eden kadın ölüm maaşı ya da SGK dan emeklilik maaşı gibi herhangi bir maaşa sahip olmamalıdır.
 • Eşi vefat ettikten sonra herhangi bir evlilik durumu gerçekleşmemiş olmalıdır. Resmi nikah ya da imam nikahı ile yeniden evlilik yapmış olan kadınlar dul maaşından yararlanamazlar.
 • Başvuru sahibinin gelir düzeyinin muhtaçlık sınırı altında bulunması gerekir.

Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Muhtaçlık sınırı devlet tarafından verilen sosyal yardımlarda belirlenmiş olan rakamlardır. Sosyal yardımdan faydalanacak vatandaşların aylık gelirleri muhtaçlık sınırı çerçevesinde belirlenir ve aylık gelirleri muhtaçlık sınırının altında olanlar sosyal yardım desteklerinden faydalanabilirler. 2019 yılında belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı rakamı 609 TL olmuştur. 2019 dul ve yetim maaşı hakkından yararlanmak için başvuru sahiplerinin aylık gelirlerinin 609 TL’nin altında bulunması gerekir.

Dul Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen dul maaşına yapılacak başvurular bağlı bulunulan yerdeki vakıf şubelerine yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubeleri ilçelerde kaymakamlık binalarının içerisinde bulunmakta ve ilçelerde yapılacak başvurularda kaymakamlıklara gidilmesi gerekmektedir. Dul maaşı başvurusu yapılırken hazırlanmış olması gereken belgeler;

 • Başvuru sahibine ait kimlik belgesi
 • Başvuru sahibinin doldurması gereken form
 • Fakirlik kâğıdı
 • SGK tarafından verilecek olan maaş almadığına dair bazı şubeler tarafından talep edilmektedir.

Gereken belgeler hazırlanarak başvuru yapılmasından sonra başvuru sahibi adına açılacak dosya işleme konacaktır. Kurum çalışanları belirlenmiş olan program çerçevesinde başvuru sahibinin evine gitmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin ekonomik durumu incelendikten sonra şartlara uygunluk sağlayan dul kadınlara maaşları bağlanmaktadır.

2019 Dul Maaşları Ne Kadar Verilmektedir?

Dul maaşı ne kadar verilmekte sorusunun cevabını merak eden hak sahiplerini bilgilendirmek gerekirse;

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklamış olduğu 2019 yılı rakamı 550 TL olarak kararlaştırılmıştır. 2019 yılında belirlenmiş olan 609 TL muhtaçlık sınırı altında gelire sahip olan kişiler başvuruda bulunarak dul maaşı almaya hak kazanabilirler. Dul maaşı ödemeleri 2 ayda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmekte ve aylık tutarı 275 TL olmaktadır. Maaş ödeme günleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf şubeleri tarafından kendi bütçeleri doğrusunda belirlenen günler arasında yapılmaktadır. Kesin bir ödeme günü söylenmesi mümkün olmasa da genel olarak ayın 1 ile 15. Günleri arasında hak sahipleri maaşlarını alabilmektedir.

Dul Maaşları Nereye Yatırılır?

Hak sahipleri Dul maaşı 2019 ödemelerini ziraat Bankasından almaktadırlar. Ziraat Bankasına yatırılan ödemeleri almak için kimlik belgesi ile herhangi bir Ziraat Bankasına gidilmesi yeterli olmaktadır. Ziraat Bankasında hesabı olmayan hak sahipleri adlarına hesap açtırarak maaş ödemelerini daha rahat bir şekilde bankadan alabilirler.

Dul Maaşlarında İkramiye Veriliyor mu?

Torba yasaya göre; tüm emekli, yetim ve dul maaşı gibi sosyal yardımlardan faydalanan kişiler ikramiye almaktadır. Dul maaşı ikramiyeleri yılda iki kez bayram dönemlerinde hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacaktır. Bayramlarda verilmesi sebebi ile halk arasından bayram ikramiyesi olarak bilinen sosyal yardım ikramiyelerinden yararlanma hakkına sahip olan kişilerin ikramiye tutarları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenmektedir. Dul maaşı hak sahiplerinin ikramiyeleri bayram öncesinde hesaplarına yatırılmaktadır.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Dul maaşı alan kadınların maaşlarının kesileceği durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Maaş alan kadın herhangi bir şekilde sigortalı olarak çalışmaya başlaması durumunda dul maaşı kesilmektedir.
 • Resmi nikahlı olarak ya da imam nikahı ile yapılacak evliliklerde dul maaşı kesilir.
 • Hiçbir nikah işlemi gerçekleşmediği halde aynı evde bir erkekle yaşamaya başlayan kadınların aldıkları dul maaşı kesilir.
 • Dul maaşı alan kadın Sosyal Güvenlik kurumundan ya da başka bir yardım almaya başlarsa dul maaşı kesilir. 2022 engelli maaşı, yaşlılık maaşı ve fakirlik maaşı gibi sosyal yardım maaşları bu kapsama dahil olmaktadır.

Aylık gelirinin muhtaçlık sınırı üstünde olduğu tespit edilen kadınların aldıkları dul maaşı kesilir.

Çocuk Parası Sorgulama

İkiz ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. Yasemin dedi ki:

  Merhaba benim.esim.1 sene once vefat etti ben aylığa baglandım da fakat ayın kaçında tam.olarak alınıyo onu bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul maaş ödemeleri genel olarak her ay düzenli şekilde ödenmektedir. Yapılan dul maaşı ödemeleri her ayın 16’sında başlar ve ayrıca e-Devlet sisteminden ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz.

 2. Fatih dedi ki:

  Kardesim iki ay sigortali calisti isten ayrildi ama annemin iki ayda bir aldigi dul maasi kesildi bmyle bişey olurmu cvp verirseniz cok iyi olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz tekrar başvuru yapabilir

 3. sedef göktaş dedi ki:

  Dul ve yetim aylığının bağlanıp bağlanmadığını nasıl öğrenicez…Emekli sandığı mensubu…Bağlandığında ayrıca maaş kartı mi veriliyor yoksa direk hesabami yatıyor…Teşekkürler iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tercih edilen banka yada PTT şubesinde hesap kartı çıkarıkıyor

 4. AHMET dedi ki:

  HAYIRLI GÜNLER. HR HANGİ BİR GELİRİ OLMAYAN EŞİ YILLAR ÖNCE VEFAT ETMİŞ,VEFAT EDEN EŞİNİN SİGORTASI BULUNMAYAN VE HER HANGİ MAAŞI OLMAYAN DUL BİR YAKINIM MEVCUT. KENDİSİ 2 AY DA 500 TL DUL YARDIMI ALIYORDU LAKİN 1 YILDIR EVDE SİGORTALI ÇALIŞAN OĞLUNUZ VAR DEYİP MAAŞINI KESTİLER.
  1 YILDIR DUL YARDIMI ALAMIYOR. EVDE SİGORTALI ÇALIŞAN OLMASI, GELİRİ OLMAYAN BİR DULUN ALDIĞI YARDIMIN KESİLMESİ İÇİN HUKUKEN BİR NEDEN MİDİR? BU DURUM KİŞİYE DEVLET TARAFINDAN VERİLEN BU YARDIMIN KESİLMESİNE, VERİLMEMESİNE KANUNEN GEREKÇE MİDİR?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul Maaşı aylığı almaya devam etmeniz için gelirinizin muhtaçlık sınırının altında olması gereklidir.
   Muhtaçlık sınırı devlet tarafından verilen sosyal yardımlarda belirlenmiş olan rakamlardır. Sosyal yardımdan faydalanacak vatandaşların aylık gelirleri muhtaçlık sınırı çerçevesinde belirlenir ve aylık gelirleri muhtaçlık sınırının altında olanlar sosyal yardım desteklerinden faydalanabilirler. 2019 yılında belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı rakamı 609 TL olmuştur. 2019 dul ve yetim maaşı hakkından yararlanmak için başvuru sahiplerinin aylık gelirlerinin 609 TL’nin altında bulunması gerekir.

 5. gulsum dedi ki:

  merhaba ben esimi kaybettim 1 oglum var yardım ıcın basvurdum kesıf ıcın geldıler 15 gun u gectı ne kadar daha beklemelıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kontrolörlerin raporu sunmasının ardından ilk komisyonda başvuru karara bağlanır ve işlemlerin tamamlanmasının ardından 20-25 gün sonra ödeme yapılır

 6. eda dedi ki:

  eşim kaza geçirdi ve 3 çocuğum var maddi durumum yok faturalar ve kiralar birikti ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Şengül dedi ki:

  Merhaba kayınvalidem 2012 den beri iki ayda bir dil maaşı alıyor Mart ayında 65 yaşını doldurmuş olucak o zaman 65 yaş aylığı alabilir mi teşekkürler şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kayın validenizin 65 yaşlılık aylığı alabilmesi için dul aylığından vazgeçmesi gerekir. İki aylık birden verilmiyor. Kayın valideniz dul aylığından vazgeçerek 65 yaşlılık aylığı alabilir.

 8. Rahmi Erdem YILMAZ dedi ki:

  Merhaba ben 2017 2018 eğitim öğretim yılında liseden mezun oldum şuan üniversitedeyim yetiğim aylığım kesildi tekrar almak için ne yapmalıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, öğrenci belgesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek tekrar yetim aylığı talebinde bulunmanız gerekiyor.

 9. Murat dedi ki:

  Hayırlı Akşamlar Hocam Dedem 2011 de vefat etti Maaşı Anneanneme bağlandı.Anneannemde bir ay önce vefat etti annem dul olduğu için başvuru yaptık ve başvuru kağıdı geldi bize ancak kâğıtta aylık 811 tl yazıyor onun haricinde de birikmiş aylık 14.000 bin yazıyor bu birikmis aylık ne acaba onu anlamadim bilgilendirirseniz mutlu olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneannenize dul aylığı bağlanırken annenize de yetim aylığı bağlanmış olabilir ve oradan biriken para olabilir. Sosyal Güvenlik Kurumundan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 10. Simge dedi ki:

  Iyi gunler dul ve yetim ayligi aliyoruz kardesim.sigortali işe basladi onun ayligi kesildi ama bizim ayliklarimizda artma olmadi bu normal mi artmasi gerekir mi onun aldigi para bize eklenmesi gerekirmi cunku aylik almaya basladiginda bizim ayliklardan eksilme olmustu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evet dul ve yetim aylığında kesilen para diğerlerine ilave edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

 11. Ayse dedi ki:

  Merabalar benim babam yillar once gidip gelmedi öldügunu dusunuyoruz bunun icin mahkemeye basvurup gaipligini istedik daha sonra dul maasi alsin diye gaiplikten evliligin feshini istedik mahkemeden boyle karar aldik vakifa gidip sorduk sigortali calisqn var dediler kiz kardesim calisiyodu oda evlendi annem tek yasiyo sigortada gorunmuyo ustunde suan alabilirmi gaiplikten dolayi evliligin feshiyle dul maasi alirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşını alabilir. Eğer babanızın sigortası varsa ve nüfustan sorgulatın ölmüşse eşten verilen dul maaşını da alabilirsiniz.

 12. baydur dedi ki:

  merhaba dul maşşına veya engelli maaşına kredi cekme imkanım varmı kardeşm özürlü bakıcısı benim iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bankaya müracaat edin, banka yeterli ve belgelenebilir gelir görürse alabilirsiniz.

 13. Nuran dedi ki:

  Merhaba, benim eşim 18 yıldır vefat etti. Hiç çocugum yok hiç gelirim yok kaynanamın yanında kalyorum 2 ayda 550 tl alyorum ve yetmiyor. Ek yardım varmı veya başvurabilecegim başka yerler varmı. İş imkanı bile verilse kabul ederim ilk okul mevzunu oldugum icin kimse iş vermiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 14. Nilgün Gönülalan dedi ki:

  Nilgun,
  Merhabalar hocam benim 2 sene once esim vefat etti. Sgk dan 863 gunu tahminen bulunmaktadir esim devletin 2008 yilinda otomatik bagkura gecis yaptigi yalniz pirim odemedigi icin benim 900 gunu yada 1800 gunu askerlik durumunuda katarak eksik gun bulunmakta denildi ve benim maas almam icin yuklu miktarda mebla onume cikartildi.Ben odemeyemedigim icin 2 senedir kaldi bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vefat eden eşin sigortası 900 günden eksik ise askerlik borçlanması yaparak eş ve çocuklara dul ve yetim aylığı bağlanıyor. Emeklilik durumunda ise bankalar kredi veriyor. Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağınız yazıyı bankaya vererek emeklilik kredisi alabilirsiniz. Bağlanacak olan aylığın yarısı kredinize kesilir, kalan yarısı ise size ödenir.

 15. Deniz dedi ki:

  Merhaba babam 2010 da vefat etti ve 806 sigorta günü var annem ve kız kardeşime maaş bağlamak istyrz ama günü 900 günden az diyorlar bunun maaş bağlamanın bi yolu var mı borçlanma veya gerekn ücreti verip emekli yapma gibi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Evet var. Babanız için askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Babanız için askerlik borçlanması yaptığınızda gün pirimi 900 güne tamamlandığı için annenize ve kız kardeşinize dul ve yetim aylığı bağlanır. Burada bir şart var, aylık bağlanması için borç olmaması gerekmektedir. Babanız adına yaptığınız askerlik borçlanmasını peşin ödeyerek ve varsa GSS pirimlerini ödeyerek dul ve yetim aylığı bağlanması talebinde bulunabilirsiniz.

 16. Dilek dedi ki:

  İyi günler, babamın emekli maaşını bağlatmak müracaat ettim ve onaylandı bu durumda bu bayram ikramiye yada maaşını alabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Maaşın onaylandığı günden itibaren maaş almaya hak kazandığınız için Bayram ikramiyenizi de alabilirsiniz

 17. yakup dedi ki:

  sa hocam babam bağkurda kayıtlıydı 1983den beri kayıtlıydı vefat etti sprguladık günü tutu para verip emekli oldu anem şimdi dulluk için maaş alabilirmi yardımcı olurmusunuz olacaksa dulluk maaşı almamız için ne yapmalıyız teşekurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anneniz babanızın aldığı maaşın %75’ini alabilir. Annenizin SGK’ya müracaat ederek ölüm aylığı bağlanmasını talep etmesi gerekir