SGK

2020 Dul ve Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2020 yılında verilecek dul ve yetim maaşlarının miktarı, 2019 yılıyla aynı düzende işlemektedir. 2020 yılında verilecek yetim aylığının limiti, vefat eden sigortalının sigorta primleri miktarına göre ödenmektedir. Vefat eden kişinin sağlığında yapılan sigorta ödemelerine göre kişinin kız ve erkek kardeşlerine, resmi nikahlı eşine ve anne- babasına maaş bağlanması söz konusu olabilir.

Ancak hepsine maaş bağlanması mümkün değildir. Bu nedenle yetim aylığı bağlanırken kişinin çocuklarının varlığına ve eşinin hayatta olup olmadığına bakılır.

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

Yetim aylığı alınması için yapılacaklar, kişinin vefatından sonra resmi mercilere yapılacak başvuruları kapsamaktadır. Başvurular e- devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru sonrasında yaklaşık 15- 90 günlük bir başvuru inceleme süresi beklenmelidir. Başvuru incelemesinden sonra aylığın verilip verilmeyeceğine karar verilir. aylık, kız çocuklarına evlenene kadar, erkeklere ise okul bitene kadar verilir.

Eğer kişinin annesi de babası da vefat etmişse, aylık miktarı arttırılır. Ancak kişinin dul maaşı almaması gerekmektedir. kişinin aynı anda hem dul maaşı, hem yetim maaşı alması söz konusu değildir. Yetim maaşının kişinin eşine verilen kısmına dul aylığı denir. Kişinin sahip olduğu çocuk sayısı maaşın miktarını etkiler.

Dul ve Yetim Aylığı Kimlere Bağlanır?

Yetim maaşı alabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin eşi
 • Annesi
 • Babası
 • Evlenmemiş kız çocukları
 • Okula devam eden erkek çocukları
 • Okulları bitmiş, ancak henüz sigortalı işe girmemiş erkek çocukları

Bu kişiler sigortalının vefatından sonra maaş alabilir. Ancak eşin aldığı maaş, eşin başka biriyle evlenmesi durumunda kesilir. Kız çocuklarının aldıkları maaş ise sigortalı işe girme durumunda dahi kesilmez. Ayrıca çeyiz parası almak için bu maaşın alınması gerekmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim maaşı alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yetim maaşı alacak kişilerin, vefat eden kişinin kimliği üzerine olması gerekmektedir. anne babanın bu maaştan yararlanması için de vefat eden kişinin, anne babaya bakıyor görünmesi gerekmektedir.
 • Kız çocuklarının bekar olması gerekmektedir.
 • Erkek çocuklarının sigortalı olarak çalışmaması gerekmektedir.
 • Erkek çocuklarının 25 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • 25 yaşın altındaki erkekler eğer öğretim hayatlarını tamamlamışsa, maaş alımı kesilir.
 • Kız evlenirse yetim aylığı askıya alınır. Kızın boşanması durumunda aylık almaya devam etmesi söz konusudur.
 • Kız ve erkek çocukların alacakları miktar aynı olur. Ancak eş,in alacağı dul aylığında değişiklikler görülebilir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusunda Hangi Belgeler Kullanılır?

Yetim aylığına başvururken kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yetim maaşı başvuru dilekçesi
 • Vefat eden kişiye ait Nüfus Müdürlükleri’nden alınmış ölüm belgesi
 • Nüfus Müdürlüğü imzalı kimlik araştırma belgesi
 • Vasilerin tamamına ait vukuatlı kayıt belgesi
 • Erkekler için öğrenci belgesi
 • Vasilerin tamamını kapsayan 3 adet vesikalık fotoğraf

Bu belgeleri kullanan kişilerin Sosyal Güvenlik Müdürlükleri veya online olarak başvuru yapması mümkün olacaktır. Ancak online yetim maaşı başvurularında kişilerin fotoğraflarını ve belgelerini teslim etmeleri için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu binasına davet edilmeleri söz konusu olabilir.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı sorgulaması yapmak için e- devlet sistemi kullanılmalıdır. Sorgulama işlemleri https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresinden yapılabilmektedir. bu adresin tıklanmasından sonra ekrana gelecek giriş sayfasından kişilerin bilgileri talep edilmektedir. Giriş bilgileri, T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresinin kullanılması ile yapılacak giriş işlemleridir. Giriş işleminden sonra altta bulunan Sorgula butonuna tıklanarak sorgulama işlemleri yapılabilir.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Eğer linki kullanmak istemezseniz, yapmanız gereken T.C. kimlik numarası ve şifre ile e- devlet sistemine giriş yapmak olmalıdır. Giriş işleminden sonra ekranın sağ üst kısmında bulunan Hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneklerine girmeniz gerekecektir. Ardından sistemde bulunan seçeneklerden yetim maaşı başvurusuna girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yetim Aylığına Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yetim maaşı alımına başvurmak için online seçenekler ya da Sosyal Güvenlik Kurumu binaları tercih edilebilir. İnternet üzerinden yapılacak işlemler için kişilerin e- devlet sistemini kullanmaları gerekmektedir. eğer Sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezleri kullanılacaksa direkt olarak belgeler hazırlanarak başvuru alınmalıdır. Vasilerin tamamı başvuru sırasında orada bulunmalıdır. Bu sayede başvuru direkt olarak işleme alınır.

Yetim Aylığına İnternet Üzerinden Nasıl Başvuru Yapılır?

Yetim aylığına online başvuru adımları ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapmaktır. Giriş işlemi sonrasında kişilerin Hizmetler menüsü üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne giriş yapması gerekmektedir. giriş için kullanılacak e- devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilmektedir. Şubelerden alınabilecek şifre, daha sonra e- devlet üzerinden değiştirilmelidir.

Dul ve Yetim Aylığına Başvuru Yap

Ardından giriş işlemlerinden sonra SGK e- devlet sayfasından ‘Yetim Aylığı Başvuru ve Sorgulama’ menüsüne girilmelidir.Aylık başvurusu yapılmamışsa zaten ekranda ‘Başvurunuz Bulunmamaktadır’ yazısı görülecektir. Bu yazıyı görüyorsanız yapmanız gereken, ‘Başvuru Yap’ seçeneğine tıklayarak form doldurmak olmalıdır. Form doldurup göndererek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

2020 Yılında Yetim Aylığının Tutarı Nasıl Belirlenmiştir?

2020 yılı yetim aylığı miktarı dağılımı şu şekilde belirlenmiştir:

 • Vefat eden kişinin sadece 1 çocuğu varsa, vefat eden kişinin aylık maaşının %25’i oranında yetim maaşı çocuğa bağlanacaktır.
 • Vefat eden kişinin birden fazla çocuğu varsa her çocuğa %25’lik dilimler halinde maaş paylaştırılır. Bu kapsamda eğer kişinin 4 çocuğu varsa, kişinin ailesine tam maaş tutarında ödeme yapılır.
 • Çocuk başına verilecek maaşa, eşe ödenecek dul maaşı ortak olur. Bu nedenle kişinin aldığı maaş tutarını geçen yetim maaşı ödemelerinde bahsedilen %25 oran düşürülür.
 • Vefat eden kişinin maaşı tam paylaştırılacaksa, eşe 2, her çocuğa 1’er hisse düşecektir.

Hangi Durumlarda Yetim Aylığının Kesilmesi Söz Konusu Olur?

Yetim maaşının kesileceği haller, evlenme ve sigortalı işe girme durumlarıdır. Okula devam etmen erkekler için maaş en fazla 20 yaşına kadar verilir. Bunun yanında kızlara bekarlıkları boyunca maaştan yararlanma imkanı sunulacaktır.

Yetim Aylığı İle Çeyiz Parasının Farkları Nedir?

Yetim maaşı ile çeyiz parasının arasındaki fark, birinin aylık, diğerinin tek seferlik bağlanmasıdır. Tek seferlik bağlanan çeyiz parası, kişinin evlenmesi durumunda verilir. sadece kızlara verilmekte olan çeyiz parası, bu özelliği ile de yetim aylığından ayrılmaktadır.

Yetim Aylığı Ölümden Ne Kadar Zaman Sonra Bağlanır?

Yetim maaşının bağlanma zamanı, ölüm meydana geldikten sonraki 1 aydır. Ölümden sonraki 1 ay sonrasında maaş başvurusunda bulunulabilir. Ancak başvurunun yapılabilmesi için vefat eden kişi üzerinden ölüm belgesinin çıkmış olması gerekmektedir. Ölüm belgesi vefattan sonraki 1 ay içinde çıkmamışsa, daha fazla beklenmesi gerekebilir.

Vefat durumu meydana geldikten sonra 1 ay içinde başvuru yapılması mümkün değildir. Başvuru sonrası 1 aylık incelemeden sonra maaş bağlanmasına karar verilir.

Dul ve Yetim Maaşı Nereden Alınır?

Yetim maaşının alınacağı merci PTT vezneleri ve Ziraat Bankası hesaplarıdır. Aynı zamanda yetim maaşı almak isteyen kişiler, yapacakları başvuru ile parayı diğer hesaplarına da aktarabilmektedir. Aktarım sonrasında herhangi bir aksama olmadan maaşın ödenmesi sağlanacaktır. Kişinin hesabı varsa, PTT hesaplarına para yatırılması da mümkündür.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

İlgili Makaleler

99 Yorum

 1. Mrb ablam yeni dul maaşı almaya başladı geçici olarak misafirliğe gidecek bir kaç ay kalacak bu durumda maaşı kesilir mi

  1. Merhaba
   Dul maaş kesilme nedenleri arasında bu şekilde bir kesilme nedeni bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı