Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Dul ve yetim maaşlarının miktarı, vefat eden sigortalının sigorta primleri miktarına göre ödenmektedir. Vefat eden kişinin sağlığında yapılan sigorta ödemelerine göre kişinin kız ve erkek kardeşlerine, resmi nikahlı eşine ve anne- babasına maaş bağlanması söz konusu olabilir.

Ancak hepsine maaş bağlanması mümkün değildir. Bu nedenle yetim aylığı bağlanırken kişinin çocuklarının varlığına ve eşinin hayatta olup olmadığına bakılır.

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

Yetim aylığı alınması için yapılacaklar, kişinin vefatından sonra resmi mercilere yapılacak başvuruları kapsamaktadır. Başvurular e- devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru sonrasında yaklaşık 15- 90 günlük bir başvuru inceleme süresi beklenmelidir.

Başvuru incelemesinden sonra aylığın verilip verilmeyeceğine karar verilir. aylık, kız çocuklarına evlenene kadar, erkeklere ise okul bitene kadar verilir.

Eğer kişinin annesi de babası da vefat etmişse, aylık miktarı arttırılır. Ancak kişinin dul maaşı almaması gerekmektedir. kişinin aynı anda hem dul maaşı, hem yetim maaşı alması söz konusu değildir. Yetim maaşının kişinin eşine verilen kısmına dul aylığı denir. Kişinin sahip olduğu çocuk sayısı maaşın miktarını etkiler.

Dul ve Yetim Aylığı Kimlere Bağlanır?

Yetim maaşı alabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin eşi
 • Annesi
 • Babası
 • Evlenmemiş kız çocukları
 • Okula devam eden erkek çocukları
 • Okulları bitmiş, ancak henüz sigortalı işe girmemiş erkek çocukları

Bu kişiler sigortalının vefatından sonra maaş alabilir. Ancak eşin aldığı maaş, eşin başka biriyle evlenmesi durumunda kesilir. Kız çocuklarının aldıkları maaş ise sigortalı işe girme durumunda dahi kesilmez. Ayrıca çeyiz parası almak için bu maaşın alınması gerekmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Alma Şartları

Yetim maaşı alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yetim maaşı alacak kişilerin, vefat eden kişinin kimliği üzerine olması gerekmektedir. anne babanın bu maaştan yararlanması için de vefat eden kişinin, anne babaya bakıyor görünmesi gerekmektedir.
 • Kız çocuklarının bekar olması gerekmektedir.
 • Erkek çocuklarının sigortalı olarak çalışmaması gerekmektedir.
 • Erkek çocuklarının 25 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • 25 yaşın altındaki erkekler eğer öğretim hayatlarını tamamlamışsa, maaş alımı kesilir.
 • Kız evlenirse yetim aylığı askıya alınır. Kızın boşanması durumunda aylık almaya devam etmesi söz konusudur.
 • Kız ve erkek çocukların alacakları miktar aynı olur. Ancak eş,in alacağı dul aylığında değişiklikler görülebilir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusunda Gerekli Belgeler

Yetim aylığına başvururken kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yetim maaşı başvuru dilekçesi
 • Vefat eden kişiye ait Nüfus Müdürlükleri’nden alınmış ölüm belgesi
 • Nüfus Müdürlüğü imzalı kimlik araştırma belgesi
 • Vasilerin tamamına ait vukuatlı kayıt belgesi
 • Erkekler için öğrenci belgesi
 • Vasilerin tamamını kapsayan 3 adet vesikalık fotoğraf

Bu belgeleri kullanan kişilerin Sosyal Güvenlik Müdürlükleri veya online olarak başvuru yapması mümkün olacaktır. Ancak online yetim maaşı başvurularında kişilerin fotoğraflarını ve belgelerini teslim etmeleri için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu binasına davet edilmeleri söz konusu olabilir.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Yetim aylığı sorgulaması yapmak için e- devlet sistemi kullanılmalıdır. Sorgulama işlemleri https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresinden yapılabilmektedir. bu adresin tıklanmasından sonra ekrana gelecek giriş sayfasından kişilerin bilgileri talep edilmektedir.

Giriş bilgileri, T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresinin kullanılması ile yapılacak giriş işlemleridir. Giriş işleminden sonra altta bulunan Sorgula butonuna tıklanarak sorgulama işlemleri yapılabilir.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Eğer linki kullanmak istemezseniz, yapmanız gereken T.C. kimlik numarası ve şifre ile e- devlet sistemine giriş yapmak olmalıdır. Giriş işleminden sonra ekranın sağ üst kısmında bulunan Hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneklerine girmeniz gerekecektir.

Ardından sistemde bulunan seçeneklerden yetim maaşı başvurusuna girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yetim Aylığına Başvuru İşlemleri

Yetim maaşı alımına başvurmak için online seçenekler ya da Sosyal Güvenlik Kurumu binaları tercih edilebilir. İnternet üzerinden yapılacak işlemler için kişilerin e- devlet sistemini kullanmaları gerekmektedir.

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezleri kullanılacaksa direkt olarak belgeler hazırlanarak başvuru alınmalıdır. Vasilerin tamamı başvuru sırasında orada bulunmalıdır. Bu sayede başvuru direkt olarak işleme alınır.

Yetim Aylığına İnternet Üzerinden Başvuru

Yetim aylığına online başvuru adımları ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapmaktır. Giriş işlemi sonrasında kişilerin Hizmetler menüsü üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne giriş yapması gerekmektedir.

Giriş için kullanılacak e- devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilmektedir. Şubelerden alınabilecek şifre, daha sonra e- devlet üzerinden değiştirilmelidir.

Dul ve Yetim Aylığına Başvuru Yap

Ardından giriş işlemlerinden sonra SGK e- devlet sayfasından ‘Yetim Aylığı Başvuru ve Sorgulama’ menüsüne girilmelidir. Aylık başvurusu yapılmamışsa zaten ekranda ‘Başvurunuz Bulunmamaktadır’ yazısı görülecektir.

Bu yazıyı görüyorsanız yapmanız gereken, ‘Başvuru Yap’ seçeneğine tıklayarak form doldurmak olmalıdır. Form doldurup göndererek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yetim Aylığı Ne Kadar?

Yetim aylığı miktarı dağılımı şu şekilde belirlenmiştir:

 • Vefat eden kişinin sadece 1 çocuğu varsa, vefat eden kişinin aylık maaşının %25’i oranında yetim maaşı çocuğa bağlanacaktır.
 • Vefat eden kişinin birden fazla çocuğu varsa her çocuğa %25’lik dilimler halinde maaş paylaştırılır. Bu kapsamda eğer kişinin 4 çocuğu varsa, kişinin ailesine tam maaş tutarında ödeme yapılır.
 • Çocuk başına verilecek maaşa, eşe ödenecek dul maaşı ortak olur. Bu nedenle kişinin aldığı maaş tutarını geçen yetim maaşı ödemelerinde bahsedilen %25 oran düşürülür.
 • Vefat eden kişinin maaşı tam paylaştırılacaksa, eşe 2, her çocuğa 1’er hisse düşecektir.

Hangi Durumlarda Yetim Aylığının Kesilir?

Yetim maaşının kesileceği haller, evlenme ve sigortalı işe girme durumlarıdır. Okula devam etmen erkekler için maaş en fazla 20 yaşına kadar verilir. Bunun yanında kızlara bekarlıkları boyunca maaştan yararlanma imkanı sunulacaktır.

Yetim Aylığı İle Çeyiz Parasının Farkları

Yetim maaşı ile çeyiz parasının arasındaki fark, birinin aylık, diğerinin tek seferlik bağlanmasıdır. Tek seferlik bağlanan çeyiz parası, kişinin evlenmesi durumunda verilir. sadece kızlara verilmekte olan çeyiz parası, bu özelliği ile de yetim aylığından ayrılmaktadır.

Yetim Aylığı Ölümden Ne Kadar Zaman Sonra Bağlanır?

Yetim maaşının bağlanma zamanı, ölüm meydana geldikten sonraki 1 aydır. Ölümden sonraki 1 ay sonrasında maaş başvurusunda bulunulabilir. Ancak başvurunun yapılabilmesi için vefat eden kişi üzerinden ölüm belgesinin çıkmış olması gerekmektedir. Ölüm belgesi vefattan sonraki 1 ay içinde çıkmamışsa, daha fazla beklenmesi gerekebilir.

Vefat durumu meydana geldikten sonra 1 ay içinde başvuru yapılması mümkün değildir. Başvuru sonrası 1 aylık incelemeden sonra maaş bağlanmasına karar verilir.

Dul ve Yetim Maaşı Nereden Alınır?

Yetim maaşının alınacağı merci PTT vezneleri ve Ziraat Bankası hesaplarıdır. Aynı zamanda yetim maaşı almak isteyen kişiler, yapacakları başvuru ile parayı diğer hesaplarına da aktarabilmektedir.

Aktarım sonrasında herhangi bir aksama olmadan maaşın ödenmesi sağlanacaktır. Kişinin hesabı varsa, PTT hesaplarına para yatırılması da mümkündür.

Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Kimler Alabilir?

İlgili Makaleler

96 Yorum
 1. merhaba
  annem babamdan Bağkur dul maaşı alıyor.
  dedem 1975 yılında vefat etti. ssk emeklisi idi.
  teyzem eşinden emekli sandığı dul maaşı alıyor ,hem de dedemden ssk yetim maaşı alıyor.
  bir diğer teyzem eşinden ssk dul maaşı alıyor.
  hem anneme hem de bu teyzeme yetim maaşı bağlanmıyor. bu haksızlık değil mi. neden kardeşlerin biri alıyor diğer ikisi almıyor.
  Devletten bir para çıkmayacak ki. Teyzemin aldığı yetim maaşı ; hem kendine hem de annem ve diğer teyzeme paylaştırılmaz mı.Kaldı ki ssk ve bağkur maaşları Emekli sandığı maaşlarının yanında kuş kadar. Mağduriyetimizin giderilmesini arz ederim. saygılarımla

 2. MERHABA
  ANNEM İSTEĞE BAĞLI SİGORTADAN EMEKLİ ÖLEN BABASİNİN MAAŞİNİ ALABİLİR Mİ ANNEMİN RESMİ NİKAHI YOK

 3. Mrb ablam yeni dul maaşı almaya başladı geçici olarak misafirliğe gidecek bir kaç ay kalacak bu durumda maaşı kesilir mi

  1. Merhaba
   Dul maaş kesilme nedenleri arasında bu şekilde bir kesilme nedeni bulunmamaktadır.

 4. Benim bi sorum olacak benim yüzde seksen engelli erkek kardeşim var ağır engelli ben bakım maaşı alıyorum annem babam dan ssk dan dul maaşı alıyor 1.700 tl.kardeşime ssk dan engelli kardeşime ssk dan yetim maaşı baglatsam benim bakim maaşım kesilirmi evde 4 kişiyiz başka gelirimiz yok kardeşim yetim maaşı na bağlansa bakım maaşım kesilirmi cevap için şimdi den teşekkür ederim.

 5. Dul maaşları ne zaman yatar. İlk kez alacaklar herhanği bir ptt den alsa sorun olur mu

  1. Merhaba
   Dul maaş ödemeleri her ayın 16’sından sonra hesaplara aktarılmaya başlanmaktadır. Dul maaş ödemeleri bankalar aracılığı ile ödenmektedir.

  1. Merhaba
   2020 Yılı itibarı ile dul ve yetim aylıkları aşağıdaki gibi olmaktadır.
   Dul aylığı 587TL,
   Yetim aylığı ise 293TL.

  1. Merhaba
   Sistemde hata olmuş olabilir. ALO 170’i arayarak bilgilerinizi vererek durumu sorgulama yaptırınız.

 6. babamdan yetim aylığı alıyorum öğrenciyim, sezonluk işlerde çalıştım bir süre sonra aylığım kesildi öğrenci belgemi yollayınca tekrar bağlandı ama sistem tekrar iptal etti dediler kesildi tekrar bağlandı ve sonra işten çıkınca tekrar başvurdum bağlandığında ne kadar maaşbağlanır yaklaşık olarak babam1500 aylık alıyordu vefatından önce

  1. Merhaba
   Yetim maaşı bağlanma oranları aşağıdaki gibi olmaktadır.
   Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşın %50’si ödenir,
   Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eğer eşine maaşının %75’i ödenir,
   Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa eğer, çocuğu maaşın yüzde %25’i ödenir,
   Vefat eden sigortalının birden çok çocuğu varsa eğer, her bir çocuk maaşının %25’ni alır,
   Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa maaşın %50 oranında pay bağlanmaktadır.

  1. Merhaba
   Herhangi bir şekilde sosyal güvencenizin olmaması gerekmektedir.

 7. Merhaba,babam bağkur emeklisi ve1buçuk yıl önce vefat etti.annem ondan kalan maaşı alıyor ancak babamın önceki evliliğinden olan dul kızıda maaştan pay alıyor.
  Sorum şudur,annem ikinci bir maaş olarak dul aylığı alabilir mi.nasıl bir yol izlemek gerekiyor.saygılar.

  1. Merhaba
   Anneniz ikinci bir maaş olarak, anne ve babası vefat etmeden önce emekli maaşları bulunuyorsa ve bu maaşlar annenizin aldığı dul maaşından farklı bir sandıktan ise yetim aylığı başvurusu yapabilirler.

 8. 1. Merhaba benim çalışmışlığım yok. eşim SSK emeklisi iken 2000 yılında vefat etti. Bana ve eşimin ilk evliliğinden olan kızına aynı oranda maaş bağlandı ve birde öz olan erkek çocuğumuza bizim yarımız oranında aylık bağlandı. Daha sonra çocuklar ayılıklardan çıkınca benim bağlanma oranım % 66 oldu. Bu oran doğru mudur?
  2. Babamda Bağkur emeklisi 2010 yılında vefat etti anneme dul Aylığı bağlandı. (İkinci aylık olarak) Bende 2014 yılında dilekçe vererek % 25 oranında aylığa girdim. 2019 yılı 9. Ayında annem vefat etti. Bağ-Kur’a gittiğimde bana 2014 yılında değilde 1.1.2018 tarihinden itibaren maaşa girme hakkımın olduğunu yanlış işlem yapılarak girmişsin diye Bilgi verdiler. Böyle bir şey var mı? Bağlanma oranım şuan yine % 25 oranında kaldı bu oran doğru mudur?

  1. Merhaba
   Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.
   Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ınana kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Böyle bir durumda maaş eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilerek hesaplanmaktadır.
   Dul yetim aylığı ne kadar merak ediyorsanız hesaplamalar; yukarıdaki kriterlere, vefat eden sigortalının sigorta koluna ve ne kadar maaş aldığına göre değişecektir.

 9. Annem 59 yasında babam vefat edeli 21 sene oldu ama annem sımdıye kadar hıc bıryere basvuru yapmadı ve babam 125 gun gun sigortası cıktı ve benim yanımda kalıyor ama ben memlekete tasınacagımdan dolayı benle gelmek istemiyor abimlerde iş olursa calıyor yoksa oda yok benim sıgortamda yararlanıyor annem dul maaş alabilir mi üzerine kayıtlı sadece memlekette bir arsa var

  1. Merhaba
   Annenizin dul maaşı alabilmesi için babanızın vefat etmeden önce emekli olması ya da en az 1800 gün sigortalılık süresinin olması gerekmektedir.

 10. merheba benim sorum (babamdan kalan) emekli dul maaşı almaktayım. üzerime tapu olursa maaşda kesinti olurmu. şimdiden cvp için teşekkürler.

  1. Merhaba
   Geçimini sağlayacak başka bir geliri olmamak (aylık gelir toplamının brüt asgari ücretten fazla olmaması) bu durumda maaşınız kesilir.

 11. Merhabalar benim sorum şu annem babamdan ayrılalı 18 yıl oldu ve annemin hiçbir geliri yok sadece 3 ayda 400 tl civarı nafaka alıyor annemin dul veya başka bir sıfatla maaş alma hakkı varmı.

  1. Merhaba
   Dul maaşından yararlanabilmesi için eşlerden birinin evli iken vefat etmiş olması ve belirli bir süre SGK’lı olarak çalışmış olması gereklidir.
   Eğer annenizin babası ya da annesi emekli ve vefat etmiş ise anneniz evli olmadığı ve çalışmadığı zaman zarfında onların maaşından hak talep edebilir.

 12. 25 yaşındayım üni okuyorum.sgk ya yetim maaşı alabilmek için başvurdum ve dilekçe yazdım.oradaki memur mart ayında kontrol et dedi.bugün ayın 13ü ne zaman yatacak acaba maaş bilginiz var mı?

  1. Merhaba, onaylandığında size bildirim gönderilir. Maaşlar genelde 20’sinden sonra ödeniyor

 13. Merhaba babam 26.05.2006 vefat etti tûrkiyede çalismis 1949 larda sgk li olarak( 7000 gûnû ) varmis tûrkiyede sonra frbansada calismis 1972 den 1987 fransadan 1994 emekliydi.Ttûrkiyeden degildi ben kiz çocuguyum ve dulum ne kadar yetim maasi alabilirim ayriyeten annem fransada emekliydi 1992 beri.Ttûrkiyeden borçlansam bag kurdan da yetim maasi alabilirmiyim.Anem de 07 .11.2006 da vefat etti fransadaki ayligi kesildi.Ben issizim ve ogluma bakiyorum onu yatili olarak liseye devam ettirip tûrkiyeye kesin dônûs yapmak istiyorum fransada emekliligime 13 sene var 1965 dogumluyum çalisacak gûcûm yok onun için dônersem o ayliklarlan geçinilirmi.

  1. Merhaba,
   1-SGK’ya müracaat ederek babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz.
   2-Yurtdışında çalıştığınız süreyi borçlanabilirsiniz. Bu sizin yetim aylığınıza engel olmaz.

 14. Merhabalar benim sorum şu;
  Babam 2016 memur emeklisi olarak vefat etti. Biz iki kardeşiz bir abim bir ben (bayanım) varım bana yüzde kaç oranında yetim aylığı bağlanır şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, kardeşiniz maaş alırsa ikinize paylaştırılır. Eğer kardeşiniz maaş almazsa tamamı size ödenir

 15. Merhaba benım nişanlımın babası 2 yıl önce vefat etti emekliydı kendisı emekli maaşının 3te 2 sını annesı alıyor 3 te 1i de kendisının adına yatıyor calısmıyor da nişanlım bu sekilde yetim maası ceyız yardımı alabilir mi

  1. Merhaba, nişanlınız yetim aylığı devam ederken yani nikahtan önce çeyiz yardımı için başvuru yaparsa alabilir

  1. Merhaba, evli olmayan bayanlar sigortalı çalışırken de anne babadan yetim maaşı alabilirler

 16. Merhaba bizim annemiz 3 sene önce öldü babamızda öldü 1 hafta oldu kardeşim 16 ben 17 yaşındayım bizde yetim maaşı alabilirmiyiz babam ssk si da vardı 4833 günü vardı

  1. Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yetim maaşı talebinde bulunabilirsiniz.

 17. Mer haba ben esimden ayrildim fakat imam nikahli bir evlilik yaptim bindanda bir kizim oldu dul maasi alabilirmiyim

  1. Merhaba, dul maaşı için resmi evlilik yapmış olmak şart. Fakat muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba, maaşın kızınıza düşen oranı ödenir tamamı ödenmez

 18. Merhaba 1. Evliligimden esim vefat etti 2. Esimle 8 sene evli kaldik oda vefat etti bir kizim var. 2.esimden kalan maasi kizima devredip 1.esimdende maas alma gibi bi durumum olabilirmi ?

  1. Merhaba, kızınız babasından maaş alabilir sizde diğer eşinizden alabilirsiniz

 19. Merhabalar,
  Babam 23.12.2018 tarihinde vefat etti. Ölmeden önce 2700,00 TL 4a emekli maaşı alıyordu. Kız kardeşim Sgk lı çalışan normal şartlarda anneme %75 i bağlanır e devlette ödenen para 2236,00 TL gösteriyordu ziraat bankası 2000,00TL para ödemesi yaptı bu normal mi ? sizce itiraz etmelimiyiz ? Bir de 02.02.2018 tarihinde annanem vefat etti kendisi 4C emeklisi 15.01.2019 tarihinde cağaloglu sgk dan başvuru yaptık ne zaman sonuçların ve annanemden maaş bağlanırmı?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba, annenize bağlanan maaş normal. Hem annenizden hem babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz. Ayrıca kıs kardeşiniz SGK lı olsada yeni uygulamaya göre yetim maaşı alabilmektedir.

 20. Merhaba. 30 yaşında erkeğim, işsizim, tek çocuğum. Anladığım kadarıyla yaşım nedeniyle bana herhangi bir hak düşmüyor ancak annem sağ ve tek hak sahibi. Bu durumda yazıda bahsettiğiniz “çocuğu olmayan anne %75” seçeneği mi geçerli oluyor? (sonuçta çocuğu var ama hak sahibi değil)

  1. Merhaba, tek çocuk olsa da kanunen maaş alma şartlarını taşımadığı için bütün haklar annenin olur. Çocuğa ödenecek meblağ anneye ödenir

 21. Merhaba ben 1992 yılında vefat etmiş babamın bağkur tarım emeklisi babamı maşının tek hak sahibi olarak alıyorum yanız bana maaşın %25 sgk bağladı bayram ikramiyesinde bile 250 tl verdiler ben tek hak sahibi yetimler her okuduğum yazıda %50 almaları geretiğini yazıyor defalar ca bağlı olduğum ilin sgk bağkur kurumuna başvurdum bir düzeltme yapılmadı ben bu kunuyla ilgli ne yapa bilirim acaba

  1. Merhaba, tarım bağkuru ücret olarak biraz daha düşük diğer bağkura göre. Dolayısıyla sizin alacağınız maaşta tek hak sahibi olsanız bile düşük olmaktadır. Fakat Bayram ikramiyesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek tek hak sahibi siz olduğunuz ve %50 sini yani 500TL ödenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

 22. İki oğlum ve ben eşimden ölüm aylığı alıyorduk oğlumun biri de vefat etti onun aylığı ne olacak yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba, vefat eden çocuğun aldığı para diğer aylık sahipleri arasında pay edilir

 23. merhaba,memur abim 1 ay önce vefat etti ve bekardı.3700 gün ssk ve emekli sandığı toplam primi var,1,5 yıl önce memur olmuştu.Annem ve ben emekli memur babamızdan dul yetim aylığı alıyoruz.şuan anneme ek olarak abimden ölüm aylığı bağlanabilirmi? annemin 1400 tl dul maaşı dışında bir geliri yok.

  1. Merhaba, anneniz oğlundan maaş almak için başvuru yapabilir

 24. Babam 2008 de vefaat etti annemle resmi olarak bosandiklari icin sadece ablama ve bana yetim ayligi baglanmisti 7 yillik evli kaldim ve yeni bosandim yetim ayliginin 7 yillik birikimini promosyonlari ve zamlarini toplu olarak ayligimla alabilir miyim tesekkur ederim.

  1. Merhaba, yetim aylığı almak için yaptığınız başvurunun onaylandığı tarihten itibaren maaşınızı alabilirsiniz. Geriye dönük maaş ödemesi yapılmaz

  1. Merhaba, ölüm aylığı ayrı emekli aylığı ayrıdır

 25. Merhana,
  Yetim aylığı ile ilgili birşey daha sormak istiyorum.
  Diyelim ki anne ve baba resmi olarak boşanmışlar ve çocuğun velayeti ise annede.Hem anne hem de baba,bir kazada vefat ediyorlar.Böyle bir durum olursa çocuk yine her ikisinden de yetim aylığı alabiliyor mu?
  Saygılar;

  1. Merhaba, iki yetim aylığının alınabilmesi anne ve babanın sigortalılık statüsüne bağlıdır

 26. Merhabalar 2009 yılında SSK emeklisi olan babamı kaybettim . Yaklaşık 5 yıl kadar annem ve ben babamın maaşını alıyoruk. Ben sigortalı bi işe girdim yetim maaşım iptal oldu . Şimdi çalıştığım iş yerinden çıkartıldım . Böylelikle işsizlik maaşı 10 ay boyunca bağlanacak . Bu süreçte hem işsizlik hemde babamdan aldığım maaş bana bağlanırmı? Cvplarsanız tşk ederim .

  1. Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatınızı yapabilirsiniz.

 27. Merhaba,yetim aylığı hesaplamasında babanın ölmeden önceki aldığı son maaş üzerinden hesaplama yapılıyor diye okudum.Diyelim ki baba ölmeden önce 5 aydır işsizdi ve toplam 6000 (altı bin) gün sigortası var.Böyle bir durumda yine de aldığı son maaş mı baz alınıyor?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba, babanın emeklilik durumunda son aldığı maaş üzerinden hesaplama yapılır. Eğer baba emekli değil ise emekli olunması durumunda bağlanacak aylık miktarı üzerinden hesaplama yapılır. Son dönem çalışıp çalışmamasının etkisi yoktur. Hesaplama gün primi üzerinden yapılır

 28. Merhaba biz 2 kızkardeşiz annemiz 2012 yılında vefat etti kardeşim yetim aylığı alıyor
  annem ve babam seneler önce ayrıldılar
  babamız ise yeni vefat etti ,ikiside SSK emeklisi
  bende yetim maaşı almak istiyorum bu durumda ikimiz de anne ve babamızın maaşını ne oranda alırız

  1. Merhaba, çocukların anne babadan alacağı yetim maaşı kardeş sayısına bölünür. Yani iki kardeş olduğunuza göre maaş ikiye bölünür

 29. İy gunler ben babadan maas aliyorum annede yok tek yetim olarak ben aliyorum yuzde kacini almam lazim sgk bi calisan ℅75 dedi 170 aradigimda ℅50 diyor bide maasimda dusuk napabilirim bu konuda yardimci olurmusaniz cok sevinirim…

  1. Merhaba
   Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.

 30. annemin bagkurdan kendi maasi var,vefat eden babamdan da belirli bir maas aliyor,annem 30 yil once vefat eden babasindanda hak iddia edebilir mi?tesekkur ederim.

  1. Merhaba
   Kendi maaşı ve babanızdan da maaşı olduğu için herhangi bir talepte bulunamaz. Bulunsa dahi herhangi bir ödeme yapılmaz.

 31. merhabalar benım eşim intıhar ettı 2 cocugum var bırı 19 dıyerı 13 yasında esımın 4600 iş gunu var bana emeklı maası olarak nekadar maaş bağlanır yardımcı olursanız sevınırım

  1. Merhaba
   Maaş oranınız sigortasının ödeme kademesine göre belirlenir.
   Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.

 32. merhaba,
  eşimden ayrılalı 8 sene oldu 9 ve 13 yaşında 2 oğlum var babalarından yetim maaşı alabiliyorlarmı? 973 gün sgk günü var. alırlar ise ne kadar bağlanır?

  1. Merhaba, çocuklarınızın babalarından yetim aylığı alabilmesi için velayetin vefat eden babada olması gerekmektedir. Velayet babadaysa Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yetim aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 33. Merhaba, babam 2014 yilinda ssk emeklisi olarak vefat etti.vefat ettiginde evli degildi ve çalışmayan tek bekar kiz benim.tek hak sahibi olarak bana yuzde kac oraninda aylik baglanir? Simdiden cok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, babanızın varisleri için belirlenen aylık oranının tamamı size bağlanır tek hak sahibi olduğunuz için.

  2. Teşekkür ederim cevabiniz icin ama bu oran yüzde 50 mi yoksa yüzde 75 mi maasinin?

  3. Merhaba, tek hak sabi siz olduğunuz için 70 olur

 34. Merhaba annem dedemin maaşını almak için tek hak sahibi.(annesi kız kardeş yok)
  Ama maaş oranı % 25 şimdi ben Alo 170 i aradım orası bana oranın %50 olması gerektiğini söylüyor.

  Ama Sgk yı aradığımda dedem 2007 yılında vefat ettiği için annemin oranı %25 oluyormuş.

  Kanun 2008 yılında kabul edilmiş. Netten
  araştırdım hiç böyle bir şeye denk gelmedim. Benim ne yapmam gerekiyor?

  Dedemin maaşı Malatya Sgk da, annem Osmaniye de ikamet ediyor ben nereye dilekçe yazmalıyım yada yazarsam bir sonuç elde eder miyim annemin payı %50 olur mu?
  Cimer e yazdım olumsuz cvp geldi. Hangi yolu izlemeliyim
  Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler ?

  1. Merhaba, anneniz SGK Osmaniye İl Müdürlüğüne yetim aylığı almak için başvuru yapsın. Eğer olumsuz cevap verirlerse, onların verdiği cevaba göre hukuki yolları takip edersiniz

 35. Merhaba eşimden boşandım nafaka almıyorum. Babamdan olan yetim aylığın bağlandı. Ama tek hak sahibi olmama rağmen bana bağlanan maaş yüzdesi %25 cimer e yazdım olumsuz cevap aldım. Bütün Sgk yönetmeliklerini okudum araştırdım sordum maaş yüzdesi %50 deniliyor. Sgk da çalışan bir arkadaşım babam 2007 de öldüğü için oranımın böyle olduğunu söylüyor. Ben ne yapabilirim hukuki yola mı başvurmalıyım. Lütfen bir yol gösterin maaşım çok az geçinemiyorum. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, bir hukukçuyla konuşun ona göre hareket edin

 36. Merhabalar nişanlım yetim maaşı alıyor da aylık ne kadar acaba bide devlet çeyiz yardımı yapıyormuş öğrenebilir miyim acaba

  1. Merhaba, yetim aylığı kardeş ve annenin sağ yada ölü durumuna göre değişir. Çeyiz yardımı almak için SGK’ya müracaat etmeniz gerekmektedir.

 37. Merhaba annem babamdan dul aylığı almakta kız kardeşim evlendiği için devletten çeyiz yardımı aldı.annemin emekli maaşı 1000 tl %50 hisse alıyor. kardesimin ceyiz parası süresi bittiginde anneme tekrardan kardesimin %25 hissesi baglanacak annem toplamda ne kadar emekli maaşı alır teşekkür ederim

  1. Merhaba, kız kardeşinizin aldığı miktar annenizin maaşına eklenir.

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne öksüz yardımı için müracaat edebilirsiniz

 38. Merhaba,annem eylül 2018 de boşandı.1978 yılında vefat eden babasının üzerinden sgk sının devam etmesi için ve yetim aylığı için yukarıda verdiğiniz Türkiye.gov tr den başvuru yapmak için vefat eden babanın tc sini soruyor.1978 yılında tc olmadığı için başvuruya nasıl devam etmeliyim

  1. Merhaba
   Nüfus müdürlüğüne giderek vukatlı nüfus kayıt örneği aldığı takdirde babasının T.C. kimlik numarasına ulaşım sağlayabilir.

 39. Merhaba

  Babam işçi emeklisiydi ve 1996 yılında vefat etti.
  Annem işçi emeklisiydi ve 2001 yılında vefat etti.
  Kız kardeşim evlenmeden önce yetim maaşı alıyordu. Şu anda kimse yetim maaşı almıyor.
  Ben çalışmıyorum ama emeklilikte yaşımı bekliyorum. 45 yaşındaym. 5 yıl sonra emekli maaşı almaya başlayacağım.
  1- Şu anda yetim maaşı alabilir miyim?
  2- Hem annemden hem de babamdan yetim maaşı alabilir miyim?
  3- En düşük kaç TL aylık bağlanır.

  Teşekkürler

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 40. sigortalı işte deyilim eşimin vefati halinde 15 yaşında erkek çocuğum var yetim aylığı alabilirmi teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba, anne vefat ettiğinde çocuklara öksüzlük maaşı veriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu