Sosyal Yardım Platformu

2019 Dul ve Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar?

2019 Dul ve Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar?

2019 Dul ve yetim aylığı (maaşı) almak, emekli ya da hizmet süresi 5 yılı geçmiş kişilerin vefatı durumunda resmi nikahlı eşi ve çocukları için bir hak olarak mümkün olmaktadır. Sosyal güvencesi olan ve sigortalı olarak 5 yılı aşkın olarak çalışan kişilerin vefatı durumunda eşine, çocuklarına ve bazı durumlarda ebeveynlerine aylık olarak maaş bağlamaktadır. Dul ve yetim aylığının bir diğer bilinen adı ise ölüm aylığıdır.

Ölen sigortalının eşine bağlanan ölüm aylığında erkek ya da kadın sigortalı eşin vefat etmiş olması fark etmemektedir. Çocuklar arasında belirli şartlara uygun olarak erkek ya da kız çocuk ayrımı yapılmamaktadır. Dul ve yetim maaşı hesaplamalarında eş, çocuk ya da ebeveynlerin aldığı maaşlar farklı yüzdelerle hesaplanmakta olup sigortalının vefat ettiği tarihe göre de değişiklik göstermektedir.

 • Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşın %50’si ödenir,
 • Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eğer eşine maaşının %75’i ödenir,
 • Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa eğer, çocuğu maaşın yüzde %25’i ödenir,
 • Vefat eden sigortalının birden çok çocuğu varsa eğer, her bir çocuk maaşının %25’ni alır,
 • Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa maaşın %50 oranında pay bağlanmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen dul ve yetim maaşı 2019 yılı itibariyle zamlandı ve en düşük dul aylığı 551 TL, yetim aylığı ise 275 TL olarak bildirildi.

Dul ve Yetim Maaşı Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

2019 dul maaşı ve yetim maaşı alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlanmıyorsa ne yazık ki bu maaş bağlanmamaktadır. Dul ve yetim maaşı alınabilmesi için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eşi vefat etmiş bir kadın ya da erkek dul aylığını başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam etmektedir.
 • Eşi vefat eden kişi sigortalı olarak bir işe başlar ise duruma göre maaşının yarısı kesilebilmektedir.
 • Anne ya da babasını kaybeden bir erkek 18 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim aylığı almaya devam etmektedir. Öğrenci olarak eğitimine devam eder ise bu yaş sınırı 25’e çıkmaktadır. Bu durum yalnızca erkek çocuğunda malullük durumu olursa değişmektedir. Erkek çoğunun çalışmasına engel olacak maluliyeti bulunması durumunda aş sınır olmadan ömür boyu yetim aylığı hakkı devam etmektedir.
 • Anne ya da babasını kaybeden bir kız resmi nikahlı olarak evlenmediği sürece, yaşı kaç olursa olsun ölene dek yetim aylığını alabilmektedir. Yetim aylığı alan kız çocuğu evlenir ya da sigortalı bir işe girerse yetim aylığı kesilmektedir. Boşanması ya da işten ayrılması gibi bir durum söz konusu olduğunda maaş tekrar bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının anne ve babasının aylık alabilmesi için;
  • Hiçbir sosyal güvence ve gelirinin bulunmaması
  • Mal varlığının olmaması
  • Sigortalının vefat etmeden önce bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında olması gerekmektedir.
 • Dul ve yetim aylığı alınabilmesi için resmi olarak başvuru yapılması ve talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Dul ve yetim maaşı ödemeleri sigortalının ölüm tarihinden sonra gelen ilk aybaşında ödenmeye başlanmaktadır. Başvuru da yaşanan gecikmelerde, başvuru tarihini izleyen ay başında ödemeler yapılmaya başlanır.

Dul ve Yetim Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı hesaplaması yapılırken hak sahiplerine göre ve vefat eden sigortalı kişinin durumuna göre farkı şekillerde yapılmaktadır. Bu kapsamda dikkat edilenler şu şekildedir;

 • Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.
 • Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ınana kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Böyle bir durumda maaş eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilerek hesaplanmaktadır.

Dul yetim aylığı ne kadar merak ediyorsanız hesaplamalar; yukarıdaki kriterlere, vefat eden sigortalının sigorta koluna ve ne kadar maaş aldığına göre değişecektir.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yetim ve dul maaşı sorgulama işlemi için Alo 170’i arayabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Alo 170 danışma hattını arayarak yetim ve dul maaşı sorgulamanızı yapabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Alo 170 hattını aradığınızda yanınızda nüfus cüzdanınızı hazır bulundurmanız, işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için önemlidir.

Hattı aradığınızda adınıza bir başvuru kaydı oluşturulur ve takip numarası verilir. Şikâyet ve önerileriniz, almak istediğiniz destekler ya da sormak istediğiniz tüm sorular için bu danışma hattını arayabilirsiniz.

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim maaşı başvurusu ilgili kuruma bizzat ya da online olarak yapılabilmektedir. Başvuru için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. Başvuruda gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik araştırma belgesi
 • İlgili sigortalıya ait ölüm belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Erkek çocuklar için öğrenci belgesi
 • 3 adet fotoğraf

Başvurunun online olarak yapılabilmesi için ise E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için şifre sahibi olunmalıdır. Şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak ve kimliğinizi ibraz ederek 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Herhangi bir sebeple şifrenizi ikinci kez alıyorsanız ödemeniz gereken tutar 4 TL olacaktır.

Online başvuru için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Dul ve Yetim Aylığına Başvuru Yap

 • Adrese tıkladığınızda açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamasınız.
 • Kimliğinizi doğrulamak için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerini girerek, ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayabilirsiniz. Bu kimlik doğrulama yönteminin yanı sıra;
  • İnternet bankacılığı
  • Mobil imza
  • Elektronik imza
  • C kimlik kartı seçenekleriyle de kimlik doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulamasından sonra açılan sayfada vefat eden yakınınıza ait T.C kimlik numarasını yazarak ‘Başvur’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir.
 • Bu şekilde başvurunuzu online olarak tamamlayabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Nereden Alınmaktadır?

Dul ve yetim aylığı almak için hak sahibi olan kişiler, maaşlarının çalıştığı bankaya yatırılması için talimat verebilmektedir. Bu sayede her ay devlet tarafından ödenen bu maaş, kişinin belirlediği bankaya düzenli olarak yatırılmaktadır. Bu maaş için başvuru süreci hızlı bir şekilde sonuçlanmakta olup sigortalının vefat ettiği ayı takip eden aybaşında ilgili rakam ödenmektedir.

Fakat vefat eden sigortalının GSS borcu dahil olmak üzere prim borcu varsa, borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Dul ve yetim maaş hak sahipleri ilgili prim borcunu sigortalının vefat ettiği ay içerisinde öderse, yine vefatı takip eden aybaşında maaş ödemesini alabilmektedir. Prim borcu daha sonra da ödenebilmekte olup bu kez borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşında maaş ödenmeye başlanmaktadır.

Dul ve yetim aylığı için başvuruların gecikmesi herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Başvuru ne zaman yapılırsa, ödemeler başvuruyu takip eden aybaşında yapılmaktadır. Dul ve yetim aylığı için şartlar uygunsa 5 yıl zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Hak sahipleri 5 yıl içerisinde başvuru yapabilir, dul ve yetim aylığı için haklarını talep edebilirler.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 84 YORUM
 1. Gülhan dedi ki:

  Merhaba,babam bağkur emeklisi ve1buçuk yıl önce vefat etti.annem ondan kalan maaşı alıyor ancak babamın önceki evliliğinden olan dul kızıda maaştan pay alıyor.
  Sorum şudur,annem ikinci bir maaş olarak dul aylığı alabilir mi.nasıl bir yol izlemek gerekiyor.saygılar.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Anneniz ikinci bir maaş olarak, anne ve babası vefat etmeden önce emekli maaşları bulunuyorsa ve bu maaşlar annenizin aldığı dul maaşından farklı bir sandıktan ise yetim aylığı başvurusu yapabilirler.

 2. Nezaket Göktaş dedi ki:

  1. Merhaba benim çalışmışlığım yok. eşim SSK emeklisi iken 2000 yılında vefat etti. Bana ve eşimin ilk evliliğinden olan kızına aynı oranda maaş bağlandı ve birde öz olan erkek çocuğumuza bizim yarımız oranında aylık bağlandı. Daha sonra çocuklar ayılıklardan çıkınca benim bağlanma oranım % 66 oldu. Bu oran doğru mudur?
  2. Babamda Bağkur emeklisi 2010 yılında vefat etti anneme dul Aylığı bağlandı. (İkinci aylık olarak) Bende 2014 yılında dilekçe vererek % 25 oranında aylığa girdim. 2019 yılı 9. Ayında annem vefat etti. Bağ-Kur’a gittiğimde bana 2014 yılında değilde 1.1.2018 tarihinden itibaren maaşa girme hakkımın olduğunu yanlış işlem yapılarak girmişsin diye Bilgi verdiler. Böyle bir şey var mı? Bağlanma oranım şuan yine % 25 oranında kaldı bu oran doğru mudur?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.
   Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ınana kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Böyle bir durumda maaş eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilerek hesaplanmaktadır.
   Dul yetim aylığı ne kadar merak ediyorsanız hesaplamalar; yukarıdaki kriterlere, vefat eden sigortalının sigorta koluna ve ne kadar maaş aldığına göre değişecektir.

 3. Ali dedi ki:

  Annem 59 yasında babam vefat edeli 21 sene oldu ama annem sımdıye kadar hıc bıryere basvuru yapmadı ve babam 125 gun gun sigortası cıktı ve benim yanımda kalıyor ama ben memlekete tasınacagımdan dolayı benle gelmek istemiyor abimlerde iş olursa calıyor yoksa oda yok benim sıgortamda yararlanıyor annem dul maaş alabilir mi üzerine kayıtlı sadece memlekette bir arsa var

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Annenizin dul maaşı alabilmesi için babanızın vefat etmeden önce emekli olması ya da en az 1800 gün sigortalılık süresinin olması gerekmektedir.

 4. hülya dedi ki:

  merheba benim sorum (babamdan kalan) emekli dul maaşı almaktayım. üzerime tapu olursa maaşda kesinti olurmu. şimdiden cvp için teşekkürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Geçimini sağlayacak başka bir geliri olmamak (aylık gelir toplamının brüt asgari ücretten fazla olmaması) bu durumda maaşınız kesilir.

 5. fatih dedi ki:

  Merhabalar benim sorum şu annem babamdan ayrılalı 18 yıl oldu ve annemin hiçbir geliri yok sadece 3 ayda 400 tl civarı nafaka alıyor annemin dul veya başka bir sıfatla maaş alma hakkı varmı.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Dul maaşından yararlanabilmesi için eşlerden birinin evli iken vefat etmiş olması ve belirli bir süre SGK’lı olarak çalışmış olması gereklidir.
   Eğer annenizin babası ya da annesi emekli ve vefat etmiş ise anneniz evli olmadığı ve çalışmadığı zaman zarfında onların maaşından hak talep edebilir.

 6. eyüp dedi ki:

  25 yaşındayım üni okuyorum.sgk ya yetim maaşı alabilmek için başvurdum ve dilekçe yazdım.oradaki memur mart ayında kontrol et dedi.bugün ayın 13ü ne zaman yatacak acaba maaş bilginiz var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, onaylandığında size bildirim gönderilir. Maaşlar genelde 20’sinden sonra ödeniyor

 7. Culey dedi ki:

  Merhaba babam 26.05.2006 vefat etti tûrkiyede çalismis 1949 larda sgk li olarak( 7000 gûnû ) varmis tûrkiyede sonra frbansada calismis 1972 den 1987 fransadan 1994 emekliydi.Ttûrkiyeden degildi ben kiz çocuguyum ve dulum ne kadar yetim maasi alabilirim ayriyeten annem fransada emekliydi 1992 beri.Ttûrkiyeden borçlansam bag kurdan da yetim maasi alabilirmiyim.Anem de 07 .11.2006 da vefat etti fransadaki ayligi kesildi.Ben issizim ve ogluma bakiyorum onu yatili olarak liseye devam ettirip tûrkiyeye kesin dônûs yapmak istiyorum fransada emekliligime 13 sene var 1965 dogumluyum çalisacak gûcûm yok onun için dônersem o ayliklarlan geçinilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,
   1-SGK’ya müracaat ederek babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz.
   2-Yurtdışında çalıştığınız süreyi borçlanabilirsiniz. Bu sizin yetim aylığınıza engel olmaz.

 8. Aygün dedi ki:

  Merhabalar benim sorum şu;
  Babam 2016 memur emeklisi olarak vefat etti. Biz iki kardeşiz bir abim bir ben (bayanım) varım bana yüzde kaç oranında yetim aylığı bağlanır şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşiniz maaş alırsa ikinize paylaştırılır. Eğer kardeşiniz maaş almazsa tamamı size ödenir

 9. Yunus dedi ki:

  Merhaba benım nişanlımın babası 2 yıl önce vefat etti emekliydı kendisı emekli maaşının 3te 2 sını annesı alıyor 3 te 1i de kendisının adına yatıyor calısmıyor da nişanlım bu sekilde yetim maası ceyız yardımı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, nişanlınız yetim aylığı devam ederken yani nikahtan önce çeyiz yardımı için başvuru yaparsa alabilir

 10. ÇİĞDEM dedi ki:

  MERHABALAR YETİM MAAŞI SSK LI ÇALIŞSAK DAHİ ALABİLİYORMUYUZ

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evli olmayan bayanlar sigortalı çalışırken de anne babadan yetim maaşı alabilirler

 11. Sude dedi ki:

  Merhaba bizim annemiz 3 sene önce öldü babamızda öldü 1 hafta oldu kardeşim 16 ben 17 yaşındayım bizde yetim maaşı alabilirmiyiz babam ssk si da vardı 4833 günü vardı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yetim maaşı talebinde bulunabilirsiniz.

 12. Burcu dedi ki:

  Mer haba ben esimden ayrildim fakat imam nikahli bir evlilik yaptim bindanda bir kizim oldu dul maasi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı için resmi evlilik yapmış olmak şart. Fakat muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 13. Emine poyraz dedi ki:

  Son bir sey daha sorucagim kizim alabilir ama tamamini alamaz eksik alabilir degilmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, maaşın kızınıza düşen oranı ödenir tamamı ödenmez

 14. EMine poyraz dedi ki:

  Merhaba 1. Evliligimden esim vefat etti 2. Esimle 8 sene evli kaldik oda vefat etti bir kizim var. 2.esimden kalan maasi kizima devredip 1.esimdende maas alma gibi bi durumum olabilirmi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız babasından maaş alabilir sizde diğer eşinizden alabilirsiniz

 15. Tarık Uçtu dedi ki:

  Merhabalar,
  Babam 23.12.2018 tarihinde vefat etti. Ölmeden önce 2700,00 TL 4a emekli maaşı alıyordu. Kız kardeşim Sgk lı çalışan normal şartlarda anneme %75 i bağlanır e devlette ödenen para 2236,00 TL gösteriyordu ziraat bankası 2000,00TL para ödemesi yaptı bu normal mi ? sizce itiraz etmelimiyiz ? Bir de 02.02.2018 tarihinde annanem vefat etti kendisi 4C emeklisi 15.01.2019 tarihinde cağaloglu sgk dan başvuru yaptık ne zaman sonuçların ve annanemden maaş bağlanırmı?
  Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, annenize bağlanan maaş normal. Hem annenizden hem babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz. Ayrıca kıs kardeşiniz SGK lı olsada yeni uygulamaya göre yetim maaşı alabilmektedir.

 16. Hasan dedi ki:

  Merhaba. 30 yaşında erkeğim, işsizim, tek çocuğum. Anladığım kadarıyla yaşım nedeniyle bana herhangi bir hak düşmüyor ancak annem sağ ve tek hak sahibi. Bu durumda yazıda bahsettiğiniz “çocuğu olmayan anne %75” seçeneği mi geçerli oluyor? (sonuçta çocuğu var ama hak sahibi değil)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek çocuk olsa da kanunen maaş alma şartlarını taşımadığı için bütün haklar annenin olur. Çocuğa ödenecek meblağ anneye ödenir

 17. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben 1992 yılında vefat etmiş babamın bağkur tarım emeklisi babamı maşının tek hak sahibi olarak alıyorum yanız bana maaşın %25 sgk bağladı bayram ikramiyesinde bile 250 tl verdiler ben tek hak sahibi yetimler her okuduğum yazıda %50 almaları geretiğini yazıyor defalar ca bağlı olduğum ilin sgk bağkur kurumuna başvurdum bir düzeltme yapılmadı ben bu kunuyla ilgli ne yapa bilirim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tarım bağkuru ücret olarak biraz daha düşük diğer bağkura göre. Dolayısıyla sizin alacağınız maaşta tek hak sahibi olsanız bile düşük olmaktadır. Fakat Bayram ikramiyesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek tek hak sahibi siz olduğunuz ve %50 sini yani 500TL ödenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

 18. Bülent dedi ki:

  İki oğlum ve ben eşimden ölüm aylığı alıyorduk oğlumun biri de vefat etti onun aylığı ne olacak yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vefat eden çocuğun aldığı para diğer aylık sahipleri arasında pay edilir

 19. ayşe yılmaz dedi ki:

  merhaba,memur abim 1 ay önce vefat etti ve bekardı.3700 gün ssk ve emekli sandığı toplam primi var,1,5 yıl önce memur olmuştu.Annem ve ben emekli memur babamızdan dul yetim aylığı alıyoruz.şuan anneme ek olarak abimden ölüm aylığı bağlanabilirmi? annemin 1400 tl dul maaşı dışında bir geliri yok.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz oğlundan maaş almak için başvuru yapabilir

 20. Tugba dedi ki:

  Babam 2008 de vefaat etti annemle resmi olarak bosandiklari icin sadece ablama ve bana yetim ayligi baglanmisti 7 yillik evli kaldim ve yeni bosandim yetim ayliginin 7 yillik birikimini promosyonlari ve zamlarini toplu olarak ayligimla alabilir miyim tesekkur ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı almak için yaptığınız başvurunun onaylandığı tarihten itibaren maaşınızı alabilirsiniz. Geriye dönük maaş ödemesi yapılmaz

 21. Ahmet dedi ki:

  En az 1000 Tl emekli ayligi ölüm ayligi alanlar icinde gecerlimi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ölüm aylığı ayrı emekli aylığı ayrıdır

 22. Harun dedi ki:

  Merhana,
  Yetim aylığı ile ilgili birşey daha sormak istiyorum.
  Diyelim ki anne ve baba resmi olarak boşanmışlar ve çocuğun velayeti ise annede.Hem anne hem de baba,bir kazada vefat ediyorlar.Böyle bir durum olursa çocuk yine her ikisinden de yetim aylığı alabiliyor mu?
  Saygılar;

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki yetim aylığının alınabilmesi anne ve babanın sigortalılık statüsüne bağlıdır

 23. Nurcan usta dedi ki:

  Merhabalar 2009 yılında SSK emeklisi olan babamı kaybettim . Yaklaşık 5 yıl kadar annem ve ben babamın maaşını alıyoruk. Ben sigortalı bi işe girdim yetim maaşım iptal oldu . Şimdi çalıştığım iş yerinden çıkartıldım . Böylelikle işsizlik maaşı 10 ay boyunca bağlanacak . Bu süreçte hem işsizlik hemde babamdan aldığım maaş bana bağlanırmı? Cvplarsanız tşk ederim .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatınızı yapabilirsiniz.

 24. Harun dedi ki:

  Merhaba,yetim aylığı hesaplamasında babanın ölmeden önceki aldığı son maaş üzerinden hesaplama yapılıyor diye okudum.Diyelim ki baba ölmeden önce 5 aydır işsizdi ve toplam 6000 (altı bin) gün sigortası var.Böyle bir durumda yine de aldığı son maaş mı baz alınıyor?
  Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanın emeklilik durumunda son aldığı maaş üzerinden hesaplama yapılır. Eğer baba emekli değil ise emekli olunması durumunda bağlanacak aylık miktarı üzerinden hesaplama yapılır. Son dönem çalışıp çalışmamasının etkisi yoktur. Hesaplama gün primi üzerinden yapılır

 25. Kardelen dedi ki:

  Merhaba biz 2 kızkardeşiz annemiz 2012 yılında vefat etti kardeşim yetim aylığı alıyor
  annem ve babam seneler önce ayrıldılar
  babamız ise yeni vefat etti ,ikiside SSK emeklisi
  bende yetim maaşı almak istiyorum bu durumda ikimiz de anne ve babamızın maaşını ne oranda alırız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocukların anne babadan alacağı yetim maaşı kardeş sayısına bölünür. Yani iki kardeş olduğunuza göre maaş ikiye bölünür

 26. Ceren dedi ki:

  İy gunler ben babadan maas aliyorum annede yok tek yetim olarak ben aliyorum yuzde kacini almam lazim sgk bi calisan ℅75 dedi 170 aradigimda ℅50 diyor bide maasimda dusuk napabilirim bu konuda yardimci olurmusaniz cok sevinirim…

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.

 27. Nevo dedi ki:

  annemin bagkurdan kendi maasi var,vefat eden babamdan da belirli bir maas aliyor,annem 30 yil once vefat eden babasindanda hak iddia edebilir mi?tesekkur ederim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kendi maaşı ve babanızdan da maaşı olduğu için herhangi bir talepte bulunamaz. Bulunsa dahi herhangi bir ödeme yapılmaz.

 28. ümmü dedi ki:

  merhabalar benım eşim intıhar ettı 2 cocugum var bırı 19 dıyerı 13 yasında esımın 4600 iş gunu var bana emeklı maası olarak nekadar maaş bağlanır yardımcı olursanız sevınırım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Maaş oranınız sigortasının ödeme kademesine göre belirlenir.
   Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
   Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.

 29. esma dedi ki:

  merhaba,
  eşimden ayrılalı 8 sene oldu 9 ve 13 yaşında 2 oğlum var babalarından yetim maaşı alabiliyorlarmı? 973 gün sgk günü var. alırlar ise ne kadar bağlanır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuklarınızın babalarından yetim aylığı alabilmesi için velayetin vefat eden babada olması gerekmektedir. Velayet babadaysa Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek yetim aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 30. sibel sahin dedi ki:

  Merhaba, babam 2014 yilinda ssk emeklisi olarak vefat etti.vefat ettiginde evli degildi ve çalışmayan tek bekar kiz benim.tek hak sahibi olarak bana yuzde kac oraninda aylik baglanir? Simdiden cok teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın varisleri için belirlenen aylık oranının tamamı size bağlanır tek hak sahibi olduğunuz için.

  2. sibel sahin dedi ki:

   Teşekkür ederim cevabiniz icin ama bu oran yüzde 50 mi yoksa yüzde 75 mi maasinin?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek hak sabi siz olduğunuz için 70 olur

 31. Hatice dedi ki:

  Merhaba annem dedemin maaşını almak için tek hak sahibi.(annesi kız kardeş yok)
  Ama maaş oranı % 25 şimdi ben Alo 170 i aradım orası bana oranın %50 olması gerektiğini söylüyor.

  Ama Sgk yı aradığımda dedem 2007 yılında vefat ettiği için annemin oranı %25 oluyormuş.

  Kanun 2008 yılında kabul edilmiş. Netten
  araştırdım hiç böyle bir şeye denk gelmedim. Benim ne yapmam gerekiyor?

  Dedemin maaşı Malatya Sgk da, annem Osmaniye de ikamet ediyor ben nereye dilekçe yazmalıyım yada yazarsam bir sonuç elde eder miyim annemin payı %50 olur mu?
  Cimer e yazdım olumsuz cvp geldi. Hangi yolu izlemeliyim
  Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz SGK Osmaniye İl Müdürlüğüne yetim aylığı almak için başvuru yapsın. Eğer olumsuz cevap verirlerse, onların verdiği cevaba göre hukuki yolları takip edersiniz

 32. Hatice dedi ki:

  Merhaba eşimden boşandım nafaka almıyorum. Babamdan olan yetim aylığın bağlandı. Ama tek hak sahibi olmama rağmen bana bağlanan maaş yüzdesi %25 cimer e yazdım olumsuz cevap aldım. Bütün Sgk yönetmeliklerini okudum araştırdım sordum maaş yüzdesi %50 deniliyor. Sgk da çalışan bir arkadaşım babam 2007 de öldüğü için oranımın böyle olduğunu söylüyor. Ben ne yapabilirim hukuki yola mı başvurmalıyım. Lütfen bir yol gösterin maaşım çok az geçinemiyorum. Şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir hukukçuyla konuşun ona göre hareket edin

 33. Cengiz aksu dedi ki:

  Merhabalar nişanlım yetim maaşı alıyor da aylık ne kadar acaba bide devlet çeyiz yardımı yapıyormuş öğrenebilir miyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı kardeş ve annenin sağ yada ölü durumuna göre değişir. Çeyiz yardımı almak için SGK’ya müracaat etmeniz gerekmektedir.

 34. Burak dedi ki:

  Merhaba annem babamdan dul aylığı almakta kız kardeşim evlendiği için devletten çeyiz yardımı aldı.annemin emekli maaşı 1000 tl %50 hisse alıyor. kardesimin ceyiz parası süresi bittiginde anneme tekrardan kardesimin %25 hissesi baglanacak annem toplamda ne kadar emekli maaşı alır teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kız kardeşinizin aldığı miktar annenizin maaşına eklenir.

 35. halide dedi ki:

  merhaba 2019 icin dul maasi ne kadar oldu tesekkur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki ayda bir 550TL ödeniyor

 36. Nazlı dedi ki:

  Benim annem vefat etti sigortalı değilim yetim aylığı alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne öksüz yardımı için müracaat edebilirsiniz

 37. Selcan dedi ki:

  Merhaba,annem eylül 2018 de boşandı.1978 yılında vefat eden babasının üzerinden sgk sının devam etmesi için ve yetim aylığı için yukarıda verdiğiniz Türkiye.gov tr den başvuru yapmak için vefat eden babanın tc sini soruyor.1978 yılında tc olmadığı için başvuruya nasıl devam etmeliyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Nüfus müdürlüğüne giderek vukatlı nüfus kayıt örneği aldığı takdirde babasının T.C. kimlik numarasına ulaşım sağlayabilir.

 38. YETER dedi ki:

  Merhaba

  Babam işçi emeklisiydi ve 1996 yılında vefat etti.
  Annem işçi emeklisiydi ve 2001 yılında vefat etti.
  Kız kardeşim evlenmeden önce yetim maaşı alıyordu. Şu anda kimse yetim maaşı almıyor.
  Ben çalışmıyorum ama emeklilikte yaşımı bekliyorum. 45 yaşındaym. 5 yıl sonra emekli maaşı almaya başlayacağım.
  1- Şu anda yetim maaşı alabilir miyim?
  2- Hem annemden hem de babamdan yetim maaşı alabilir miyim?
  3- En düşük kaç TL aylık bağlanır.

  Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 39. murat dedi ki:

  sigortalı işte deyilim eşimin vefati halinde 15 yaşında erkek çocuğum var yetim aylığı alabilirmi teşekkürler şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anne vefat ettiğinde çocuklara öksüzlük maaşı veriliyor