Sosyal Yardım Platformu

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru ve Şartları

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru ve Şartları

Dul ya da yetim aylığı sigortalı çalışan (memur,sigortalı veya bağ-kurlu) kadın veya erkeğin ölümünden sonra geride kalan eş veya çocuklarına  verilen bir ödemedir. Sigortalının yaşamının sona ermesinin ardından eşine verilen maaş dul aylığı, çocuklarına verilen maaş ise yetim aylığı olarak nitelendirilir. Çocuklarda erkek ya da kız ayrımı yapılmadan yetim maaşı bağlanmaktadır. Erkek çocuklar için istisnai bir durum söz konusudur.

Erkek çocuk eğitim hayatı yok ise  18 yaşına kadar anne veya babasından bağlanan yetim maaşını alabilir. Erkek çocuk orta öğretimine devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yüksek öğretimine devam ediyorsa da 25 yaşına kadar bu maaşı almaya devam eder. Ancak 25 yaşını dolduran erkek çocukları anne ya da babadan gelen yetim maaşını alamazlar. Kız çocuklarında ise bu durum tam tersidir. Kız çocukları işe girip çalışmadıkları sürece ya da evlenmedikleri sürece yetim maaşını ömür boyu almaya devam ederler .

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Vefat eden sigortalının maaşı, yetim ve dul olan yakınlara oran olarak şu şekilde paylaştırılır; yetim ve dul sayısı bir kişi  ise % 50’ni iki kişi ise  % 80’ni üç kişi ise maaşın tamamını alabilmektedir. Ancak dul bayan veya koca için % 50’sini, aylık alan ve çocuğu olmayan eş için   %75’ini, emekli, adi malül veya vazife malüllü aylığı alan veya iştiraçi eş için %5o dul aylığı bağlanır. Anne ya da babadan çocukların her birine % 25 oranında maaş bağlanır. Dul bir bayan veya koca ile bir yetim var ise eşe % 60, yetimine %30 ölenin önceki eşinden olan çocukları ile hem anne hemde babadan yetim olan veya af kanununa göre tescil olmuş olan çocuklarına %30 oranında maaş bağlanır .

Aylık oranları özetle şu şekildedir;

1- Yalnızca eş varsa % 75

2- Yalnızca eş var ve emekli sandığından maaş alıyorsa veya devlet memuru olarak hala çalışıyorsa bu durumda  %50,

3- Bir eş ve bir yetim varsa; eş %60, yetim %30,

4- Bir eş  iki yetim varsa; eş %50, her bir yetim için %25’er,

5- Bir eş üç  yetim olması halinde; eş %50, her bir yetim için %25’er, ancak maaşın tamamını geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.

6- Tek yetim var ise  %50

7- İki yetim olması durumunda  %40’ar olmacak şekilde toplam  %80,

8- Üç yetim olması durumunda  1/3 er oranında toplam %100

9- Dört yetim olması durumunda  ¼’er oranında toplam  %100

Ayrıca dul ve yetim sayısı arttıkça belirtilen şekilde paylaşım yapılabilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar

dul yetim ayliigi nasil alinir

dul yetim ayliigi nasil alinir

Vefat eden çalışanın eşi dul aylığı hakkına sahip olurken çocukları da  yetim aylığı almaya hak kazanırlar. Eş evlenmediği sürece aylığı alamaya devam ederken , erkek çocuk 18 yaşına kadar şartsız, orta öğrenimine devam eden biriyse  20 yaşına kadar  ve yüksek öğrenimine devam ediyorsa da 25 yaşına kadar bu parayı alabilmektedir . Çalışamayan yani malül olan erkek çocukların hangi yaşta olduklarına bakılmaksızın bu yetim aylığını almaya hakları vardır.

Kız çocukları ise çalışmadığı  veya evli evlenmediği sürece hangi yaşta olursa olsun bu parayı almaya hak kazanırlar.

Vefat eden sigortalının ana ve babasının hak talep edebilmesi  için iki koşulun birlikte gerçekleşmesi gerekir . Bunlardan biri  sigortalının ölüm tarihi itibariyle eş ve çocuklara bağlanacak aylıkların toplamının sigortalının aylığından az olması ikincisi ise anne ve babanın geçiminin vefat eden sigortalı tarafından sağlandığının ispat edilmesi gerekir.Vefat eden Sigortalının ölüm tarihinde eş ve çocuklarına bağlanacak aylıkların toplamı sigortalının aylığına eşit ise anne ve baba aylık alamaz. Hak sahiplerinden biri  daha sonra aylık almasa bile  anne  ve babaya aylık bağlanamamaktadır. Birinci koşul gerçekleşse bile herhangi bir geliri veya mal varlığı olduğu tespit edilen  ana ve baba yine hak sahibi sayılmamaktadırlar.

DUL VE YETİM AYLIĞI KİMLERE VERİLİR ?

Sigortalının vefat etmesi halinde eş dul aylığı almaya çocuk ise yetim aylığı almaya hak kazanır. Ayrıca vefat eden sigortalı sayesinde geçindiğini belgelendiren anne ve baba da yetim ve dul maaşı almaya hak kazanır.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı alabilmek için ölüm aylığı talep belgesini  vefat eden sigortalının bağlı bulunduğu  sigorta müdürlüğüne teslim ederek aylık almak için talepte bulunulması gerekir. Talepte bulunulmadığı taktirde dul ve yetim aylığı otomatik bağlanmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Nimet ATİŞ dedi ki:

  Annem ,babam ,eşim olmadığından dolayı kömür yardımı istiyorum.Gereğinin yapılmasını bilgilerinize rica ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlığa yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 2. Rana Demirel dedi ki:

  Anne ölüm tarihi 30.03.2005 olacaktı yanlış yazmışım

 3. Rana Demirel dedi ki:

  Eşim 20.08.2012 de vefat etti.6/8 oranında emekli maaşı bağlandı ssk. ‘dan emekliydi.Ben bagkur luydum günlerime karşılık borcumu sildirerek bagkurdan ayrıldım. Annem 30 .03.2008 de vefat etti bagkur emeklisiydi. Annemden de emekli maaşı alabilirmiyim. Sgk da konuştuğum görevli 5 aralık sonrası müracat ettiğim için alamiyacagimi söyledi. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.