Dul ve Yetim Aylığı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

Dul ve yetim maaşları (aylığı) için başvuru koşulları  senesinde yeniden düzenlenmiştir. Yetim maaşı ya da dul maaşı; anne, baba ya da eşin vefat ettiği durumlarda, geride kalan yakınların ekonomik olarak zorlanmaması için yapılan ekonomik bir destektir. Yetim ve dul maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve belediyeler tarafından verilmektedir. Bu aşamada kişi başvuru yaptıktan sonra gerekli tüm araştırma ve incelemeler yapılarak kişinin maaşı almaya hak kazanıp kazanmayacağına karar verilmektedir. Ardından kişinin başvurusunun kabul edilmesinden sonra düzenli olarak maaş verilmektedir.

Açıklama Maaş Tutarı
%50 Dul aylığı veya yetim aylığı 1.750 TL
%75 Dul aylığı veya yetim aylığı 2.625 TL
%25 Dul aylığı veya yetim aylığı 875 TL

Dul Maaşı Sorgulama

Dul aylığı online sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Dul aylığı almak için başvuru koşullarını yerine getirmiş ve sonuçları merak ediyorsanız, e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikli olarak:

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresinin olması gerekmektedir.
 • E-devlet şifresini en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.
 • Şifreyi satın aldıktan sonra TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına dul maaş yazarak enter kısmına basmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra çıkan sayfa üzerinden dul maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı görebilirsiniz.

Boşanmış Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Boşanmış kişilerin maaş alma şartları resmi kurumlar tarafından belirlenmiştir. Buna göre maaş almaya hak kazanan dul kişiler:

 • Öncelikli olarak vefat etmiş olan kişinin sigortalı olarak belirli bir süre çalışmış olması gerekmektedir. Bu detayın dışında ise vefat etmiş olan sigortalı kişinin minimum 900 günlük prim sahibi de olması aranan kriterler arasında bulunmaktadır.
 • Bu şartı yerine getiren kişilere dul maaşı bağlanmaktadır.
 • Bu detayın dışında ise eğer vefat eden sigortalı 2008 sonrası vefat etmiş ise 1800 gün kadar maaş almaya hak kazanmaktadır. Ancak 2008 öncesi vefat etmiş ise 900 gün ve 5 sene sigortalılık olması da aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

Süt Parası Nasıl Alınır ?

Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Dul Maaşı Şartları

Dul maaşı için gerekli koşullar mutlaka eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir. Aksi halde kişinin dul maaşı alması mümkün olmayacaktır.

 • Kişinin kayıtlı olduğu nüfus müdürlüğüne gitmesi ve daha sonra bu daireden vukuatlı nüfus kayıt örneği almak gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş ancak 25 yaşını geçmemiş olması özellikle çocuklu olan dullar için gerekli şartlar arasındadır.
 • Tasdikli öğrenci belgesi alınması gerekmektedir (çocuklu dul kişiler için)
 • Vefat etmiş olan kişi eğer emekli ise buna dair belgeleri alması gerekmektedir.
 • İlgili kurumlara verilecek olan bütün SGK belgelerinin asılları ve onaylı suretleri gerekmektedir.
 • Kayyum ya da vasi tayin edilmiş ise ilam edilmesi gerekmektedir.
 • Veraset ilamının verilmesi gerekmektedir.

Bu belgelerin kişi tarafından bizzat teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin teslim edilmesi sırasında fotokopi ya da faks gibi yöntemler kabul edilmemektedir.

Yetim Aylığı Başvurusu

Yetim maaşı için başvuru hem kız hem de erkek çocuklara verilmektedir. Ancak maaşlar başvuru neticesinde verilmektedir. Eğer erkek ve kız çocuklar başvuru yapmamışsa, maaşı almaları mümkün olmayacaktır. Bunun ötesinde; kızın evlenmediği ya da işe girmediği durumlarda yetim aylığı ömür boyu verilmektedir. Buna göre;

 • Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.
 • Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel teşkil edecek bir engeli varsa, bu gibi durumlarda yaşına bakılmaksızın ömür boyu bu maaşı almaya hak alabilir.
 • Baba ya da annesi vefat etmiş olan bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı almaya hak kazansa da evlenmemesi ya da işe girmemesi halinde maaşı almaya devam edecektir.
 • Herhangi bir geliri, mal varlığı olmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üzeri anne ve babası ölüm aylığı almaya hak kazanır.

Eşimden Boşandım Dul Maaşı Alabilir miyim?

Eşinden boşanan kadının maaş alması için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Eşinden boşanmış olan bir kadının dul maaşı alması mümkündür. Ancak bunun için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Özellikle bu koşullar:

 • Boşanmış olan kadın eğer anne ya da babasının sosyal güvenlik hakları varsa bu maaşı almaya hak kazanmaktadır.
 • Eğer bu kadınlar 12 ya da 24 aylık bir evlilik ödeneği almış ise bu ödenek bitmeden anne ya da babalarından bu maaşları alamamaktadır.
 • Bunun dışında kadının yetim maaşı alabilmesi için babası ya da eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Ancak kadının hiçbir şekilde çalışmıyor ya da gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Ödenen para iki ayda bir ödenmektedir. Bu ödenek sırasında kadın çalışmaya başlar ya da yeniden evlenirse maaşı kesilecektir.
 • Bunun dışında eğer babası ve eşi 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş ise çift maaş alabilir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul aylığı alma şartları kurumlar tarafından resmi olarak belirlenmiştir. Bu belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Özellikle çocuğu olan dul kişilerin çocuklardan noterden onaylı feragat yazısı alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra teslim edilecek olan tüm belgelerin bizzat kuruma götürülmesi gerekmektedir. Aksi halde, başvuru kabul edilmeyecektir. Gerekli belgeler ise:

 • Dilekçe doldurulmalıdır.
 • Veraset İlamı’nın aslı ve noter tasdikli sureti alınmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği götürülmelidir.
 • Emekli Maaş Sistemi (EMS) üye eşi katılım formu doldurulmalıdır.
 • Çocuklardan noterden onaylı feragat yazısı alınmış olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş eşin T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Vefat etmiş eşe dair 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul aylığı ki ayda bir verilmekte ve 750 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş için başvuran kadınlara, başvuru yapılan ayın ilk haftalarında maaş yatmaktadır. Vefat etmiş kişinin babası için 65 yaş sınırı koyulmaktadır. Bunun yanı sıra bu yaştan küçük olma durumlarında bütün belgelerin yanı sıra  tam teşekküllü bir hastaneden, çalışarak hayatını idame ettiremeyeceğine dair sağlık raporunu alarak kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Talep edilmiş belgeler SGK’ya bizzat götürülmelidir. Belgelerin faks olarak gönderilmesi ya da fotokopi ile gönderilmesi söz konusu değildir.

Dul Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Dul maaşının yatması düzenli olarak yapılmaktadır. İki ayda bir her ayın başında kişilerin maaşları ya PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası’na yatmaktadır. İki ayda bir 3.500 TL maaş yatmaktadır. Bunun yanı sıra bu ödeneğin alınması için direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve belediyelere bizzat başvuru yapılmalıdır. Bu aşamada kişi başvuru yaptıktan sonra gerekli tüm araştırma ve incelemeler kurum tarafından, detaylı şekilde yapılır. Ardından kişinin başvurusunun kabul edilirse, kabul edilen ilk ay, ilk maaşını alır.

İlgili Makaleler

4 Yorum
 1. Annem ,babam ,eşim olmadığından dolayı kömür yardımı istiyorum.Gereğinin yapılmasını bilgilerinize rica ederim.

  1. Merhaba, muhtarlığa yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 2. Eşim 20.08.2012 de vefat etti.6/8 oranında emekli maaşı bağlandı ssk. ‘dan emekliydi.Ben bagkur luydum günlerime karşılık borcumu sildirerek bagkurdan ayrıldım. Annem 30 .03.2008 de vefat etti bagkur emeklisiydi. Annemden de emekli maaşı alabilirmiyim. Sgk da konuştuğum görevli 5 aralık sonrası müracat ettiğim için alamiyacagimi söyledi. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu