Bilgi Arşivi

E Devlet Askerlik Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devlet üzerinden askerlik yoklama başvurusu yapılmaya başlandı. Her geçen gün hayatımıza daha fazla giren internet ve teknojinin nimetleri, hayatımızı da kolaylaştırmaya devam ediyor. Erkeklerin çok iyi bildiği askerlik yoklama işlemleri için artık askerlik şubesi kapısında beklenilmeyecek. Bunun yerine E Devlet internet sitesi üzerinden başvuru işleminizi yapabileceksiniz. Şimdilik pilot bölge olarak Manisa ve Ankara illerinde ikamet edenleri kapsayan E Devlet üzerinden askerlik yoklaması başvurusu hizmetinin, kısa süre içerisinde tüm yurda yayılacağını sanıyoruz.

Manisa ve Ankara’da pilot uygulama olarak başlayan E Devlet üzerinden ASAL sorgulama işlemleri için E Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Eğer henüz E Devlet şifresi ile tanışmadıysanız, size en yakın postane şubesine kimliğinizle birlikte başvuru yaparak yeni şifre alabilirsiniz. Daha önceden E Devlet şifreniz var ve şuan şifrenizi hatırlamıyorsanız, sistem üzerinden şifre hatırlatma bölümünü kullanabilir, yeni şifrenizin cep telefonunuza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

E Devlet Askerlik Yoklama Başvurusu

E Devlet üzerinden askerlik yoklama başvurusu için öncelikle turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden E Devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı altında yer alan Asal Yoklama Başvurusu sekmesini tıklayarak, askerlik yoklama başvurusu alanına erişebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise E Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra sitede yer alan arama kutusuna ASAL yoklama başvurusu yazmaktır. Aşağıya doğru açılan hizmet başlıkları arasından Asal Yoklama Başvurusu kısmına tıkladığınız da yine aynı bölüme ulaşabilirsiniz.

ASAL Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devlet üzerinden ASAL yoklama başvurusu yapmak için ilk adım olan giriş işlemlerini tamamladığınızı varsayarak devam edelim. E Devlet üzerinden başvuru alanına ulaştığınızda sırasıyla 4 adet form ile karşılaşacaksınız. İlk form için sizlerden son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet resim talep edilecektir. Bu resimlerin biometrik olarak çekilmesi bizlerin tavsiyesidir. Biometrik olmaması halinde ise resimlerin ön cepheden çekilmiş vesikalık olarak adlandırılan fotoğraflar olması gerekmektedir.

Başvurunuz sırasında 4 adet form dolduracağınızı belirttim ancak bu formların 2 tanesi asıl kalan 2 tanesi bu formların ekleridir. İlk formda Celp dönemi ile ilgili bilgileri doldurmanız, ikinci formda ise Asal Yoklama Başvurusu / Sağlık Bilgi Formu’nu doldurmanız gerekmektedir.

asal e devlet yoklama

Sağlık raporu aile hekiminden alınabilmektedir. Tek yapmanız gereken aile hekimine sağlık raporu türünü Askerlik yoklaması olarak belirtmenizdir. 

Sözleşmeli Er Maaşları

Astsubay Maaşları

Asker Harçlığı Ne Kadar?

ASAL Yoklama başvuru formlarını doldurduktan ve çıktılarını aldıktan sonra iki iş günü sonrasına askerlik şubenize formlar ve sağlık raporları ile birlikte nüfus cüzdanı, diploma (varsa) ile müracat edilmesi gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için :https://i.hizliresim.com/vjJLRD.jpg linkinden yayınlanan esaslara erişebilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

78 Yorum

 1. merhabalar ben 19 yaşında acık lise öğrencisiyim askerliğimi erteletmek icin şubeye gittim okuldan askerlik belgesi kağıdıda götürdüm ama ben ilk dönem acık lise kaydımı yaptırmadığım icin benim askerliğimi ertelemiyorlar kaydını actırıp gel öyle ertelerim dedi bende 31 aralıktan sonra asker kacağı olarak gözükeceğim 2.dönem kaydım ocağın 15 den sonra acılıyor ordaki bayan bana 31 aralıktan sonra asker kacağı gözüküceğin icin kaydını yeniletsende erteleyemem dedi 2 3 gün sonra şubeyi arayıp sorduğumda aynı buraya yazdıklarımı ordaki başka bi bayan e devletten yoklama kacağı gözükmemem icin bildiri yapmamı söyledi aralığın 25den sonra bunu nasıl yapabilirim teşekkürler

  1. Merhaba
   Asker kaçağı sayılmamak için öncelikle konuyu net bir şekilde sonuçlandırmalısınız. Kaydınızı açtırmadan erteleme işleminiz gerçekleşmeyecektir. Bu konu hakkında kesin bilgi almalısınız. Şubeye giderek işlemi kesinleştirdikten sonra e-Devlet sistemi üzerinden bildiriminizi gerçekleştirin.

  2. e devlet üzerinden bildirimi nasıl yapılıyor tam bilmiyorum yoklama kacağı gözükmemek icin

  3. Merhaba
   Şafak bey şuan için sistem üzerinden işlem gerçekleştirilememektedir. e-Devlet sistemi bu şekilde uyarı veriyor.Kuruma ait sistemlerde yapılan planlı bakım çalışması dolayısıyla bu hizmet geçici olarak kullanıma kapatılmıştır.
   Bizzat şubeye giderek işleminizi oradan yapılmasını talep ediniz.

 2. selamün aleyküm ben asal yoklama yapıyorum fakat bana okul bilgileriniz msb ile uyuşmamaktadır diyor en yakın askerlik şubesine gittim fakat orası da bizim yapabilecegimiz bişey yok dedi e- devleti aradım orasıda sistemde arıza var dedi fakat 1 ay dır bununla ilgili sıkıntı yasıyorum bir turlü cözüm bulamadım buna sizin tavsiyeniz varsa alabilirmiyim

  1. Merhaba
   Sistemdeki arıza giderilmeden işlem yapılamamaktadır.

 3. mrb ıyı gunler e devletten asal yoklama yapamamıyorum açık lise okudum halde Üniversite mezuniyet bilginiz bulunmamaktadır. diyor bir işlem yapamıyorum askerlik şubesıne gidince hiç yardımcı olmuyorlar .

  1. Merhaba
   Askerlik yoklaması için uygulamanız gereken adımlar şu şekilde olmaktadır. e-Devlet sistemine girerek Asal Yoklama Başvurusu başlığına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra ise sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girmelisiniz aksi durumda işleminiz tamamlanamaz. Buradaki bilgileri eksiksiz girdikten sonra istenilen ebatlarda resminizi yüklemelisiniz. Fotoğraf yükleme işleminiz tamamlandıktan sonra da Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu doldurmanız gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra da aile hekiminize giderek muayenenizi yaptırmalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan 1 gün sonrasında da e-Devlet sistemi üzerinden başvuru durumunuzu görebilirsiniz. Hatta isterseniz de elektronik imzalı Askerlik Durum Belgesi çıktısı almanız da mümkündür.

 4. Merhaba, diğer baktığım tüm sitelerde askerlik başvurusunun tamamını E-Devlet’ten yapabileceğim yazıyor. Fakat siz de belgeleri çıktı alıp şubeye götürmemizi söylemişsiniz. E-Devlet’te tamamladığımızda da sevk işlemlerini ve celp işlemlerini kendimiz yapamıyor muyuz? Neden yine de şubeye götürmemiz gerekiyor

  1. Merhaba
   Evraklarınızın kontrolü ve teslimatı için şubeye gitmeniz gerekli olmaktadır. Dolduracağınız evraklar arasında şubeye teslim etmeniz gereken evraklar bulunmaktadır.

 5. Merhaba kolay gelsin e devlet üzerinden askerlik için başvuru yaptım ama herşey yolunda gidiyor bana cephe dönemi 2020 diyiyor alttada askerliğinizi uzatmak istermisiniz diye soruyor hayır cevabını verirsem bu sene kasımdamı giderim yoksa ordaki yazılan 2020 kasımdamı giderim bilgi verirmisiniz acil

  1. Merhaba
   Gerekli bilgileri eksiksiz olarak doldurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 6. merhaba
  ben basvuru yaptım tek sıkıntım fotografım kesık cıkmıs duzeltemıyorum yardımcı olabılır mısınız

 7. Merhaba. Yurtdışına gideceğim için aceleyle e devletten asal yoklama yaptım. Ardından da sağlık ocağına gidip muayene oldum. İşlemi tamamladım. Sonrasında baktığımda bazı kısımları hatalı doldurduğumu farkettim. E devlet üzerinden bilgi güncelleme yapılmıyor. Haftasonu girdiği içinde arayıp şubeye soramıyorum. Pazarteside sabah erken uçağım. E doğal olarakta yurtdışından askerlik şubesine arayamayacağım. Yani bahtsız bedevi günü geçiriyorum arkadaşlar. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? Bilgilerimi güncellemek için ne yapmalıyım ? Teşekkürler.

  1. Merhaba
   Bilgilerinizi güncellemek için askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.

 8. merhabalar yoklamam yok ve yeni çıkan bedelliye basvurmak istiyorum e devlet üzerin den yardımcı olurmusunuz tesekurller

  1. Merhaba
   Bedelli askerlik tercihinden yararlanmak isteyen kişiler e-Devlet’e TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapabilir, ardından arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazarak sırası ile istenen tüm işlemleri gerçekleştirerek başvuru işleminin birinci kısmını yapabilir. e – devlet üzerinden yaptığı başvuru ardından sağlık ocağına giderek sağlık raporu alabilirsiniz. Sağlık raporu talebinizi aile hekiminize askerlik yoklaması için olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.

 9. Asal yoklama başvurusuna yüklediğimiz fotoğraf nasıl olmalı acaba ? sakallı sakalsız fark eder mi ya da saçlar ?

  1. Merhaba
   Askerlik şartlarına uygun olmanız gerekmektedir.

 10. Merhabalar
  Üniversitem yeni bitti askere gitmek istiyorum uzun dönem asker işleri dairesine gittiğimde net bilgi alamıyorum 1 kasım da belli olacak diyorlar her şey şu an bozdursam kasım celbi ile giderim acaba uzun dönem çıkma olasılığı ne durumda.
  Birde e devlette asal yoklama başvurusu yaparken mi belirtiyoruz uzun dönem yapmak istediğimizi

  1. Merhaba
   Uzun dönem ile ilgili bilgiler henüz netleşmiş durumda değildir.
   E Devlet sitesine giriş yaparak ASAL Yoklama İşlemleri adı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne tıklayıp yoklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
   Bu bölümde sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu alana JPEG ya da JPG forn-matında resminizi yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu doldurmalısınız. Formu eksiksiz doldurduktan sonra AİLE Hekimine giderek, hekiminiz sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verirse, yoklama işleminiz bitmiş olacak. Aile hekimi “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecektir.
   Aile hekiminiz tarafından muayene ve yoklama işlemleri tamamladıktan 1 iş günü sonrasında e-Devlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz.

 11. merhaba ben formu doldurdum ıslem tamamlandı dedı ama fotograf olmaz dedı aıle hekımım degıstırmemıyorum yardımcı olabılırmısınız

  1. Merhaba
   Aile hekimi değiştirme işlemi E-Nabız ekranında yer alan aile hekimi değiştirme ekranında kolayca tamamlanabiliyor. 3 ay içinde en fazla 1 kez gerçekleştirilebilen değişiklik işlemi, her ayın 5’i ile 21’i arasında sağlanıyor.

  1. Merhaba
   İlk olarak E Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Eğer E Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.
   Daha sonra E Devlet sitesine giriş yaparak ASAL Yoklama İşlemleri adı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne tıklayıp yoklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
   Bu bölümde sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu alana JPEG ya da JPG forn-matında resminizi yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu doldurmalısınız. Formu eksiksiz doldurduktan sonra AİLE Hekimine giderek, hekiminiz sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verirse, yoklama işleminiz bitmiş olacak. Aile hekimi “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecektir.
   Aile hekiminiz tarafından muayene ve yoklama işlemleri tamamladıktan 1 iş günü sonrasında e-Devlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz.

 12. Merhaba üniversite mezuniyet tecilim haziran 2019 da bitiyor. Kütüğüme göre mayis 2019 askerlik görünüyor. Kendi celp dönemimimi işaretlersem seneye olan celp döneminde mi giderim, çünkü bu yılın celp dönemi geçmiş görünüyor.

  1. Merhaba, teciliniz bittiğinde askerlik şubesine müracaat ederek gitmek istediğiniz celp dönemini kendiniz seçebilirsiniz

 13. Merhaba Asal yoklama başvurusu sırasında öğrenim durumunda Lisans seçeneği yok ne yapabilirim.

  1. Merhaba, lisans diplomanızı askerlik şubesine eklettirebilirsiniz.

 14. Merhaba, kolay gelsin.
  97 doğumluyum ve tecilim nedeniyle geçen sene ekim ayında muayne olduktan sonra tekrar tecil ettirdim ve tecilim olmasına rağmen Şubat celbinde siniflandirmam yapıldı.Ama Mayıs ayında gitmek istiyorum.E devletten baktığımda yerim belli olmuş gözüküyor du ve Şubat celbindeki askerler gittikten sonra herhangi bir sonuç çıkmıyor şimdi.Benim Mayıs celbinde gidebilmem için hangi yolu izlemeliyim?
  Bilginizi paylasirsaniz benimle çok mutlu olurum..

 15. Merhaba ben e devlet uzerinden basvuru yapip aile hekimimde muayene oldum bu durumda askerlik şubesine gitmeme gerek varmı ve e devlet uzerinden celp donem tercihi yapamıyorum neden ?

  1. Merhaba
   İlk formda Celp dönemi ile ilgili bilgileri doldurmanız, ikinci formda ise Asal Yoklama Başvurusu / Sağlık Bilgi Formu’nu doldurmanız gerekmektedir.

 16. Merhaba ben 99 doğumluyum bulunduğum yerin celp dönemi Şubat gösteriyor ama e devletten yoklama başvurusu yapip belirtilen celp döneminde gitme yerine hayir diyip celp tercihlerini ağustosa yaptım. Gene de yaşadığım yerde Şubat gösterdiği icin Şubat’ta alma olasiliklari var mi?

  1. Merhaba, celp dönemini kendiniz belirlediğiniz tarihte askere alınırsınız. Mağdur olmamanız için bulunduğunuz yerdeki askerlik şubesinde celp döneminizi teyit edebilirsiniz.

 17. merhaba ben basvyru yapnistim myaynede oldum ve edevleten takip ediyirm ama asjerlik subesine belge giturmedim ve basvurunuz kabul edilmistir yazmakta suan snif ve tertibat beklenededir yazmakta ben acaba nezaman giderim ,? 99 / 1 15 aciklscakmis acaba bende 1 icinde olurmuyum

  1. Merhaba, istediğiniz dönemde askere gitmek için şubenize vermeniz gerekmektedir. Diğer taraftan askerlik şubesini arayıp celp tarihini öğrenebilirsiniz.

 18. Merhaba 31.12.2018 de tecilim bozuluyor 2019 mayıs ayında askere gitmem mümkünmü? ve gitmek isteğimiz celp dönemlerini biz mi seçiyoruz?

  1. Merhaba, isterseniz celp dönemini kendiniz seçebilirsiniz. Bağlı olduğunuz Askerlik Şubesi farklı dönemde alıyorsa Mayıs celp döneminde gitmek için Şubat ayına kadar Askerlik Şubenize müracaat etmeniz gerekir..

  1. Merhaba, sistemsel bir arıza olabilir farklı zaman aralıklarında tekrar deneyin

 19. Merhaba E devletten asal yoklama başvurusunu yaptım fakat fotoğraf yarım çıkmış askerlik şubesine gittiğimde yeniden yapmam gerektiğini söylediler ama e devlette yeniden yapmam için hiç bir seçenek yok düzenleme seçeneği yok ne yapmam gerekiyor e devletten bu asal yoklama işlemini tekrar yapamıyorum

  1. Merhaba, Askerlik Şubesine bir dilekçe yazarak fotoğrafın eklenmesi talebinde bulunabilir yada yeniden düzenleme talep edebilirsiniz.

 20. Şubat celbinde askere gitmek için 30 Kasım son gündü. Kişisel sebeplerimden ötürü yoklama başvurumu e-devlet üzerinden ancak 30 Kasım’da yapabildim. Ancak aile hekimime halen muayene olabilmiş değilim. Şubat celbinde askere gidebilmem mümkün müdür? Ayrıca; askerlik şubelerine göre celp dönemi değişiyor, deniyor. Bağlı bulunduğum askerlik şubesinin celp dönemi Ağustos.

  1. Merhaba, askere istediğiniz dönemde gidebilirsiniz. Askerlik Şubesine müracaat ederek Şubat Celbinde askere gitmek için başvuru yapabilirsiniz

 21. mrb ben üniversite tecil bozdurup gideceğim. Sizin evrak listenizde diploma var. Öğrenci belgesimi götüreceğim yoksa lise diploması

  1. Merhaba, diploma yada öğrenci belgesini istediğinizi götürebilirsiniz herhangi problem olmaz.

 22. Merhabalar 20 gün önce e devletden yoklamamı yaptırdım doktordan muayene ile ilgili elverişli kağıdımıda aldım hepsini çıkarttım ama işim nedeniyle 20 gündür askerlik şubesine götürme imkanım olmadı ve e devlet mobil uygulamasına girdiğimde ise 2 yeşiş tik vardı sadece şubeye gitmem gerekiyordu ve hepsi bugün sistemde böyle bir kayıt bulunamadı diyor, ne yapmam gerek? Asker kaçağı olarak gözükmem değil mi tekrardan muayeneye gitmem gerekiyor mu ?

  1. Merhaba sistem izin verirse tekrar başvuru yapabilirsiniz. Sistem izin vermezse Şubeye müracaat edebilir orada yoklama olabilirsiniz.

 23. E devlet üzerinden askerlik başvurusu yaptıktan sonra aile hekimine gittim şimdi askerlik şubesine giderken çıktılar haricinde götürmem gereken evrak var mı ve nelerdir ?

  1. Merhaba, internet çıktıları ile birlikte sağlık raporunu götürmeniz gerekir

 24. Merhabalar ben başvuruyu yaptım, sağlık kontrolümü de yaptırdım ama ama askeri şubenin onayını alamıyoruz. Sistemde 2 yeşil yanıyor. Askeri şubeyi aradığımda da e devlette belge eksikmiş diyor ve buraya gelmene gerek yok diyor. Haftaya kadar bekle dediler. Ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba, dedikleri süreyi bekleyip edevlet üzerinden başvurunuzu tamamlayın ve çıktılarını askerlik şubesine teslim edin

 25. Merhaba iyi günler ben psikoloji mezunuyum uzun dönem yapmak istiyorum e devlette uzun dönem yaoacağımı nasıl belirteceğim bilgilendirebilirmisiniz

  1. Merhaba, askerlik şubesine giderek uzun dönem askerlik yapmak istediğinizi anlatan bir dilekçe verebilirsiniz.

 26. Merhaba ben asal yoklama başvurusu yaptım muayene oldum 3 nokta da yeşil oldu herşey tamam di sonra 20 gün falan geçti bakıyorum artık bişey göstermiyor orda yükümlü olarak başvurunuz yok diyor sebebini öğrenebilir miyim yardımcı olurmusunuz.

 27. Merhabalar ben yoklama başvuru işlemini yapıp aile hekimi onayını aldım. Askerlik şubesi başkanlığı işlemleri henüz tamamlanmadı yazmakta. Şubeye hiç gitmedim aile hekimi onayından sonra. Gelmene gerek yok denmişti. Ama bir hafta oldu hala henüz tamamlanmadı diyor. En yakın celp dönemini kaçırmak istemiyorum. Ne yapmalıyım?

  1. Merhaba, başvurunun çıktılarını alıp askerlik şubesine teslim etmeniz gerekiyor.

 28. Askerlik için tecil bozmak istedim Ben asal başvuru yaptim aile hekimliğine de gittim şuan e devletimde 3 yeşil ışık yanıyor yine de askeriye gitmem gerekiyo mu askerlik durum belgemde de sınıf bekleniyor yazıyor

  1. Merhaba, başvurunuzu yaptıktan sonra çıktılarını alarak askerlik şubesine teslim etmeniz gerekiyor.

 29. Selamlar,
  Temmuzda üniversiteden mezun oldum. Ağustos ortasında tecil işlerimi yaptıracaktım, bu işlemi yapmış olan bir arkadaşıma nasıl olduğunu sordum o da 2 aylık süreyi geçmiş olduğumu söyledi. Meğer sınavların bitiş tarihini mezuniyet tarihi olarak almışlar, yani haziran başında mezun olmuşum. Süre dolduktan sonraki 4 ayda ödeyeceğim ceza sabit kalıyormuş sanırım, o yüzden bu işlemi ertelemiştim. Şimdi tecil ettirmemeye, askere gitmeye karar verdim. Şubatta gitmek istiyorum, sanırım kasım bitmeden başvuru yapmam gerekiyormuş. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Cezayı önce mi ödeyeceğim yoksa başvurudan sonra mı?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba, önce askerlik için başvurunuzu yapın sonra diğer işlemler için yolunuzu çizersiniz.

 30. merhabalar, ben e-devlet uzerinden askerlik başvurusu yaparken egitim kisminda UNIVERSITE/YUKSEKOKUL secenegi cikti sonra mezun oldugun yuksek okul ve fakulte cikti sonra ustte bir yazida EGER IKI UNIVERSITE MEZUNU ISENIZ ILK MEZUN OLDUGUNUZ OKULU SECIN diye bir yazi vardi bende once mezun oldugum 2 yillik yuksekokulu sectim normalde de lisans mezunuyum
  sorum şu; ben yuksekokulu sectim diye 12 ay mi yoksa 6 ay mi askerlik yapacagim ? ve bu yaptigim yanlisi nasil duzeltebilirim ????

  1. Merhaba, yüksekokul seçtiğiniz için uzun dönem askere gidersiniz. Fakat bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine hatanın düzletilmesi talebiyle yazdığınız dilekçenize lisans diplomasının fotokopisini de ekleyerek müracaat edebilir ve hatanın düzeltilmesi talebinde bulunabilirsiniz.

 31. İyi günler asal yoklama başvurusunda fotoğrafım yanlış çıktı kaydettikten sonra düzeltemiyorum ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba, Askerlik Şubesine müracaat ederek düzenleme talebinde bulunabilirsiniz. Sistemde sadece Askerlik Şubeleri düzenleme yapabiliyor.

 32. Merhaba, Önlisans okuyorum ocakta okulum bitiyor Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorum başvuru yapıcam şuan okuyor gözüktüğüm için sorun olur mu ?

  1. Merhaba, okurken de askerlik tecilinizi bozdurabilirsiniz. Problem olmaz.

 33. Bankaya gittim parami yatirdim sonra subeye gidip ordaki islemlerimide tamamladım. E devlette 3 kırmızı nokta var ( muayne ve başvuru vs..) bu 3 kirmiziyi yesile çevirme süresi olarak son tarih nedir? 3 kasım parayi yatırıp subeye gitmek icin son tarih mi? Yoksa tum işlemler için mi?

  1. Merhaba, parayı yatırıp şubeye gitmek için son tarih.

 34. asal yoklama başvurusu yaptım ama celp dönem tercih ekranı açılmadı. ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba, celp dönemleri askerlik şubelerine göre belirleniyor. Askerlik Şubeleri belirlenen dönemlerde asker alımı yapıyor.

 35. E devleten askerlik başvurusunu yaptım hersey tamamlandı yazıyor şimdi askerlik yerimi nasıl öğreniycem askerlik şubesine mi gitmem lazım yoksa e devletten mi bakmam lazım

  1. Merhaba, e-devlet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra aldığınız çıktıyla bankaya gidip ücretini ödüyorsunuz. Askere gideceğiniz yer ve zaman e-devlet üzerinden görülebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu