E-Devlet Emeklilik Hesaplama, Sorgulama Nasıl Yapılır

Devlet tarafından verilen hizmetlerin internet üzerinden hızla güvenle ve kesintisiz olarak yurttaşlara doğru bilgi ulaştırma amacıyla kurulan e-devlet Kapısı web tabanlı modern bir sitedir. TÜRKSAT AŞ bu uygulamanın sorumlu kuruluşudur. Ne zaman emekli olunacağı, hakkında açılan dava olup olmadığı gibi pek çok soru e-Devlet uygulaması sayesinde bürokrasiye takılmadan yanıtlanabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası kullanılmak ve şifre girişi suretiyle sisteme giriş yapılmaktadır. Şifresi olmayanlar ya da şifresini kaybedenler derhal PTT’den bu sorunu giderebilirler. Ayrıca mobil imza ile telefon operatörleri kullanılarak da sisteme giriş sağlanabilmektedir. Öte yandan elektronik imza, TC Kimlik Kartı ve Bankalar yardımıyla da e-Devlet hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. E-Devlete giriş yapmak için www.turkiye.gov.tr adlı internet sitesine giriş yapılması gerekiyor. Sistemde 460 kurum tarafından 3330 adet hizmet sağlanmaktadır.

Kimler Emekliliğe Hak Kazanır

Emeklilik, kanunlar uyarınca belirlenmiş bir çalışma süresi doldurulduğunda hak kazanılan ve aylık bağlanması ile süren yasal bir süreçtir. 1972 yılından bu yana işleyen sistem 1999 yılında ve 2008 yılında köklü değişikliklere uğramıştır. Adı geçen kanunlar zaman içerisinde değişiklik göstermiş ve emeklilik yaşı, prim yatırma süresi ve emekli maaşı miktarı da bunlara bağlı olarak değişmiştir. Erkekler ve kadınlar için bu unsurlar yine farklılık göstermektedir.

Genel tabloya bakıldığında geçmişten günümüze tamamlanması gereken yaş ve yatırılması gereken prim süreleri artış göstermektedir. Vatandaşların emeklilik hesaplama için normalde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulması gerekirken, bugün e-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Çalışan kişilerin en büyük hayalini oluşturan emekliliğin ne zaman hak edileceği ve kaç TL maaş alınacağı önemli bir merak konusudur.

Nasıl Emekli Olunur

Gereken süre, yaş ve pirim yatırma koşullarının yanı sıra ibraz edilmesi lüzumlu bazı evrakların tamamlanması ile SGK tarafından emeklilik işlemleri başlatılmaktadır. Bunun için askerlik borçlanması ile doğum borçlanmasının da dikkate alınması gerekiyor. İlk müracaattan sonra yapılan incelemede şartlar oluşmuş ise “emekli olur” adı verilen ve “emekliliğe hak kazanıldığı tespit edildi” notu olan bir yazı verilmektedir. Bu belge, çalışılan işyerinin personel işlemlerini takip eden birimine (İnsan Kaynakları, Personel Müdürlüğü vb.) teslim edilir.

Bunun üzerine işyeri çıkış işlemlerini başlatarak SGK’ya bir yazı yazar. Bu yazı elden de kuruma teslim edilebilir. Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi doldurularak iş yerinden alınan bu yazı ile birlikte kuruma verilir. SGK teslimden sonra Yaşlılık Tahsis No içeren bir kart vermektedir. Emeklilik müracaat işlemlerinin takibi için bu kart kullanılmaktadır. Bu aşamadan sonra SGK işlemleri sürdürerek emeklilik işlemleri maaşın işlemesiyle sona eriyor.

Yaş Bekleyenlerin Durumu

Çalışanların dışında yaş dışındaki pirim yatırma ve sigortalılık süresi şartlarını dolduranlar da bulunmaktadır. Bu kişiler işlerinden ayrılmış ve yaşı doldurmayı beklemektedir. Bu durumda pek çok vatandaşın olduğu bilinmektedir. Bahse konu kişiler de yukarıdaki belirtilen unsurlar dahilinde emeklilik işlemlerini başlatabiliyorlar. SGK’ya başvurarak “emekli olur” yazısı alındıktan sonra Tahsis Talep ve Beyan Formu eksiksiz doldurulur. Yaşlılık Tahsis kartı alınır. SGK işlemleri yürütür ve emekliliğe hak kazanılır. Borçlanma söz konusu ise ilgili kurumdan Sosyal Güvenlik Kurumuna bir yazı yazılması gerekir. Gelecek yazının yanıtına göre emeklilik işlemleri başlatılır.

Emeklilik Yaşı Sorgulama

SGK Emeklilik Dilekçesi Nasıl Yazılır? Dilekçe Örneği İndir

SSK, SGK Kademeli Emeklilik Tablosu

Emeklilik Hesaplamada Temel Kriterler

2018 esas alındığında 3 tür emeklilik grubu bulunmaktadır. Bunlar; 4A: SSK, 4B: BAĞ-KUR, 4C: Emekli Sandığı şeklindedir. Her birinin emeklilik hesaplama adına farklılıkları bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında SSK için;

  • İlk kez sigortalanma tarihi 9/9/1999 – 30/4/2008 arasına denk geliyorsa emeklilik prim günü sayısı 7000 olacaktır.
  • Öte yandan kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş kriteri sağlanıyor ve 25 yıllık sigortalılık şartıyla 4500 gün prim yatırılmışsa emekli olunabilmektedir.
  • 5400 prim günü ile emekli olmak isteyen kadın çalışanlar 61, erkekler ise 63 yaş kriterleriyle en erken 2036’da emekli olabilirler.
  • 2011 sonrası için kadınlar 58, erkekler 60 yaşı tamamlarsa 3600 gün ile de emekli olunabilmektedir. Ancak emeklilik maaşının nispeten daha az olduğunun bilinmesi gerekir.

BAĞKUR ve Emekli Sandığı Emeklilik Koşulları

  • 4B: BAĞKUR’da 8/9/1999 – 30/4/2008 arası işe giren erkekler 60 yaş ve 9000 günle emekli olabilirler. Bir sonraki gün olan 1 Mayıs 2008 sonrası aynı şartlar mevcut olup sadece yaşın kademeli olarak yükselmesi söz konusudur.
  • 4C: Emekli Sandığı için BAĞKUR gibi 25 yıl ve 9000 gün şartı vardır. Aynı şekilde yaş konusunda kademeli yükseliş vardır.
  • 4A (SSK) emeklilik sorgulama yapmak için arama çubuğuna https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu yazılarak sisteme giriş yapılır. Kimlik doğrulama yapıldıktan sonra sorgulama yapılabilir.
  • 4B (BAĞKUR) emeklik sorgulama için ise arama çubuğuna https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi yazılarak sisteme girilmesi yeterlidir. Kimlik doğrulaması gerekmektedir.
  • 4C (Emekli Sandığı) emeklilik sorgulama için ise https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu linkiyle sisteme giriş yapılabilir. Burada da kimlik doğrulama yapılmaktadır.

Diğer Sosyal Güvenlik Hizmetleri

Emeklilik hesaplama ve sorgulamanın yanı sıra SGK’yı ilgilendiren yönüyle e-Devlet ile;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu