İşKur

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-devlet işsizlik maaşını sorgulama işlemleri için E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir. Şifreyi aldıktan sonra:

 • https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sistem tarafından size verilen şifrenizi ve TC kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra sayfanın üst bölümünde yer alan arama kısmına ‘’İşsizlik Maaşı’’ yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra açılan sayfa üzerinden işsizlik maaşı sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alabilmek için işveren tarafından işten çıkarılan kişilerin bir ay içerisinde Türkiye İş Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan başvurularda uygun olduğu görülen işçilere işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Kimlere İşsizlik Maaşı Verilir?

İşsizlik maaş ödemeleri İşkur tarafından belirlenmiş koşulları yerine getiren kişilere verilmektedir. 4447 sayılı olan İşsizlik sigortası kanunu kapsamında işsizlik maaşı; sigortalı olarak çalışan işçiler için yasal bir haktır. Buna göre işsizlik maaşı almak için:

 • İşçinin işveren tarafından iş akdinin sonlanmış olması gerekmektedir. Bu noktada kendi istek ve kusuru olmadan işinden olması gerekmektedir. Disiplinsizlik, ahlaksızlık, işe gelmeme gibi sebeplerle işten çıkarılmış kişiler işsizlik maaşı alamaz.
 • Son 3 yıl içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigorta primlerinin eksiksiz şekilde ödenmesi gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı almak için İş Hukuku tarafından belirlenmiş şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Sigortalı olarak SGK güvencesinde çalışan kişiler, işsiz kaldıklarında mağdur olmamaları için belirli bir süre işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişiler, istifa etmemiş ya da kusurları sebebiyle işten çıkarılmamışsa işsizlik maaşı ödemesi alabilmektedir. Son üç yıl içerisinde 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmişse, işten ayrılmadan önce en az 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış ise hizmet akdi feshi yapıldıktan sonra İşkur’a şahsen ya da internet üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir. Buna göre işsizlik maaşı almak için:

 • İşsiz olan sigortalı kişinin son üç sene içerisinde 600 günlük işsizlik sigorta primlerinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Kişinin işten çıkarılmadan önceki 120 gün hizmet akdinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Hizmet akdinin feshedilmesinden sonraki 30 gün içerisinde İşkur’a şahsen ya da elektronik ortamda başvurulması gerekmektedir.
 • Özellikle elektronik koşullarda başvuru yapan kişilerin İşkur’a ayrı bir belge götürmeleri gerekmez.
 • Şayet İşkur’a bizzat başvuru yapılacaksa, işsizlik maaşı alabilmek için nüfus kağıdı, işten ayrılış bildirgesi, işsizlik maaşı dilekçesinin teslim edilmesi gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır 2019?

İşsizlik maaşı hesaplamak için kişinin aldığı aylık maaş hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşının kaç ay verileceğine ise kişinin sigortalılık süresine göre karar verilmektedir. 2019 senesi için en düşük işsizlik maaşı 1.015 TL iken, en yüksek işsizlik maaşı 2.030 TL olmaktadır. İşsizlik maaşı hesaplaması yaparken, işçinin işsiz kalmadan önceki 4 aylık süreçte aldığı maaş hesaplanmaktadır. Brüt ücretin yüzde 40’ına göre hesaplama yapılmaktadır. İşsizlik maaşının kaç ay boyunca yatacağına ise kişinin aldığı maaş ve ne kadar süreyle sigortalı olduğuna göre hesap yapılmaktadır.

2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı kişinin işsiz kalmadan önceki 4 aylık süreçte aldığı maaşa göre hesaplanmaktadır. Sigorta prim gün sayısı, brüt maaş ve sigortalılık süresi işsizlik maaşı için belirleyici unsurlardır. En düşük işsizlik maaşı bin 15 TL iken, en yüksek işsizlik maaşı iki bin 30 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşların ne kadar süreyle yatacağı ise:

 • 600 gün sigortalı şekilde çalışan kişilere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı şekilde çalışan kişilere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı şekilde çalışan kişilere ise 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödemesi verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı sorgusu yapmak için E-devlet sistemini kullanmanız gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusunu yaptıktan sonra sürecin onaylanması 15 günü bulabilmektedir. Şayet işsizlik maaşı onaylanır ya da reddedilirse, kişi SMS ile bilgilendirecektir. 15 gün içinde bilgilendirme yapıldıktan sonra maaşın ne zaman ve ne kadar yatacağına e-devlet sistemi üzerinden bakabilirsiniz. Bunun için:

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar bu şifreyi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’İşsizlik Maaşı’’ ya da İŞKUR yazılmalıdır.
 • Çıkan sayfa üzerinden işsizlik maaşı durumunu tüm detayları ile görebilirsiniz.

E-devlet üzerinden sorgulama yapamayan kişiler ise direkt olarak İşkur dairelerine gidebilir. İşsizlik maaşı alırken, iş bulan ve durumu İşkur’a bildirmeyen vatandaşlara ödenen tüm işsizlik maaşının faizi ile geri alınacağı da bilinmelidir.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı şartları İş Hukuku kapsamında Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenmiştir. İşsizlik maaşı almak için uygun olan kişiler ise:

 • İşsizlik maaşı alabilmek için vatandaşın işten çıkarılmış olması gerekmektedir.
 • İşten çıkarılmış olan vatandaşların ahlaki durumlar ya da kendi kusurları sebebi ile işten çıkarılmamış olması gerekir.
 • İşsizlik maaşı alabilmek için işten ayrılmadan önceki son 4 ay içinde sigorta primlerinin eksiksiz olarak yatması gerekmektedir.
 • Son 3 yıllık süreçte 600 günlük sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir.

İşkur tarafından belirlenen bu şartları yerin getiren vatandaşların işten çıkarıldıktan sonraki 30 günlük süreç içerisinde İşkur’a bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda uygun görülen işsiz sigortalı kişilerin, başvuru yapılan ilk aydan itibaren maaşları hesaplarına yatmaktadır.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesintiye Uğrar?

İşsizlik maaşı kesintisi işsiz sigortalının iş bulmasından itibaren yapılmaktadır. Şayet işçi talep edilen şartları yerine getirmiyorsa bu durumda işsizlik maaşı kesilecektir. İşsizlik maaşında kesinti yapılan durumlar ise:

 • Mahkeme kararı ile birlikte işçinin işe iadesi yapılmışsa maaş kesilmektedir.
 • İşçinin emekli aylığı alması söz konusu ise,
 • İşçiye emekli aylığı bağlanmışsa,
 • İşçi yeni bir işe başlamışsa,
 • Sağlık Kuruluşundan rapor alması durumunda,
 • Vatandaş İşkur’a bildirdiği adresten taşınmışsa,
 • Askerlik durumundaki değişimler meydana gelmişse bu aşamada işsizlik maaşı kesilmektedir.

İşkur’a bildirilen durumlarda meydana gelen değişimlerin 15 iş günü içerisinde bildirilmesi gerekmektedir. Aksi halde İşkur, maaş ödemesi yaptığı kişiden ödenen tüm masrafları faizi ile geri alacaktır.

İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İstifa durumunda işsizlik maaşı almak söz konusu değildir. Tamamen kendi isteği ile işinden ayrılmaya karar vermiş kişiler istifa etmiş statüsünde kabul edilir ve İşkur tarafından ödeme yapılmaz. Fakat işçi, istifaya zorlanmışsa, mobbing ya da istismar söz konusu ise İş Hukuku kapsamında dava açarak tazminat ve işsizlik maaşı alma hakkı bulunmaktadır. İşsizlik maaşı işinden işveren tarafından çıkarılmış kişilere ödenmektedir. İşsizlik maaşı almak için çalışanların disiplinsizlik, etik olmayan davranışlar ya da ahlaksız gibi sebeplerle işten çıkarılmamış olması gerekmektedir. İstifa eden kişinin işsizlik maaşı alması için istifa etmeye zorlandığını, mobbing gördüğünü ispatlaması gerekmektedir.

İşsiz Vatandaşa Çift Maaş İmkanı ! Kimler İki Maaş Birden Alabilir ?

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu