E-Devlet

E-Devlet Kapısı Şifremi Unuttum ? Şifre Değiştirme

E-devlet şifremi unuttum diyen kullanıcılar sık sık e-devlet şifrelerini yeniden nasıl alacakları ya da nasıl değiştirecekleriyle alakalı aramalar yaparken, bu işlemin aslında çok basit bir şekilde yapılabileceği de göze çarpmaktadır. E-devlet son yıllarda hayatımıza giren bir platform olmakla birlikte devletle alakalı her türlü işlemin her geçen gün daha kolay ve saniyeler içerisinde yapılabildiği bir kolaylık haline geldiği de belirtilebilir.

E-Devlet Nedir?

Vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda internet üzerinden sunulduğu platform e-devlet veya e-devlet kapısı olarak adlandırılırken, bu sayede tüm hizmetlere tek bir noktadan erişim imkânı sağlandığı gözlemlenmektedir. E-devlet indir komutuyla hem Android hem de I-phone telefonlarda da uygulama halinde kullanılabilen e-devlet sayesinde devlet kurumlarında yapılan işlemlerin 2/3’lük kısmı en etkin ve en kolay şekilde; hızlı, kaliteli, güvenli ve kesintisiz bir biçimde dakikalar hatta saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması ve tamamen bitirilmesi gerçek ve tüzel kişilerin devlet kurumlarına ve bu kurumlar vasıtasıyla almak istedikleri her türlü hizmete kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için hayata geçirilen e-devlet, bilgi teknolojileriyle entegre olarak yüzlerce kurumun verilerine erişilebilme imkânı sağlamaktadır. Bu sayede tüm kamu hizmetlerine her vatandaşın oturduğu yerden ulaşması sağlanırken, bu yönde kurumlar önünde oluşacak uzun kuyruklar, bürokratik zahmetler ve kırtasiyeciliğin de önüne geçilmiş olacaktır.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet girişleri kullanıcının T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresinin sistem üzerine girilmesiyle yapılabilmektedir. E-devlet şifremi unuttum, E-Devlet şifresi bir kereye mahsus Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabileceği gibi, e-devlet şifresi haricinde son dönemde T.C kimlik numarasının yanında mobil imza uygulamasıyla, (kullanılan GSM operatöründe mobil imza servis aboneliği aktif halde olmalıdır) elektronik imza uygulamasıyla ya da internet bankacılığı giriş yöntemlerinin herhangi biriyle de e-devlet girişleri sağlanabilmektedir. Tek bir kimlik doğrulaması sayesinde yüzlerce entegre hizmete tek bir adres üzerinden erişim mümkün olmaktadır. Burada entegre hizmet olarak tarifi yapılan ve anlatılmak istenen, kamu kurumları tarafından gerçek kişilere verilmekte olan tüm hizmetlere sadece tek bir kimlik doğrulamasıyla ulaşılabilmesinin mümkün olmasıdır. Bu hizmetlere ek olarak herhangi bir devlet kurumu ödemesi yapılmak istendiğinde, e-devlet üzerinden güvenli ve oldukça kolay bir biçimde ödemelerin yapılabilmesi de mümkün hale getirilmiştir. E-devlet kimlik doğrulama ise e-devlet kapısı tarafından sunulan hizmetlere kişilerin erişebilmesi için, kişilerin gerçekte belirttikleri şahıs olduklarını doğrulamaları işlemidir. E-devlet kimlik doğrulama kişilerin T.C kimlik numaraları yanında;

 • E-devlet şifreleri
 • Mobil imza
 • Elektronik imza
 • C. kimlik kartı
 • İnternet bankacılığı bilgileriyle de yapılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Yapılabilen İşlemler ve E-Devlet Kullanımının Getirdiği Kolaylıklar

E-devlet şifremi unuttum diyen kullanıcılar, E-Devlet üzerinden kişilerin ulaşabilecekleri yüzlerce hizmet olmasının yanında bu hizmetlere her geçen gün yenileri de eklenmektedir. Genel olarak bu hizmetler;

 • Kurumlar tarafından verilen bilgilendirmeler
 • Kurumlara entegre olarak alınan elektronik hizmetler
 • Kurum ve kuruluşlara ulaşabilmek için kısa yollar ve tanımlamalar
 • Kurum ödemeleri
 • Kamu kurumları arasında bilgi ve belge paylaşımları olarak beş kısımda incelenebilir.

E-devlet kullanımının getirdiği en büyük kolaylık yüzlerce kamu kuruluşuna tek bir adres üzerinden ulaşabilmenin mümkün olması ve alınmak istenen herhangi bir resmi belgenin de saniyeler içerisinde alınabilmesinin mümkün olmasıdır. Ayrıca kamu kurumları tarafından sağlanan hizmetlerle alakalı en güncel bilgiler aynı şekilde e-devlet üzerinden kolayca vatandaşlara ulaşabilmektedir. Tüm bu bilgilendirme ve hizmetlere kullanıcılar tek bir kimlik doğrulamasıyla erişebilirken, ikinci ya da üçüncü bir güvenlik adımına ihtiyaç duyulmaması ya da kimlik doğrulama için e-devlet şifresi haricinde alternatif yollar bulunması da e-devlet şifresi alma haricinde kişilere sağlanan bir diğer kolaylık olarak göze çarpmaktadır. Bilgi ve belge erişimleri haricinde herhangi bir kamu kurumuna ödeme yapılması gerektiğinde aynı şekilde tek bir kimlik doğrulama adımıyla tüm ödemeler vatandaşların oturduğu yerden tam bir güvenlik ağı sayesinde kolaylıkla yapılabilirken, e-devlet hizmetlerinin altyapısının birçok ülke tarafından örnek alındığı da belirtilmelidir. Bunun yanında e-devlet hizmeti kullanılarak alınan belgeler için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu da bulunmamaktadır.

E-Devlet Şifresi Alma ve Kullanma

E-devlet şifreleri Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden üzerinde fotoğraf bulunan T.C kimlik numaralı kimlik kartı, ehliyet, evlilik cüzdanı, pasaport ve ikamet tezkeresi ibrazıyla 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise e-devlet şifrelerini konsolosluk ve elçiliklerden kolaylıkla temin edebilirler. Son dönemde e-devlet şifresine alternatif olarak GSM operatörü üzerinden mobil imza uygulaması, T.C kimlik kartı, elektronik imza veya internet bankacılığı şifreleri girilerek de e-devlet girişi yapılabilmektedir. Bu noktada;

 • Mobil imza kullanılması için kişinin kendi üzerine kayıtlı cep telefonu numarasıyla birlikte mobil imza üyeliğinin olması gerekmektedir. Mobil imza üyeliği olmayan durumlarda uygulamanın kullanılması söz konusu değildir.
 • Kişinin kaç bankadan internet bankacılığı kullandığı önemli olmamakla birlikte, e-devlet girişi yapılabilmesi için yönlendirilen ekranda, kullanıcının internet bankacılığı kullandığı herhangi bir banka şifresi kullanması yeterlidir.
 • Elektronik imza uygulamasında ise, elektronik ortamda herhangi bir belgeye eklenebilen e-imza, ıslak imzayla aynı değerde olmakla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanmış Elektronik İmza Sağlayıcılar tarafından başvuru sahiplerine verilmektedir. Bilgisayara ya da cep telefonlarına kolaylıkla kurulabilen bir program vasıtasıyla da elektronik imza kullanımı yapılmaktadır.
 • C kimlik kartı da e-devlete giriş için kullanılan yöntemlerden biridir. Bunun için öncelikle T.C kimlik numarasının sisteme girilmesi, bilgisayar ve telefona da e-devlet üzerinden linki olan kimlik kartı uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. İlgili uygulamada ekrandaki işlem kodunun girilmesiyle son olarak yapılan kimlik kartı doğrulama işlemiyle birlikte e-devlet girişleri yapılabilmektedir.
 • E-Devlet Giriş İçin TIKLAYINIZ

E-Devlet Şifresinin Unutulması Ya Da Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler

E-devlet şifresi unutulduğunda, kaybedildiğinde ya da çalındığında e-devlet şifre yenileme yapılması gerekmektedir. Bu durumda e-devlete giriş yaparken T.C kimlik numarası yazıldıktan sonra e-devlet şifresi bölümünde “şifremi unuttum” kısmına tıklanması gerekmektedir. Eğer aktif olarak e-devlet uygulaması kullanıldığında sistem üzerinde telefon numarası ve mail adresi (e-posta) doğrulanmışsa her ikisine gelen doğrulama kodu girildiğinde tekrar kolaylıkla e-devlete girilebilmesi mümkündür. Bunun için;

 • Kişinin cep telefonuna gelen kodu girmesi
 • Kişinin cep telefonuna ve e-posta adresine gelen kodu girmesi yeterlidir. Bu durumda sistem başvuru sahibinden yeni bir şifre belirlemesini isteyecektir. Bu durum 15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile mavi kartlı kullanıcılar için yapılabilen bir işlem olmakla birlikte, 15 yaşından küçük ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kullanıcıların şifre yenileme yapma şansı yoktur.

E-devlet kullanıldığı sırada eğer herhangi bir doğrulama işlemi yapılmamışsa PTT’den 4 TL karşılığında yeni bir şifre alınması gerekmektedir. Bunun sonucunda kişiye PTT şubelerinden verilen şifre zarfının kullanılması yeterlidir. E-devlet şifremi unuttum telefon numaram değişti diyen kullanıcılar için mail adresine gelen kodu girmeleri, eğer e-posta adresi doğrulanmamışsa da PTT üzerinden yeni bir şifre almalarından başka bir seçenek bulunmamaktadır. PTT şubelerinden alınan şifreler de sadece kimlik ibrazıyla alınabilirken, herhangi bir fotoğraflı kimlik belgesi ibra etmeyen kullanıcıların yeni şifre zarfı almaları mümkün değildir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu