E-Devlet

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sorgusu için e-Devlet ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu, PTT ve Ziraat Bankası kullanılmaktadır. E-Devletten geçici iş göremezlik raporu sorgusu yapmak için öncelikle e-Devlet hizmetine giriş yapmanız gerekmektedir. Şifre ve kimlik numaranız ile giriş yaparak kolaylıkla geçici iş göremezlik raporu sorgusunu yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden birçok işlem yapılmakta olup Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki geçici iş göremezlik raporu sorgusu da bunlardan biridir.

E – Devlet Rapor Parası Sorgusu Nasıl Yapılır?

E-devletten rapor parası sorgulama işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. E-Devlet Kapısı aracılığı ile birçok işlem hızlı bir şekilde yapılmakta olup zaman kaybı yaşanmamaktadır. E-Devlet kapısından geçici iş göremezlik raporu sorgu işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

 • E-Devlet Kapısı hizmetinin resmi sitesi olan turkiye.gov.tr adresini tarayıcınızdan açmalısınız.
 • Açılan siteye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız (kimlik numarası) ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra 2 şekilde rapor parası sorgusu yapabilirsiniz.
 • İsterseniz Sosyal Güvenlik Kurumunu menüsüne ulaşarak bu menüde yer alan 4A ve 4B İş Göremezlik Ödemesi Görme maddesine tıklayabilirsiniz.
 • İsterseniz de site ilk açıldığında en üstte daha sonra ise sağ üst köşede yer alan size nasıl yardım edebilirim yazılı site içi arama motorunu kullanarak da iş göremezlik bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
 • Eğer geçici iş göremezlik raporunuz sisteme dahil edilmemiş ise sisteme kayıtlı iş göremezlik bilginiz bulunmuyor ibaresi ile karşılaşacaksınız.
 • Bilgileriniz sisteme girilmiş ise gerekli sorgulama sayfasında bilgileriniz ile karşılaşacaksınız.
 • İş Göremezlik raporu sorgulama bu şekilde yapılmakta olup e-devlet üzerinden birçok işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • E-Devlet aracılığı ile rapor sorgusu yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan adınıza tıklayarak güvenli çıkış yap ibaresi ile siteden çıkış yapabilirsiniz. Güvenlik önlemi için e- devlete giriş yaparken kullandığınız bilgisayarlara şifrenizi kaydetmemeniz gerekmektedir.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nedir?

İş göremezlik raporu; geçici bir hastalık ya da iş kazası sebebi ile belli bir süre boyunca işe devam edemeyecek kişilere verilen bir rapordur. Geçici iş göremezlik raporu 2 günün üstünde ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenmektedir. Rapor parasının ödenme amacı, sigortalı çalışan işçiyi mağdur etmemek ve raporlu olduğu süre içinde maddi kayıp yaşamasını önlemektir. İş göremezlik raporu almak için belli şartları yerine getirmek gerekmektedir. İş göremezlik raporu parası meslek hastalığına yakalananlar, hasta olanlar, doğum yapanlar ve iş kazası geçiren kişiler alabilmektedir. Bunlar dışındaki sebepler için iş göremezlik raporu verilmemekte ve ödenek sağlanmamaktadır.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır?

Geçici iş göremezlik raporu SGK tarafından belirlenen hastaneden ya da hekimden alındığı zaman işverene teslim edilmesi gerekmektedir. 3 gün iş günü içinde işverene teslim edilen geçici iş göremezlik raporunu, işveren e- rapor sistemine girerek Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekmektedir. Sisteme girişi yapılan rapor SGK personelleri tarafından incelendikten sonra onay verilecektir. Onay alan geçici iş göremezlik raporları Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalara ya da PTT şubesine yatırılacaktır. İş göremezlik raporunuzu herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. T.C. ile rapor parası sorgulama işlemi için PTT ve bankaları kullanabilirsiniz.

Geçici İş Göremezlik Raporu Şartları Nedir?

Geçici iş göremezlik raporunu almak için belli şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Geçici iş göremezlik rapor parası alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen şartlar şu şekildedir;

 • Geçici iş göremezlik raporu şartları arasında 90 günlük prim ödemesi bulunmaktadır. 90 günlük prim ödemesi yapılan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası vermektedir.
 • Hamile olan kadınlara uzun süreli geçici iş göremezlik raporu verilmektedir. Toplamda 16 hafta olan doğum izninin 8 haftası doğumdan önce ve diğer sekiz haftası ise doğumdan sonra kullanılmaktadır.
 • İş kazası geçiren kişilerin sadece sigortalı olarak çalışması yeterli olup prim günü şartı uygulanmamaktadır.
 • 1 ve 2 günlük verilen raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu geçici iş göremezlik ödeneği vermemektedir.

Geçici İş Göremezlik Raporu Sorgusu Nasıl Yapılır?

Geçici iş göremezlik raporu sorgusu PTT ve Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılmakta olup SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ziraat Bankası rapor parası yattı mı öğrenmek için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz. SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar arasında Vakıflar Bankası, Akbank ve Garanti Bankası da yer almaktadır.

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Kapısı aracılığı ile rapor parası sorgulama işlemini yapmak istiyor iseniz öncelikle e-devlet kapısı için şifre almanız gerekmektedir. Aldığınız şifre ile e-Devlet kapısına rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi nasıl alınır işlemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • En yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi talebinde bulunmanız gerekmektedir.
 • PTT üzerinden 2 Türk Lirası karşılığında satın alacağınız e-Devlet şifresini sisteme giriş yaptıktan sonra değiştirmeniz gerekmektedir.
 • PTT üzerinden alacağınız e-devlet şifresi kapalı zarfta verilecek olup açık zarfta ya da yazılı olarak direkt verilen şifreleri kabul etmemeniz gerekmektedir.
 • PTT’den aldığınız şifre ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ile birlikte turkiye.gov.tr adresinden e- Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Şifrenizi kaybetmeniz halinde tekrar PTT şubesine başvuru yapmanız ve cüzi bir ücret karşılığında yeni şifre talebinde bulunmanız gerekmektedir.

E- Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmam Gerek?

E-Devlet şifresini unutan kişiler, e-Devletin resmi sitesi olan turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıkları zaman, şifremi unuttum seçeneği ile karşılaşacaklar. Şifremi unuttum butonuna bastıkları takdirde şifre yenileme işlemlerini başlatabilirler. Bunun için yapılması gereken işlemler şu şekildedir;

 • Şifremi unuttum butonuna basıldığı takdirde karşınıza 4 seçenek çıkacak.
 • Bu dört seçenekten en uygun olanını işaretledikten sonra seçtiğiniz yazıya göre şifre yenileme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Yeni şifre almak için e- devlet, Türkiye Cumhuriyeti kimlik bilgilerinizi istemekte ya da telefonunuza SMS göndermektedir.

E-Devlet Hizmetine Giriş Seçenekleri

E-devlet kapısı tarafından iş göremezlik raporu sorgusu yapmak istiyor fakat siteye giriş yapamıyor iseniz, giriş yapma seçeneğinizi değiştirebilirsiniz. E-Devlet beş adet giriş yöntemi sunmaktadır. E-Devlet şifrenizi hatırlamadığınız takdirde diğer yöntemleri kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet hizmetinin sunduğu giriş seçenekleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Mobil imza ile giriş
 • Elektronik imza ile giriş
 • E- Devlet şifresi ile giriş
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile giriş
 • İnternet bankacılığı ile giriş seçenekleri sunulmaktadır.

E-Devlet Şifresi ile Sisteme Giriş Nasıl Yapılır?

E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak için 2 bilgi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası olan kimlik numaranız ve PTT’den aldığınız e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bu iki bilgi ile kolaylıkla sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifre girişlerinde güvenlik önlemi için sanal klavye kullanabilir ve kimlik numaranızı yazarken gizle seçeneği ile kapatabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Hesaplama

Rapor Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Telefon İle Rapor Parası Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu