2023 E-Devlet Sabıka (Sicil) Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2023 yılında e-devlet sabıka kaydı sorgulaması yapacak olanlar; genellikle iş başvurusunda veya çeşitli evrak işlerinde bu sabıka kaydını kullanabilmektedirler. Vatandaşların zaman kaybı yaşamadan, herhangi bir kuruma gitmeden alabilecekleri bir belgedir. Alınan belgenin doğrulaması da yine e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için e-devlet sisteminden belge doğrulama hizmetine girilmelidir. Belge üzerindeki barkod numarasına ve T.C. kimlik numarasına ihtiyaç olmaktadır.

Sabıka Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydı; bireylerin sicil kaydına geçirilmiş olan ve işledikleri suçların yazdığı bir belgedir. Topluma veya devlete yapılan kuralsız hareketlerin sonucunda alınan cezalar, sabıka kaydına işlemektedir. 18 yaşından büyük bireylerin cezaları suç kaydında gözükmektedir.

Sabıka Kaydı Sorgulaması Yapabilecek Olanlar Kimlerdir?

Adli sicil kaydı sorgulaması yapabilecekler konusunda herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı sabıka kaydına ihtiyaç duyanların yapabilecekleri bir sorgulama yöntemidir. 18 yaşından küçük olanların adli sicil belgeleri; annelerine, babalarına, sunulan vekalet ile beraber kanuni temsilcilerine veya belgeyi talep eden kurumlara verilebilmektedir.

Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Adli sicil kaydı almak için eskiden adliyeye gidilmesi gerekmekteydi. Ancak adliyelerde yaşanan yoğunluk nedeni ile sabıka kaydı sorgulama yöntemleri çeşitlendirilmiştir. Günümüzde e-devlet sisteminden de alınan sabıka kaydına kişi oldukça kısa süre içerisinde, herhangi bir kuruma gitmesine gerek kalmadan da erişebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Vergi Numarası Nasıl Öğrenilir, Bulunur?

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

E-Devlet SGK Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sabıka Kaydı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Adli sicil kayıtlarına ulaşma yolları şu şekildedir:

 • Adliyelerden sabıka kaydı talep edilebilmektedir. Adli Sicil Müdürlüklerinin ziyaret edilmesi gerekmektedir.
 • Kaymakamlıklar, sabıka kaydı belgesini verme yetkisine sahiptirler.
 • Yurt dışında bulunanların sabıka kaydı almaları için büyükelçiliklere girmeleri gerekmektedir.
 • E-devlet sistemi kullanılarak sabıka kaydı sorgulanabilmektedir.

E-Devlet Aracılığı İle Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden adli sicil kaydı sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan e-hizmetler butonuna tıklanmalıdır.
 • Hizmet alınabilecek kurumlar listelenmektedir ve bu kurumlar içerisinden Adalet Bakanlığı seçilmelidir.
 • Adalet Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden Adli Sicil Kaydı Sorgulama seçilmelidir.
 • Açılan sayfada işleme devam edebilmek için kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı gibi yöntemler ile kimlik doğrulanabilmektedir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmak isteyenlerin, PTT şubesinden e-devlet şifresi almaları gerekmektedir. Yurt dışında bulunanlar için e-devlet şifresi konsolosluklardan verilmektedir. Kimlik belgesi gösterilerek ve ücreti ödenerek şifre alınabilmektedir.
 • Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra açılan sayfada bir bilgilendirme yazısı bulunmaktadır. Bu bilgilendirme yazısını okudum kutucuğunun işaretlenmesi ve devam et butonuna tıklanması gerekmektedir.
 • Sayfanın üst bölümünde kişinin sorgulamaya esas bilgileri yer almaktadır. Ayrıca kayıtlı bir sorgulaması var ise; kayıtlı belgelerin butonuna tıklayabilmektedir.
 • Adli sicil kaydı sorgulama formu doldurulmalıdır. Öncelikle resmi, yabancı veya özel olmak üzere belgenin verileceği kurum türü seçilmelidir.
 • Ardından belgenin neden verileceğinin seçimi yapılmalıdır.
 • Belgenin verileceği yer yazılmalıdır.
 • Sorgula butonuna tıklandığında, açılan sayfada sabıka kaydı görülmektedir. Sabıka kaydı olmayanlarda, adli sicil kaydı yoktur yazısı çıkmaktadır. Sabıka kaydı olanlarda ise; kayıtların detaylı bilgileri listelenmektedir. Dosyayı indir butonuna tıklayarak belgenin cihaza indirilebilmesi mümkündür.

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulaması İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

E-devletten adli sicil kaydı sorgulamasında çıkan uyarılar aşağıdaki gibidir:

 • 24 saat içerisinde maksimum 4 adet sabıka kaydı belgesinin oluşturulabilmesi mümkündür. Ancak oluşturulan belgenin çıktısının alınabilmesi için herhangi bir kopya sınırı koyulmamıştır. Aynı özellikleri taşıyan kurumlar için aynı belge kullanılabilmektedir.
 • Belgenin neden verileceği bölümünün seçilmesi, belgenin verileceği kurum için önem taşımaktadır. Dolayısı ile formun bu kısmını doğru bir şekilde doldurmadan belge oluşturulmamalıdır.
 • Oluşturulan belgede barkod numarası ve T.C. kimlik numarası bulunmaktadır. Belgenin verileceği kurum ve kişi; adli sicil doğrulama hizmeti aracılığı ile bu belgeyi görüntüleyebilmektedir.
 • Sabıka kaydının doğruluğundan şüphe edenlerin, ikamet ettikleri bölgedeki mahalli adli sicil bürosuna giderek belgeyi teyit ettirebilmeleri mümkündür. Ayrıca Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü aracılığı ile de belgenin doğruluğunu onaylatabilmektedirler.
 • Veri tabanındaki arşiv kayıtlarının sorgulaması yapıldığı için eğer kişinin arşiv kaydı bulunamaz ise; Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe, Danca ve Portekizce dillerinde tercüme edilmiş olan sorgulama sonuçlarını almalarında bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Yabancı dilden tercüme edilmiş olan sabıka kaydı belgesi olanların apostil şerhi alabilmesi için kendilerine en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’na gitmeleri gerekmektedir.

Sabıka Kaydında Neler Yer Almaktadır?

Adli sicil kaydında bulunan bilgiler şunlardır:

 • Hapis cezasının ertelenmesi kararı yer almaktadır.
 • Adli para cezası belirtilmektedir.
 • Kısa süreli hapis cezası alınmış ise; bunun bilgisi yer almaktadır.
 • Kişi hakkındaki şikayetten vazgeçilmiş ise; bu karar ve etkin pişmanlık dolayısı ile verilen karar, sabıka kaydında bulunmaktadır.
 • Genel ya da özel affa ilişkin kararlar yer almaktadır.

Sabıka Kaydına Kaydedilmemiş Olan Suçlar Nelerdir?

Adli sicil kaydında yer almayan suçlar şöyledir:

 • E-devlet sabıka kaydı sorgulaması yapıldığında; kayıtlarda disiplin suçları bulunmamaktadır.
 • Askeri suçlar dolayısı ile mahkumiyet yaşanmış ise; yer almamaktadır.
 • İdari para cezası için verilmiş kararlar yer almamaktadır.

Sabıka Kaydının Sildirilebilmesi Mümkün Müdür?

Adli sicil kaydının silinmesi için suçlunun cezasının infaz edilmesi gerekmektedir. Sonrasında suçu sabıka kaydından silinmektedir ve arşiv kaydına kaldırılmaktadır.

Sabıka Kaydının Silinmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Adli sicil kaydının silinmesini isteyenlerin dilekçe yazmaları gerekmektedir. Bunun için Adli Sicil ve İstatistik Müdürlüğü’ne dilekçe yazmalıdırlar. Dilekçede adli sicil ve arşiv kayıtlarının silinmesini talep ettiklerini yazmalıdırlar. Ardından tarih, isim, soyisim ve imza yer almalıdır. Dilekçenin alt kısmına kimlik bilgilerini eklemelidirler. T.C. kimlik numarası, ad, soyad, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi yazıldıktan sonra iletişim bilgileri de eklenmelidir. Telefon ve adres bilgisi eklendikten sonra adli sicil kaydının örneği ve kimlik belgesinin fotokopisi; dilekçeye ek olarak eklenmelidir.

Sabıka Kaydının Silinmesi Ne Kadar Sürmektedir?

Adli sicil kaydının silinme süresi için net bir zaman verilememektedir. 5, 15 veya 30 yılda da silinebilmektedir. Cezanın dolması, genel aftan yararlanılması, suçlunun vefat etmesi, şikayetten vazgeçilmesi, etkin pişmanlık halinin olması gibi hallerde kayıt direkt olarak silinmektedir.

Sabıka Kaydı Kim Tarafından Silinmektedir?

Adli sicil kaydının silinmesinden sorumlu kurum, Adalet Bakanlığı olmaktadır. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, sabıka kaydının silinmesi işlemlerini yürütmektedir.

Sabıka Kaydı Olanların İşe Girebilmeleri Mümkün Müdür?

İşe girmek isteyenlerden; kurumun resmi veya özel kurum olması fark etmeksizin, adli sicil belgesi istenmektedir. Eğer kişi daha önceden ceza almış ise; kamu kurumlarında işe girme olasılığı oldukça düşük olmaktadır. Ancak özel kurumlarda, kurumun politikasına ve inisiyatifine göre kişinin işe alınma olasılığı değişiklik göstermektedir. Sabıka kayıtları olsa da olmasa da; e-devlet sabıka kaydı sorgulama sonuçlarını işe giriş belgelerinin arasına eklemek durumundadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu