Sosyal Yardım Platformu

2019 E-Devlet Sabıka (Sicil) Kaydı Sorgulama

2019 E-Devlet Sabıka (Sicil) Kaydı Sorgulama

Sabıka kaydının e-devlet sistemi kullanılarak alınması, kişilerin işe giriş  ya da resmi işlem yapma ihtiyacı gibi durumlarla karşılaşması halinde kullanılabilmektedir. Sabıka kaydı sorgulama işlemi ile kişilerin geçmiş dönemlere ait suç durumları ve sabıkalarına ilişkin fikir sahibi olunur. Genellikle resmi işe alım, ehliyet alımı gibi durumlarda kullanılan bu kayıt, e- devlet sisteminden alınabilmektedir.

Sabıka Kaydı Sorgulama İşlemi E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sabıka kaydının e- devlet sistemi ile alınabilmesi için yapılması gereken, sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre kullanarak giriş yapılmasıdır. Sistem girişi için kullanılacak şifre, kişilere PTT şubeleri aracılığıyla verilir. PTT şubelerindeki veznelerden e- devlet şifresi alınmalı, sonrasında sistem üzerinden şifre değiştirme işlemi yapılmalıdır. Ardından ekran yenilenerek yeni alınan şifre ile e- devlet sistemi girişi gerçekleştirilir.

Sistem girişinin ardından ekranda bulunan ‘Size nasıl yardımcı olabiliriz?’ kısmına tıklayabilirsiniz. Buraya direkt olarak ‘ Adli sicil kaydı’ yazarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama için ekrana herhangi bir form getirilmeyecektir. Vermeniz gereken her bilgi, e- devlet sistemine zaten kayıtlıdır. Bu nedenle sabıka kaydı sorgulama işlemlerinizi bilgiler ışığında gerçekleştirmeniz gerekmez.

e-devlet sisteminden yapacağınız sorgulama işlemlerini, Türkiye.gov.tr adresinden gerçekleştirirsiniz. E- devlet sistemi, bu yönlendirme ile  kolay sorgulama imkanı sunmaktadır.  https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi linkinden direkt olarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Sorgulama  sırasında sabıka kaydı sorgusunu ne için yaptığınız, vereceğiniz kurumun resmi mi özel kurum mu olduğu gibi bilgiler sorulacaktır. Bunun dışında herhangi bir kişisel soru sorulmadan belgenizi alabilirsiniz. belgeyi alma nedeninizin sorulduğu bölümde seçenekler yer almaktadır. Seçenekler arasından amacınıza en yakın olanı seçebilirsiniz.

Sabıka Kaydı Sorgusu Nasıl Çıktı Alınır?

Sabıka kaydı çıktısının alınması için yapılması gereken işlem, sabıka kaydı ekranındaki dosyayı indirmek olmalıdır. Yapacağınız sorgulama işlemi sırasında ekranda, sabıka kaydı sorgunuzun sonucunu bildiren bir bölüm göreceksiniz. bölümün hemen yanında, sağ üst kısımda ‘Dosyayı indir’ düğmesini görebilirsiniz.

Bu düğmeye tıklamanızın ardından bilgisayarınıza, ekranda görmekte olduğunuz sabıka kaydı sorgusu sonucu, PDF olarak indirilir. İndirme işleminin ardından PDF dosyasını açarak yazdır düğmesinden çıktınızı alabilirsiniz.

Alacağınız çıktının üzerinde bir sanal imza bölümü göreceksiniz. sayfanın sağ üst kısmında bulunan barkot, belgenin doğruluğunu ispat etmektedir. Belge, bu barkot sayesinde tüm resmi kurumlarda işleme geçirilebilecektir.

Sabıka Kaydı Sorgusunda Hata Olması Durumunda Ne Yapmalıyım?

Sabıka kaydı sorgusu sonucunun hatalı çıkması durumunda yapılması gereken, 24 saat içinde tekrar sorgulama işlemi yapılması olmalıdır. Her sorgulamada aynı sonucun görülmesi durumunda Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuru  yapılarak işlem kaydı ile ilgili sorun bildirilebilir. Bunun yanı sıra farklı kanallardan sorgulama işlemlerini denemek de işe yarar bir yöntemdir. Bu kapsamda kendiniz evde yapacağınız sorgulama işleminde bir hata görüyorsanız, aynı işlemi bir de kaymakamlık tarafından yapmanız gerekebilir.

Kaymakamlık tarafından yapılacak sabıka kaydı sorgulama işleminde, kendiniz e- devlet sisteminden yapacağınız sorgu ile aynı sonucu elde ederseniz, bu durumda Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekecektir. Eğer sicil kaydınızda bir hata varsa, burada düzeltilmesi için dilekçe verilebilir. Aksi halde e- devlet üzerinden yapacağınız görüntülemede aynı sonucu alırsınız.

Sabıka Kaydı Çıktısı İndirme İşlemi Olmadan Alınır Mı?

Sabıka kaydı çıktısını, dosya indirmeden almak mümkün değildir. Ekranda bulunan belgenin direkt olarak çıktısını alma işlemi, e- devlet sistemi uygulamasının eski sürümlerinde mevcuttu. Ancak sisteme gelen yeni güncelleme ile belgenin önce PDF dosyası olarak bilgisayara indirilmesi, ardından çıktısının alınması sağlanmaktadır. İndirme işlemi olmadan çıktı alamamak, güvenilir bir bilgisayar bulma zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.

Dosyanın indirilme mecburiyetinin bulunması, internet cafe gibi kamuya açık alanlarda sabıka kaydı sorgulama işlemi yapılmasını sakıncalı kılmaktadır. Ancak bu durumda kişilerin kendi güvenilir bilgisayarlarından dosyayı indirip flash disk ile dosyayı diğer bilgisayarlarda yazdırması imkanı da doğmaktadır.

Sabıka Kaydında Sabıkanın Görülmemesi Sağlanabilir Mi?

Sabıka kaydında sabıka saklamak mümkün değildir. Kayıt, e- devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. Sistem üzerinde girilen bilgiler, tamamen resmidir. Devlet kaydı olması nedeniyle e- devlet sistemindeki tüm bilgiler gerçektir ve değiştirilemez.

Buna benzer olarak sistemde kapanan davalar ve geçmişte yapılmış resmi işlemler dahi görüntülenebilmektedir.

Sabıka Kaydı Sorgusu Ne için Yapılır?

Sabıka kaydı sorgulama işleminin yapılma nedeni, tüm resmi işlemler olabilir. Adli sicil kaydının sorgulama nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İşe yeni giriş
 • İkamet alımı
 • Sigorta başlangıcı
 • Evlilik işlemleri
 • Ehliyet alımı
 • Pasaport alımı
 • Bazı kurumlardan yapılacak burs başvuruları

Belirtilen durumlarda sabıka kaydı sorgulama işlemleri yapılmalıdır.

Sabıka Kaydı Sorgulama İşlemi E-Devlet Haricinde Yapılabilir Mi?

Sabıka kaydı sorgulama işleminin e- devlet haricinde yapılması, ancak nüfus müdürlükleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Nüfus müdürlüğü ile yapılacak sorgulama işlemleri ile kişilerin sabıka kaydı alması ve sorgusunu gerçekleştirmesi mümkün olacaktır. bu sayede alınacak belgede resmiyeti gösteren barkot yerine ıslak imza ve mühür bulunur.

Bazı iş yerleri de e- devlet sisteminden alınan sabıka kaydını kabul etmemektedir. Islak imza ve mühür avantajı nedeniyle, nüfus müdürlüğünden sabıka kaydı alınması talep edilebilir. Bunun yanında sabıka kaydı sorgusunun yapılabileceği yerler şu şekildedir:

 • Cumhuriyet başsavcılıkları
 • Kaymakamlıklar
 • Yurt dışında konsolosluklar
 • Nüfus müdürlükleri

18 Yaşın Altındakiler Sabıka Kaydı Sorgulayabilir Mi?

18 yaşını doldurmamış kişilerin sabıka kaydı sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Ayrıca bu kişiler, nüfus müdürlüklerinden velileri ile birlikte belge sorgulama ve alma işlemlerini yapabilmektedir. Ancak sıra dışı bir durum olmadığı sürece 18 yaşın altındaki kişilerin bu belge ile yapmaları gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

Sabıka Kaydı Sorgusunda Hangi Cezalar Görülmez?

Sabıka kaydı sorgusunda görüntülenmeyen cezalar şu şekildedir:

 • Düşük miktarlı adli para cezaları
 • Disiplin ve tazyik hapsine ilişkin cezalar
 • Sırf askeri suçlara ilişkin bilgiler
 • Mahkumiyet hükümleri
 • Trafik cezaları

Hangi Cezalar Sabıka Kaydında Görünür?

Sabıka kaydında çıkacak cezalar şu şekilde sıralanır:

 • Hapis cezası alımı
 • Ertelenmiş hapis cezaları
 • Adli para cezaları
 • Seçenek yaptırıma çevrilmiş kısa süreli hapis cezaları
 • Bir Türk vatandaşı hakkında yabancı mahkeme tarafından verilmiş, kesinleşmiş hapis cezaları
 • Cumhuriyet savcısının talebi ile açılan mahkemeler
 • Ceza zaman aşımı durumları
 • Askeri ceza kanunu mahkumiyeti

Sigorta Girişi İçin Sabıka Kaydı Gerekir Mi?

Sigorta girişi amacıyla sabıka kaydı gerekliliği bulunmaktadır. Sabıka kaydı gerektiren durumlar arasında yerini alan sigorta girişi, işe giriş durumunda sabıka kaydı alınması gerekmektedir. sigorta başlangıcı başvurusu için kişilerin sabıka kaydını işverene iletmesi, şirket bazında işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir.

Tek Seferde Kaç Defa Sabıka Kaydı Sorgulama İşlemi Yapabilirim?

Sabıka kaydının tek seferde alınabileceği adet 4’tür. Kişiler, 24 saatte en fazla 4 adet sabıka kaydı alabilirler. 4’ten fazla sayıda sabıka kaydı sorgusu sonucu alınması gereken durumlarda 24 saatlik sürenin dolması beklenmelidir. Aksi halde ekranda sabıka kaydı görüntülenemeyecektir.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.