E-Devlet Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi

SPAS sistemi Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK’lıların ortak bir çatı altında toplanmasıyla beraber daha önceden üç farklı kuruma bağlı olan sağlık yardımı işlemleri aynı program tarafından yürütülmeye başlanmıştır. 2012 senesinde hayata geçirilen bu program ile otomatik Sağlık Aktivasyonu ülkenin her ilinde kullanıma başlandı. Program dahilinde genel sağlık sigortalıları, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık aktivasyonları otomatik olarak yapılmaktadır. Bu otomatik yürütülen E-devlet sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunma zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

E-Devlet Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi yeni işe girenleri, yeni emekli olanları, genel sağlık sigortalılığı yeni başlayanları, yeni evlenen ya da boşananları, vefat eden ve işten çıkanları kapsamına almakla beraber bu gruplarla ilgili bilgileri kurumun emeklilik, tescil, prim ödeme, borç gibi kayıtlardan Sosyal Güvenlik Kurumlarına gidilmesine gerek kalmadan sağlık hak sahipliği yani aktivasyon ve provizyon kayıtlarını otomatik şekilde sağlamaktadır. Sigortalının vefat etmesi durumunda hak sahipliği durdurulması işlemini ya da herhangi bir olası iş değişikliği, işten çıkma, evlenme ya da boşanma durumlarında emekliği aylığı durdurularak sağlık hak sahipliği otomatik yürütülmektedir.

Provizyon Nedir? (SPAS)

Sağlık Provizyon Sistemi, sigortalı kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık sunucularına erişebilmesi için sağlık yardımı almasına müstahak olma durumunun belirlenmesi ve adına sağlık provizyonu verilmesi sistemidir. Kişilerin hastane ve eczane gibi sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için sistem üzerinden hak sahipliği aktif hale getirilmesi gerekmektedir. E-devlet sağlık provizyon sistemi ile sigortalıların kurumlarda yapılan işe giriş, tescil ve prim gün sayıları kayıt altında tutulmaktadır. SPAS programının sağlık hizmetleri hak sahipliğinin başlatılması 30 gün prim gün sayısını doldurması gereklidir. Sigortalı üzerinden otomatik olarak hak sahipliği kazanan kişiler ise sigortalının 18 yaşından küçük çocukları ve eşidir. Bu bilgilerde sistem kayıtlarından incelenerek otomatik hak sahipliği verilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Şartlar

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık Provizyon Aktivasyon Nasıl Sorgulanır?

Sağlık Provizyon sorgulama işlemleri e- devlet üzerinden yapılmakta olup başka bir organ tarafından sorgulama yapılması mümkün olmamaktadır. Sigortalı provizyon sorgulaması için T.C. Kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.

  • İlk olarak e- devlet sayfası üzerinden Sosyal Yardım Talep ve Taahhüt kısmına girilir. Karşınıza e-devlet kimlik doğrulama sistemi gelecektir.
  • Ekran üst kısmında bulunan Kimliğimi Şimdi Doğrula bölümüne tıklanır. Butona tıklanmasının ardından birkaç giriş yöntemi görülecektir.
  • PTT’den alınan e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası girilerek ilgili kısım doldurulur.
  • Sisteme Giriş Yap kısmına tıklanmasının ardından ekranda başvuru tercihleri görünecektir.
  • Başvuru iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi genel sağlık sigortası, ikincisi başvuru ise bakla yükümlü olunan kişilere ait olmaktadır.
  • Detaylı şartlar ise seçimi yaptıktan sonra ekranda görülecektir. Bu şartlar sağlanıyor ise ve sigorta kaydınız varsa başvuru tercihinin seçilmesinden sonra otomatik olarak sistem sonraki adıma yönlendirecektir. Eğer şartlar sağlanmıyorsa işleme devam edilemez.

İşe Yeni Başlayanlar İçin Provizyon Sorgulama

İşe yeni girenlerin aklını kurcalayan sorulardan biridir sağlık sigortasından yararlanmalarının başlayıp başlamadığı. İşe yeni girenler sigortasının hastanelerdeki geçerliliğine, sağlık hizmetleri hakkında bilgilerine ulaşabilmesi e-devlet sistemi üzerinden mümkün olmaktadır. Yeni işe giren kişiler e-devlet sistemine T.C. Kimlik numarası ve şifresi ile girerek Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi ile sigortalılığa ait bilgilerle beraber sağlık sigortası bilgilerine ulaşarak sigortalılık durumu öğrenebilmektedir.  Yeni düzenleme ile Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi programına geçilmesi sigortalıların işe başladığına dair evrakları Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine giderek sağlık aktivasyon işlemlerini başlatması son bulmuştur.

Sigortalıların işe giriş bilgileri kurum kayıtlarında yer alarak 30 işgününün doldurulmasından sonra sağlık yardımları aktif duruna gelmektedir. Sigortalının 18 yaş altı çocuklarına ait bilgiler de sistem üzerinde görünür olup otomatik şekilde provizyon ve aktivasyon işlemleri yapılmaktadır. Ancak sigortalının 18 yaşından büyük olan çocukları ve anne ve babası sistem üzerinden otomatik olarak sağlı yardımı alamamaktadır. Sigortalının sağlık yardımından yararlanmaları için yapmaları gereken ilgili Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru yapmalarıdır. Yeni doğan çocuklar içinse 1 ay içerisinde SSK Müdürlüklerine gidilerek aktivasyon işlemi yapılmaktadır.

Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Kimlere Otomatik Yapılamaz?

Sigortalının 18 yaş üstü çocukları, anne ve babası için otomatik sağlık provizyon yapılmaz. Ayrıca emekliler hariç olmak üzere çalışan sigortalının öğrenciliği devam eden kız çocukları için provizyon otomatik gerçekleşmemekte, bu kişilerin sigortalı tarafından sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurması gereklidir. Öğrenciliği devam eden çocuklar için ise öğrenci belgesi istenmektedir. Sağlık provizyon ve aktivasyon sistemi içerisinde herhangi bir aktivasyon kaydı bulunmayan, hatalı yapılan ya da sağlık aktivasyonu silinmiş kişiler SGK Müdürlüklere giderek başvuru yapması gerekmektedir.

Geçici Görevde Olan Sigortalılar İçin SPAS

Yurtdışında geçici olarak görev yapan kişiler 01.04.2014 tarihinden sonra Almanya sigorta kurumları tarafından sağlık yardım talepleri kabul görülmüş sigortalılar ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler Türkiye’ye geldiklerinde anlaşmalı olunan sağlık tesisleri tarafından SPAS üzerinden yurtdışı sağlık aktivasyon sistemi dikkate alınarak kimlik belgesi ve YUPASS numarası ile sağlık yardımlarından faydalanabilmektedir. YUPASS numarasının alınması şart olmakla beraber sağlık yardım belgesi geçerliliğini yitirmiş olup bu belge ile sağlık yardımlarından yararlanılmamaktadır. Türkiye’de bulunulan ya da ikamet edilen zamanda YUPASS numarası alınarak adrese yakın bir Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu