E Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet sosyal yardım sorgulama; Dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan enflasyonist ortam, geliri düşük olan ve muhtaç durumda bulunan vatandaşları da etkiledi. Durum böyle olunca çeşitli devlet yardımları devreye alındı. Ancak adına kayıtlı bir yardım olup olmadığını bilmeyen ve sorgulamayan kişiler bu yardımlarını alamadı.

Gıda yardımı, sosyal yardım parası ve sosyal yardım kartı gibi yardımları sorgulamak için E Devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. Sosyal yardım sorgulamak için öncelikle SYDV’na kaydınızın yapılmış olması gereklidir. Eğer SYDV’na kayıtlı değilseniz, yardımlardan faydalanmak için başvuru yapmanız gerekir.

Sosyal Yardım Sorgulama

E Devlet üzerinden sosyal yardım sorgulamak için öncelikle E Devlet yardım sorgulama adresine giriş yapmalısınız. Sağ üst kısımda yer alan giriş yap butonuna tıklamalı ve karşınıza gelen ekrana TC Kimlik numaranız ile şifrenizi yazmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen arama kısmına “sosyal yardım sorgulama” yazabilirsiniz.

Bu aşamada karşınıza 2 seçenek çıkacaktır.

1. PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemesi Sorgulama

Devlet kurumları tarafından adınıza yapılan ödemeleri görebileceğiniz alandır. Bu başlığa giriş yaptığınızda PTT hesaplarına adınıza yatırılan tüm ödemeler karşınıza gelecektir. Devlet tarafından hafta içi 18:45’e kadar yapılan tüm ödemeler aynı gün, 18:45’den sonra yapılan ödemeler bir sonraki iş günü ekranlara yansır.

2. Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tarafınıza yapılan tüm yardımları bu ekranda görebilirsiniz. Gıda yardımı, giyecek yardımı, barınma yardımı, sosyal yardım parası ve diğer yardımlar ödeme günlerinde ekrana yansır.

E Devlet Üzerinden Sorgulanan Yardımlar

E Devlet sosyal yardım sorgulama ile adıma sosyal yardım var mı? Kaymakamlıktan yatan yardım parası ne kadar? Yardım ödemesi ne zaman yatar? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

E Devlet üzerinden görülebilen yardımlar;

E Devlet üzerinden yapılan yardımların tamamı https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısında bir araya getirilmiştir.

PTT Yardım Parası Sorgulama

Sosyal yardım sorgulaması yapabileceğiniz bir diğer yöntem PTT hesap kontrolüdür. PTT online işlemler merkezine giriş yaptıktan sonra hesap hareketlerinizi kontrol edebilir, ödemenizin durumunu öğrenebilirsiniz. Ancak burada bekleyen ödemeleriniz görünmez.

E Devlet üzerinden PTT ye yapılan yardımları sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama bağlantısını kullanabilirsiniz. PTT hesabınıza yatırılan yardım ödemelerini ATM’lerden çekebilir ya da banka hesabınıza da aktarabilirsiniz.

TC Kimlik ile Engelli Maaşı Sorgulama

PTT Yardım Parası Ödemesi Sorgulama

Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu