E-Nabız Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir, Dilekçe Nereye Verilir

Aile hekimi değiştirme işlemi için dilekçe yazılması gerekmektedir. Aile Sağlık Merkezlerinden hazır olarak aile hekimi değiştirme dilekçeleri alınabilmektedir. Aynı zamanda dilekçe doldurulduktan sonra yine Aile Sağlık Merkezlerine verilmelidir. Kişi aile hekimini kendisi değiştirebileceği gibi bakanlık da aile hekimi değişim işlemi yapabilmektedir.

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında; bakanlık planlama dolayısı ile istediği hastayı istediği hekime atayabilmektedir. Ancak bu durum hem hastalar hem de hekimler açısından sıkıntılı olabilmektedir. E-devlet sisteminden sırası ile Sağlık Bakanlığı ve Aile Hekimi Değiştirme butonlarına tıklayarak en son açılan sayfadan aile hekimi ile ilgili bilgilere ulaşılabilmektedir.

E-Nabız Sisteminde Aile Hekimi Değiştirme İşlemi

E-nabız uygulamasının kullanıcılarına verdiği önemli bir yetki de aile hekimlerini değiştirebilme hakkı tanınmasıdır. E-nabız aile hekimi değiştirme nasıl yapılır diye sorulacak olursa bu yönde kişinin profil bilgilerine girilerek ya da sistem ana sayfasının en üst bölümünde kişinin aile hekimi bilgileri olan bölümde “aile hekimi değiştir” sekmesi üzerinden işlem yapılması gerekmektedir.

Burada önemli olan birkaç husustan bahsetmek gerekirse;

 • Herhangi bir aile hekiminin 4.000’den fazla hastası varsa o aile hekimine geçiş yapılamamaktadır.
 • Herhangi bir kişinin son 3 ay içerisinde aile hekimleri arasında sadece 1 defa geçiş yapabilme hakkı vardır.
 • Herhangi bir aile hekiminden diğerine geçiş yapılan geçişler her ayın 5’i ile 21’i arasında yapıldığında geçiş işlemi bir sonraki gün itibariyle tamamlanırken, her ayın 21’inden sonra yapılan geçişler ancak gelecek ayın 5’i itibariyle aktif hale geçmektedir.
 • Aile hekimleri arasında yapılan her türlü değişiklikler gerçekleşene kadar değiştirme hakkı da bulunmaktadır.
 • Mobil cihazlarda e-nabız indir olarak ifade edilen e-nabız uygulamasında bazı sistemsel farklar görülebilmekle birlikte, aile hekimlerinin değiştirilme metodu genel olarak aynıdır.
 • Aile hekimleri arasında geçiş yapılmak istendiğinde öncelikle geçiş yapılmak istenen aile hekiminin il ve ilçesini seçmek gerekirken bu seçimlerden sonra “Aile Sağlığı Merkezi ve bu listede hekim seçiminin de yapılması gerekir. Bu listede hekimler değişik renklerde kullanıcıların karşısına çıkarken; aile hekimlerinin üzerine 3500’den az kişinin kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri yeşil renk, 3500-400 arası kişi kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri sarı renkte gösterilirken, aile hekimlerinin üzerinde 4000 kişiden fazla kayıt olması durumunda kırmızı renkle gösterilen aile hekimlerinin seçimi yapılamamaktadır. E-nabız yorumlar bölümünde görüleceği üzere bazı kullanıcıların mobil uygulamalarında bu renk seçimlerinin görülmediği ama bu sistemsel sıkıntıların ivedilikle giderildiği de göze çarpmaktadır.

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirmek İçin TIKLAYINIZ

Memnun Kalınmamış Olan Aile Hekimi Değiştirilebilir Mi?

Aile hekimi uygulamasına bakıldığında; aile hekimi atanırken kişinin ikametgah adresi göz önünde bulundurulmaktadır. İkametgah adresine göre en yakın aile hekiminin atanması sonucunda; aile hekiminden memnun kalmama durumu oluşabilmektedir. Böyle durumlar için aile hekimi değiştirme dilekçesi doldurularak aile hekimi değiştirilebilmektedir. Dilekçe doldurulduktan sonra yine Aile Sağlığı Merkezlerine verilebilmektedir. Yeni aile hekimi ise birkaç gün içerisinde sorgulama ekranından görülebilmektedir.

Taşınan Kişiler Aile Hekimlerini Nasıl Değiştirebilir?

Başka bir adrese taşınan kişinin ikametgah adresi de değiştiği için aile hekimlerini de değiştirmeleri gerekmektedir. Bunun için 3 ay beklemelerine gerek kalmadan, istenilen herhangi bir zaman diliminde aile hekimi değiştirme işlemi yapılabilmektedir.

Aile Hekiminin Değiştirilebilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Aile hekimi değişikliği yapılabilmesi için kişinin sağlaması gereken koşullar şu şekildedir:

 • Kayıtlı vatandaş sayısı henüz 4.000 kişi olmamış bir aile hekimi tercih edilmelidir.
 • 3 aylık süreçte maksimum 1 kere aile hekimi değişikliği yapılabilmektedir.
 • Her ayın 5’i ile 21’i arasında aile hekimi değişikliği yapılabilmesi mümkündür. Bu tarih aralığında yapılan değişikliklerin aynı gün 23:59’a kadar gerçekleşeceği görülmektedir. Bu tarih aralığının dışında aile hekimi değişikliği yapılır ise; bu değişiklik bir sonraki aya kalmaktadır.
 • Aile hekimi değişikliği gerçekleşene kadar değişiklik talebinin iptal edilebilmesine olanak tanınmaktadır.
 • Tercih edilebilecek aile hekimleri gösterilirken hekimler hastalarına göre farklı renklerde gösterilmektedirler. 3.500’den daha az hastası olan aile hekimleri yeşil, 3.500 ile 4.000 arası hastası olanlar sarı ve 4.000’den daha fazla hastası olanlar kırmızı renk ile gösterilmektedir. Kırmızı renk ile gösterilen aile hekimleri tercih edilememektedir.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi Nedir ve Nereden Alınır?

Aile hekimini değiştirmek isteyenlerin doldurmaları gereken dilekçe; Aile Sağlık Merkezlerinden hazır olarak alınabilmektedir. Ayrıca herhangi bir sağlık merkezinden de bu dilekçenin talep edilebilmesi mümkündür. Hazır alınan dilekçenin eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Aile hekimi değiştirme dilekçesinin 3 nüsha olması gerekmektedir.

Dilekçelerden biri aile hekiminde kalmalıdır. Diğeri ise; Toplum Sağlık Merkezine verilmelidir. Üçüncü nüshasını da değiştirme başvurusu yapacak olan kişi almalıdır. Toplum Sağlık Merkezlerine gönderilecek olan kopyasının her ayın 20’sine kadar iletilmesi gerekmektedir. Hekim onayının alınması ile beraber İl Sağlık Müdürlüklerine en geç ayın 25’ine kadar gönderimi sağlanmaktadır. Bir sonraki ayın başında talep alınmış olarak sayılmaktadır.

Aile Hekimi Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Aile hekimi uygulamasından faydalanılabilmesi için herhangi bir kayıt gerekmemektedir. Sağlık Bakanlığı’nı arayarak veya e-devlet sisteminden aile hekiminin kim olduğu ile ilgili detaylı bilgi alabilmek mümkündür. Ancak eğer sistemde kayıtlı bir aile hekimi gözükmüyor ise; bu durumda bir hata olmuştur. Hatanın düzeltilmesi için ise yine aile hekimi değişiklik dilekçesi doldurulmalıdır. Birkaç gün içerisinde hatanın düzeltildiği ve yeni bir aile hekiminin atandığı gözükmektedir.

Hangi Aile Hekimine Bağlı Olunduğu Nasıl Öğrenilir?

Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sitesindeki uygulama aracılığı ile bağlı bulunulan aile hekimi öğrenilebilmektedir. İkamet edilen adres girilerek aile hekimi sorgulaması yapılabilmektedir. Ayrıca online olarak T.C. kimlik numarası girilerek de aile hekiminin ismi, soyismi ve bulunduğu sağlık ocağı ile ilgili bilgi edinilebilmektedir.

Online Olarak Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Yapılabilir Mi?

Aile hekimi değiştirme işleminin internet ortamından online olarak yapılması henüz mümkün değildir. Online olarak sadece aile hekimi sorgulama işleminin yapılmasına izin verilmektedir. Ancak e-devlet de dahil olmak üzere aile hekimi değişikliği online platformlardan yapılamamaktadır.

E-Nabız Aile Hekimi Randevu Alma Nasıl Yapılır?

E-Nabız Üzerinden Tahlil Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

45 Yorum
 1. Merhabalar adres değişikliği yüzünden aile hekimimi değiştim 5 altı ay sonra tekrar eski adresime geri döndüm fakat bulunduğun sağlık ocağındaki bütün hekimlerin hasta sayısı 4000 bin ve üzeri göründü için hata verip sistem atıyor eski aile hekimime nasıl geri dönüş yaparım .şimdiden cevabınız için teşekür ederim

 2. Çocuklarım için aile hekimi değişikliği yaptım ama aynı doktor için kendim adına değişiklik yapmak istediğimde kırmızı işaretli doktor olarak görünüp izin vermiyor. Çocuklarımla aynı doktora gidemeyecekmiyim

  1. Merhaba
   Aile hekimleri arasında geçiş yapılmak istendiğinde öncelikle geçiş yapılmak istenen aile hekiminin il ve ilçesini seçmek gerekirken bu seçimlerden sonra “Aile Sağlığı Merkezi ve bu listede hekim seçiminin de yapılması gerekir. Bu listede hekimler değişik renklerde kullanıcıların karşısına çıkarken; aile hekimlerinin üzerine 3500’den az kişinin kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri yeşil renk, 3500-400 arası kişi kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri sarı renkte gösterilirken, aile hekimlerinin üzerinde 4000 kişiden fazla kayıt olması durumunda kırmızı renkle gösterilen aile hekimlerinin seçimi yapılamamaktadır.

 3. Taşındık. Ben engelli olduğum için en yakın aile hekimine kaydım yapıldı. Eşim ve 2 çocuğum ise uzak bir yere kaydedildi. Onların kaydını nasıl kendi aile hekimliği merkezime alabilirim?

  1. Merhaba
   İlk olarak E-Nabız sistemine kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sisteme giriş yaparak Aile Hekimi Değiştir seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Merhaba 2010 da doğdu kızım Aşı kartını kaybettim
   Bebekliğinde yaptırdığım hepatit A aşı kaydına nasıl ulaşırım

  3. Merhaba
   Aşı kartınızı kaybettiyseniz tekrardan aşılarını yaptırmış olduğunuz sağlık kuruluşuna müracaat ederek, aşı kartınızı çıkartabilirsiniz.

 4. Merhaba,
  kızım 13 yaşında aile hekimimde değişiklik yaptım(23.04.2019 tarihinde).
  kızımın aile hekimide benimle beraber değişmiş oldu mu acaba?
  bilgi rica eder saygılar dilerim.

  1. Merhaba, genelde aile olarak değişiyor. Fakat sistem her zaman aile bireylerini tam olarak değiştirmiyor. Kızınızın aile hekiminde değişiklik yoksa Aile Hekimliğine müracaat ederek değiştirebilirsiniz.

 5. Merhaba, ben enabız üzerinden değişim yapamıyorum dediğiniz buton yok bende ne yapmam gerekiyor acaba?

  1. Merhaba, enabız üzerinden yapamazsanız tercih ettiğiniz aile hekimine gittiğinizde ordan alacağınız formu doldurup aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

 6. Aile hekimimizi değiştirdik ama çocukları kayıt edemiyoruz.Eşime de bana da eşinizin onayı gerekiyor yazısı çıkıyor .Onay kısmı yok

  1. Merhaba, aile hekimi değişikliği yaptığınızda çocuklar da dahil ediliyor. Sistemsel sorun olduğunda aile hekimine müracaat ederek formu doldurup çocuklarınız için de değişiliklik yapabilirsiniz.

 7. E nabiz uzerinden ben aile hekimimi degistirdim 19 aylik oglum var onunkini nasil degistirebilirim ??

  1. Merhaba, aile hekimi değişikliği ailecek yapılıyor genelde. Ayrıca işleme gerek kalmıyor.

 8. BEn şehir değiştirdim bunun içinde kullanabilirim değilmi bu sistemi yani normalde diyolar ya ikametgah vs gibi belgeler istiyor. Bunlara gerek kalmadan bu sistemi kullanabilirmiyim ?

  1. Merhaba
   Sistem üzerinden değişiklikleri güncelleyebilirsiniz.

 9. E-nabız üzerinden aile hekimi değişikliği yaptım. Yeni aile hekimim güncellendi. Ancak mhrs üzerinden randevu almak istediğimde eski aile hekimime randevu çıkıyor. Ne yapmam gerekiyor ? Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   E-Nabızdan değişiklik yaptıktan 24 yada 48 saat sonra değişikliğin onaylandığını görebilirsiniz.

 10. merhaba aile hekimi degisikligi icin e nabizdan islem yaptim burdan edindigim bilgiye gore aile fertleri ayri ayri yapmali deniyo esim icin de ayni islemi yapacagim fakat cocuklar icin islem yapilmasi gerekiyormu. tesekkurler

  1. Anne baba aile hekimini değiştirince çocuklar için de değişiklik yapılıyor

 11. merhaba alie hekimi degisikliginde ben ve esim gerekli islemleri e nabiz uzerinden yaptik cocuklar icin yapilmasi gereken bir islem varmi

  1. Anne ve baba Aile Hekimini değiştirdiğinde genelde çocukların aileyle birlikte Aile Hekimleri de değişiyor.

 12. Merhaba ben İstanbul’da ikamet etmekteyim ama aile hekimim Van’da ve askerlik için burda herhangi bir aile hekiminde muayene olursam sisteme düşebilirler detaylı bilgi verirseniz çok iyi olur. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba, bir aile hekimine giderek misafir olarak muayene olabilirsiniz. Yine aile hekimliğinde bulunan formu doldurarak hekiminizi değiştirebilirsiniz.

 13. Aile reisi olarak aile hekimi mi değiştirdim e-nabızdan bütün aile yeni hekime geçmiş oluyor mu..?

  1. Merhaba, aile hekimi bireysel değişiyor. Aile fertlerinin hepsinin aile hekimini değiştirmeniz gerekiyor.

 14. Aile hekimimi yanlış seçmişim e nabızdan seçtiğim kişi ben aile hekimi değişim diyor yoklama için tekrar değişmem gerekli ne yapabilirim

  1. Merhaba, sistem üzerinden aile hekiminizi tekrar değiştirmek için 3 ay geçmesi gerekir. Aile hekiminize giderek oradan alacağınız formu doldurup değiştirebilirsiniz. Yada misafir olarak muayene olabilirsiniz.

 15. Bende Aile Hekimi değiştirdim 20 misinde yani hafta sonuna denk geldi 1 gün geçti hala atanmadı hafta sonu olduğu için olabilirmi

  1. Merhaba, yeni haftanın başlamasıyla Aile Hekimi değişikliğiniz yapılır. Eğer değişim olmazsa hafta içi tekrar değişiklik yapabilirsiniz.

 16. iyi günler.
  Ben farklı bir ile taşındım. Aile hekimimi bulunduğum ile aldırmak istiyorum fakat e-nabız sisteminde aile hekimi değiştir sekmesini bulamadım. Bu işlem artık sistem üzerinden olmuyor mu ?

  1. Merhaba, aile hekiminizi e-nabız sistemi üzerinden de değiştirebilirsiniz. Sol üst köşede bulunan Sağlık Bakanlığı Hizmetleri sekmesinden aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

 17. Kendim ce çocuklarımın aile hekimini ayni anda nasil degistirebilirim e-nabız gov tr den tarif edermisiniz..tesekkur ederim

 18. Aile hekimimi son 3 ay içeriside değiştirdim. Bir daha değiştirebilmek için 3 ay beklemem gerekiyor. Ama ikametgah değişikliği yaptığımda 3 ayı beklememe gerek yok. İkametgah değiştirdim, yine de 3 ay beklemem gerektiği uyarısı çıkıyor.

  1. Merhaba, gittiğiniz yerde aile hekiminizi değiştirmeden de misafir olarak muayene olabiliyorsunuz.

 19. Merhaba aile hekimi değiştirdim 23.59’da değişecektir diyor fakat hala değişmedi. askerlik için muayene olacağım o yüzden değişmesi gerekiyor bir an önce. nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba, ayın 5 il ile 21 i arasında yapılan işlemler bir gün sonra tamamlanıyor. İşleminiz yapılır bazen yoğunluk nedeniyle işlemlerde gecikmeler yaşanabiliyor.

 20. Merhaba. Aile hekimimi değiştirdim ancak çocuklarım hala eski aile hekiminde gözüküyor. Ne yapılmalı?

  1. Merhabalar,

   https://enabiz.gov.tr adresine giriş yaptığınız da, birey yada aile olarak değişim yapabilmektesiniz. Değişim işlemini yaptıktan 5 gün sonra yeni aile hekiminiz ekranlarda gözükecektir.

 21. Aile hekimimi degistirdigim halde randrvu almak istedigimde eski aile hekimimim ismi çıkıyor aile hekimim randevu almadan islemi yapamayacagini belirtti bu durum nasil düzelir

  1. Merhabalar,

   Aile hekimi değiştirdikten sonra belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Yeni belirlediğiniz aile hekimi, belli bir süre sonra size atanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu