Bilgi Arşivi

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Nabız’da aile hekimini değiştirmek Ocak 2018 tarihinden itibaren yapılmaya başlarken, bu özellik sayesinde herhangi bir nedenle istenmeyen aile hekimlerinin değiştirilebilmesini de mümkün kılmaktadır. E-nabız hayatımıza girdiği 2015 yılından itibaren sağlıkta devrim niteliğinde değişiklikler yaparken, kişinin tüm tıbbi geçmişine kolaylıkla ulaşılabileceği gibi, her türlü sağlık verisi, randevu ve reçetelere de ulaşım mümkün olmaktadır.

E-Nabız Sisteminin Getirdikleri

E-nabız sisteminde özet olarak;

 • “Ziyaretlerim” sekmesinde kişilerin geçmiş tarihli hastane ve aile hekimi randevularına ulaşabilmek mümkündür.
 • “Reçetelerim” sekmesinde kişinin geçmiş tarihli tüm reçetelerine, reçete numaralarına ve reçeteyi yazan hekim bilgilerine ve kayıtlarına ulaşabilmek mümkündür.
 • “Raporlarım” sekmesinde kişinin devam eden tüm rapor bilgilerin, ayrıca varsa ilaç raporlarına da ulaşılabilmesi mümkündür.
 • “Tahlillerim” sekmesinde kişinin geçmiş tarihli tüm tahlil bilgilerine erişim mümkündür. Burada tarihe göre sıralama yapılırken işlem adı, sonuç ve sonuç birimi de görüntülenebilir. Sonuçların ayrıntılı olarak analiz edilmesi de mümkündür.
 • “Görüntülerim” sekmesinde kişinin geçmiş tarihli tüm röntgen ve radyoloji görüntüleme sonuçlarına ulaşılabilmesi mümkündür.
 • “Alerjilerim” sekmesinde kişilerin herhangi bir ilaca karşı alerjileri varsa bu sekmeye hekim ya da hastanın kendisi tarafından eklenirken, acil durumlarda ya da yeni reçete yazımında ilgililerin dikkatine sunulmaktadır.
 • “Hastalıklarım” sekmesinde kişinin geçmiş tarihli tüm tanılarına, tanıların hangi klinik ve hangi hekim tarafından koyulduğu bilgilerine ulaşabilmek mümkündür.
 • “Acil durum notlarım” sekmesinden kişinin acil durumlarda yetkili hekim veya müdahale ekiplerine iletmek istediği özel noktalara erişebilmek mümkündür.
 • “Dökümanlarım” sekmesinden kişinin hekimlerin görmesini istediği anlık çıkan döküntü ve yaralara ait görsellerin yüklenebilmesine imkân tanınmaktadır. Bu yönde yüklenen görsellerin kişiye herhangi bir yasal sorumluluk doğurmaması için kişinin dikkatli olması gerekmektedir.
 • E-nabız aşı takvimi” sekmesinde kişinin herhangi bir aşı bilgisi varsa bu sistemde gözükmekle birlikte, genel aşı takvimi ve persentil bilgilerine de ulaşabilmek mümkündür.
 • “İlaçlarım” sekmesinden kişinin geçmişteki herhangi bir tedavisi doğrultusunda kişiye verilen ilaç bilgilerine, ilaç dozlarına ve kullanım periyotlarına ulaşabilmek mümkündür. Bu şekilde halihazırda kullanılan ilaçlar varsa, bu bilgilere de tek tıkla görüntülenebilir.
 • “Randevu” sekmesinden kişinin geçmiş ve mevcut tüm randevu bilgileri görüntülenebilir. Burada randevu tarihi, saati, hastanesi, hastane birimi, doktor ve randevu durumu bilgilerine ulaşılabilir.
 • Ek olarak organ bağışı, kan ve ilik bağışı yapılabilmesi için kişilerin gerekli birimlere ulaşabilmesi oldukça kolaydır. Tüm veriler hasta girişi ve e-nabız girişi yapılarak hastaların izin verdiği tüm hekimlerle yedi gün yirmi dört saat paylaşılabilir.

E-Nabız Sisteminde Aile Hekimi Değiştirme İşlemi

E-nabız uygulamasının kullanıcılarına verdiği önemli bir yetki de aile hekimlerini değiştirebilme hakkı tanınmasıdır. E-nabız aile hekimi değiştirme nasıl yapılır diye sorulacak olursa bu yönde kişinin profil bilgilerine girilerek ya da sistem ana sayfasının en üst bölümünde kişinin aile hekimi bilgileri olan bölümde “aile hekimi değiştir” sekmesi üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Burada önemli olan birkaç husustan bahsetmek gerekirse;

https://enabiz.gov.tr/

 • Herhangi bir aile hekiminin 4.000’den fazla hastası varsa o aile hekimine geçiş yapılamamaktadır.
 • Herhangi bir kişinin son 3 ay içerisinde aile hekimleri arasında sadece 1 defa geçiş yapabilme hakkı vardır.
 • Herhangi bir aile hekiminden diğerine geçiş yapılan geçişler her ayın 5’i ile 21’i arasında yapıldığında geçiş işlemi bir sonraki gün itibariyle tamamlanırken, her ayın 21’inden sonra yapılan geçişler ancak gelecek ayın 5’i itibariyle aktif hale geçmektedir.
 • Aile hekimleri arasında yapılan her türlü değişiklikler gerçekleşene kadar değiştirme hakkı da bulunmaktadır.
 • Mobil cihazlarda e-nabız indir olarak ifade edilen e-nabız uygulamasında bazı sistemsel farklar görülebilmekle birlikte, aile hekimlerinin değiştirilme metodu genel olarak aynıdır.
 • Aile hekimleri arasında geçiş yapılmak istendiğinde öncelikle geçiş yapılmak istenen aile hekiminin il ve ilçesini seçmek gerekirken bu seçimlerden sonra “Aile Sağlığı Merkezi ve bu listede hekim seçiminin de yapılması gerekir. Bu listede hekimler değişik renklerde kullanıcıların karşısına çıkarken; aile hekimlerinin üzerine 3500’den az kişinin kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri yeşil renk, 3500-400 arası kişi kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri sarı renkte gösterilirken, aile hekimlerinin üzerinde 4000 kişiden fazla kayıt olması durumunda kırmızı renkle gösterilen aile hekimlerinin seçimi yapılamamaktadır. E-nabız yorumlar bölümünde görüleceği üzere bazı kullanıcıların mobil uygulamalarında bu renk seçimlerinin görülmediği ama bu sistemsel sıkıntıların ivedilikle giderildiği de göze çarpmaktadır.

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. Çocuklarım için aile hekimi değişikliği yaptım ama aynı doktor için kendim adına değişiklik yapmak istediğimde kırmızı işaretli doktor olarak görünüp izin vermiyor. Çocuklarımla aynı doktora gidemeyecekmiyim

  1. Merhaba
   Aile hekimleri arasında geçiş yapılmak istendiğinde öncelikle geçiş yapılmak istenen aile hekiminin il ve ilçesini seçmek gerekirken bu seçimlerden sonra “Aile Sağlığı Merkezi ve bu listede hekim seçiminin de yapılması gerekir. Bu listede hekimler değişik renklerde kullanıcıların karşısına çıkarken; aile hekimlerinin üzerine 3500’den az kişinin kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri yeşil renk, 3500-400 arası kişi kayıtlı olduğu durumlarda aile hekimleri sarı renkte gösterilirken, aile hekimlerinin üzerinde 4000 kişiden fazla kayıt olması durumunda kırmızı renkle gösterilen aile hekimlerinin seçimi yapılamamaktadır.

 2. Taşındık. Ben engelli olduğum için en yakın aile hekimine kaydım yapıldı. Eşim ve 2 çocuğum ise uzak bir yere kaydedildi. Onların kaydını nasıl kendi aile hekimliği merkezime alabilirim?

  1. Merhaba
   İlk olarak E-Nabız sistemine kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sisteme giriş yaparak Aile Hekimi Değiştir seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Merhaba 2010 da doğdu kızım Aşı kartını kaybettim
   Bebekliğinde yaptırdığım hepatit A aşı kaydına nasıl ulaşırım

  3. Merhaba
   Aşı kartınızı kaybettiyseniz tekrardan aşılarını yaptırmış olduğunuz sağlık kuruluşuna müracaat ederek, aşı kartınızı çıkartabilirsiniz.

 3. Merhaba,
  kızım 13 yaşında aile hekimimde değişiklik yaptım(23.04.2019 tarihinde).
  kızımın aile hekimide benimle beraber değişmiş oldu mu acaba?
  bilgi rica eder saygılar dilerim.

  1. Merhaba, genelde aile olarak değişiyor. Fakat sistem her zaman aile bireylerini tam olarak değiştirmiyor. Kızınızın aile hekiminde değişiklik yoksa Aile Hekimliğine müracaat ederek değiştirebilirsiniz.

 4. Merhaba, ben enabız üzerinden değişim yapamıyorum dediğiniz buton yok bende ne yapmam gerekiyor acaba?

  1. Merhaba, enabız üzerinden yapamazsanız tercih ettiğiniz aile hekimine gittiğinizde ordan alacağınız formu doldurup aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

 5. Aile hekimimizi değiştirdik ama çocukları kayıt edemiyoruz.Eşime de bana da eşinizin onayı gerekiyor yazısı çıkıyor .Onay kısmı yok

  1. Merhaba, aile hekimi değişikliği yaptığınızda çocuklar da dahil ediliyor. Sistemsel sorun olduğunda aile hekimine müracaat ederek formu doldurup çocuklarınız için de değişiliklik yapabilirsiniz.

 6. E nabiz uzerinden ben aile hekimimi degistirdim 19 aylik oglum var onunkini nasil degistirebilirim ??

  1. Merhaba, aile hekimi değişikliği ailecek yapılıyor genelde. Ayrıca işleme gerek kalmıyor.

 7. BEn şehir değiştirdim bunun içinde kullanabilirim değilmi bu sistemi yani normalde diyolar ya ikametgah vs gibi belgeler istiyor. Bunlara gerek kalmadan bu sistemi kullanabilirmiyim ?

 8. E-nabız üzerinden aile hekimi değişikliği yaptım. Yeni aile hekimim güncellendi. Ancak mhrs üzerinden randevu almak istediğimde eski aile hekimime randevu çıkıyor. Ne yapmam gerekiyor ? Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   E-Nabızdan değişiklik yaptıktan 24 yada 48 saat sonra değişikliğin onaylandığını görebilirsiniz.

 9. merhaba aile hekimi degisikligi icin e nabizdan islem yaptim burdan edindigim bilgiye gore aile fertleri ayri ayri yapmali deniyo esim icin de ayni islemi yapacagim fakat cocuklar icin islem yapilmasi gerekiyormu. tesekkurler

  1. Anne baba aile hekimini değiştirince çocuklar için de değişiklik yapılıyor

 10. merhaba alie hekimi degisikliginde ben ve esim gerekli islemleri e nabiz uzerinden yaptik cocuklar icin yapilmasi gereken bir islem varmi

  1. Anne ve baba Aile Hekimini değiştirdiğinde genelde çocukların aileyle birlikte Aile Hekimleri de değişiyor.

 11. Merhaba ben İstanbul’da ikamet etmekteyim ama aile hekimim Van’da ve askerlik için burda herhangi bir aile hekiminde muayene olursam sisteme düşebilirler detaylı bilgi verirseniz çok iyi olur. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba, bir aile hekimine giderek misafir olarak muayene olabilirsiniz. Yine aile hekimliğinde bulunan formu doldurarak hekiminizi değiştirebilirsiniz.

 12. Aile reisi olarak aile hekimi mi değiştirdim e-nabızdan bütün aile yeni hekime geçmiş oluyor mu..?

  1. Merhaba, aile hekimi bireysel değişiyor. Aile fertlerinin hepsinin aile hekimini değiştirmeniz gerekiyor.

 13. Aile hekimimi yanlış seçmişim e nabızdan seçtiğim kişi ben aile hekimi değişim diyor yoklama için tekrar değişmem gerekli ne yapabilirim

  1. Merhaba, sistem üzerinden aile hekiminizi tekrar değiştirmek için 3 ay geçmesi gerekir. Aile hekiminize giderek oradan alacağınız formu doldurup değiştirebilirsiniz. Yada misafir olarak muayene olabilirsiniz.

 14. Bende Aile Hekimi değiştirdim 20 misinde yani hafta sonuna denk geldi 1 gün geçti hala atanmadı hafta sonu olduğu için olabilirmi

  1. Merhaba, yeni haftanın başlamasıyla Aile Hekimi değişikliğiniz yapılır. Eğer değişim olmazsa hafta içi tekrar değişiklik yapabilirsiniz.

 15. iyi günler.
  Ben farklı bir ile taşındım. Aile hekimimi bulunduğum ile aldırmak istiyorum fakat e-nabız sisteminde aile hekimi değiştir sekmesini bulamadım. Bu işlem artık sistem üzerinden olmuyor mu ?

  1. Merhaba, aile hekiminizi e-nabız sistemi üzerinden de değiştirebilirsiniz. Sol üst köşede bulunan Sağlık Bakanlığı Hizmetleri sekmesinden aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

 16. Kendim ce çocuklarımın aile hekimini ayni anda nasil degistirebilirim e-nabız gov tr den tarif edermisiniz..tesekkur ederim

 17. Aile hekimimi son 3 ay içeriside değiştirdim. Bir daha değiştirebilmek için 3 ay beklemem gerekiyor. Ama ikametgah değişikliği yaptığımda 3 ayı beklememe gerek yok. İkametgah değiştirdim, yine de 3 ay beklemem gerektiği uyarısı çıkıyor.

  1. Merhaba, gittiğiniz yerde aile hekiminizi değiştirmeden de misafir olarak muayene olabiliyorsunuz.

 18. Merhaba aile hekimi değiştirdim 23.59’da değişecektir diyor fakat hala değişmedi. askerlik için muayene olacağım o yüzden değişmesi gerekiyor bir an önce. nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba, ayın 5 il ile 21 i arasında yapılan işlemler bir gün sonra tamamlanıyor. İşleminiz yapılır bazen yoğunluk nedeniyle işlemlerde gecikmeler yaşanabiliyor.

 19. Merhaba. Aile hekimimi değiştirdim ancak çocuklarım hala eski aile hekiminde gözüküyor. Ne yapılmalı?

  1. Merhabalar,

   https://enabiz.gov.tr adresine giriş yaptığınız da, birey yada aile olarak değişim yapabilmektesiniz. Değişim işlemini yaptıktan 5 gün sonra yeni aile hekiminiz ekranlarda gözükecektir.

 20. Aile hekimimi degistirdigim halde randrvu almak istedigimde eski aile hekimimim ismi çıkıyor aile hekimim randevu almadan islemi yapamayacagini belirtti bu durum nasil düzelir

  1. Merhabalar,

   Aile hekimi değiştirdikten sonra belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Yeni belirlediğiniz aile hekimi, belli bir süre sonra size atanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu